Marka Tescil Süreci Süresi » Etkin Patent Marka tescil süreci süresi ne kadar,tescil aşamaları nelerdir,yayına itirazlar,YİDK itirazlar,tescil belgesinin teslimine kadar olan süreç anlatılmaktadır.
Marka Tescil Süreci Süresi

Marka Tescil Süreci Süresi

Marka Tescil Süreci Süresi Marka tescil süreci süresi ne kadar,tescil aşamaları nelerdir,yayına itirazlar,YİDK itirazlar,tescil belgesinin teslimine kadar olan süreç anlatılmaktadır.
,  Ana Kategori :  Marka Tescil  Tarih :  27.2.2019       Google Plus      
Marka Tescil,  Kategori : 

/uploads/marka-tescil-suresi.jpg

 Marka tescil süreci süresi ne kadar, tescil aşamaları nelerdir, yayına itirazlar, YİDK itirazlar, tescil belgesinin teslimine kadar olan süreç anlatılmaktadır. Öncelikle Marka tescil başvuru öncesi ayrıntılı bir şekilde marka tescil sorgulama yapılmalı ve markanın mutlaka yol haritası hazırlanmalıdır


Ayrıntılı şekilde açıkladığımız  Marka tescil sorgulama (Tıklayınız) başlıklı yazımızı mutlaka incelemenizi öneriyoruz.


Marka tescil başvuru tarihi itibariyle koruma altındadır. Marka tescil başvuru yapıldıktan sonra takriben 3-4 ay için marka yayın veya red kararı çıkmaktadır. Yayın  kararı verilen markalar  üç ay süresince markalar bültenin yayınlanarak üçün tarafların denetimine tabi tutulur. Bu üç aylık süre içinde herhangi bir itiraz olmazsa marka tescil başvurunuz kesinleşir.

 

Marka tescil başvurusunun kesinleşmesine müteakip  Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından takriben bir ay içinde başvuru sahibine marka tescil belge ücretinin ödenmesi veya varsa başkaca noksanları içerren yazısı gönderilmektedir.

 

İlgili marka tescil belge ücretinin ödendiğine dair dekont ve varsa diğer noksanlar iki ay içinde tamamlanarak Türk Patent ve Marka Kurumu'na teslim edildikten takriben  bir ay içinde de marka tescil belge aslı başvuru sahibine veya vekil firmaya gönderilir. Süresi içinde ilgili noksanların tamamlanmaması halinde tüm başvuru haklarınızı kaybedersiniz.

Sonuç olarak herhangi bir itiraz olmadığında marka tescil başvuru süreci ve süresi takriben 10-12 ay içinde süreç tamamlanmaktadır.

Marka tescil başvuru yayınına itirazlar olması halinde ise süreç ve süre takriben 7-8 ay uzamaktadır. Marka yayına itirazlar öncelikle Türk Patent ve Marka Kurumu itirazlar birimi tarafından inceleme ve değerlendirme yapılarak ilgili itirazlar sonuçlanır.

 

Tarafların ilgili itiraz sonucunundan tatmin olmaması veya ilgili mevzuatlara uygun olmadığı kanaati olması halinde bu kez YİDK (Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu) nezdine karara itiraz edilir. YİDK itirazları takriben 4-6 ay içinde sonuçlanmaktadır. İlgili itiraz hakkında YİDK tarafından verilen kararlar kesinleşmiş kararlardır. Bu karara taraflar ancak yine en fazla iki ay için ilgili Fikri ve Sınai Mülkiyet Mahkemelerinde YİDK İptal davası açabilrler.

Marka yayına itirazların ilk itirazlar biriminde sonucuna yeniden YİDK nezdinde itiraz edilmemesi halinde süreç sadece 3-4 ay uzamakta, ancak itiraların YİDK' e taşınması ve hatta Mahkemelere konu olması halinde ise kimi durumlarda süre 3-4 yılı bulabilmektedir.

Sonuç olarak marka tescil başvuru yapmadan önce mutlaka konusunda uzman ve deneyimli  vekil firmalardan yazılı ve ayrıntılı rapor almanız olası riskler  nedeniyle uğranabilecek maddi ve manevi zararlardan sizi koruyacaktır.

Etkin Patent olarak marka tescil başvuru öncesi marka tescil sorgulama, araştırma ve yol haritası titizlikle hazırlanmakta ve yazılı olarak müvekkillerine ulaştırılmaktadır. Gelecekte bugünden önemsemediğiniz küçük ayrıntıların bile katlanılması güç maddi ve manevi zararlara sebep olabileceğini unutmamanız gerekir.

Etkin Patent hizmet verdiği binlerce müvekkillerine  ait binlerce  marka tescil başvurusu için hazırlamış olduğu yol haritalarında  % 100 isabet sağlayarak müvekkillerine önemli kazançlar sağladığı gibi olası büyük risklerden de korumasının gururu yaşamaktadır.

Ayrıca Etkin Patent olarak hem bireysel olarak iş gören Avukatlara ve Hukuk ofisi olarak hizmet veren ofislerin müvekkillerine ait marka tecavüzü, iltibas ve hükümsüzlük davalarına   danışmanlık hizmeti de vermektedir. Dava öncesi mütalaa hazırlandığı gibi dava sürecinde veya bilirkişi raporlarının incelenmesi ve bu raporlar hakkında görüşler de hazırlamaktadır.

Bu güne kadar çözüm ortaklarımız  olan Avukat ve Hukuk ofislerine verdiğimiz danışmanlık ve  mütalaalar da da oldukça yüksek oranda isabet oranına sahip olmak bizleri gururlandırmaktadır.

Konu hakkında ayrıtılı bilgi ve çözüm ortaklığı için iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz.

Marka Tescil Süreci Süresi

Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu