Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır. » Etkin Patent Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır hakındaki bilgileri burada bulabilirsiniz.Endüstriyel tasarım tescili tek başına tasarımlarınızı korur mu?
Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır.

Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır

Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır hakındaki bilgileri burada bulabilirsiniz.Endüstriyel tasarım tescili tek başına tasarımlarınızı korur mu?
,  Ana Kategori :  Tasarım Tescili  Tarih :  27.2.2019       Google Plus      
Tasarım Tescili,  Kategori : 

Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır.

 

TASARIM TESCİLİ NEDİR   NEREDE YAPILIR NASIL BAŞVURU YAPILIR ?

Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır hakındaki bilgileri burada bulabilir ve inceleyebilirsiniz. Endüstriyel tasarım tescili tek başına tasarımlarınızı korur mu, yenilik şartı ve süreç ayrıntıları aşağıdadır.


Endüstriyel tasarım tescil başvuruları Türkiye' de sadece Türk Patent  ve Marka Kurumuna' na başvuru yapılır. Tüm Tasarım tescil süreci Türk Patent nezdinde yürütülür. Tasarım tescil başvuru ilgili mevzuatlara uygun olması ve gerekli süreci tamamlamasından sonra da Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tasarım tescil belgesi verilir. Tasarım tescil belgesi ve tüm hakları her beş yılda yenilemek koşuluyla 25 yıl süre ile korunur.

 

Endüstriyel tasarım tescil başvurusunu en önemli kriterleri yenilik özelliklerine sahip olması ve bir yıldan fazla süre içinde kamuya sunulmamış olması ve mevcut tasarımlarla önceki tasarımlar arasında belirgin farklılıkları olması gerekmektedir.


Mevcut tescilli veya alenileşmiş kimi tasarımlar üzerinde küçük değişiklikler yapılarak tasarıma yenilik özelliği kazandırıldığı gibi yanlış bir kanaat maalesef oldukça yaygındır. Oysaki tasarımların karşılaştırılması yapılırken sıradan halk kitlesinin değil de işin uzmanı tarafından önceki tasarımla sonraki tasarım arasında belirgin farklılıkların olduğu kanaati olmalıdır. Dolayısıyla Endüstriyel tasarım tescil başvurusu yapmadan önce mutlaka uzmanlarımızdan araştırma, inceleme ve değerlendirme istenmesi oldukça yararlı olacaktır.


Endüstriyel tasarım tescil başvuru yapıldıktan sonraki iki ay için şekil eksikliklerin olmaması halinde altı süre ile tasarımlar bülteninde yayınlanır. Süresi içinde herhangi bir itirazın olmaması ve/veya itirazların sonuçlanmasından sonra başvuru kesinleşir ve endüstriyel tasarım tescil belgesi verilerek süreç tamamlanır.

 

Görüldüğü gibi tasarım tescil süreci dışsal denetime tabi bir tescil sürecine tabidir. Yani marka ve patent başvuruları gibi herhangi bir veritabanında (şimdilik) araştırma olanağı olmadığından tescil süreci dışsal denetime tabi tutulmuştur. Kısaca tasarıma üçüncü taraflarca itiraz olmadığından tasarımlarınız tescil edilir.
Ancak tasarım tescilin kesinleşmiş olmasından sonraki hukuki süreçler farklı işlemektedir.

 

Bilindiği gibi tasarım tescil bülten yayınlarının takip edilmesi ve itirazlar pek olmamaktadır. Dolayısıyla çokca yenilik şartlarına sahip olmayan tasarımlar da herhangi bir itiraz olmaması nedeniyle tescillendiği de görülmektedir. Dahası başta Çin olmak üzere yurtdışından edinilen tasarım ve desenlerin aynısı ve/veya küçük değişiklikler yapılarak tasarım tescil başvurusu yapıldığı ve tescillendiği sıklıkla gözlemlenmektedir.


Özgün size ait olmayan tasarımlar tescil edilse bile sonradan olası hukuki süreçlerde sizi zor durumda bırakabilir. Onca emek ve maliyeti karşılayarak edindiğiniz tasarım tesciline konu tasarımların yenilik şartlarına sahip olmaması halinde olası hukuki süreçlerde karşı yanca da bunun ispatlanması durumunda, ilgili yasal süreç aleyhine gelişecek ve telafisi güç maddi ve manevi zararlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Dolayısıyla tasarım tescil sorgulama işlemleri, tescil kriterlerini, size sağladığı haklar, koruma kapsamı, hukuki altyapının hazırlanması ve etkin bir şekilde yasal takip yapılması için Etkin Patent' in konusunda oldukça deneyimli danışman ve vekillerinden yardım ve destek almanızı öneriyoruz.

Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır

Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu