Patent Sorgulama » Yurtdışı Uluslararası Araştırma » Etkin Patent Yurtiçi ve Yurtdışı patent sorgulama ve araştırmaları aşağıdaki ulusal ve uluslararası buluşların veritabanlarına bağlantı sağlayan linklerden yapabilirsiniz.
Patent Sorgulama » Yurtdışı Uluslararası Araştırma

Patent Sorgulama

Patent Sorgulama Yurtiçi ve Yurtdışı patent sorgulama ve araştırmaları aşağıdaki ulusal ve uluslararası buluşların veritabanlarına bağlantı sağlayan linklerden yapabilirsiniz.
,  Ana Kategori :  Patent  Tarih :  4.4.2019       Google Plus      
Patent,  Kategori : 

Yurtiçi ve Yurtdışı patent sorgulama ve araştırmaları aşağıdaki ulusal ve uluslararası buluşların veritabanlarına bağlantı sağlayan linklerden yapabilirsiniz.

Patent Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır

Aşağıdaki linkleri tıklayarak Türk patent ve Marka Kurumu (Türk Patent) veritabanında önceden kayıtlı patent ve faydalı modeller arasında  sorgulama ve araştırma yapabilirsiniz. 


Patent ve Faydalı Model Sorgulama
Sorgulama ve Araştırma
Yurtiçi Patent Araştırma                                     
TIKLAYINIZ
Faydalı Model Sorgulama
TIKLAYINIZ
Tasarım Tescil Sorgulama
TIKLAYINIZ
Marka Sorgulama
TIKLAYINIZ
Uluslararası | Yurtdışı Patent Araştırma
TIKLAYINIZ
Uluslararası | Yurtdışı Marka Sorgulama
TIKLAYINIZ


Online Patent araştırma  kendiniz yapabilirsiniz ama  daha önce başvuru veya tescilli patentlerin  aynı ve/veya benzerlik değerlendirmesini patent uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca patent başvurusu yapmadan önce, bütçenizin henüz hazır olmaması ve/veya buluşunuzun henüz tamamlanması ve/veya bir şekilde tam olarak patent başvurusuna hazır olmaması nedeniyle, bir şekilde patentin üçüncü taraflarca öğrenilmesi riskini kısmen de olsa  önlemek ve buluşun size ait olduğunu ispata yarayan  ön koruma yöntemleri için patent uzmanlarımızdan ücretsiz yardım ve destek alabilirsiniz.

Bu arada marka araştırma için ise  Marka Sorgulama başlıklı yazımızı incelemenizi öneriyoruz.
 

Patent Sorgulama Nasıl Yapılır ?

 

Yukarıdaki linklerden Yurtiçi ve Yurtdışı  patent araştırma yapabilirsiniz. Ancak ilgili linkleri tıkladığınızda açılan patent araştırma formunda araştırma yapacağınız kelimeleri dikkatli seçmeniz gerekmektedir.


Öncelikle geliştirilen teknoloji veya buluşun kök kelimeleri ile araştırma yapılmasını öneriyoruz. Örneğin  buluşunuz başlığı  "televizyon kumandasında akıllı dijital saat " olsun. Bu kelimelerin tamamını yazarak sorgulama yaptığınızda istenilen sonuçlara ulaşılmayabilir. Ayrıca tek başına "televizyon" yazdığımızda da yüzlerce patent kayıtlarıyla karşılaşacağımızdan sağlık bir araştırma sonucu elde edilmez. 


Asıl patentte yenilik unsurlarına sahip  "kumanda" ve "akıllı dijital"  olduğuna göre "kumanda", "televizyon kumandası", "akıllı saat", "dijital akıllı saat", "kumanda +saat" vb. versiyonlarının ayrı ayrı sorgulama yapılması daha sağlıklı sonuçlara ulaşmamızı sağlayacaktır.


Özellikle Yurtdışı patent araştırma işlemlerinde İngilizce dahil yabancı terimlerle yapılacak aramalarda  anlamlı kelime bileşenlerinin kullanılması daha sağlıklı sonuçlara ulaşmamızı sağlayacaktır.

 

Patent veya Faydalı Model Başvuru Öncesi Ön koruma Yöntemleri


Öncelikle patent ve/veya faydalı model kapsamındaki buluşlarınızı ön koruma sağlamadan üçüncü taraflarla  paylaşılmasını önermiyoruz.
 
Patent konusu iş fikri oldukça önemlidir. Teknik detaylarını paylaşmasanız bile iş fikrinden yola çıkılarak patente konu buluşunuz bir başkası tarafından aynı veya benzeri tescil edilebilir veya siz başvuru yapmadan kullanılabilir.
 
Etkin Patent olarak tüm müvekkillerimize ön koruma sağlamadan bizimle dahi paylaşmamalarını öneriyoruz.
 
Ön koruma elbette ki patent veya faydalı modelin tescili ile kazanılan hukuki hakları sağlamaz ancak en azından kötü niyetli şahıs ve firmalardan kısmen de olsa buluşunuzu, patentinizi, faydalı modelinizi koruma altına almış olursunuz. Ön koruma sağladıktan sonra da uzman ve deneyimli marka patent vekil firmalar aracılığıyla mutlaka patent başvurusunun yapılmasını öneriyoruz.


Gelelim ön koruma yöntemlerine;

 
Patente konu yeni tekniğin varsa teknik resimlerine atıfta bulunarak, teknik resim olmasa bile buluşunuzun sadece teknik özelliklerini, nasıl meydana geldiğini teknik olarak kolay anlaşılır bir şekilde tarifname yazılmalıdır.
 
Yine ikinci paragrafta patente konu teknik ile önceki tekniklerinin karşılaştırılması yapılarak buluşunuz yenilik özelliklerini açıklamanız yararlı olacaktır.
 
Teknik resim ve tarifnameyi mümkünse noterden bir suretini almanızı öneriyoruz. Noter belgesindeki tarih sizin ilgili buluşu o tarihte size ait olduğunu belgeleyen resmi bir belge olacaktır. Tek başınıza bu belge size patentin size sağladığı hukuki koruma ve hakları sağlamaz ama en azından bir şekilde buluş, teknik, patentinizin bir başkasının eline geçmesi halinde olası hukuki süreçlerinde elinizi güçlendirecek resmi bir belge olacaktır.
 
Ayrıca noter masrafları ve/veya patente konu buluşunuzun protipi veya çokça resim, DVD vs. varsa bunları düzgün kapatılımış bir zarfa koyarak kendinizden kendinize iadeli taahhütlü posta yapınız ve gelen zarfı açmayınız. Bir şekilde kötü niyetli kişilerce buluşunzuun çalınması halinde olası hukuki süreçlerde Hakim huzurunda ilgili belge açıldığında noter belgesi kadar olmasa bile yine buluş ve patentin size ait olduğunu ispatlar bir belge olacaktır.

 

Yurtdışı | Uluslararası Patent Sorgulama

 
Patent araştırmaları için başvurabileceğiniz en temel kaynak, yayımlanmış patent dokümanlarına ücretsiz erişim sağlayan internet siteleridir. Söz konusu sitelerin başında, ulusal ve bölgesel patent ofislerinin online patent araştırma veritabanları gelmektedir. Bunun dışında özel şirketlerin de arama motorları vb. hizmetleri mevcuttur. Buluş başlığı, başvuru sahibi, patent sınıfı vb. kriterler üzerinden araştırma yapılabilen bu sitelerden bazıları aşağıda yer almaktadır:

 
Türk Patent ve Marka Kurumu' nun online (çevrimiçi) patent araştırma veritabanıdır. Bu veri tabanı ile ülkemizde koruma talep eden, yayımlanmış tüm patent ve faydalı model başvurularına/belgelerine ulaşabilirsiniz.
 
Avrupa Patent Ofisi'nin (EPO) online patent araştırma veritabanıdır. Çeşitli ülke ve patent sistemlerinden 80 milyonun üzerinde patent dokümanına ulaşabilirsiniz.
 
Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı'nın (WIPO) online patent araştırma veritabanıdır. Bu veritabanı ile 33 milyonun üzerinde (2.2 milyon civarında PCT başvurusu olmak üzere) patent dokümanına ulaşabilirsiniz.
 
ABD Patent Ofisi'nin (USPTO) online patent araştırma veritabanıdır.
 
Google firmasının online patent araştırma veritabanıdır. Veritabanı ile ABD patent dokümanlarına (8 milyon patent belgesi ve 3 milyon patent başvurusu) ulaşabilirsiniz.
 
Ayrıca, birçok ulusal ve bölgesel patent ofisinin internet siteleri için bakınız.


 

Patent Sorgulama

Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu