Tescilli eczacı markası davalık oldu » Etkin Patent Eczacıbaşı, 45 sınıfın tümü için tescillediği ECZACI markası davalık oldu
Tescilli eczacı markası davalık oldu

Tescilli eczacı markası davalık oldu

Tescilli eczacı markası davalık oldu Eczacıbaşı, 45 sınıfın tümü için tescillediği ECZACI markası davalık oldu
,  Ana Kategori :  Marka Haberleri  Tarih :  29.3.2017       Google Plus      
Marka Haberleri,  Kategori : 

/uploads/tescilli-eczaci-markasi-davalik-oldu.jpg

 

Eczacıbaşı, kendisiyle özdeşleştiğini belirttiği ‘eczacı' ibaresinin 45 sınıfı için marka tescili alınca eczacılar ayağa kalktı. Eczacılar “Tüm işlerimiz etkilenecek” derken, Eczacıbaşı ise “Spor kulübümüzün ismini korumak için yaptık” dedi.


Türkiye'nin en büyük şirketlerinden Eczacıbaşı ile eczacılar arasında marka tescili kavgası çıktı. Eczacıbaşı Grubu'nun Türk Patent Enstitüsü'ne başvurarak ‘eczacı' ibaresinin 45 sınıfı için marka tescili alması, tüm eczacılar ayağa kaldırdı. Ankara Eczacılar Odası Başkanı Süleyman Güneş eczacı uzantılı 45 ibarenin alınması sonucu mesleklerini icra edemeyeceklerini veya her isim kullanımı için Eczacıbaşı Grubu'na para ödemek zorunda kalacaklarını söyledi.

 

Yapılan uygulamanın hukuka aykırı olduğunu belirten Süleyman Güneş “Eczacıbaşı Grubu, eczacı isim hakkını 45 başlık altında eczacı ile başlayan bütün ifadelerde kendi elinde bulundurmak için müracaat etmiş. Bir törene gittiğimizde ya da herhangi bir sözleşmenin üstüne atacağımız imzada, eczacı arkadaşların kendi eczanesinde kullanacağı kaşede, eczacı ibaresinin kullanılıp kullanılmayacağı açısından sıkıntı yaratacaktır. Bunu mesleğimiz üstüne konulmuş kısıtlayıcı bir ipotek ve engel olarak görüyoruz” diye konuştu.


Fakülte adları da değişebilir


Bu nedenle İstanbul 3. Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesi'ne dava açtıklarını belirten Süleyman Güneş, şöyle devam etti: “Bundan sonra eczacı ismini kullanamayacağız veya eczaneler İngilizce olan ‘Farmasi' gibi tabelalar koymak zorunda kalacak. Bu bizim mesleğe yapılan en büyük saygısızlıktır. O zaman hemşire, doktor, hekim, veteriner ya da hakim adına da bir isim hakkı alınsın, bu sayede devlet daireleri de işlemez hale gelecektir. Hukuki süreç halen devam ediyor. Birisinin soyadının eczacı ile başlıyor olması, ona her türlü isim hakkını kullanma hakkı vermez. Eğer böyle bir şey söz konusu olursa eczacılık fakültelerinin adı da sorun yaratacak, Eczacılıkla ilgili bütün sektör bundan etkilenecek. Parası olan bugün her şeyi yapabilir anlamı taşımaz. Bu haksızlık üstüne bir haksızlıktır.”


Konu çarpıtılıyor amacımız başka


Eczacıbaşı Grubu ise konunun tamamen çarpıtıldığını belirterek “Eczacı unvanının yıllardır Eczacıbaşı'nı çağrıştırdığı, bir kısaltma anlamına geldiği malumdur. Nitekim bu isimle ile Ankara'da bir Spor Kulübü kurulduğu, liglerde mücadele edildiği, spor okulu kurularak Eczacıbaşı çağrıştırmasıyla faaliyetlerde bulunduğu sabittir. Bu duruma karşı Eczacılar Odasına dahi başvurularak bu haksız rekabet konusunda uyarıda bulunulmuştur.

 

Çabalardan hiçbir netice alınamayınca hukuki yollara başvurulmuş, özellikle spor konusundaki haksız rekabetin haksız kazanç sağlama çabalarının önlenmesine çalışılmıştır. Mahkeme de bu benzerliği ve haksız uygulamayı kabul etmiştir. Amaç sadece Eczacıbaşı ile haksız rekabeti önlemektir” denildi.


Kaynak: Kaaan Zenginoğlu/ Star Gazetesi

Tescilli eczacı markası davalık oldu

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
KKTC' nin kıbrıs adasının ürünü olarak tescil ettirdiği hellim peyniri için, Güney Kıbrıs’ın AB düzeyinde sadece Güney için yaptığı coğrafi işaret tescil başvurusu, KKTC’deki üreticiyi zora soktu
0 Yorum

    Yorum Yapın

    Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu