Yurtdışı markaların Türkiye tescil yarışı » Etkin Patent TPE Verilerine göre 117 bin marka başvurusuyla yurtdışı markaların Türkiye’ deki marka tescilleri her gücen gün artıyor.
Yurtdışı markaların Türkiye tescil yarışı

Yurtdışı markaların Türkiye tescil yarışı

Yurtdışı markaların Türkiye tescil yarışı TPE Verilerine göre 117 bin marka başvurusuyla yurtdışı markaların Türkiye’ deki marka tescilleri her gücen gün artıyor.
,  Ana Kategori :  Marka Haberleri  Tarih :  29.3.2017       Google Plus      
Marka Haberleri,  Kategori : 

/uploads/yabanci-markalarin-tescil-yaris.jpg

 

Sınai mülkiyet alanında son dönemde önemli atılımlar gerçekleştiren Türkiye'de, markalarını koruma altına almak isteyen yerli ve yabancı çok sayıda kişi ve şirket Türk Patent ve Marka Kurumu'nun kapısını çalmaya başladı.

 

Türk Patent verilerine göre, Türkiye'de geçen yıl 117 bin marka başvurusu yapıldı. Yapılan başvurular sonucunda tescillenen marka sayısı 2011'in Ocak- Ekim döneminde 5 bin 29 oldu.

 

Söz konusu rakam bu yılın aynı döneminde yüzde 75 oranında artışla 8 bin 808'e çıktı. Enstitü, yılın 10 ayında toplam 50 bin 203 markanın tescilini yaptı. Bunların 41 bin 395'ini Türkiye'den, 8 bin 808'ini ise yurtdışından yapılan başvurular sonucunda tescillenen markalar oluşturdu. Türk Patent'ye başvuran ülkeler dağılımında ilk sırada Almanya yer aldı. Almanya'yı ABD, İsviçre, Fransa ve İtalya takip etti. Ocak-Ekim döneminde 41 bin 395 marka tescilinin illere göre dağılımında ise İstanbul'un ağırlığı dikkat çekti.

Kaynak: Sabah

Yurtdışı markaların Türkiye tescil yarışı

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
İstanbul'un 39 ilçesinden 18'inin marka tescilinin olduğu kalan ilçelerin ise marka tescillerinin olmadığı belirlendi.
0 Yorum

    Yorum Yapın

    Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu