Markanın Koruma Süresinin Dolmasından Sonra Yapılan Aynı Veya Benzer Marka Başvurusu » Etkin Patent 556 SAYILI KHK MADDE 8/7 Bir markanın yenilenmeme nedeniyle koruma süresinin dolmasından sonra iki yıl içerisinde aynı veya benzer markanın, aynı veya benzer mal ve hizmetler için yapılan tescil başvurusu itiraz üzerine reddedilir.
Markanın Koruma Süresinin Dolmasından Sonra Yapılan Aynı Veya Benzer Marka Başvurusu

Markanın Koruma Süresinin Dolmasından Sonra Yapılan Aynı Veya Benzer Marka Başvurusu

Marka Makale 556 SAYILI KHK MADDE 8/7 Bir markanın yenilenmeme nedeniyle koruma süresinin dolmasından sonra iki yıl içerisinde aynı veya benzer markanın, aynı veya benzer mal ve hizmetler için yapılan tescil başvurusu itiraz üzerine reddedilir.
,  Ana Kategori : Blog,  Kategori :  Marka Makale  Tarih :  25.4.2018       Google Plus      
Markanın Koruma Süresinin Dolmasından Sonra Yapılan Aynı Veya Benzer Marka Başvurusu
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 Mecidiyeköy/İstanbul +90 212 212 35 17 Markanın Koruma Süresinin Dolmasından Sonra Yapılan Aynı Veya Benzer Marka Başvurusu » Etkin Patent

Etkin Patent Logo

Markanın Koruma Süresinin Dolmasından Sonra Yapılan Aynı Veya Benzer Marka Başvurusu

556 SAYILI KHK MADDE 8/7 Bir markanın yenilenmeme nedeniyle koruma süresinin dolmasından sonra iki yıl içerisinde aynı veya benzer markanın, aynı veya benzer mal ve hizmetler için yapılan tescil başvurusu itiraz üzerine reddedilir.


" Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre, onar yıllık dönemler halinde yenilenir. 8/7 maddesi hükmüne dayanarak yapılacak itirazlar, bu on yıllık sürenin dolmasından itibaren iki yıl içinde yapılan marka başvurularına karşı ileri sürülebilir. Bu iki yıllık süre hesaplanırken, KHK'nın 41/2 maddesinde belirtilen altı aylık uzatma süresi dikkate alınmaz. 


Söz konusu hüküm gerekçe gösterilerek yapılan itirazlarda, itiraz gerekçesi markanın yenilenmeme nedeniyle koruma süresinin sona erdiği tarihten sonra, tescil kapsamındaki mal ve hizmetler üzerinde kullanılmaya devam ettiğini kanıtlar nitelikteki belgelerin sunulması gerekir. Bu yönde sunulmuş delil olmaması halinde bu kapsamda yapılan itirazlar reddedilir. Zira KHK'nın 35/2 maddesinde "8 inci maddenin son fıkrası çerçevesinde yapılacak itiraz, ancak itiraz eden kişinin markasını bu süre içerisinde kullanmaması halinde reddedilir." hükmü yer almaktadır.

Marka Makale

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
556 SAYILI KHK MADDE 35/1 Tescil başvurusu yapılmış markanın 7 ve 8 inci madde hükümlerine göre tescil edilmemesi gerektiğine ilişkin itirazlar ile başvurunun kötü niyetle yapıldığına ilişki
0 Yorum

    Yorum Yapın

    Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu