Tasarım Nedir » Etkin Patent Tasarım Nedir

Tasarım Nedir

Hızlı Marka, Patent ve Tasarım Başvuru ve Araştırma Formu*
Online Marka Tescil Başvuru İşlemleri için TIKLAYINIZ* Marka Sınıflarını İnceleyiniz.

,  Ana Kategori : Tasarım,  Kategori :  Tasarım Tescili  Tarih : 
6.4.2017 Tasarım Nedir
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 Mecidiyeköy/İstanbul +90 212 212 35 17 Tasarım Nedir » Etkin Patent Tasarım Nedir

Etkin Patent Logo

Tasarım Nedir

TASARIM HAKKINDA

Varolanın anlamına ilişkin bir çerçevedir. Tasarım kavramı insansal bağlamda yaratma edimine bağlı olarak var olanların ve dış dünyada doğrudan karşılığı olmayan verlıkların var olmasının temelidir. Tasarım kavramı önce düşüncededir. Şöyle diyebiliriz: Tasarım var olmayan bir şeyi bir amaca göre düşünüp, hayal edip ortaya koymaktır.

 

Biraz daha geniş bir tanımı Archer'ın (1981) dediği gibi "Tasarım insan yapısı nesnelerde ve sistemlerde bir bütünü oluşturan parçaların, kompozisyonun, strüktürün, amacın, değerin ve anlamın kombinasyonunun vücut bulmasıdır. Fakat çoğu kez tasarım Herbert Simon'ın dediği gibi,"Mevcut bir durumu tercih edilen bir duruma getirme eylemi" olarak kabul edilir. Birinci ve ikinci tanımların her ikisi de tasarım için geçerlidir. Tasarım bir sistem olup yaşamın her yönü ile ilgilidir.

 

Tasarımın kendisi tek başına ne bilimdir, ne sanattır. Amaçları, değerleri, işlemleri vardır. Çok karmaşık olduğu için formüle edilememiş ancak araştırılmayı ve sistemleştirilmeyi beklemektedir. Bilinen tasarım bilgisi ve tasarım için bilgi toplama arasında farklar vardır. Nasıl biliriz? Neyi biliriz? Ne kadar biliriz? Deneyimimiz ne kadar? Değer verdiğimiz nedir? Önem verdiğimiz, önceliklerimiz nedir? Nasıl yorumlarız? Gördüklerimizin anlamı nedir? gibi sorular hep yanıt beklemektedir.

Tasarım Tescili

Diğer Tasarım Tescil İşlemleri

Tasarım Tescil Ücreti
Tasarım tescil ücreti, tasarım tescil başvuru ücretleri, tescil belgesi toplam fiyatları, Türk Patent resmi harçları, hizmet ücretini buradan bulabilirsiniz.
Tasarım Tescil
Tasarım tescil nerede ve nasıl yapılır, Endüstriyel tasarım tescili başvuru ve belge ücreti, toplam fiyatları, istenen belgeleri buradan inceleyebilirsiniz.
Tasarım Tescil Sorgulama
Tasarım tescil sorgulama online olarak buradan yapabilir, tasarım araştırma ve inceleme kriterlerini ve ücretsiz yardım ve destekleri inceleyebilirsiniz.
Yurtdışı Tasarım Tescil
Yurtdışı tasarım tescil fiyatları, tek bir merkezden birden çok ülke nezdinde çoklu tasarım tescil başvurusuna ilişkin ayrıntılı bilgileri inceleyebilirsiniz.
Tasarım İtiraz
Tasarım tescil başvurularına itiraz fiyatlarını, Türk Patent harçlarını, hizmet ücretlerini süresini, takip ve izleme işlemlerini buradan inceleyebilirsiniz
Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır
Tasarım tescil başvuru nerede nasıl yapılır, istenen belgeler, Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarım araştırma ve inceleme kriterlerini inceleyebilirsiniz.
Anında Online Marka, Patent, COM.TR, Tescil BURADAN
TIKLAYINIZ !

Tasarım Hakkı
Tasarım hakkı nedir, tasarımcı ve tasarım hak sahibinin hakları, işverenlerin tasarım ilişkin hakları ve diğer ayrıntıları buradan inceleyebilirsiniz.
Tasarım Rüçhan Hakkı
Tasarım rüçhan hakkı nedir, Uluslararası sözleşmelerin tanıdığı rüçhan hakkı ve sürelerini, fiyatları, sergilerden doğan rüçhan haklarını inceleyebilirsiniz.
Tasarım Devir
Tasarım devir ücreti, sözleşme örneğini, online devir işlemlerini, belgeler, süreleri, nerede ve nasıl yapılacağını ve toplam fiyatları inceleyebilirsiniz.
Tasarım Lisans
Tasarım lisans ücretini, lisans verme ve ilan şartlarını, lisans çeşitleri ve sağladığı hakları ve sicile kayıt işlem toplam fiyatları inceleyebilirsiniz.
Tasarım Tescil Kriterleri
Tasarım tescil kriterlerini, yeni ve özgün tasarım nedir, tasarımların benzerliği, tasarımlar arasında belirgin farkların ne demek olduğunu inceleyebilirsiniz.
Tasarım Tescil Başvuru Süreci
Tasarım tescil başvuru süreci, tasarım bülten yayın sürelerini, itiraz ve süreleri, başvuru ve tescil belgesinin teslim süreçlerini buradan inceleyebilirsiniz.