Marka Tescil Başvuru - Türk Patent Başvuru Türk Patent Marka tescil başvuru nerde ve nasıl yapılır, istenen belgeler ve maliyetler dahil başvurudan tescil belgesine kadar olan süreç anlatılmaktadır.
Marka Tescil Başvuru - Türk Patent Başvuru
Etkin Patent
Etkin Patent Logo
+90 212 212 35 18 Nakit, Kredi Kartı veya Havale 0536 580 37 57 Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul


Marka Tescil Başvuru


Marka Tescil Başvuru

Marka tescil başvuru için istenen belgeler, evraklar marka başvuru ücreti, başvuru sorgulama nerede ve nasıl yapılacağını, marka yayın kararı,yayına yapılan itirazlar ve marka tescil başvurusundan tescil belgesinin teslimine kadar olan süreci aşağıda inceleyebilirsiniz.

 

Marka tescil başvuru işlemlerini online marka tescil sayfamızdan üstelik kredi kart ile ödeme yaparak anında tescil ve koruma altına alabileceğiniz gibi, başvuru belgelerini faks veya mail yoluyla da gönderebilirsiniz.

 

Etkin Patent olarak marka tescil başvuru işlemleri takriben 10-30 dk içinde yapılmakta, aksi bir durumun olması halinde ise en kısa süre içinde müvekkillerimiz hem yazılı hem de telefon yoluyla bilgilendirmektedir.

Marka Başvurusu

Marka başvurusu işlemlerine başlamadan önce mutlaka marka kelime ve logo ayrıntılı bir şekilde marka araştırma ve incelemeye tabi tutulmaktadır. Bu sorgulama ve inceleme soncunda başvuru yapılacak marka tescil ve hukuki kriterlere uygun olması halinde yazılı onayınız alınarak takriben 10-30 Dk. içinde online olarak başvuru yapılmakta ve aynı gün içinde resmi Türk Patent başvuru alındı yazısı ve faturanız tarafınıza gönderilmektedir. Aksi bir durumda yani önceden aynı/benzer tesciller ve/veya tescil ve hukuki kriterlere uygun olmaması halinde ise, ya tescil kriterlerine uygun hale getirilecek şekilde revize edilmekte ve/veya yeni bir marka isminin belirlenmesi için tarafınıza bilgi verilmektedir.

 


MARKA BAŞVURU SORGULAMA

MARKA BAŞVURU SORGULAMA


Önceden tescilli markaların kayıtlı olduğu Türk Patent veritabanı üzerinden BURADAN marka başvuru sorgulama yapabilirsiniz. Ancak sorgulama sonuçlarının incelenmesinin işin uzmanı tarafından yapılmaması halinde sonradan telafisi oldukça güç maddi ve manevi kayıplarla karşılaşabilirsiniz. Marka başvuru maliyetlerden ziyade markaya yapılan yatırımlar çok daha büyük ve önemli olduğundan, bir şekilde itiraz ve/veya dava konusu olması halinde aleyhe bir sonuç tüm yatırımları heba edebileceği gibi,  ceza ve maddi-manevi tazminatlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu arada marka sorgulama başlıklı yazımızın da incelenmesini özellikle öneriyoruz.

 

Sonuç olarak bizzat kendiniz marka başvuru sorgulama yapabileceğiniz gibi, danışman ve marka vekillerimizden hem sorgulama hem de inceleme ve değerlendirmeleri üstelik ücretsiz olarak isteyebilirsiniz.Tek Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL)

BAŞVURU ₺1.525  
BELGE ₺2.720= TOPLAM ₺4.245

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


MARKA TESCİL BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR BELGELER


Marka tescil başvuru için istenen belgeler şunlardır.

1 Vekaletname (Noter tastiği gerekmez. İmzalandıktan sonra mail ve/veya WhatsApp üzerinden gönderilebilir.)

2 Şirketler için İmza Sirküleri, Şahıslar için ise Kimlik Fotokopisi

3 Marka Örneği : Marka ismi ve Logo (Markanın fiilen kullanılacağı şekilde gönderilmesi gerekmektedir.)

4Marka Başvuru Ücreti: ( Marka Tescil ücreti, Havale/EFT yoluyla gönderlebileceği gibi online tescil sayfamzıdan kredi kartı ile de ödeme yapabilirsiniz.

 

Özellikle marka örneği oldukça önemlidir. Markada kullanılan kelimeler ve şekillerin konumuna ve niteliklerine göre markanın asli ve baskın unsuru belirlenmektedir. Hatalı ve yanlış konumlandırma ret riski oluşturabileceği gibi markalaşmanıza da zarar verebileceğinden oldukça dikkat edilmesi gerekir.


İki Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL)

BAŞVURU ₺2.580
BELGE ₺2.720= TOPLAM ₺5.300

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


MARKA TESCİL BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR BELGELER
MARKA TESCİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

MARKA TESCİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR


Online tescil sayfamızda ödeme ve bilgileri girilmiş marka ibareleri  ve/veya diğer iletişim kanallarından tarafımıza gönderilen markalar öncelikle ayrıntılı bir sorgulama, araştırma ve incelemeya tabi tutulmaktadır.

Bu sorgulama ve inceleme sonucunda elde edilen veriler ışığında riskler ve çözüm önerileri müvekkillerimize yazılı olarak raporlanmaktadır.

 

Araştırma ve değerlendirme raporumuzun uygun olması ve başvuru için istenen belge ve marka tescil ücretinin eksiksiz gönderilmiş olması ve müvekkilin yazılı izni alındıktan sonra ki takriben 10-30 Dk. içinde online olarak marka tescil başvurusu yapılmakta ve başvuru sahibine resmi Türk Patent ve Marka Kurumu' nun başvuru alındı belgesi ve faturası gün içinde gönderilmektedir.

 

Marka sorgulama aşamasında; marka tescil kriterlerine uygun olmaması, re'sen ret gerekçelerinin olması ve/veya önceden tescilli marka sahiplerince olası itirazlar sonucunda ret riskinin yüksek olması halinde; bu kez mümkünse marka ismi tescil ve hukuki kriterlere uygun şekilde revize edilmekte ve yazı onay da alındıktan sonra hemen başvuru yapılmaktadır. Şayet mevcut risk ve sorunlar giderilebilecek durumda olmaması ve/veya mevcut revizenin hukuki kriterlere uygun olmuş olsa bile markalaşmaya uygun görülmemesi halinde başvuru sahibinden yeni bir marka isminin belirlenmesi istenmektedir.

 

 

Marka tescil başvuru yapıldıktan sonra, marka isminin ayırt edici niteliklerine bağlı olarak takriben 3-30 gün içinde yayın ve/veya ret kararları verilmektedir. Yayın kararı verilmiş markalar bültende 2 ay süresince dışsal denetime tabi tutulur. Bu yayın süresince her hangi bir itirazın olmaması halinde marka tescil başvurusu kesinleşmekte ve başvuru sahibinden marka tescil belgesi düzenleme ücreti talep edilmektedir. Bu ücretin ödenmesine muteakp takriben bir hafta içinde de marka tescil belgesi müvekkile teslim edilerek marka tescil süreci tamamlanmaktadır.

 

Ancak markanın bülten yayınında üçüncü taraflarca marka benzerliği ve/veya öncelik hakkına dayanak yapılarak itirazlar olmuş ise bunların sonuçlanmasından sonra marka başvurusu kesinleşmektedir.

 

Marka tescil başvurusuna yapılan itirazlar tarafımıza ayrıntılı incelenerek, karşı görüş yapılıp yapılmayacağı, itirazların bertaraf edilmesini sağlayacak hukuki alt yapı ve en önemlisi muhtemel sonuçları müvekkillere yazılı olarak raporlanmaktadır. Müvekkilin yazılı onayı alındıktan sonra da karşı görüş yapılmaktadır.

 

Başvuruya yapılan itirazlar Markalar Dairesi Başkanlığı' nca incelenmekte ve karara bağlanmaktadır. Bu kararların yerinde olmadığı görüşünde olan başvuru sahibi ve/veya itiraz sahipleri ilgili itirazın yeniden incelenmesi için tebliğ tarihi itibariyle 2 ay içinde YİDK nezdinde yeniden itiraz etmektedirler. YİDK kararları Türk Patent' in nihai kararlarıdır. Ancak bu kararlar da itiraz ve marka başvuru sahibince yine tebliğ tarihi itibariyle 2 ay içinde, Ankara' da bulunan Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi nezdinde YİDK iptal davası açabilirler.


Marka Yenileme Ücreti (KDV DAHİL)

RESMİ ÜCRET ₺2.460
HİZMET ÜCRETİ ₺545= TOPLAM ₺3.103

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


MARKA TESCİL BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR


Marka tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılmaktadır. Türkiye' de Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları alanında tescil yetkisi olan tek kurumdur.

 

Marka tescil başvurusunu bizzat başvuru sahipleri kendileri yapabileceği gibi, Etkin Patent vb. patent firmaları aracılığıyla da yapabilirler. Ancak Türk Patent' in özellikle fiziki başvurularda uyguladığı ücretlerle ile online başvuru ücretler arasında oldukça fark bulunmaktadır. Fiziki başvuru ücretleri ile online işlem ücretleri ve toplam maliyetleri marka tescil ücreti sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Türk patent fiziki başvuru ve tescil ücretleri ile çevrimiçi (online) uyguladığı ücretler arasında oldukça fark olduğundan Etkin Patent gibi patent firmaları aracılığıyla başvuru yapmak daha avantajlı olmaktadır. Yani Patent firmaları resmi ücretlerde online tarife kullandığından ilave hizmet ücreti bile kurumun aldığı toplam maliyetlerden daha düşük kalmaktadır.

 

Görüldüğü üzere Etkin Patent' i tercih etiğiniz zaman,  hem toplam maliyetten tasarruf sağlandığı gibi, bir şekilde ücretsiz danışmanlık ve takip hizmeti de almış olacaksınız.  


Marka Devir Ücreti Ücreti (KDV DAHİL)

RESMİ ÜCRET ₺1.640
HİZMET ÜCRETİ ₺1.180= TOPLAM ₺2.820

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


MARKA TESCİL BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR
MARKA NASIL ALINIR

MARKA NASIL ALINIR


Marka iki şekilde alınabilir. Birincisi yukarıda ayrıntılı açıkladığımız üzere marka tescil başvurusu ve tescili yoluyla marka alınabilir. Bir diğeri ise önceden tescilli markalar satın alınarak marka alınabilir. Şayet hemen  tescilli markaya sahip olmak istiyorsanız satılık markalar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Marka Patent Başvurusu

 

Marka patent kavramları genellikle marka olarak kullanılan işaretlerin (kelime, isim, logo vs) tescil yoluyla koruma anlamında kullanılmaktadır. Dolayısıyla marka patent başvurusu denildiğinde marka tescil başvurusu istenmektedir.

 

Marka başvurusuyla patent başvurusu farklı olmakla birlikte; marka ürün ve hizmetlerde kullanılan işaretlerin tescili iken, patent buluşların (icatların) tescil yoluyla koruma ve tekel hakkı elde etmektir. Ayrıca başvuru ve tescil koşulları, süreleri ve süreçleri de oldukça farklıdır.

 

Patent başvuru iş ve işlemleri için patent sayfamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz.


Tekli Tasarım Tescil Ücreti (KDV DAHİL)

RESMİ ÜCRET ₺650
HİZMET ÜCRETİ ₺944= TOPLAM ₺1.594

HEMEN ARAYINIZ
(TASARIM TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


Markama patent almak istiyorum?
Marka başvurusu hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?
TÜRKPATENT'de yapılan işlemlerde vekil tutmak zorunlu mudur?
Marka Tescil ettirmenin maliyeti ne kadardır?
Marka başvurusunu postayla yapabilir miyim?
Başvuru yapmadan önce markamın tescilli olup olmadığını nasıl öğrenirim?
Marka tescil ettirmenin avantajları nelerdir?
Marka tescil başvurusu sırasındaki süreç ve başvuru sonrasındaki süreç nedir?
Marka yenileme başvurusu ne zaman yapılır?
Madrid Protokolü çerçevesinde uluslararası başvuru yapabilmek için TPE de ulusal marka başvurusu yapmak zorunlu mudur?
Madrid Protokolü çerevesinde uluslararası başvurunun ulusal başvuru/tescille uyumlu olması zorunlu mudur?
Madrid Protokolü çerçevesinde uluslararası başvuru hangi dilde yapılmalıdır?
Uluslararası başvuruların koruma süresi ne zaman başlar?
Uluslararası başvuruların tescil süresi ne kadardır?
Uluslararası başvurulara tescil belgesi verilir mi?
Sonraki Belirleme nedir?
TÜRKPATENT' de tescil ettirdiğim marka tüm dünyada korunur mu?
Uluslararası marka tescili bütün dünyada geçerli bir koruma sağlar mı?
Uluslararsı başvurunun ücreti nedir?
Uluslararası başvuruların reddine nasıl itiraz yapılır?ı
Madrid Sisteminde Dönüştürme (Transformation) nedir?
Madrid Sisteminde Bağımlılık Prensibi (Central Attack) nedir?
Coğraf İşaret Nedir?
Coğrafi İşaret Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
Bir ülkede tescil ettirilen Cağrafi İşaret tüm dünyada geçerli midir?


ONLİNE TESCİL


Etkin Patent yaratıcı çözümlerine, ayrıcalıklı hizmetlerine ve hiçbir yer olmayan İNDİRİMLİ hizmet ücretleri için 0536 580 37 57 telefonumuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz.


İNDİRİMLER/ KAMPANYALAR


Marka Tescil Tasarım Tescil

DİĞER HİZMETLER

Konu ilgili diğer hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz.


MARKA SORGULAMA

TÜRKPATENT ve Uluslararası marka sorgulama yapacağınız sayfaları,  kriterleri ve araştırma nasıl yapılacağını video eşliğinde inceleyebilirsiniz.

MARKA TESCİL

Marka tescili nedir?, tescil kriterleri, marka tescil belgesi dahil tescil süreci ve sonrası işlemler dahil marka tescili nasıl yapıldığı ayrıntılı anlatılmaktadır.

MARKA TESCİL ÜCRETİ

İNDİRİMLİ Marka tescil ücreti, marka başvuru ücreti, marka tescil belgesi dahil toplam marka tescil fiyatlarını ve tüm marka işlem ücretlerini bulabilirsiniz.


MARKA YENİLEME

Marka yenileme, marka yenileme süresi, İNDİRİMLİ marka tescil yenileme ücreti ve marka yenilemenin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz.

YURTDIŞI MARKA TESCİLİ

Yurtdışı marka tescili, uluslararası marka tescil sorgulama, başvuru ücreti ve tek bir merkezden çoklu ülke tescillerin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz.

MARKA DEVRİ

Marka devir için istene sözleşme ve diğer belgeleri, İNDİRİMLİ devir hizmet ücretlerimizi ve diğer ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.


MARKA İSMİ BULMA

Markalaşmanın ilk ve en önemli adımlarından birisi olan yaratıcı marka ismi, dükkan ve mağaza isimlerinin  nasıl bulunacağı ve temel kriterlerini burada bulabilirsiniz.

ŞİRKET İSİMLERİ FİRMA İSİMLERİ BULMA

Markalaşma ve Hukuki koruma şart ve koşullara uygun şirket isimleri nasıl oluşturulmasına ilişkin görüş ve önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

PATENT SORGULAMA

Türkiye ve Uluslararası patent sorgulama yapabileceğiniz web sayfaları, kriterleri ve nasıl araştırma ve sorgulama yapılması gerektiği ayrıntılı anlatılmaktadır.

Marka Tescil Başvuru Türk Patent Marka tescil başvuru nerde ve nasıl yapılır, istenen belgeler ve maliyetler dahil başvurudan tescil belgesine kadar olan süreç anlatılmaktadır. Marka Tescil İşlemleri 26-04-2022
Marka Tescil Başvuru Marka tescil başvuru için istenen belgeler, evraklar marka başvuru ücreti, başvuru sorgulama nerede ve nasıl yapılacağını, marka yayın kararı,yayına yapılan itirazlar ve marka tescil başvurusundan tescil belgesinin teslimine kadar olan süreci aşağıda inceleyebilirsiniz.   Marka tescil başvuru işlemlerini online marka tescil sayfamızdan üstelik kredi kart ile ödeme yaparak anında tescil ve koruma altına alabileceğiniz gibi, başvuru belgelerini faks veya mail yoluyla da gönderebilirsiniz.   Etkin Patent olarak marka tescil başvuru işlemleri takriben 10-30 dk içinde yapılmakta, aksi bir durumun olması halinde ise en kısa süre içinde müvekkillerimiz hem yazılı hem de telefon yoluyla bilgilendirmektedir. Marka Başvurusu Marka başvurusu işlemlerine başlamadan önce mutlaka marka kelime ve logo ayrıntılı bir şekilde marka araştırma ve incelemeye tabi tutulmaktadır. Bu sorgulama ve inceleme soncunda başvuru yapılacak marka tescil ve hukuki kriterlere uygun olması halinde yazılı onayınız alınarak takriben 10-30 Dk. içinde online olarak başvuru yapılmakta ve aynı gün içinde resmi Türk Patent başvuru alındı yazısı ve faturanız tarafınıza gönderilmektedir. Aksi bir durumda yani önceden aynı/benzer tesciller ve/veya tescil ve hukuki kriterlere uygun olmaması halinde ise, ya tescil kriterlerine uygun hale getirilecek şekilde revize edilmekte ve/veya yeni bir marka isminin belirlenmesi için tarafınıza bilgi verilmektedir.   Hepsini Göster Menu Marka Başvuru Sorgulama Marka Tescil Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Belgeler Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır Marka Tescil Başvurusu Nereye Yapılır Marka Nasıl Alınır Online Tescil Diğer Hizmetler MARKA BAŞVURU SORGULAMA Önceden tescilli markaların kayıtlı olduğu Türk Patent veritabanı üzerinden BURADAN marka başvuru sorgulama yapabilirsiniz. Ancak sorgulama sonuçlarının incelenmesinin işin uzmanı tarafından yapılmaması halinde sonradan telafisi oldukça güç maddi ve manevi kayıplarla karşılaşabilirsiniz. Marka başvuru maliyetlerden ziyade markaya yapılan yatırımlar çok daha büyük ve önemli olduğundan, bir şekilde itiraz ve/veya dava konusu olması halinde aleyhe bir sonuç tüm yatırımları heba edebileceği gibi,  ceza ve maddi-manevi tazminatlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu arada marka sorgulama başlıklı yazımızın da incelenmesini özellikle öneriyoruz.   Sonuç olarak bizzat kendiniz marka başvuru sorgulama yapabileceğiniz gibi, danışman ve marka vekillerimizden hem sorgulama hem de inceleme ve değerlendirmeleri üstelik ücretsiz olarak isteyebilirsiniz. Tek Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL) BAŞVURU ₺1.525  BELGE ₺2.720= TOPLAM ₺4.245 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Marka Nedir Marka Tescil Marka Tescil Ücreti Marka Tescil Başvuru Diğer İlgili Konular Marka Sorgulama Marka Tescil Sınıfları Yurtdışı Marka Tescili Marka Yenileme Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti İki Sınıflı Marka Başvuru Ücreti MARKA TESCİL BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR BELGELER Marka tescil başvuru için istenen belgeler şunlardır. 1 Vekaletname (Noter tastiği gerekmez. İmzalandıktan sonra mail ve/veya WhatsApp üzerinden gönderilebilir.) 2 Şirketler için İmza Sirküleri, Şahıslar için ise Kimlik Fotokopisi 3 Marka Örneği : Marka ismi ve Logo (Markanın fiilen kullanılacağı şekilde gönderilmesi gerekmektedir.) 4Marka Başvuru Ücreti: ( Marka Tescil ücreti, Havale/EFT yoluyla gönderlebileceği gibi online tescil sayfamzıdan kredi kartı ile de ödeme yapabilirsiniz.   Özellikle marka örneği oldukça önemlidir. Markada kullanılan kelimeler ve şekillerin konumuna ve niteliklerine göre markanın asli ve baskın unsuru belirlenmektedir. Hatalı ve yanlış konumlandırma ret riski oluşturabileceği gibi markalaşmanıza da zarar verebileceğinden oldukça dikkat edilmesi gerekir. İki Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL) BAŞVURU ₺2.580BELGE ₺2.720= TOPLAM ₺5.300 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Marka Devri Marka İsmi Bulma Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma İsim Tescili Diğer İlgili Konular İsim Tescil Sorgulama Yurtdışı Marka Araştırma Marka Logo Tescil Marka İtiraz Üç Sınıflı Marka BaşvuruDört Sınıflı Marka Başvuru MARKA TESCİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR Online tescil sayfamızda ödeme ve bilgileri girilmiş marka ibareleri  ve/veya diğer iletişim kanallarından tarafımıza gönderilen markalar öncelikle ayrıntılı bir sorgulama, araştırma ve incelemeya tabi tutulmaktadır. Bu sorgulama ve inceleme sonucunda elde edilen veriler ışığında riskler ve çözüm önerileri müvekkillerimize yazılı olarak raporlanmaktadır.   Araştırma ve değerlendirme raporumuzun uygun olması ve başvuru için istenen belge ve marka tescil ücretinin eksiksiz gönderilmiş olması ve müvekkilin yazılı izni alındıktan sonra ki takriben 10-30 Dk. içinde online olarak marka tescil başvurusu yapılmakta ve başvuru sahibine resmi Türk Patent ve Marka Kurumu' nun başvuru alındı belgesi ve faturası gün içinde gönderilmektedir.   Marka sorgulama aşamasında; marka tescil kriterlerine uygun olmaması, re'sen ret gerekçelerinin olması ve/veya önceden tescilli marka sahiplerince olası itirazlar sonucunda ret riskinin yüksek olması halinde; bu kez mümkünse marka ismi tescil ve hukuki kriterlere uygun şekilde revize edilmekte ve yazı onay da alındıktan sonra hemen başvuru yapılmaktadır. Şayet mevcut risk ve sorunlar giderilebilecek durumda olmaması ve/veya mevcut revizenin hukuki kriterlere uygun olmuş olsa bile markalaşmaya uygun görülmemesi halinde başvuru sahibinden yeni bir marka isminin belirlenmesi istenmektedir.     Marka tescil başvuru yapıldıktan sonra, marka isminin ayırt edici niteliklerine bağlı olarak takriben 3-30 gün içinde yayın ve/veya ret kararları verilmektedir. Yayın kararı verilmiş markalar bültende 2 ay süresince dışsal denetime tabi tutulur. Bu yayın süresince her hangi bir itirazın olmaması halinde marka tescil başvurusu kesinleşmekte ve başvuru sahibinden marka tescil belgesi düzenleme ücreti talep edilmektedir. Bu ücretin ödenmesine muteakp takriben bir hafta içinde de marka tescil belgesi müvekkile teslim edilerek marka tescil süreci tamamlanmaktadır.   Ancak markanın bülten yayınında üçüncü taraflarca marka benzerliği ve/veya öncelik hakkına dayanak yapılarak itirazlar olmuş ise bunların sonuçlanmasından sonra marka başvurusu kesinleşmektedir.   Marka tescil başvurusuna yapılan itirazlar tarafımıza ayrıntılı incelenerek, karşı görüş yapılıp yapılmayacağı, itirazların bertaraf edilmesini sağlayacak hukuki alt yapı ve en önemlisi muhtemel sonuçları müvekkillere yazılı olarak raporlanmaktadır. Müvekkilin yazılı onayı alındıktan sonra da karşı görüş yapılmaktadır.   Başvuruya yapılan itirazlar Markalar Dairesi Başkanlığı' nca incelenmekte ve karara bağlanmaktadır. Bu kararların yerinde olmadığı görüşünde olan başvuru sahibi ve/veya itiraz sahipleri ilgili itirazın yeniden incelenmesi için tebliğ tarihi itibariyle 2 ay içinde YİDK nezdinde yeniden itiraz etmektedirler. YİDK kararları Türk Patent' in nihai kararlarıdır. Ancak bu kararlar da itiraz ve marka başvuru sahibince yine tebliğ tarihi itibariyle 2 ay içinde, Ankara' da bulunan Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi nezdinde YİDK iptal davası açabilirler. Marka Yenileme Ücreti (KDV DAHİL) RESMİ ÜCRET ₺2.460HİZMET ÜCRETİ ₺545= TOPLAM ₺3.103 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Marka İzleme Marka Tescil Belgesi Marka Danışmanlığı Marka Yaratma Diğer İlgili Konular Marka Değeri Nedir Nasıl Hesaplanır Marka Değerleme Metodları Marka Stratejileri Nedir Marka Konumlandırma Stratejileri Marka Tescil Yenileme ÜcretiMarka Devir Ücreti MARKA TESCİL BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR Marka tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılmaktadır. Türkiye' de Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları alanında tescil yetkisi olan tek kurumdur.   Marka tescil başvurusunu bizzat başvuru sahipleri kendileri yapabileceği gibi, Etkin Patent vb. patent firmaları aracılığıyla da yapabilirler. Ancak Türk Patent' in özellikle fiziki başvurularda uyguladığı ücretlerle ile online başvuru ücretler arasında oldukça fark bulunmaktadır. Fiziki başvuru ücretleri ile online işlem ücretleri ve toplam maliyetleri marka tescil ücreti sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Türk patent fiziki başvuru ve tescil ücretleri ile çevrimiçi (online) uyguladığı ücretler arasında oldukça fark olduğundan Etkin Patent gibi patent firmaları aracılığıyla başvuru yapmak daha avantajlı olmaktadır. Yani Patent firmaları resmi ücretlerde online tarife kullandığından ilave hizmet ücreti bile kurumun aldığı toplam maliyetlerden daha düşük kalmaktadır.   Görüldüğü üzere Etkin Patent' i tercih etiğiniz zaman,  hem toplam maliyetten tasarruf sağlandığı gibi, bir şekilde ücretsiz danışmanlık ve takip hizmeti de almış olacaksınız.   Marka Devir Ücreti Ücreti (KDV DAHİL) RESMİ ÜCRET ₺1.640HİZMET ÜCRETİ ₺1.180= TOPLAM ₺2.820 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Rüçhan Hakkı Marka Vekilliği Nevi Değişikliği Unvan Değişikliği Diğer İlgili Konular Marka Lisans Veraset ve İntikal Adres Değişikliği Şirket Kurmak Marka İtiraza Karşı GörüşTÜRKPATENT Kararlarına İtiraz MARKA NASIL ALINIR Marka iki şekilde alınabilir. Birincisi yukarıda ayrıntılı açıkladığımız üzere marka tescil başvurusu ve tescili yoluyla marka alınabilir. Bir diğeri ise önceden tescilli markalar satın alınarak marka alınabilir. Şayet hemen  tescilli markaya sahip olmak istiyorsanız satılık markalar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Marka Patent Başvurusu   Marka patent kavramları genellikle marka olarak kullanılan işaretlerin (kelime, isim, logo vs) tescil yoluyla koruma anlamında kullanılmaktadır. Dolayısıyla marka patent başvurusu denildiğinde marka tescil başvurusu istenmektedir.   Marka başvurusuyla patent başvurusu farklı olmakla birlikte; marka ürün ve hizmetlerde kullanılan işaretlerin tescili iken, patent buluşların (icatların) tescil yoluyla koruma ve tekel hakkı elde etmektir. Ayrıca başvuru ve tescil koşulları, süreleri ve süreçleri de oldukça farklıdır.   Patent başvuru iş ve işlemleri için patent sayfamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz. Tekli Tasarım Tescil Ücreti (KDV DAHİL) RESMİ ÜCRET ₺650HİZMET ÜCRETİ ₺944= TOPLAM ₺1.594 HEMEN ARAYINIZ (TASARIM TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Patent Ücretleri Patent Nedir Patent Sorgulama Patent Nasıl Alınır Diğer İlgili Konular Patent Alma Patent Hakkı Patent Başvuru Yurtdışı Patent Başvuru Marka Yayına İtirazCom Tr Tescil Ücreti Sıkça Sorulan Sorular (SSS) Markama patent almak istiyorum? Hayır. Başvuru sahipleri tarafından sıkça sorulan bu yanlış soru, marka ve patent kavramlarının tam olarak bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Marka; işletmelerin mal ve hizmetleri için ayırt edici özelliği olan sözcükler, şekiller, harfler ve sayılardan oluşan her türlü işarete verilen addır. Patent ise, teknik özelliği olan buluşların korunması hakkında kullanılan bir terimdir. Markalar da patentler gibi Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilir Marka başvurusu hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? Marka başvurusu yapılmadan evvel mutlaka aynı ve/veya benzer marka başvuru ve/veya tescillerinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Başvuru belgeleri noksansız olmalıdır. Marka örneği tüm renk ve datayları ,tereddüt aratmayacak şekilde olmalıdır. TÜRKPATENT'de yapılan işlemlerde vekil tutmak zorunlu mudur? Türkiye'de ikamet etmekte olan gerçek ve tüzel kişiler için TÜRKPATENT nezdinde yapılan her türlü işlemde vekil tutma zorunluluğu yoktur. Marka ile ilgili işlemlerde işlemleri başvuru sahipleri bizzat kendileri yapabilecekleri gibi vekil aracılığı ile de yapabilirler. Ancak, konu hakkında bilgi sahibi olmayan gerçek ve tüzel kişilerin yanlış işlemler yaparak muhtemel hak kayıplarına uğramamaları için marka vekil kullanmaları tavsiye ediyoruz. TÜRKPATENT nezdindeki işlemlerde atanacak vekillerin TÜRKPATENT tarafından yetkilendirilmiş ve TÜRKPATENT vekil sicilinde kayıtlı vekil olması gerekmektedir. Marka Tescil ettirmenin maliyeti ne kadardır? Marka tescil maliyetleri tescili talep edilen mal ve hizmetlerin kapsamına göre değişmektedir. Marka işlemlerine ilişkin olarak TÜRKPATENT tarafından talep edilen ücretlere ve marka vekil hizmet bedeline ilişkin bilgileri Marka Tescil ücretleri sayfamızdan ulaşılabilir. Marka başvurusunu postayla yapabilir miyim? Hayır, markalara ilişkin TÜRKPATENT nezdindeki her türlü işlemin Çevrimiçi (online) yapılması gerekir. Başvuru yapmadan önce markamın tescilli olup olmadığını nasıl öğrenirim? Tescil başvurusunda bulunmayı planladığınız bir markanın veya ayırt edilemeyecek kadar benzerinin daha önceden tescilli olup olmadığını, ya da tescil başvurusunda bulunulup bulunmadığını Ücretsiz Marka Araştırma sayfamızdaki başvuru formunu kullanrak marka uzmanlarımızdan destek alabilir,İletişim adreslerimizdeki telefonlardan (0212 2123517) yardım alabili, yine marka tescil sorgulama sayfamızdaki Türk Patent'in veritabanı üzerinden online marka araştırma ve sorgulama yapabilirsiniz. Marka tescil ettirmenin avantajları nelerdir? Marka tescili sahibine, ilgili markanın tescil kapsamındaki mal ve hizmetler için marka sahibinin izni dışındaki her türlü kullanımını engelleme hakkı verir. Marka sahibi markayı bizzat kendi kullanabileceği gibi başkalarına da marka kullanım izinleri verebilir. Markanın marka sahibinin izni dışında kullanımına karşı 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda önemli yaptırımlar getirilmiştir. Marka tescil başvurusu sırasındaki süreç ve başvuru sonrasındaki süreç nedir? Marka tescil işlemleri ortalama 4-5 ayda sonuçlanmaktadır. TÜRKPATENT tarafından eksiksiz alınan marka başvuruları veri giriş, mal ve hizmetlerin kodlanması, arama ve inceleme aşamalarından sonra ret için herhangi bir neden bulunmaması halinde iki ay süre ile Resmi Marka Bültenin'de yayınlanır. Yayına herhangi bir itiraz gelmemesi halinde başvuru sahibinden tescil için gerekli ücretler ve varsa noksan evraklar talep edilir ve ücret ve noksan evrakların süresi içerisinde giderilmesi halinde Marka Tescil Belgesi düzenlenerek başvuru sahibine veya başvuru vekil atarafından yapılmışsa vekile gönderilir. gönderilir.Başvurunun ilk incelenmesi sırasında ya da yayına itiraz üzerine başvurunun kısmen veya tamamen reddedilmesi halinde başvuru sahibinin iki aylık süre içerisinde TÜRKPATENT kararlarına itiraz etmek hakkı vardır. İtiraz üzerine TÜRKPATENT kararları yeniden incelenir ve yeni kararlar başvuru sahibine bildirilir. Başvurulara itiraz gelmesi halinde başvuru değerlendirme ve marka tescil süreleri bir yılı aşabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için Marka danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Marka yenileme başvurusu ne zaman yapılır? TÜRKPATENTtarafından tescil edilen markalar başvuru tarihinden itibaren 10 yıl süre ile korunur. 10'ar yıllık sürelerle yenilemek suretiyle koruma süresini sınırsız olarak uzatmak mümkündür. Yenilem işlemleri için Marka Yenileme sayfamızı inceleyebilirsiniz Madrid Protokolü çerçevesinde uluslararası başvuru yapabilmek için TPE de ulusal marka başvurusu yapmak zorunlu mudur? TÜRKPATENT aracılığıyla Madrid Protokolü çerçevesinde uluslar arası marka başvurusunda bulunmak için Türkiye'de tescilli ya da başvuru halinde bir markanızın bulunması zorunludur. TÜRKPATENT'de kayıtlı başvuru halinde ya da tescilli markası bulunmayanlar yeni bir marka ulusal başvurusu yaparak bu başvuruyla aynı anda uluslar arası marka başvurusunda bulunabilirler. Ayrıntılar bilgi için Yurtdışı Marka Başvuru sayfamızı inceleyebilirsiniz Madrid Protokolü çerevesinde uluslararası başvurunun ulusal başvuru/tescille uyumlu olması zorunlu mudur? Evet. Madrid Protokolü çerçevesinde uluslararası marka başvurusunun, marka sahibi, marka örneği, mal ve hizmetler açısından esas başvuru/tescille uyumlu olması zorunludur. Uluslararası başvuruda tescili talep edilen mal ve hizmetler esas markanın mal ve hizmet listesinden daha dar kapsamlı olabilir ancak daha geniş kapsamlı olamaz. İlave mal ve hizmetlerde başvuru yapılmak isteniyorsa yeni bir marka başvurusu yaparak bu başvuruya dayanak yaparak uluslararası marka tescil başvurusu yapılmasını öneririz. Madrid Protokolü çerçevesinde uluslararası başvuru hangi dilde yapılmalıdır? Madrid Protokolü ile taraf ülkelere İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olmak üzere üç farklı dil alternatifi getirilmekle birlikte TÜRKPATENT aracılığıyla yapılacak uluslararası başvuruların İngilizce yapılması gerekmektedir.Ayrıntılı bilgi için Yurtdışı Marka Başvuru sayfamızı inceleyebilirsiniz. Uluslararası başvuruların koruma süresi ne zaman başlar? Madrid Protokolü çerçevesinde yapılan uluslar arası başvuruların koruma süresi, başvurunun WIPO'ya 2 ay içerisinde gönderilmesi halinde, başvurunun ulusal ofis (TÜRKPATENT) tarafından alındığı tarihten itibaren başlar. Başvuru ulusal ofis tarafından alındığı tarihten itibaren iki aydan daha sonra gönderilirse koruma süresi başvurunun WIPO tarafından alındığı tarihte başlar. Ulusal ofis tarafından iki ay içerisinde gönderilebilmesi için başvurunun usulüne uygun ve eksiksiz yapılmış olması gerekmektedir. Uluslararası başvuruların tescil süresi ne kadardır? Uluslararası bir marka başvurusunun, WIPO tarafından belirlenen ülkelere bildirim tarihinden itibaren, ülkelerin tercihine göre en çok 12 veya 18 aylık süreler içerisinde sonuçlandırılması gerekmektedir. Uluslararası başvurulara tescil belgesi verilir mi? Hayır. Uluslar arası başvurulara ilişkin olarak belirlenen ülkeler tarafından herhangi bir tescil belgesi verilmemektedir. Belirlenen 12 veya 18 aylık süreler içerisinde ret kararı bildirilmeyen başvurular bu ülkelerde tescil edilmiş kabul edilir. Ret kararlarının bildirilmesi zorunludur ancak olumlu kararların bildirilmesi zorunlu değildir. Bununla birlikte bazı ülkeler olumlu (yayın, tescil vb.) kararlarını da bildirmektedir. Sonraki Belirleme nedir? Sonraki belirleme, uluslararası başvurunun ilk yapıldığı sırada tescil talep edilmeyen akit taraflardan bazılarında daha sonra tescil talep edilmek istenildiğinde, yeni bir uluslararası başvuru yapmak yerine önceki uluslararası tescilin bu ülkelere de genişletilmesi talebinde bulunulmasıdır. Yeni bir başvuru yapmak yerine sonraki belirleme talebinde bulunulması hem başvurunun daha düşük bir ücretle yapılmasını sağlayacak hem de bütün ülkelerde tek bir uluslararası tescille koruma elde edilmesini sağlayarak, yenileme, devir, sahip bilgileri değişikliği gibi işlemlerde işlem kolaylığı ve maliyet avantajları sağlayacaktır. TÜRKPATENT' de tescil ettirdiğim marka tüm dünyada korunur mu? Markaların Uluslararası Tesciline İlişkin Madrid Sistemi, tek bir başvuru ile sisteme taraf toplam 96 ülke ve Avrupa Topluluklarında başvuru yapma imkanı sağlayan bir sistemdir. Sistem Madrid Anlaşması ve Madrid Protokolünden oluşmaktadır. Türkiye sadece Madrid Protokolüne taraf olduğu için Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla yapılan uluslararası marka tescil başvurularında Protokole taraf olan ülkeler için tescil talebinde bulunulabilir. Uluslararası marka tescili bütün dünyada geçerli bir koruma sağlar mı? Hayır. Madrid Protokolü çerçevesinde elde edilen bir uluslararası tescil sadece başvuru sırasında belirlenen ve yapılan inceleme sonucu marka tescili kabul edilen ülkelerde koruma sağlar. Uluslararsı başvurunun ücreti nedir? Madrid Protokolü çerçevesindeki uluslararası başvurularda birisi Türk Patent ve Marka Kurumu'na ve diğeri Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı'na (WIPO) olmak üzere, iki ayrı ücret ödenmesi gerekmektedir. TÜRKPATENT'e ödenmesi gereken uluslararası marka başvurusu işlem ücreti Yurtdışı Marka Tescil sayfamızdan inceleyebilirsiniz. WIPO'ya ödenmesi gereken uluslar arası başvuru ücreti ise, markanın renkli olup olmamasına, mal ve hizmetlerin kapsadığı sınıf sayısına ve belirlenen ülkelere göre değişmekte olup bu ücretin toplamı WIPO'ya ödenir. Uluslararası başvuruların reddine nasıl itiraz yapılır?ı Bir uluslar arası başvurunun belirlenen bir ülke tarafından reddi durumunda bu ret kararına karşı itirazlar ilgili ülkenin Marka ve Patent Ofisine doğrudan yapılır. Bu tür itirazlarda Marka ve Patent Ofisleri genellikle vekil kullanılmasını zorunlu tutmaktadır. Madrid Sisteminde Dönüştürme (Transformation) nedir? Madrid sistemi çerçevesinde elde edilen bir uluslar arası tescilin, bağımlılık prensibi nedeniyle kısmen veya tamamen iptali durumunda belirlenen ülkelerin tamamında veya bazılarında ulusal başvuru/tescile dönüştürülmesidir. Dönüştürme talebinin uluslar arası başvurunun WIPO tarafından iptalinde itibaren üç ay içerisinde ilgili ulusal ofise yapılması gerekmektedir. Bu tür işlemlerde Marka ve Patent Ofisleri genellikle vekil kullanılmasını zorunlu tutmaktadır. Madrid Sisteminde Bağımlılık Prensibi (Central Attack) nedir? Madrid sistemi çerçevesinde elde edilen uluslar arası tesciller 5 yıl süreyle esas başvuruya/tescile bağımlıdır. Bu beş yıllık süre içerisinde esas başvurunun/tescilin reddedilmesi, iptali, hükümsüz kılınması gibi işlemler uluslar arası başvuruya da aynen yansıtılır. Coğraf İşaret Nedir? Sınai mülkiyet hakları kapsamında olan coğrafi işaretler menşe ve mahreç işaretleri olarak iki grupta anılırlar.Bir ürünün menşei olan yöre, alan veya bölge adı menşe adı olarak anılır. Bu şekilde anılabilmesi için ürünün, Coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre, alan, bölge veya çok özel durumlarda ülkeden kaynaklanan bir ürün olması; Tüm veya esas nitelik veya özellikleri bu yöre, alan veya bölgeye özgü doğa ve beşeri unsurlardan kaynaklanan bir ürün olması, Üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tümüyle bu yöre, alan veya bölge sınırları içinde yapılan bir ürün olması, şartlarının birlikte karşılanması gerekir. Bu tür ürünlere örnek olarak Çerkez peyniri, Trabzon tereyağı, Bozcaada şarabı, Van otlu peyniri verilebilir. Bu ürünlerin nitelikleri, kalitesi, ünü ve diğer özellikleri belirli bir coğrafi yerin doğa ve beşeri unsurlarından kaynaklanan özellikler taşır ve bu ürünler bu özellikleri ile ün kazanmışlardır. Menşe adını taşıyacak ürünler ait oldukları coğrafi bölgenin dışında üretilemezler. Çünkü ürün, niteliklerini ancak ait olduğu yöre içinde üretildiği takdirde kazanabilir. Coğrafi İşaret Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir? Coğrafı İşaret Hakkına Tecavüz Halleri ilgili SMK'da belirtildiği gibi aynen şunlardır: Tescil edilmiş coğrafi işaretler, bunların kullanım hakkına sahip olmayan üçüncü kişiler tarafindan aşağıda yazılı biçimde kullanımları coğrafı işaret hakkına tecavüz sayılır. Tescilli adın ününden herhangi bir biçimde yarar sağlayacak kullanımlar veya tescil kapsamındaki ürünleri andıran yada çağrıştırabilen ürünlerle ilgili olarak tescilli adın dolaylı veya dolaysız olarak ticari amaçlı kullanım, Sözcük olarak gerçek coğrafi yeri ifade etmekle birlikte halkta haksız biçimde ürünün başka yer kaynaklı olduğu izlenimini bırakan kullanımı veya korunan adın tercümesinin kullanımı veya 'stilinde', 'tarzında', 'tipinde' 'türünde', 'yöntemiyle', 'orada üretildiği biçimde' veya benzeri diğer açıklama veya terimlerle birlikte kullanımı, coğrafı işaret hakkına tecavüz sayılır. Bir ülkede tescil ettirilen Cağrafi İşaret tüm dünyada geçerli midir? Hayır. Türkiye'de tescil edilen coğrafi işaretler sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Paris Sözleşmesi'ne göre himayesi istenilen her ülke de ayrı müracaatda bulunulması gereklidir. ONLİNE TESCİL Etkin Patent yaratıcı çözümlerine, ayrıcalıklı hizmetlerine ve hiçbir yer olmayan İNDİRİMLİ hizmet ücretleri için 0536 580 37 57 telefonumuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz. İNDİRİMLER/ KAMPANYALAR Marka Tescil Tasarım Tescil DİĞER HİZMETLER Konu ilgili diğer hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz. MARKA SORGULAMA TÜRKPATENT ve Uluslararası marka sorgulama yapacağınız sayfaları,  kriterleri ve araştırma nasıl yapılacağını video eşliğinde inceleyebilirsiniz. MARKA TESCİL Marka tescili nedir?, tescil kriterleri, marka tescil belgesi dahil tescil süreci ve sonrası işlemler dahil marka tescili nasıl yapıldığı ayrıntılı anlatılmaktadır. MARKA TESCİL ÜCRETİ İNDİRİMLİ Marka tescil ücreti, marka başvuru ücreti, marka tescil belgesi dahil toplam marka tescil fiyatlarını ve tüm marka işlem ücretlerini bulabilirsiniz. MARKA YENİLEME Marka yenileme, marka yenileme süresi, İNDİRİMLİ marka tescil yenileme ücreti ve marka yenilemenin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz. YURTDIŞI MARKA TESCİLİ Yurtdışı marka tescili, uluslararası marka tescil sorgulama, başvuru ücreti ve tek bir merkezden çoklu ülke tescillerin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz. MARKA DEVRİ Marka devir için istene sözleşme ve diğer belgeleri, İNDİRİMLİ devir hizmet ücretlerimizi ve diğer ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz. MARKA İSMİ BULMA Markalaşmanın ilk ve en önemli adımlarından birisi olan yaratıcı marka ismi, dükkan ve mağaza isimlerinin  nasıl bulunacağı ve temel kriterlerini burada bulabilirsiniz. ŞİRKET İSİMLERİ FİRMA İSİMLERİ BULMA Markalaşma ve Hukuki koruma şart ve koşullara uygun şirket isimleri nasıl oluşturulmasına ilişkin görüş ve önerilerimizi inceleyebilirsiniz. PATENT SORGULAMA Türkiye ve Uluslararası patent sorgulama yapabileceğiniz web sayfaları, kriterleri ve nasıl araştırma ve sorgulama yapılması gerektiği ayrıntılı anlatılmaktadır.
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8, 34387 Mecidiyeköy/İstanbul Türkiye +90 212 212 35 17 Etkin Patent

Etkin Patent Logo