Rumlar Türk Lokumunu Aldı Haberlerine İlişkin Basın Duyurusu » Etkin Patent Yazılı ve görsel basında ‘Rumlar Türk Lokumunu aldı’ şeklindeki haberlere yönelik olarak Türk Patent Enstitüsü aşağıdaki açıklamayı yapmayı gerekli görmüştür.
Rumlar Türk Lokumunu Aldı Haberlerine İlişkin Basın Duyurusu

Rumlar Türk Lokumunu Aldı Haberlerine İlişkin Basın Duyurusu

Marka Haberleri Yazılı ve görsel basında ‘Rumlar Türk Lokumunu aldı’ şeklindeki haberlere yönelik olarak Türk Patent Enstitüsü aşağıdaki açıklamayı yapmayı gerekli görmüştür.
,  Ana Kategori : Blog,  Kategori :  Marka Haberleri  Tarih :  23.3.2017       Google Plus      
Rumlar Türk Lokumunu Aldı Haberlerine İlişkin Basın Duyurusu
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 Mecidiyeköy/İstanbul +90 212 212 35 17 Rumlar Türk Lokumunu Aldı Haberlerine İlişkin Basın Duyurusu » Etkin Patent

Etkin Patent Logo

Yazılı ve görsel basında ‘Rumlar Türk Lokumunu aldı' şeklindeki haberlere yönelik olarak Türk Patent Enstitüsü aşağıdaki açıklamayı yapmayı gerekli görmüştür. Kıbrıs Rum Kesimi tarafından AB nezdinde yürütülen coğrafi işaret tescil işlemleri başvurusu, Rum Lokumu veya Lokum şeklinde değil, Geroskipou Lokumu şeklinde yapılmıştır. Bu nedenle, Geroskipou Lokumu başvurusu tescil edilse dahi, AB mevzuatı çerçevesinde Türk Lokumu, Turkish Delight veya Lokum ibarelerinin kullanılmasının AB sınırlarında yasaklanması mümkün değildir. Söz konusu tescil ile ancak Geroskipou Lokumu ifadesinin sadece Geroskipou bölgesinde üretilen lokumlar üzerinde kullanılması sağlanmış olacaktır. İlgili tarafların bunun aksine vermiş olduğu bilgiler AB hukuku çerçevesinde bir anlam ifade etmemektedir. Hali hazırda Safranbolu Lokumu ülkemiz sınırları içinde coğrafi işaret tescilli için başvuruda bulunmuştur. Ancak Türk Lokumu için herhangi bir başvuru yapılmamıştır. Ülkemiz üreticileri, kamu veya tüzel kişilikleri, AB nezdinde başvuru yaparak Türk Lokumu, Safranbolu Lokumu gibi ürünlerimizin tescil edilmesi için başvuruda bulunabilirler. Bu başvuruların yapılabilmesi için ülkemizin AB üyesi olması gerekmemektedir. Bu vesile ile Türk Patent Enstitüsü olarak, tüm yöresel ürün imalatçılarımızı, ürünlerini öncelikle ülkemizde ve sonra da AB nezdinde tescil ettirmeye çağırıyoruz. Enstitüsü olarak bu konuda tüm üreticilerimize her türlü destek ve bilgiyi sunmaya hazırız. Kaynak TPE

Marka Haberleri

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
Türk kültürüne ait lokumun tescilinde gecikerek tüm dünyada sahteleriyle uğraşmak zorunda kalan üreticiler, helva için erken önlem alacak.
0 Yorum

    Yorum Yapın

    Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu