Patentin Verilmesinin Hazırlanması elgelerin Patent için Hazırlanması Uygulama Yönetmeliğinin 8inci maddesi gereğince, istemlerde patent koruması talep edilen buluş, tarifnamede belirtilmelidir
Patentin Verilmesinin Hazırlanması
Etkin Patent
Etkin Patent Logo
+90 212 212 35 18 Nakit, Kredi Kartı veya Havale 0536 580 37 57 Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul

Patentin Verilmesinin Hazırlanması

Patentin Verilmesinin Hazırlanması elgelerin Patent için Hazırlanması Uygulama Yönetmeliğinin 8inci maddesi gereğince, istemlerde patent koruması talep edilen buluş, tarifnamede belirtilmelidir Patent Başvuru Kılavuzu 11-07-2021
Belgelerin Patent için Hazırlanması Uygulama Yönetmeliğinin 8inci maddesi gereğince, istemlerde patent koruması talep edilen buluş, tarifnamede belirtilmelidir; tarifname buluşu tanımlama açısından açıkça gerekli olmayan bir bilgi içermemelidir.  Uygulama Yönetmeliğinin 2nci maddesi fıkra 2 gereğince, istemleri yorumlamak için tarifname ve resimler kullanılır. Bu, korumanın kapsamını belirlemek açısından önemlidir. Bir buluşun patent verilebilir nitelikte olduğuna karar verildiği durumlarda, başvuru sahibi tarifnameyi geçerli istemlerle uyumlu hale getirmelidir. Ayrıca 551 Patent Kanununun ve Uygulama Yönetmeliğinin hükümlerinde öngörülen diğer şartları da yerine getirmelidir. TPE'nin talebi üzerine başvuru sahibi kendi bildiği tekniğin bilinen durumunu belirtip, tarifnameye dahil eder (Uygulama Yönetmeliği Madde 8 (b)).  Önceki teknikten bahsedilmesi durumunda, başvuru sahibinin önceki teknikle ilgili değerlendirme yapma zorunluluğu yoktur. Patent istemlerinde yapılacak değişikliklerle başvurunun kapsamı genişletilemez. (551 KHK Madde 64) Patent verilmesi istenilen buluş konusunun kısmen veya tamamen değiştirilmesi halinde, başvuru tarihi değişiklik ile ilgili başvurunun yapıldığı tarih olarak değiştirilir. (551 KHK Madde 43) Tarifname Takımının Düzeltilmesi Patent dokümanları resmi yayınlardır. Ahlaka zıt bir durum teşkil eden ya da kanuni bir yasağı ihlal eden ifadeler içermemelidir. Başvuru sahibi, düzgün bir üslupla yazılmış bir tarifname vermekle yükümlüdür. Tarifname açık bir şekilde düzenlenmiş ve üslubu makulse, inceleme uzmanının belgeleri düzeltmesine gerek yoktur.  Tarifname takımı, Mahkeme kararı dışında, patentin verilmesinin ilanından sonra veya patentin verilmesi kararı alındıktan sonra, değiştirilemez. İnceleme Uzmanının Kararı İnceleme Uzmanı inceleme prosedürü sonucunda başvuruyla ilgili kararını verir. İncelemeli Patent kararının verilmesi Başvuru konusu buluş 551 sayılı KHK'nın 5 inci maddesi gereğince patent verilebilir buluşlar içerisinde yer alıyorsa ve başvuru 551 sayılı KHK ve Uygulama Yönetmeliğinin öngördüğü şartları yerine getirmişse İnceleme uzmanı patenti verme kararı alır.  Patentin verildiğine ilişkin karar 63 üncü madde hükmüne göre Resmi Patent Bülteninde ilan edilir. Tescil edilen her patent başvurusu; tarifname, istemler, resimler ve araştırma raporunu içerecek şekilde fasikül halinde basılır (Madde 63 fıkra 2, 3). Başvurunun Reddedilmesi Kararı İnceleme Uzmanı başvuruyu ve itirazları inceledikten sonra, başvuru konusu buluş patent verilebilir nitelikte değilse ya da inceleme uzmanının itiraz ettiği yetersizlikler giderilmediği takdirde başvuru reddedilir.
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8, 34387 Mecidiyeköy/İstanbul Türkiye +90 212 212 35 17 Etkin Patent

Etkin Patent Logo


Patentin Verilmesinin Hazırlanması

Belgelerin Patent için Hazırlanması Uygulama Yönetmeliğinin 8inci maddesi gereğince, istemlerde patent koruması talep edilen buluş, tarifnamede belirtilmelidir; tarifname buluşu tanımlama açısından açıkça gerekli olmayan bir bilgi içermemelidir. 

Uygulama Yönetmeliğinin 2nci maddesi fıkra 2 gereğince, istemleri yorumlamak için tarifname ve resimler kullanılır. Bu, korumanın kapsamını belirlemek açısından önemlidir. Bir buluşun patent verilebilir nitelikte olduğuna karar verildiği durumlarda, başvuru sahibi tarifnameyi geçerli istemlerle uyumlu hale getirmelidir. Ayrıca 551 Patent Kanununun ve Uygulama Yönetmeliğinin hükümlerinde öngörülen diğer şartları da yerine getirmelidir. TPE'nin talebi üzerine başvuru sahibi kendi bildiği tekniğin bilinen durumunu belirtip, tarifnameye dahil eder (Uygulama Yönetmeliği Madde 8 (b)). 

Önceki teknikten bahsedilmesi durumunda, başvuru sahibinin önceki teknikle ilgili değerlendirme yapma zorunluluğu yoktur. Patent istemlerinde yapılacak değişikliklerle başvurunun kapsamı genişletilemez. (551 KHK Madde 64) Patent verilmesi istenilen buluş konusunun kısmen veya tamamen değiştirilmesi halinde, başvuru tarihi değişiklik ile ilgili başvurunun yapıldığı tarih olarak değiştirilir. (551 KHK Madde 43) Tarifname Takımının Düzeltilmesi Patent dokümanları resmi yayınlardır. Ahlaka zıt bir durum teşkil eden ya da kanuni bir yasağı ihlal eden ifadeler içermemelidir. Başvuru sahibi, düzgün bir üslupla yazılmış bir tarifname vermekle yükümlüdür. Tarifname açık bir şekilde düzenlenmiş ve üslubu makulse, inceleme uzmanının belgeleri düzeltmesine gerek yoktur. 

Tarifname takımı, Mahkeme kararı dışında, patentin verilmesinin ilanından sonra veya patentin verilmesi kararı alındıktan sonra, değiştirilemez. İnceleme Uzmanının Kararı İnceleme Uzmanı inceleme prosedürü sonucunda başvuruyla ilgili kararını verir. İncelemeli Patent kararının verilmesi Başvuru konusu buluş 551 sayılı KHK'nın 5 inci maddesi gereğince patent verilebilir buluşlar içerisinde yer alıyorsa ve başvuru 551 sayılı KHK ve Uygulama Yönetmeliğinin öngördüğü şartları yerine getirmişse İnceleme uzmanı patenti verme kararı alır. 

Patentin verildiğine ilişkin karar 63 üncü madde hükmüne göre Resmi Patent Bülteninde ilan edilir. Tescil edilen her patent başvurusu; tarifname, istemler, resimler ve araştırma raporunu içerecek şekilde fasikül halinde basılır (Madde 63 fıkra 2, 3). Başvurunun Reddedilmesi Kararı İnceleme Uzmanı başvuruyu ve itirazları inceledikten sonra, başvuru konusu buluş patent verilebilir nitelikte değilse ya da inceleme uzmanının itiraz ettiği yetersizlikler giderilmediği takdirde başvuru reddedilir.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAPIN


Ad Soyad

E-Posta


Telefon


Yorumunuz  Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu

  Kategoriler

  Müşterilerimiz Ne Diyor

  Uluslararası markalaşmaya önem veren ve ihracat hedefleri her yıl artan bir firma olarak, markalarımızın takip edilmesi, haklarımızın korunması ve yeni marka başvurularımızda da hızlı bir hizmet alabilmek için Etkin Patent ile çalışıyoruz. Başvuru aşamasından belgeye bağlanma aşamasına kadar tüm süreçlerde bize güven veren Etkin Patent’e ANGELS NEVER DIE ailesi olarak teşekkür ederiz.

  Ferat BARITÇITaksim Tekstil Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

  HIZLI ARAŞTIRMA VE BAŞVURU FORMU

  Bülent Aydın
  Bülent Aydın
  Marka Danışmanı
  Yayınlama Tarihi: 11-07-2021

  2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucusu olup, 15 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

  Takip Edin