Türkçe olimpiyatları' na dava açıldı » Etkin Patent Türkçe Öğretimi Derneği uluslararası olimpiyat oyunlarının simgesi olan halkaları çağrıştıran sembolün de tescilini istedi.
Türkçe olimpiyatları' na dava açıldı

Türkçe olimpiyatları'na dava açıldı

Türkçe olimpiyatları'na dava açıldı Türkçe Öğretimi Derneği uluslararası olimpiyat oyunlarının simgesi olan halkaları çağrıştıran sembolün de tescilini istedi.
,  Ana Kategori :  Patent Haberleri  Tarih :  6.5.2017       Google Plus      
Patent Haberleri,  Kategori : 

  Türkçe Öğretimi Derneği  uluslararası olimpiyat oyunlarının simgesi olan halkaları çağrıştıran sembolün de tescilini istedi. Derneğin yaptığı ilk başvurular, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu'na yaptığı itirazlar nedeniyle reddedilirken, 2009'da yapılan başvuruya yapılan itiraz reddedildi ve "Uluslararası Türkçe Olimpiyatları" ismi ile halka sembolü dernek adına marka olarak tescil edildi.   Vatan gazetesinden Kemal Göktaş'ın haberine göre, bunun üzerine Uluslararası Olimpiyat Komitesi, tescil işleminin iptali istemiyle dava açtı. Açılan davada, "Uluslararası Türkçe Olimpiyatları" ifadesinin iptali istendi. Davaya, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi de müdahil oldu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin dava dilekçesinde, derneğin başvurusu üzerine verilen markanın hükümsüzlüğüne karar verilmesi talep edildi.   Dilekçede "olimpiyat" adının Uluslarası Olimpiyat Komitesi ile onun Türkiye'deki üyesi olan Milli Olimpiyat Komitesi dışında kullanılamayacağı ve olimpiyat figürü olan halkaların ve benzerlerinin de aynı kapsamda kullanılamayacağı belirtildi.   Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin dava dilekçesinde çarpıcı bir ayrıntı daha yer aldı. Buna göre Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği'nin daha önce yaptığı marka tescili başvurusu TPE tarafından reddedildi.   Bu karara karşı Derneğin Ankara 2. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'nde Uluslararası Olimpiyat Derneği ve Türkiye Patent Enstitüsü aleyhine açtığı dava reddedildi. Ancak mahkemenin bu kararına kararına rağmen Patent Enstitüsü, derneğin daha sonra yaptığı marka tescili talebini kabul etti.   Kaynak: Hürriyet

Türkçe olimpiyatları'na dava açıldı

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
Boston da Uluslararası Biyoteknoloji Fuar ve Konferansı nın şirketlerle temaslarını sürdüren Ergün, teşviklerin yabancı yatırımları hızlandırdığını belirtti.
0 Yorum

    Yorum Yapın

    Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu