Patentde Tekniğin Bilinen Durumu - Etkin Patent Tekniğin bilinen durumu, patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce, buluş konusunda toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım, kullanım veya bir başka yolla açıklanan bilgilerden oluşur.
Patentde Tekniğin Bilinen Durumu - Etkin Patent
Etkin Patent
Etkin Patent Logo
+90 212 212 35 18 Nakit, Kredi Kartı veya Havale 0536 580 37 57 Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul

Patentde Tekniğin Bilinen Durumu

Patentde Tekniğin Bilinen Durumu Tekniğin bilinen durumu, patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce, buluş konusunda toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım, kullanım veya bir başka yolla açıklanan bilgilerden oluşur. Patent Başvuru Kılavuzu 22-01-2022
Tekniğin bilinen durumu, patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce, buluş konusunda toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım, kullanım veya bir başka yolla açıklanan bilgilerden oluşur (551 KHK madde 7 fıkra 2). Paris Sözleşmesine göre bir başvurunun rüçhanı varsa, sonraki tarihli başvuru, rüçhan olarak talep edilen ilk başvuru ile aynı günde yapılmış gibi kabul edilir. Bu yüzden tekniğin bilinen durumu başvuru tarihinden ya da rüçhan tarihinden önce kamuya açıklanan tüm bilgiyi kapsar.  Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Patent Sözleşmesi'nin ve Patent İşbirliği Anlaşması'nın üyesi olduğundan; bir başvurunun rüçhan tarihinde veya bu tarihten sonra yayımlanmış olan ve başvurunun rüçhan tarihinden önceki tarihli bir rüçhana sahip aşağıdaki patent başvurularının içerikleri tekniğin bilinen durumuna dahil edilecektir:  1. Doğrudan Türk Patent Enstitüsü'ne yapılmış olan ulusal başvurular (551 KHK madde 7 fıkra 3);  2. Uluslararası başvuruya dayanmayan ve Avrupa Patent Sözleşmesi'nin 158(2) maddesinin hükümlerinin yerine getirildiği, yetkili bir merciye yapılan Avrupa Patent başvuruları  3. Kabul ofisine yapılmış ve Türkiye'nin de seçilen ülke olduğu (belli edildiği) Patent İşbirliği Anlaşması kapsamında yapılan uluslararası başvurular (PCT Md. 11)  Önceki başvuruların tümünün içeriği,  - bu başvuruların kısmen veya tamamen patentlenip patentlenmediğine bakılmaksızın- tekniğin bilinen durumunu oluşturur.  551 KHK 7nci maddesi gereğince tekniğin bilinen durumuna dahil olmakla birlikte, başvuru tarihinden önceki oniki ay içinde veya rüçhan hakkı talep edilmiş ise rüçhan hakkı tarihinden önceki oniki ay içinde ve aşağıda sayılan durumlarda yapılan açıklamalar, buluşa patent verilmesini etkilemez:  - Açıklamanın buluş sahibi tarafından yapılmış olması;  - Açıklamanın bir merci tarafından yapılmış olması ve bu merci tarafından açıklanan bilginin:  a. Buluş sahibinin bir başka başvurusunda yer alması ve söz konusu başvurunun bir merci tarafından açıklanmaması gerektiği halde açıklanması;  b. Buluş sahibinden doğrudan doğruya veya dolaylı olarak bilgiyi edinmiş olan bir üçüncü kişi tarafından, buluş sahibinin bilgisi veya izni olmadan yapılan bir başvuruda yer alması; veya  - Açıklamanın buluş sahibinden doğrudan doğruya veya dolaylı olarak bilgi elde eden bir üçüncü kişi tarafından yapılmış olması.  Yalnızca internetten ulaşılabilen yayınlar tekniğin bilinen durumu olarak kabul edilebilir, ancak yayının alıntı yapıldığı tarihteki içeriğinin, ilk yayınlandığı zamandaki (orijinal) içeriği ile aynı olması (diğer bir ifadeyle, yayın içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olması) gerekmektedir. Bu nedenle, yayının ilk (orijinal) içeriğini kanıtlayan ikinci bir kanıt zorunludur.
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8, 34387 Mecidiyeköy/İstanbul Türkiye +90 212 212 35 17 Etkin Patent

Etkin Patent Logo


Patentde Tekniğin Bilinen Durumu

Tekniğin bilinen durumu, patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce, buluş konusunda toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım, kullanım veya bir başka yolla açıklanan bilgilerden oluşur (551 KHK madde 7 fıkra 2). Paris Sözleşmesine göre bir başvurunun rüçhanı varsa, sonraki tarihli başvuru, rüçhan olarak talep edilen ilk başvuru ile aynı günde yapılmış gibi kabul edilir. Bu yüzden tekniğin bilinen durumu başvuru tarihinden ya da rüçhan tarihinden önce kamuya açıklanan tüm bilgiyi kapsar. 

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Patent Sözleşmesi'nin ve Patent İşbirliği Anlaşması'nın üyesi olduğundan; bir başvurunun rüçhan tarihinde veya bu tarihten sonra yayımlanmış olan ve başvurunun rüçhan tarihinden önceki tarihli bir rüçhana sahip aşağıdaki patent başvurularının içerikleri tekniğin bilinen durumuna dahil edilecektir: 

1. Doğrudan Türk Patent Enstitüsü'ne yapılmış olan ulusal başvurular (551 KHK madde 7 fıkra 3); 

2. Uluslararası başvuruya dayanmayan ve Avrupa Patent Sözleşmesi'nin 158(2) maddesinin hükümlerinin yerine getirildiği, yetkili bir merciye yapılan Avrupa Patent başvuruları 

3. Kabul ofisine yapılmış ve Türkiye'nin de seçilen ülke olduğu (belli edildiği) Patent İşbirliği Anlaşması kapsamında yapılan uluslararası başvurular (PCT Md. 11)

 Önceki başvuruların tümünün içeriği, 

- bu başvuruların kısmen veya tamamen patentlenip patentlenmediğine bakılmaksızın- tekniğin bilinen durumunu oluşturur. 

551 KHK 7nci maddesi gereğince tekniğin bilinen durumuna dahil olmakla birlikte, başvuru tarihinden önceki oniki ay içinde veya rüçhan hakkı talep edilmiş ise rüçhan hakkı tarihinden önceki oniki ay içinde ve aşağıda sayılan durumlarda yapılan açıklamalar, buluşa patent verilmesini etkilemez: 

- Açıklamanın buluş sahibi tarafından yapılmış olması; 

- Açıklamanın bir merci tarafından yapılmış olması ve bu merci tarafından açıklanan bilginin: 

a. Buluş sahibinin bir başka başvurusunda yer alması ve söz konusu başvurunun bir merci tarafından açıklanmaması gerektiği halde açıklanması; 

b. Buluş sahibinden doğrudan doğruya veya dolaylı olarak bilgiyi edinmiş olan bir üçüncü kişi tarafından, buluş sahibinin bilgisi veya izni olmadan yapılan bir başvuruda yer alması; veya 

- Açıklamanın buluş sahibinden doğrudan doğruya veya dolaylı olarak bilgi elde eden bir üçüncü kişi tarafından yapılmış olması. 

Yalnızca internetten ulaşılabilen yayınlar tekniğin bilinen durumu olarak kabul edilebilir, ancak yayının alıntı yapıldığı tarihteki içeriğinin, ilk yayınlandığı zamandaki (orijinal) içeriği ile aynı olması (diğer bir ifadeyle, yayın içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olması) gerekmektedir. Bu nedenle, yayının ilk (orijinal) içeriğini kanıtlayan ikinci bir kanıt zorunludur.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAPIN


Ad Soyad

E-Posta


Telefon


Yorumunuz  Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu

  Kategoriler

  Müşterilerimiz Ne Diyor

  Markalarımızın tescili ve tüm patent işlerimizde çözüm ortağımız Etkin Patent ile çalışıyoruz. Bizden çok markalarımıza sahip çıktığını ve titizlikle takip ederek bizleri yönlendirdiklerini söyleyebilirim. Etkin Patent ile tanıştıktan sonra diğer rakip şirketlerinden ne kadar farklı olduklarını anladık. Bizim için en önemli farkları, amaçlarımızı gerçekleştirirken sadece bizim işimizi ifa eden değil aynı zamanda büyük resmi göstererek bize yolumuzda ışık tutan bir ortağa dönüşmeleridir. Bu kalite ile herkesin tanışmasını isterim

  Elvin CoşkunPDR YÖNETİM VE BİLİŞİM EĞİTİMLERİ DANIŞMANLIK A.Ş

  HIZLI ARAŞTIRMA VE BAŞVURU FORMU

  Bülent Aydın
  Bülent Aydın
  Marka Danışmanı
  Yayınlama Tarihi: 22-01-2022

  2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucusu olup, 15 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

  Takip Edin