Patent Teşvikleri » Tübitak, Kosgeb Teşvik ve Destekleri » Etkin Patent Patent Teşvikleri nedir, nerede ve nasıl bulunur, Tübitak ve Kosgeb destekleri, Patent ve proje teşvik ve desteklerine ilişkin bilgileri burada bulabilirsiniz.

Patent Teşvikleri

Hızlı Marka, Patent ve Tasarım Başvuru ve Araştırma Formu*
Online Marka Tescil Başvuru İşlemleri için TIKLAYINIZ* Marka Sınıflarını İnceleyiniz.

,  Ana Kategori : Patentler,  Kategori :  Patent  Tarih : 
5.4.2017 Patent Teşvikleri
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 Mecidiyeköy/İstanbul +90 212 212 35 17 Patent Teşvikleri » Tübitak, Kosgeb Teşvik ve Destekleri » Etkin Patent Patent Teşvikleri nedir, nerede ve nasıl bulunur, Tübitak ve Kosgeb destekleri, Patent ve proje teşvik ve desteklerine ilişkin bilgileri burada bulabilirsiniz.

Etkin Patent Logo

/uploads/patent-tesvikleri.jpg

 

TÜBİTAK PATENT BAŞVURUSU TEŞVİK VE DESTEKLERİ


Amaç

Türkiye'nin ulusal ve uluslararası patent başvurularının sayısının arttırılması, kişilerin patent başvurusu yapmaya teşvik edilmesi ve ülkemizde fikri ve sınaî hakların tescili yönünde bilinçlenmeye katkıda bulunulması

Kapsam

1  Aşama: Ulusal patent başvuruları;
Patent başvuru tarihi, 23.08.2006 veya daha sonraki bir tarih olmalıdır.
Teşvik başvurusunun yapıldığı tarihten sonraki harcamaları kapsar.

 2 Aşama: Uluslararası (PCT/TRO veya PCT) veya bölgesel (EP/TRO veya EP) patent başvuruları (ilk başvuru aşaması);
 Uluslararası veya bölgesel patent başvuru tarihi, 23.08.2006 veya daha sonraki bir tarih olmalıdır.
Uluslararası veya bölgesel patent başvurusu esnasında yapılan ilk harcamayı (başvuru ücreti, araştırma raporu ücreti, vs.) kapsar.

Aşama: Uluslararası (PCT/TRO veya PCT) veya bölgesel (EP/TRO veya EP) patent başvuruları (araştırma raporu sonrası);
Ulusal aşamada tescile bağlanmamış veya patenti onaylanmamış olmalıdır. (başvuru tarihi sınırı yok)
Teşvik başvurusunun yapıldığı tarihten sonraki harcamaları (inceleme raporu düzenletme, ulusal faza giriş vb. ücretleri) kapsar.


Kimler Yararlanabilir

Tüm T. C. vatandaşları veya Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren, Türk hukukuna göre kurulmuş ve Türk tabiiyetinde olan şirketler, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları bu esaslar kapsamında öngörülen desteklerden yararlanabilirler.Destek Miktarları ve Şekilleri

1 Aşama: Ulusal patent başvuruları için;

TPE hesabına 3,000 YTL, geri ödemesiz
Başvuru sahibi hesabına 450 YTL, geri ödemesiz (ulusal patent başvurusu vekil aracılığıyla yapıldıysa)

Aşama: Uluslararası veya bölgeselpatent başvurularının ilk aşamasındaki ücretler için;
Başvuru sahibi hesabına 3,000 YTL, geri ödemesiz
Başvuru sahibi hesabına 450 YTL, geri ödemesiz (uluslararası/bölgesel patent başvurusu vekil aracılığıyla yapıldıysa)

Aşama: Uluslararası veya bölgesel patent başvurularının araştırma raporundan sonraki işlem ücretleri için;
Başvuru sahibi hesabına Jüri tarafından belirlenecek miktarda (üst sınır 100,000 YTL), geri ödemeli

Teşvik Başvurusu

TÜBİTAK Fikri Haklar Ofisi
           Tunus Cad. No:80 06100 Kavaklıdere/Ankara
           Tel: 0312 468 53 00/2101
           E-posta: fho@tubitak.gov.tr

TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı
           Tunus Cad. No:80 06100 Kavaklıdere/ANKARA
           Tel: 0-312-468 53 00/2765
           Faks : 0-312-426 92 07

 
Kosgeb Patent Teşvikleri

 

KOSGEB TEŞVİKLERİ

Sınai Mülkiyet Hakkı Desteği

Amacı ve Kapsamı

İşletmelerin; sınai mülkiyet haklarının etkin bir şekilde korunmasını sağlamak üzere, Türk Patent Enstitüsü'ne veya WIPO üyesi ülkelerin resmi patent kuruluşlarına yaptıkları başvurular için destek verilmesidir. Sınai Mülkiyet Hakları'nın (Patent, Faydalı Model, Endüstriyel Tasarım ve Entegre Devre Topoğrafyaları) işletmeler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak, işletmelerin haklarının korunması ve sınai mülkiyet bilincinin oluşması sağlanacak, küresel pazarda rekabet güçleri artacaktır.

Kimler Yararlanabilir

Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Desteği alan işletmeler ve Stratejik Yol Haritası planı onaylanan KOBİ'ler bu desteklerden yararlanabilirler. Belge alma şartı vardır.

Destek Miktarları ve Şekilleri

Destek oranı %70 olmak üzere, destek unsurları ve üst limitleri şu şekildedir:


a Yurtiçinden alınacak Patent Belgesi için üst limit 6.000 YTL, yurtdışından alınacak Patent Belgesi için üst limit 10.000 YTL,
b Yurtiçinden alınacak Faydalı Model Belgesi için üst limit 6.000 YTL, yurtdışından alınacak Faydalı Model Belgesi için üst limit 10.000 YTL,
c Yurtiçinden alınacak Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi için üst limit 6.000 YTL, yurtdışından alınacak Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi için üst limit 10.000 YTL,
d Yurtiçinden alınacak Entegre Devre Topoğrafyaları Tescil Belgesi için üst limit 6.000 YTL, yurtdışından alınacak Entegre Devre Topoğrafyaları Tescil Belgesi için üst limit 10.000 YTL. 'dir.

Başvuru

Başvurular, KOSGEB Uygulama Birimlerine yapılır.
Ayrıntılı bilgi için: http://www.kosgeb.gov.tr/Destekler/

 

Patent

Diğer Patent ve Faydalı Model İşlemleri

Patent Ücretleri
Patent ücretleri, Patent alma ücreti, marka patent fiyatları, patent firmalarının danışmanlık ve takip ücretlerini ayrıntılı olarak buradan inceleyebilirsiniz.
Patent Nedir
Patent nedir kısaca anlamı, Patent ne demek, ne işe yarar, patent belgesi nedir, patentli ürün ne demek olduğunu aşağıdaki yazılarımızdan inceleyebilirsiniz.
Patent Sorgulama
Patent sorgulama nasıl yapılır, Uluslararası, Yurtdışı patent başvuru araştırma, sorgulamaları anında online BUARADAN yapabilir, ücretsiz yardım alabilirsiniz.
Patent Nasıl Alınır
Patent nedir, nerede ve nasıl alınır kısaca patent tescili, süreci, ücreti, başvuru şart ve koşullarını, istenen belgeleri ayrıntılı buradan inceleyebilirsiniz.
Patent Alma
Patent alma süreci, ücreti, şartları, aşamaları, koşulları, araştırma ve inceleme raporları, tarifname, istemler, teknik resimleri buradan inceleyebilirsiniz.
Patent Hakkı
Patent hakkı nedir, nereden ve nasıl alınır, patent hakkı ön koruma yol ve yöntemleri, tescil, koruma ve hukuki yaptırımlara ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.
Anında Online Marka, Patent, COM.TR, Tescil BURADAN
TIKLAYINIZ !

Patent Başvuru
Patent başvurusu nasıl yapılır, başvuru ücreti, formu, dilekçesi, kılavuzu, örneği, şart ve koşulları ve istenen bilgi ve belgeleri buradan inceleyebilirsiniz.
Yurtdışı Patent Başvuru
Yurtdışı patent başvuru, uluslararası patent başvurusu nasıl ve nerede yapılır, ücreti, sorgulama, ve toplam tescil maliyetlerini buradan inceleyebilirsiniz.
Patent Haklarının İhlali
Patent haklarının ihlali nedir, Patent ihlali cezaları nelerdir, maddi ve manevi ceza ve yaptırımlara ilişkin ayrıntılı bilgileri burada bulabilirsiniz.
Patent Araştırma
Patent araştırma, nasıl ve nerede yapılır, Türk Patent araştırmaları BURADAN, diğer ülkeler için araştırma yapabileceğiniz web sitelerini burada bulabilirsiniz.
Patent Firmaları
İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Gaziantep, Konya, Kayseri, Kocaeli, Adana, Manisa, Mersin, Muğla, Maraş, Elazığ, Malatya Patent firmaları, ofisi, şirketi burada!
Know How Ticari Sırların Korunması
Know-How ticari sırların korunması nedir, ne demek, ticari sır ile patent arasındaki fark ve ilişkileri, hakları ve yaptırımları burada bulabilirsiniz.