Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Haberler

Bilgisayar yazılımları ve programların patentlenmesi » Etkin Patent Bilgisayar yazılımları ve programları aşağıdaki koşulları sağladıkları sürece patent koruması alabilirler.
Bilgisayar yazılımları ve programların patentlenmesi

Bilgisayar yazılımları ve programların patentlenmesi

Ana Kategori : Blog, Kategori : Patent Başvuru Kılavuzu
Bilgisayar yazılımları ve programların patentlenmesi Bilgisayar yazılımları ve programları aşağıdaki koşulları sağladıkları sürece patent koruması alabilirler. Patent Başvuru Kılavuzu
Etkin Patent +90 212 212 35 17

Bilgisayar Programları, Program ilişkili Usuller, Kanunlar ve Benzerleri ile İlgili Buluşlar için Patent Koruması Bilgisayar programı, aritmetik ya da kurumsal kanun, diğer yazılım özellikleri veya program ilişkili usuller içeren buluşlar patent koruması kapsamı dışında kalan grupta yer almamaktadır (551 KHK 6ncı maddesindeki istisnalara rağmen). Bu tür buluşlar aşağıdaki koşulları sağladıkları sürece patent koruması alabilirler.

1) Teknik bir karakterin öğretilmesini içeriyorsa ve

2) 551 KHK Madde 6daki istisnalar aşılmışsa Program İlişkili Buluşların Teknik Özellikleri Genel olarak teknoloji alanı şu şekilde açıklanabilir.

1) kullanıma ilişkin yapay fiziksel maddeler grubu (insan yapımı veya maddi nesneler),

2) ürünlerin ortaya çıktığı insan fiilleri ve aletler grubu (usuller) ve

3) ürünlerin kullanıldığı insan fiilleri grubu (bilgisayar programlama, ölçme, denetleme...).

Başka bir (benzer) yaklaşıma göre, yazılımlar ile ilişkili bir buluş, açık bir sebep ve sonuç ilişkisiyle sonuca ulaşmak için kontrol edilebilir doğal güçleri kullanan sistematik bir öğretiyse, bunun teknik bir özellik olduğu kabul edilir. (Almanya Federal Mahkemesi, "Rote Taube"). Buluşun altında yatan bir problemi çözmek için teknik önlemler veya teknik araçlar kullanılıyor ya da bunlar etkileniyorsa (hidrolik akımlar, devre unsurlarındaki ve kontrol sistemlerindeki elektrik akımları veya bilgisayar sinyalleri) ya da çözüm teknik gözlemlerin sonucuysa, yazılımla ilişkili bir buluşun teknik özelliği vardır.