Marka Tescilinde Yaşanan Sorunlar » Etkin Patent Konuya hakim ve uzman olmayan taraflarca yapılan başvuruların ciddi bir bölümü daha başvuru aşamasında Türk Patent tarafından RED edilmektedir. Her yıl TPE (Türk Patent Enstitüsü) ortalam 120 bin civarında marka tescil başvurusu yapılmaktadır.
Marka Tescilinde Yaşanan Sorunlar

Marka Tescilinde Yaşanan Sorunlar

Marka Tescilinde Yaşanan Sorunlar Konuya hakim ve uzman olmayan taraflarca yapılan başvuruların ciddi bir bölümü daha başvuru aşamasında Türk Patent tarafından RED edilmektedir. Her yıl TPE (Türk Patent Enstitüsü) ortalam 120 bin civarında marka tescil başvurusu yapılmaktadır.
,  Ana Kategori :  Etkin Patent Haber  Tarih :  7.1.2019       Google Plus      
Etkin Patent Haber,  Kategori : 

Konuya hakim ve uzman olmayan taraflarca yapılan başvuruların ciddi bir bölümü daha  başvuru aşamasında Türk Patent tarafından  RED edilmektedir. Her yıl TPE (Türk Patent Enstitüsü) ortalam 120 bin civarında marka tescil başvurusu yapılmaktadır.


Konuya hakim,uzman olmayanların veya konuya hakim olmalarına rağmen sadece başvuru yapmak için  yapılan başvuruların ciddi bir bölümü daha başvuru aşamasında Türk Patent tarafından  RED edilmektedir.

Yine marka benzerlik kriterleri iyi araştırılmayan bir çok başvuruda Türk Patent tarafından tescil kararı çıktıktan sonra, markalar bültenindeki yayına 3.şahıslar tarafından yapılan itirazlar neticesinde yeni marka RED edilmektedir.

Ayrıca çok önemli olan ve çoğu kimsenin önemsemediği şekil (logo tescilvb) tescillerindeki benzerlik nedeni ile birçok tescilli markanın bile tehlikede olduğudur. En azından şekiller, bir veritabanında önceden inceleme zorunluluğu olmadığından  “dışsal denetimi tabi”tescil süreci izlenmektedir.Yani yasal süreler içinde  marka bülten yayınlarında 3.şahıslarca herhangi bir itiraz olmadığı zaman marka ibareniz ile birlikte veya ayrı olarak başvuru yaptığınız şekiller (logolar)tescil edilmektedir.Ancak bu tescil tamamen sizi korumaz.Tescil sonrasında bu şekli daha önce kullandığını ve daha fazla tanınmışlık sağladığı iddiası ve ispatı ile açılacak hükümsüzlük davalarında sadece şekli değil,markanın tümden hükümsüz kalmasının yanı sıra,kötü niyetli tescilden kaynaklanabilecek tazminat ve ceza davaları oldukça  sorun çıkaracaktır.

Dahası bu gün tescil  belgesine sahip birçok markanın,karışıklık ve iltibas yaratacak derecede benzer olması nedeni ile haklarında ya dava açılmış veya açılacak davanın günü beklemektedir.

Başvuru tarihinden ortalam 5-6  ay sonra marka tescilonay veya red kararı çıkmaktadır.Onay kararı çıkan markalar 3 ay markalar bülteninde yayınlanır.Bu sürede siz markanız için tabela,fatura,antentli,reklam ve tanıtımlar yapmaya başlıyorsunuz,yani markaya yatırım yapmaya başlıyorsunuz.Bu süreçte çıkan red kararı bütün yatırımlarınız heba olmasının yanı sıra itibarınızın da zedelenmesine sebep olmaktadır.

Marka tescil başvurusu yapmadan evvel,seçilen veya yeniden düzenlenen marka ibare ve şekillerin,marka konumlandırma;akılda kalıcı unsurlara sahip olmasına önem verilmesinin yanı sıra  ,marka tescil kriterlerine ve hukuki kriterlere de uygunluğuna dikkat ve özen göstermek gerekmektedir.Onun için çalıştığınız şahıs veya firmalardan mutlaka konu hakkında yazılı onay ve rapor alınız.

Etkin Patent Tic.Ltd.Şti.olarak  açtığımız kampanya ile yazılı olarak “tescil kriterine sahiptir”raporu verdiğimiz marka başvurularının RED edilmesi halinde aldığımız ÜCRETİ  İADE ediyoruz:.Bu kampanyayı  bilgi ve hizmetin farklılığının müşterilerimiz tarafından daha iyi anlaşılması için açmış bulunmaktayız..

Sektöründe sürekli farklılaşma projeleri sunan ETKİN PATENT TİC.LTD.ŞTİ.Türkiye'de ilk olan bu projesi ile müşterilerine sunduğu hizmetin GARANTİSİNİ vererek bir ilke daha imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz.Öyle ya başvuru sahibi madem sizin aracılığınız ile başvuru yapıyor ,o zaman sizde varsa en küçük risklerini dahi müşteriniz ile paylaşarak  hizmet üretmek durumundasınız.Kalite,bilgi,sloganla olmaz,icraat ile olur.

Her gün etkinpatent com web sayfamız aracılığı ile yüzlerce marka ön araştırma isteği alıyoruz.Yaptığımız inceleme ve araştırma sonrasında % 90 oranında RED kararı çıkıyor ve bunları başvuru sahiplerine bildiriyoruz. Ama bizim BU ŞEKİLDE YAPACAĞINIZ BAŞVURU RED EDİLİR  dediğimiz markalar için kimi başvuru sahipleri bir başka şekilde yine başvuru yaptığını ancak RED edildikten sonra bu kez Hukuki hizmet almak için yeniden başvurmaları nedeni ile hizmet kalitesinin farklılığı düşünülerek bu kampanyaları açtık.

Bu konuda sık sık yazmaya çalışarak bilgi ve birikimimizi sizlerle paylaşacağız.Bu metnin altındaki YORUM YAZ bölümünden soracağınız soruları yanıtlayacağız. Ayrıca  bizzat iletişim adreslerimizden  Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklarına ilişkin ayrıntılı bilgi de alabilirsiniz.

Marka Tescilinde Yaşanan Sorunlar

Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu