Tapuda vatandaşlardan alınan paralar rüşvet olarak kabul edilmedi Keçiören Tapu Dairesi'nde vatandaşlardan alınan paralar nedeniyleaçılan davada Mahkeme bu ödemeleri rüşvet olarak kabul etmedi.Sanıklara görevi kötüye kullanmaktan verilen cezalar ertelendi.Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, tapu görevliler
Tapuda vatandaşlardan alınan paralar rüşvet olarak kabul edilmedi
Etkin Patent
Etkin Patent Logo
+90 212 212 35 18 Nakit, Kredi Kartı veya Havale 0536 580 37 57 Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul

Tapuda vatandaşlardan alınan paralar rüşvet olarak kabul edilmedi

Tapuda vatandaşlardan alınan paralar rüşvet olarak kabul edilmedi Keçiören Tapu Dairesi'nde vatandaşlardan alınan paralar nedeniyleaçılan davada Mahkeme bu ödemeleri rüşvet olarak kabul etmedi.Sanıklara görevi kötüye kullanmaktan verilen cezalar ertelendi.Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, tapu görevliler Hukuk Haberleri 11-07-2021
Keçiören Tapu Dairesi'nde vatandaşlardan alınan paralar nedeniyleaçılan davada Mahkeme bu ödemeleri 'rüşvet' olarak kabul etmedi.Sanıklara görevi kötüye kullanmaktan verilen cezalar ertelendi.Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, tapu görevlilerininaldığı paraları bahşiş olarak nitelemişti.KEÇİÖREN Tapu Dairesi'nde vatandaşlardan alınan paralar, rüşvet'olarak değerlendirilmedi. Mahkeme, 14 tapu dairesi görevlisinirüşvetten değil görevi kötüye kullanmaktan mahkum etti. Bayındırlık veİskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, tapu görevlilerinin aldığı paralarıbahşiş olarak nitelemişti.  2008 Ocak ayında düzenlenen ParselOperasyonu'na ilişkin dava bir yıl kadar sürdü. Vatandaşlardan paraalırken polisin kurduğu gizli kameralara takılan tapu çalışanları, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 20 Ocak'taki son duruşmasında haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Rüşvet değilmişMahkemeBaşkanı İbrahim Kozan, aralarında kurum müdürü Ömer Gültekin'in debulunduğu 14 kişinin 'rüşvet' ve 'suç örgütü' suçlamalarından beraatinekarar verdi. Mahkeme Başkanı İbrahim Kozan, sanıkların memur suçuişlediğine karar vererek, Müdür Ömer Gültekin'in de aralarındabulunduğu 10 kişiye 'görevi kötüye kullanmak' suçundan 1 yıl ile 2 yılarasında değişen hapis cezaları verildiğini açıkladı. Heyet, cezalarıalt sınırdan verdi ve cezaları erteledi.  Dört sanık, bu suçtan daberaat etti. Paralar iade edilecekMahkemeayrıca, tapu çalışanlarına, vatandaşlardan para alarak 'görevi kötüyekullandığı' için hapis ceza verilmesine rağmen, bu kişilerin evaramalarında ele geçirilen ve 'suçtan elde edilen gelir' olarakkayıtlara giren 4 bin 605 dolar (7 bin 500 TL) ve bin 335 euro (2 bin800 TL), 7 bin 545 TL olmak üzere toplam 17 bin 845 liranın iadeedilmesi kararını verdi. 137 yıl istenmiştiSavcıAbbas Özden, iddianamede tapu çalışanlarının örgütlü olarak rüşvetaldıklarını iddia ederek, 7 yıldan 136 yıla kadar hapis cezasınaçarptırılmalarını talep etmişti. Mahkeme, tapu çalışanlarınınvatandaşlardan topladığı paraları 'rüşvet' olarak kabul etseydi, tespitedilen her olaydan sanıklara ayrı ayrı 4-12 yıl arasında değişen hapiscezası verilecekti.  Bakan ve Genel Müdür 'bahşiş' demiştiOPERASYONsonrası Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Mehmet Zeki Adlı,"Vatandaşın verdiği 15-20 milyon, rüşvet olarak yansıtılıyor, bizdeinsanlar evlenirken ya da ev alırken, böylesi mutlu anlarında bahşişverir. Ev aldığı zaman onun mutluluğu içinde oradaki memura üç beşkuruş bahşiş bırakıyor" demişti. Benzer bir açıklama Bayındırlık veİskan Bakanı Faruk Nafiz Özak'tan gelmişti. Özak, "Bahşiş ile rüşvetibir birine karıştırmamak lazım. Hukuki ve ahlaki olmayan her şeyinkarşısındayız. Çok az da olsa, böyle sorunlar yaşayabiliriz. Ama bunuabartmamak lazım" değerlendirmesi yapmıştı.
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8, 34387 Mecidiyeköy/İstanbul Türkiye +90 212 212 35 17 Etkin Patent

Etkin Patent Logo


Tapu Dairesinde vatandaşlardan alınan paralar, Mahkeme tarafından, rüşvet olarak kabul edilmediKeçiören Tapu Dairesi'nde vatandaşlardan alınan paralar nedeniyleaçılan davada Mahkeme bu ödemeleri 'rüşvet' olarak kabul etmedi.Sanıklara görevi kötüye kullanmaktan verilen cezalar ertelendi.Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, tapu görevlilerininaldığı paraları bahşiş olarak nitelemişti.KEÇİÖREN Tapu Dairesi'nde vatandaşlardan alınan paralar, rüşvet'olarak değerlendirilmedi. Mahkeme, 14 tapu dairesi görevlisinirüşvetten değil görevi kötüye kullanmaktan mahkum etti. Bayındırlık veİskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, tapu görevlilerinin aldığı paralarıbahşiş olarak nitelemişti. 

2008 Ocak ayında düzenlenen ParselOperasyonu'na ilişkin dava bir yıl kadar sürdü. Vatandaşlardan paraalırken polisin kurduğu gizli kameralara takılan tapu çalışanları, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 20 Ocak'taki son duruşmasında haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Rüşvet değilmişMahkemeBaşkanı İbrahim Kozan, aralarında kurum müdürü Ömer Gültekin'in debulunduğu 14 kişinin 'rüşvet' ve 'suç örgütü' suçlamalarından beraatinekarar verdi. Mahkeme Başkanı İbrahim Kozan, sanıkların memur suçuişlediğine karar vererek, Müdür Ömer Gültekin'in de aralarındabulunduğu 10 kişiye 'görevi kötüye kullanmak' suçundan 1 yıl ile 2 yılarasında değişen hapis cezaları verildiğini açıkladı. Heyet, cezalarıalt sınırdan verdi ve cezaları erteledi. 

Dört sanık, bu suçtan daberaat etti. Paralar iade edilecekMahkemeayrıca, tapu çalışanlarına, vatandaşlardan para alarak 'görevi kötüyekullandığı' için hapis ceza verilmesine rağmen, bu kişilerin evaramalarında ele geçirilen ve 'suçtan elde edilen gelir' olarakkayıtlara giren 4 bin 605 dolar (7 bin 500 TL) ve bin 335 euro (2 bin800 TL), 7 bin 545 TL olmak üzere toplam 17 bin 845 liranın iadeedilmesi kararını verdi. 137 yıl istenmiştiSavcıAbbas Özden, iddianamede tapu çalışanlarının örgütlü olarak rüşvetaldıklarını iddia ederek, 7 yıldan 136 yıla kadar hapis cezasınaçarptırılmalarını talep etmişti. Mahkeme, tapu çalışanlarınınvatandaşlardan topladığı paraları 'rüşvet' olarak kabul etseydi, tespitedilen her olaydan sanıklara ayrı ayrı 4-12 yıl arasında değişen hapiscezası verilecekti. 

Bakan ve Genel Müdür 'bahşiş' demiştiOPERASYONsonrası Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Mehmet Zeki Adlı,"Vatandaşın verdiği 15-20 milyon, rüşvet olarak yansıtılıyor, bizdeinsanlar evlenirken ya da ev alırken, böylesi mutlu anlarında bahşişverir. Ev aldığı zaman onun mutluluğu içinde oradaki memura üç beşkuruş bahşiş bırakıyor" demişti. Benzer bir açıklama Bayındırlık veİskan Bakanı Faruk Nafiz Özak'tan gelmişti. Özak, "Bahşiş ile rüşvetibir birine karıştırmamak lazım. Hukuki ve ahlaki olmayan her şeyinkarşısındayız. Çok az da olsa, böyle sorunlar yaşayabiliriz. Ama bunuabartmamak lazım" değerlendirmesi yapmıştı.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAPIN


Ad Soyad

E-Posta


Telefon


Yorumunuz  Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu

  Kategoriler

  Müşterilerimiz Ne Diyor

  Etkin patent ile çalışmaya başladığımız günden bu güne marka tescil başvuru öncesi yapılan araştırma ve sorgulama işlemleri, marka başvuru ve muhtemel sonuçları hakkındaki bilgileri , strateji geliştirme anlamındaki işlemlerimizi kendileri takip etmekte. Kendilerinin yönlendirmeleri ve iş takibi konusunda oldukça verimli sonuçlar alınmakta. Kendileri ile çalışmaktan son derece memnunuz

  Olcay KARAKAŞBC Yapı Mühendislik Müşavirlik İnşaat Sanayi Ve Dış Tic. AŞ.

  HIZLI ARAŞTIRMA VE BAŞVURU FORMU

  Bülent Aydın
  Bülent Aydın
  Marka Danışmanı
  Yayınlama Tarihi: 11-07-2021

  2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucusu olup, 15 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

  Takip Edin