TPE Marka Sorgulama » Etkin Patent TPE Marka sorgulama, Türk Patent, nedir nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, Vekillerimizden marka patent isim araştırma için Ücretsiz yardım alabilirsiniz.TPE Marka sorgulama işlemleri çoğunlukla tıpkı alan adı gibi sorgulanmaktadır.
TPE Marka Sorgulama

TPE Marka Sorgulama

TPE Marka Sorgulama TPE Marka sorgulama, Türk Patent, nedir nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, Vekillerimizden marka patent isim araştırma için Ücretsiz yardım alabilirsiniz.TPE Marka sorgulama işlemleri çoğunlukla tıpkı alan adı gibi sorgulanmaktadır.
,  Ana Kategori :  Marka Makale  Tarih :  27.2.2019       Google Plus      
Marka Makale,  Kategori : 

Marka İsim Tescil Başvuru Belgesi Nedir, Nasıl Tescil Alınır

TPE Marka sorgulama, Türk Patent, nedir nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, Vekillerimizden marka patent isim araştırma için Ücretsiz yardım alabilirsiniz.TPE Marka sorgulama işlemleri çoğunlukla tıpkı alan adı gibi sorgulanmaktadır.

İşte asıl tehlikede burada ortaya çıkmaktadır. Öncelikle TPE marka araştırma yapılan marka ibarelerinin asli ve esaslı unsurunun ne olduğu, kayıtlı mal ve hizmet sınıfları, önceden tescilli markalarla anlam benzerliği olmasa bile fonetik benzerliğinin olup olmadığı,  yine önceden tescilli benzer markaların bilinirliği, tescilli olmasa bile bir başkası tarafından marka niteliğinde kullanılıp kullanılmadığı vb onlarca soruya yanıt bulmadan bir markanın önceden tescilli markalarla benzer olup olmadığı sonucuna ulaşılamaz.


Marka, Patent, Tasarım Tescil
Sorgulama ve Araştırma
TPE Marka Sorgulama                                       
Patent Sorgulama
Tasarım Tescil Sorgulama
Ücretsiz Marka Araştırma
Yurtdışı Marka Araştırma


Bu arada önceden TPE kısaltılması kullanılan Türk Patent Enstitüsü kurumu 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu' nun yayınlanmasından sonra Türk Patent ve Marka Kurumu, kısaltması ise Türk Patent  olmuştur.


Dahası TPE marka sorgulama yapılan marka isimlerinin, Türk Patent ve Marka Kurumu (Türk Patent) tescil sürecinde olası benzerlerinin itiraz etmesi veya bir şekilde itiraz edilmeden tescillense bile sonradan bir davaya konu edilmesi halinde muhtemel sonuçları öngörülmeden bir sonuca varmak sonradan telafisi oldukça güç maddi ve manevi kayıplara sebep olacaktır.

Bu arada daha ayrıntılı incelediğimiz Marka Sorgulama başlıklı yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Yine TPE marka araştırma yapılan marka isimleri, tescil başvurusu yapılacak mal ve hizmet grupları içinde farklılık gösterir. Örneğin bir marka ibaresi herhangi bir mal/hizmet gruplarının birisi için ayırt edici gücü oldukça yüksek ama bir başka mal/hizmet grupları için ayırt edici gücü düşük olabilir. Dolayısıyla Türk Patent marka sorgulama yapılacak her marka isim/isimleri kendisine has özellikleri dikkate alınarak  inceleme ve değerlendirme yapılmaktadır.


Türk Patent İsim Hakkı sorgulamalarında, sıklıkla marka isimlerine her ilave eklerin markalara ayırt edicilik kazandırdığı ve benzerliği ortadan kaldırdığı gibi oldukça hatalı bir sonuca varılmaktadır. Onun içindir ki  marka araştırma işlemlerinin mutlaka bir uzman tarafından yapılması ve muhtemel sonuçları mutlaka müşteriye yazılı raporlanması gerekir.


Etkin Patent olarak bugüne kadar marka patent sorgulama yaptığımız marka isimlerinin tümü için mutlaka muhtemel sonuçları önceden müşteriye yazılı olarak raporlanmıştır. Şayet marka tescil süreci ve sonrası risk varsa bunlara yaratıcı çözümler geliştirdikten sonra başvuru yapılmış ve hemen hemen tüm başvurularda itirazlar ve davalar olsa bile öngördüğümüz şekilde sonuçlanmıştır.


Sizde Etkin Patent' in marka ismi sorgulama hizmetlerinden yararlanmak, marka tescil süreci ve sonrası olası tüm risklerden korunmak istiyorsanız iletişim adreslerimizden marka vekil avukat ve danışmanlarımızdan yardım ve destek alabilirsiniz.


Soru ve görüşlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınıza elimizden geldiğince yanıtlayarak hem size hem de konu hakkında detaylı bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Bülent Aydın

 

TPE Marka Sorgulama

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
Tescil sorgulama; Türk Patent nezdinde İsim, Marka Tescil Sorgulama, Patent Sorgulama ve araştırma işlemlerini buradan online yapabilirsiniz.İsim, Marka, Patent, Faydalı Model tescil sorgula
4 Yorum
 • Etkin Patent Kullanıcı Yorum
  04/28/17 10:37:32

  Merhaba, Marka Patenti nedir veya marka petenti denilince nasıl bir koruma alınmaktadır.

  • Etkin Patent Marka Danismani
   Marka Danışmanı
   3 Oylama(lar) - 04/28/17 10:38:16

   Osman Bey Merhaba,

   "Patent" kavramı genellikle koruma olarak bilindiğinden "marka patent" kavramı da marka olarak kullanılacak isim, kelime, sözcük, şekil (logo) ların tescil edilerek koruma altına alınması olarak anlaşılmakta ve sıklıkla kullanılmaktadır.. Aslında marka harf, sayı, şekil, sözcük ve/veya bunların kombinasyonlarından oluşturulurken, Patent ise buluşun belgesidir. İyi çalışmalar dileriz.

 • Etkin Patent Kullanıcı Yorum
  04/28/17 10:39:11

  Marka Sorgulama yaparken TPE web sayfasında onlarca sayfa sıralanmaktadır. Tescilini düşündüğümüz ismin tescilli olup olmadığınız nasıl anlayacağız. Teşekkürler....

  • Etkin Patent Marka Danismani
   Marka Danışmanı
   3 Oylama(lar) - 04/28/17 10:40:27

   Esra Hanım Merhaba,

   Markanın kullanılacağı ürün ve hizmet grupları 45 adet sınıf başlığı altında sıralanmıştır. Öncelikle aşağıdaki linkten sınıfları inceleyerek markanızın kullanılacağı sınıfları seçiniz. Örneğin her türlü iç-dış giyimler 25. sınıf, Perakende hizmetler 35. sınıf kapsamında yer almaktadır. Ürün/hizmet gruplarını belirledikten sonra marka sorgulama işlemlerini daha kolay yapabilirsiniz.

   Sınıfları bu https://www.etkinpatent.com/marka-tescil-siniflari/ linkten inceleyebilirsiniz. İyi çalışmalar

 • Etkin Patent Kullanıcı Yorum
  04/28/17 10:48:06

  Birden çok sınıfta kayıtlı tescilli markalarımız var. Bu markamızda kullanmadığımız ürün grupları için satmak istiyoruz. Ancak aynı sınıf başlığı altında fakat farklı ürün gruplarını satarsak yaırın bir şekilde karıştırma nedeniyle dava konusu olursa bize bir zararı olurmu. Örneğin 29. sınıftak et ürünlerinde marka kullanılıyor fakat süt ürünlerinde markayı sattığımızda yarın herhangi bir sorun yaşarmıyız? Bu arada satılık markalar için değer tespiti yapıyormusunuz.? Teşekkürler

  • Etkin Patent Marka Danismani
   Marka Danışmanı
   3 Oylama(lar) - 04/28/17 10:49:40

   Mehmet Ali Bey,

   Tescilli markanızda kullanmadığınız mal/hizmet grupları için markanın satılmasını öneriyoruz. Çünkü bir marka tescil tarihi itibariyle ve/veya kesintisiz beş yıl kullanılmaması halinde iptal davası açılabilmekte ve markanın kullanıldığı ispatlanmadığında da iptal edilmektedir. Onun için satış öneriyoruz.

   İkinci sorunuza gelince, et ve süt ürünleri farklı ürün grupları olmasına rağmen birbiriyle ilişkili ürünlerdir. Yani örneğin sadece et ürünlerinde markanız tescilli olsa bile üçüncü bir taraf aynı markayı süt ürünlerinde başvuru yaptığında marka re'sen reddedilmez ancak itiraz etmeniz halinde ilgili başvuru emtia listesinin birbiriyle ilişkili olması ve iltibas tehlikesi yaratma riski nedeniyle reddedilebilir. Ancak siz tescilli bir markanızda bulunan süt ürünleri için satış yaptıktan sonra, tüketiciler markayı karıştırması ve iltibas yaratması nedeniyle her iki tarafta birbirini bu kez dava edemez.

   Çünkü her ne kadar ürün grupları iltibasa neden olsa bile, taraflar birbirlerinin kullanımına rıza göstermiş ve bu yolla taraflar adına korumaya değer kazanılmış hak elde edilmiştir. Onun için hangi ürün grupları için markanızı satacağını ve olası hukuki sorunları engellemek için marka danışmanlarından görüş almanızı öneriyorum. Selamlar...

 • Etkin Patent Kullanıcı Yorum
  04/28/17 10:51:00

  Bir bireyi markalastirmak için ne yapılmalıdır bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

  • Etkin Patent Marka Danismani
   Bülent AYDIN | Marka ve Patent Danışmanı
   3 Oylama(lar) - 04/28/17 10:51:25

   Merhaba Sema Hanım,

   Kişi isimleriyle markalaşmak güç olmakla birlikte belirli meslek alanlarında (örneğin moda tasarımcısı) kişi isimleriyle marka konumlandırılabilir. Konuya ilişkin bilgileri ayrıntılı paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.

Yorum Yapın

Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu