Marka Sorgulama » Marka Tescil Sorgulama » Etkin Patent İsim hakkı sorgulama nasıl yapılır, marka tescil kriterlerin neler olduğunu ve buna göre marka sorgulama nasıl yapılacağı video anlatımı eşliğinde yapabilirsiniz.
Marka Sorgulama » Marka Tescil Sorgulama » Etkin Patent
Etkin Patent
Etkin Patent Logo
+90 212 212 35 18 Nakit, Kredi Kartı veya Havale 0536 580 37 57 Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul


Marka Sorgulama


Marka Sorgulama

İsim hakkı sorgulama nasıl yapılır, marka tescil kriterlerin neler olduğunu ve buna göre marka sorgulama nasıl yapılacağı video anlatımı eşliğinde yapabilirsiniz. Marka sorgulama, araştırma ve incelemelerini  konusunda uzman biri tarafından yapılmasını öneriyoruz.

Marka sorgulama, 
 yeni başvuru yapılacak marka isimlerinin, daha önce tescilli aynı/benzer ve/veya iltibas niteliğinde markaların olup olmadığının sorgulaması demektir. 

Ancak marka araştırma yapılırken, daha önceden tescilli markalar ile sonradan başvuru yapılacak olan marka isimlerinin ayırt edici nitelikleri, kelime ve logo kombinasyonundan oluşturulmuş karma marka işaretlerinin bütünün yarattığı izlenim, asli ve baskın unsurunun belirlenmesi, anlamsal, kavramsal ve sesçil benzerlikler vb. bir çok detayın incelenmesi gerekir.


Etkin Patent olarak, olduğu gibi başvuru yapılması halinde re'sen ve/veya itiraz üzerine ret riski olan veya sonradan dava konusu olabilecek marka, şirket isimleri veya firma isimlerini, hem re'sen ret risklerini hem de üçüncü taraflarca yapılacak itirazların bertaraf edebileceği şekilde yeniden revize etmekte ve sonrasında marka tescil başvurusu yapmaktadır.Bu arada en azından ön eleme yapmak için öncelikle yukarıdaki videoyu izleyerek, marka tescil sorgulamanın nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, aşağıdaki linklerden Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde daha önce başvuru ve tescili markaların kayıtları olduğu veritabanı üzerinde marka araştırma yapabilir, daha önce yapılmış başvuruları ise dosya takibi seçeneğinden başvuru numarasını yazarak başvurunuzu takip edebilirsiniz.


Bu işlemlerden sonra nihai olarak karar verdiğiniz marka veya şirket isimlerini bu kez konusunda uzman marka ve patent vekilleri ve danışmanlarından incelemesini talep edebilirsiniz.

 

Ön eleme için marka sorgulaması işlemi yapmadan önce mutlaka bu yazımızın tamamının incelenmesini öneriyoruz.


Aşağıdaki linklerden en azından ön eleme yapmak için  TÜRKPATENT veritabanı üzerinde marka sorgulama, araştırma ve inceleme yapabilirsiniz.

Konu Başlıkları Linkler
Marka Sorgulama  TIKLAYINIZ   
Patent Sorgulama TIKLAYINIZ
Tasarım Tescil Sorgulama TIKLAYINIZ
Marka Tescil Araştırma  TIKLAYINIZ
Yurtdışı Patent Sorgulama TIKLAYINIZ


Marka tescil öncesi  şirket isimleri (Ticaret Unvanı) ve/veya marka isimlerinin olası re'sen ret riskleri, olası itiraz üzerine ret riskleri  ve/veya bir şekilde tescil edilse dahi sonradan açılacak hükümsüzlük/İptal davaları olası risk ve muhtemel sonuçları için uzmanlarımızdan ücretsiz yardım ve destek alabilirsiniz.

 


MARKA TESCİL SORGULAMA NASIL YAPILIR

MARKA TESCİL SORGULAMA NASIL YAPILIR


Öncelikle Marka Tescil Sorgulama yapacağınız marka isminin asli ve baskın unsurun ne olduğunun tespit edilmesi gerekir. Daha sonra şimdi veya sonra markanın kullanılacağı mal ve hizmetlerin gruplarının listelendiği marka tescil sınıfları belirlenmelidir.

Dahası ve en önemlisi tescil başvurusu yapılacak marka isminin ayırt edici niteliklerinin düşük/yüksek olup olmadığı mutlaka işin uzmanı tarafından belirlenmelidir.Ayrıca marka başvuruları iki şekilde incelemeye tabi tutulmaktadır.

Birincisi aynı ve/veya ayniyet derecesinde benzer olması halinde re'sen reddedilmekte, ikincisi ise karışıklık ve iltibas tehlikesi yaratacak niteliklerde olması halinde itiraz halinde incelemeye tabi tutulmaktadır. Dolayısıyla başvuru öncesi öncelikle bu kriterler gözetilerek marka tescil sorgulama yapılmalıdır.

Bu inceleme ve değerlendirmeyi de konusunda uzman marka vekillerince yapılması halinde sorunsuz  bir şekilde  tescil edileceği gibi sonradan olası telafisi güç zararlar da önlenmiş olacaktır. 

Aşağıda yazılı birbirleri ile benzer bütün sorularınızı, BU LİNKİ tıkladıktan sonra açılacak olan marka sorgulama formu üzerindeki ilgili alanlara marka ismi, numarası, kodu vs yazarak önceden tescilli markaların sicil kayıtlarına erişebilir, dosyanın ne durumda olduğunu, haciz, itiraz dahil dosya üzerindeki tüm işlemleri ve süreçleri inceleyebilirsiniz.

Linki tıkladıktan sonra;

"Marka Araştırma" formunda yazılı "Marka Adı" kutucuğuna marka ismini yazarak, daha önceden tescilli markalar arasında sorgulama ve  inceleme yapabilirsiniz.

Yine "Marka Araştırma" formunda yazılı "Firma Adı" bölümüne şahıs veya şirketlerin isimlerini yazarak, bu firmalar adına daha önceden tescilli markaların olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

 Aynı linkteki "Dosya Takibi" ni tıkladıktan sonra açılacak formdaki "Başvuru No", "Tescil No" , "Uluslararası Tescil No" ve "Evrak No" kutucuğuna ilgili numaraları yazarak, önceden  marka sicilindeki kayıtlı bilgilere erişebilirsiniz.Tek Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL)

BAŞVURU ₺575  
BELGE ₺986= TOPLAM ₺1.561

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


İSİM HAKKI SORGULAMA


Marka adı oldukça düşük maliyetlerle tescille koruma altına alındığında bir başkasının kullanımı engellendiği gibi, satış ve pazarlama aksiyonlarında da önemli kazançlar sağlamaktadır. 


İsim hakkı sorgulama yapacağınız marka adı, şirket ismi (Unvan) ile aynı olabilir ancak; sonradan bir şekilde markanın itibarının zedelenmesi halinde telafisi mümkün iken, şirket isminin yeniden değişmesi telafisi güç zararlara sebebiyet verebileceği gibi firmaları çok zor durumda bırakılabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Onun için marka ile şirket isminin aynı olmamasını öneriyoruz.

Dolayısıyla isim hakkı sorgulama işlemi yapılmadan önce öncelikle buna karar verilmesi gerekmektedir. Bu arada ticaret unvanında kullanılan isimler yasal bir hak oluşturmaktadır.


Ancak unvandaki asli unsur olan isim bir başka marka ile iltibas oluşturmamalı ve olduğu gibi kullanılmalıdır. Yani bütünüyle kullanılan ticaret unvanı yasal bir hakkın kullanımı olarak kabul edilir, ancak unvandaki kök ismin tek başına ve marka niteliğinde kullanılması ve bu ismin başkası adına  tescilli olması halinde tecavüz niteliğinde kullanım olarak kabul edilecektir.  


İki Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL)

BAŞVURU ₺973
BELGE ₺986= TOPLAM ₺1.959

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


İSİM HAKKI SORGULAMA
MARKA İSMİ SORGULAMA

MARKA İSMİ SORGULAMA


Yukarıdaki linklerden, Türk Patent ve Marka Kurumu (Türk Patent)  veritabanı üzerinden marka ismi sorgulama ve araştırma yaparak en azından tescili düşünülen marka ismi ile önceden tescilli markalarının aynısının var olup olmadığını inceleyerek ön eleme yapabilirsiniz.

Ancak; marka isimleri, firma İsimleri ve  şirket isimlerinin başvuru sürecinde sıklıkla benzerlik ve iltibas tehlikesi nedeniyle re'sen ve/veya itiraz üzerine ret edildiğinden, inceleme ve değerlendirmenin de bir marka patent uzmanı tarafından yapılması oldukça yararlı olacaktır. 


Dolayısıyla, marka başvurusu yapmadan önce iletişim adreslerimizden veya yukarıdaki hızlı erişim formunu kullanarak, marka tescil sürecinde olası riskleri ve muhtemel sonuçlarını Etkin  Patent marka uzman vekillerimizden yazılı olarak isteyebilirsiniz.  

 

Marka isimleri, Firma isimleri ve şirket isimleri için yapılan araştırma ve inceleme işlemlerinde aynı veya benzer markaların yanı sıra asıl sorunların yaşandığı karışıklık ve iltibas yönünden inceleme ve değerlendirmeler de ayrıntılı yapılmalıdır. 


Marka Yenileme Ücreti (KDV DAHİL)

RESMİ ÜCRET ₺940
HİZMET ÜCRETİ ₺177= TOPLAM ₺1.117

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


MARKA PATENT SORGULAMA NEDİR?


Hemen belirtmek gerekir ki marka patent sorgulama ve/veya isim patent sorgulama kavramları genellikle ürün ve hizmetlerde kullanılan isim, logo ve işaretlerin tescil yoluyla korunması anlamında kullanılmaktadır.

Mal ve hizmetlerde kullanılan işaretler (isim,logo,vs) marka tescili ile koruma altına alınmaktadır.


Patent ise bir buluşun belgesidir. Dolayısıyla Şayet bir buluşunuz ve/veya bir iş fikrinden yola çıkarak yenilik unsurlarına sahip yeni bir proje geliştirmek istiyor ve bunun için hem araştırma ve sorgulama işlemi yapabileceğiniz alan arıyorsanız; Ulusal ve Uluslararası patent araştırma yapabileceğiniz linkleri ve ön koruma yöntemlerini de anlatıldığı 
Patent Nasıl Alınır başlıklı yazılarımızı incelemenizi öneriyoruz. Ayrıca yukarıdaki linklerden de anında online  marka patent sorgulama işlemi yapabilirsiniz.  


Marka Devir Ücreti Ücreti (KDV DAHİL)

RESMİ ÜCRET ₺665
HİZMET ÜCRETİ ₺295= TOPLAM ₺960

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


MARKA PATENT SORGULAMA NEDİR?
TÜRK PATENT MARKA SORGULAMA NE DEMEK?

TÜRK PATENT MARKA SORGULAMA NE DEMEK?


Türk Patent marka sorgulama kriterlerinin en önemlisi, üçüncü taraflarca yapılan itirazlarda markalar arasında karıştırma ve iltibas tehlikesinin olup olmadığının incelenmesi safhasıdır.

Karıştırma, çağrıştırma dahil  iltibas tehlikesinin incelenmesi, marka isimlerinin marka bülten yayınında üçüncü taraflarca yapılan itiraz sonucu veya dava konusu yapılması halinde incelenmekte ve karara bağlanmaktadır.

Yani Türk Patent ve Marka Kurumu (Eski kısaltması olan TPE yerine artık Türk Patent olarak kullanılmaktadır.) marka uzmanının, marka başvurunu incelerken sadece  Sınai Mülkiyet Kanunu Hükümleri çerçevesinde aynı veya ayniyet derecesinde benzer ise marka tescil başvurusunu RE'SEN RET edebilmekte, markalar arasında karıştırma, iltibas ve çağrıştırma tehlikesini ise üçüncü taraflarca yapılan itirazlar üzerine yine Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerince inceleme ve değerlendirme yapmakta ve karara bağlamaktadır.

Onun içindir ki her yıl bir şekilde takip edilmemesi nedeniyle itiraz edilmediğinden tescillenen binlerce benzer marka,  karışıklık ve iltibas yarattığı gerekçesiyle birbirlerini dava etmektedirler. Ayrıca Yukarıdaki linklerden Türk Patent Marka Araştırma online anında yapabilir, gerektiğinden marka uzmanlarımızdan ücretsiz yardım ve destek alabileceğiniz gibi hukuki mütalaa niteliğinde araştırma ve sorgulama işlemi raporunu yazılı olarak isteyebilirsiniz.

 
Dolayısıyla, Şirket ismi, Marka adı ve firma isminizin  hem tescil sürecinde olası üçüncü tarafların itirazlar hem de tescil sonrası olası dava risklerinden korumak için, karıştırma ve iltibas incelemelerinin konusunda uzman Etkin Patent marka vekillerince değerlendirilmesi  sorunsuz bir şekilde markanızın tescilini sağlayacağı gibi, sizi gelecekte telafisi güç zararlardan da koruyacaktır.  


Tekli Tasarım Tescil Ücreti (KDV DAHİL)

RESMİ ÜCRET ₺245
HİZMET ÜCRETİ ₺354= TOPLAM ₺599

HEMEN ARAYINIZ
(TASARIM TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


MARKA SORGULAMA İÇİN UYGULADIĞIMIZ TESTLER


 Marka Sorgulama İşlemi Yapılan İsimlerin Markalaşmaya Uygunluğu

Marka tescili düşünülen Şirket İsimleri, firma isimleri ve marka isminin kullanılacak mal ve hizmetler için uygun bir isim olup olmadığını neden ve muhtemel sonuçlarıyla birlikte raporlamaktadır.

 


 Marka Benzerliği ve İltibas İncelenmesi 

Marka tescil başvurusu yapılacak firma ismi, şirket ismi ve marka adının önceden tescilli markalarla  sadece aynı veya ayniyet derecesinde benzerlik araştırmasını değil, sıklıkla asıl sorunlara sebebiyet veren markalar arasında karışıklık ve iltibas yaratacak niteliklerde olup olmadığı ve hatta önceki tescilli markalarla çağrıştırma tehlikesinin olup olmadığı da ayrıntılı araştırılmaktadır.

 


 Marka İsimlerinde Öncelik ve Üstünlük Hakkı ;

Tescili istenen marka adı, firma ismi ve şirket isimlerinin başkaları adına önceden herhangi bir tescil olmasa dahi, tescilsiz ancak marka niteliğinde kullanılması nedeniyle öncelikli ve eskiye dayalı kullanım hakkına dayanak yapılarak hem  markalar bülten yayınına hem de sonradan olası hükümsüzlük/iptal davalarına konu olup olmayacağı ve böyle bir durumda risklerin ne olduğu ve ne yapılması gerektiği hususunda ayrıntılı inceleme ve değerlendirme yapmaktadır.

 


 Ret Riski Olan Marka İsimlerine Tescil Kriterlerinin Kazandırılması;

Tescil edilmek istenen marka isminin aynı ve/veya benzerinin olması halinde hem markalaşmaya uygun hem de tescil kriterlerine uygun olacak şekilde yeniden revize etmektedir.

 


 Markada Kullanılan İsim ve Logo Kombinasyonun Uygunluğu ;

Başvuru yapılacak markada kullanılan logo ve kelimelerin kullanım şekilleri nedeniyle hem markalaşmada hem de tescil sürecinde önceden tescilli marka sahiplerince yapılacak itirazlarda RED riskinin olup olmadığını ve çözümleri de sunmaktadır.

 

 Markanın Asli ve Baskın Unsurunun Belirlenmesi ;

Tercih edilen firma ismi, şirket ismi veya marka isminin asli ve esaslı unsurunun ne olduğu, asli marka unsuruna ilave edilen eklerin gerek markalaşmaya gerekse de tescil süreci ve sonrasında herhangi bir risk oluşturup oluşturmadığı da yazılı olarak bildirilmektedir.

 

 Marka İsminin Farklı Dillerde Anlam Araştırması ;

Başvuruya konu marka adı, firma ismi ve şirket isminin farklı dillerde de olsa markanın itibarını zedeleyecek argo vb. anlamlarının olup olmadığı da marka uzmanı tarafından incelenmektedir.

 


 Marka Araştırma Raporu ;

Etkin Patent marka uzmanları, marka tescili yapılacak marka ismi, firma isimleri, şirket isimleri ve logonun önceden başkaları adına başvuru ve tescilli markalarla aynı ve/veya benzer olup olmadığını karşılaştırma yaparak roporlamaktadır. 


5 adet Tasarım Tescil Ücreti (KDV DAHİL)

RESMİ ÜCRET ₺785
HİZMET ÜCRETİ ₺471 = TOPLAM ₺1.256

HEMEN ARAYINIZ
(TASARIM TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


MARKA SORGULAMA İÇİN UYGULADIĞIMIZ TESTLER

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


TPE Marka Sorgulama Nedir?
TPE Marka Ne Demektir?
TPE Sorgulama Nedir?
TPE Marka Arama Ne Demek?
Türk Patent Sorgulama Nedir?
Marka Patent Sorgulama Nedir?
Marka Tescil Belgesi Sorgulama Nedir?
Patent Marka Sorgulama Ne Demek?
Marka İsim Hakkı Sorgulama Ne Demek?
Online Marka Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?
Firma Patent Sorgulama Ne Demek?
Marka Tescil Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

ONLİNE TESCİL


Etkin Patent yaratıcı çözümlerine, ayrıcalıklı hizmetlerine ve hiçbir yer olmayan İNDİRİMLİ hizmet ücretleri için 0536 580 37 57 telefonumuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz.


İNDİRİMLER/ KAMPANYALAR


Marka Tescil Tasarım Tescil

DİĞER HİZMETLER

Konu ilgili diğer hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz.


MARKA SORGULAMA

TÜRKPATENT ve Uluslararası marka sorgulama yapacağınız sayfaları,  kriterleri ve araştırma nasıl yapılacağını video eşliğinde inceleyebilirsiniz.

MARKA TESCİL

Marka tescili nedir?, tescil kriterleri, marka tescil belgesi dahil tescil süreci ve sonrası işlemler dahil marka tescili nasıl yapıldığı ayrıntılı anlatılmaktadır.

MARKA TESCİL ÜCRETİ

İNDİRİMLİ Marka tescil ücreti, marka başvuru ücreti, marka tescil belgesi dahil toplam marka tescil fiyatlarını ve tüm marka işlem ücretlerini bulabilirsiniz.


MARKA YENİLEME

Marka yenileme, marka yenileme süresi, İNDİRİMLİ marka tescil yenileme ücreti ve marka yenilemenin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz.

YURTDIŞI MARKA TESCİLİ

Yurtdışı marka tescili, uluslararası marka tescil sorgulama, başvuru ücreti ve tek bir merkezden çoklu ülke tescillerin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz.

MARKA DEVRİ

Marka devir için istene sözleşme ve diğer belgeleri, İNDİRİMLİ devir hizmet ücretlerimizi ve diğer ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.


MARKA İSMİ BULMA

Markalaşmanın ilk ve en önemli adımlarından birisi olan yaratıcı marka ismi, dükkan ve mağaza isimlerinin  nasıl bulunacağı ve temel kriterlerini burada bulabilirsiniz.

ŞİRKET İSİMLERİ FİRMA İSİMLERİ BULMA

Markalaşma ve Hukuki koruma şart ve koşullara uygun şirket isimleri nasıl oluşturulmasına ilişkin görüş ve önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

PATENT SORGULAMA

Türkiye ve Uluslararası patent sorgulama yapabileceğiniz web sayfaları, kriterleri ve nasıl araştırma ve sorgulama yapılması gerektiği ayrıntılı anlatılmaktadır.

Marka Sorgulama İsim hakkı sorgulama nasıl yapılır, marka tescil kriterlerin neler olduğunu ve buna göre marka sorgulama nasıl yapılacağı video anlatımı eşliğinde yapabilirsiniz. Marka Sorgula 26-07-2021
Marka Sorgulama İsim hakkı sorgulama nasıl yapılır, marka tescil kriterlerin neler olduğunu ve buna göre marka sorgulama nasıl yapılacağı video anlatımı eşliğinde yapabilirsiniz. Marka sorgulama, araştırma ve incelemelerini  konusunda uzman biri tarafından yapılmasını öneriyoruz.Marka sorgulama,  yeni başvuru yapılacak marka isimlerinin, daha önce tescilli aynı/benzer ve/veya iltibas niteliğinde markaların olup olmadığının sorgulaması demektir.  Ancak marka araştırma yapılırken, daha önceden tescilli markalar ile sonradan başvuru yapılacak olan marka isimlerinin ayırt edici nitelikleri, kelime ve logo kombinasyonundan oluşturulmuş karma marka işaretlerinin bütünün yarattığı izlenim, asli ve baskın unsurunun belirlenmesi, anlamsal, kavramsal ve sesçil benzerlikler vb. bir çok detayın incelenmesi gerekir. Etkin Patent olarak, olduğu gibi başvuru yapılması halinde re'sen ve/veya itiraz üzerine ret riski olan veya sonradan dava konusu olabilecek marka, şirket isimleri veya firma isimlerini, hem re'sen ret risklerini hem de üçüncü taraflarca yapılacak itirazların bertaraf edebileceği şekilde yeniden revize etmekte ve sonrasında marka tescil başvurusu yapmaktadır. Bu arada en azından ön eleme yapmak için öncelikle yukarıdaki videoyu izleyerek, marka tescil sorgulamanın nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, aşağıdaki linklerden Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde daha önce başvuru ve tescili markaların kayıtları olduğu veritabanı üzerinde marka araştırma yapabilir, daha önce yapılmış başvuruları ise dosya takibi seçeneğinden başvuru numarasını yazarak başvurunuzu takip edebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra nihai olarak karar verdiğiniz marka veya şirket isimlerini bu kez konusunda uzman marka ve patent vekilleri ve danışmanlarından incelemesini talep edebilirsiniz.   Ön eleme için marka sorgulaması işlemi yapmadan önce mutlaka bu yazımızın tamamının incelenmesini öneriyoruz. Aşağıdaki linklerden en azından ön eleme yapmak için  TÜRKPATENT veritabanı üzerinde marka sorgulama, araştırma ve inceleme yapabilirsiniz. Konu Başlıkları Linkler Marka Sorgulama  TIKLAYINIZ    Patent Sorgulama TIKLAYINIZ Tasarım Tescil Sorgulama TIKLAYINIZ Marka Tescil Araştırma  TIKLAYINIZ Yurtdışı Patent Sorgulama TIKLAYINIZ Marka tescil öncesi  şirket isimleri (Ticaret Unvanı) ve/veya marka isimlerinin olası re'sen ret riskleri, olası itiraz üzerine ret riskleri  ve/veya bir şekilde tescil edilse dahi sonradan açılacak hükümsüzlük/İptal davaları olası risk ve muhtemel sonuçları için uzmanlarımızdan ücretsiz yardım ve destek alabilirsiniz.   Hepsini Göster Menu Marka Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır İsim Hakkı Sorgulama Marka İsmi Sorgulama Marka Patent Sorgulama Nedir? Türk Patent Marka Sorgulama Ne Demek? Marka Sorgulama İçin Uyguladığımız Testler Marka Tescilinde Nisbi Red Nedenleri Online Tescil Diğer Hizmetler MARKA TESCİL SORGULAMA NASIL YAPILIR Öncelikle Marka Tescil Sorgulama yapacağınız marka isminin asli ve baskın unsurun ne olduğunun tespit edilmesi gerekir. Daha sonra şimdi veya sonra markanın kullanılacağı mal ve hizmetlerin gruplarının listelendiği marka tescil sınıfları belirlenmelidir. Dahası ve en önemlisi tescil başvurusu yapılacak marka isminin ayırt edici niteliklerinin düşük/yüksek olup olmadığı mutlaka işin uzmanı tarafından belirlenmelidir.Ayrıca marka başvuruları iki şekilde incelemeye tabi tutulmaktadır. Birincisi aynı ve/veya ayniyet derecesinde benzer olması halinde re'sen reddedilmekte, ikincisi ise karışıklık ve iltibas tehlikesi yaratacak niteliklerde olması halinde itiraz halinde incelemeye tabi tutulmaktadır. Dolayısıyla başvuru öncesi öncelikle bu kriterler gözetilerek marka tescil sorgulama yapılmalıdır. Bu inceleme ve değerlendirmeyi de konusunda uzman marka vekillerince yapılması halinde sorunsuz  bir şekilde  tescil edileceği gibi sonradan olası telafisi güç zararlar da önlenmiş olacaktır.  Aşağıda yazılı birbirleri ile benzer bütün sorularınızı, BU LİNKİ tıkladıktan sonra açılacak olan marka sorgulama formu üzerindeki ilgili alanlara marka ismi, numarası, kodu vs yazarak önceden tescilli markaların sicil kayıtlarına erişebilir, dosyanın ne durumda olduğunu, haciz, itiraz dahil dosya üzerindeki tüm işlemleri ve süreçleri inceleyebilirsiniz. Linki tıkladıktan sonra; "Marka Araştırma" formunda yazılı "Marka Adı" kutucuğuna marka ismini yazarak, daha önceden tescilli markalar arasında sorgulama ve  inceleme yapabilirsiniz. Yine "Marka Araştırma" formunda yazılı "Firma Adı" bölümüne şahıs veya şirketlerin isimlerini yazarak, bu firmalar adına daha önceden tescilli markaların olup olmadığını inceleyebilirsiniz.  Aynı linkteki "Dosya Takibi" ni tıkladıktan sonra açılacak formdaki "Başvuru No", "Tescil No" , "Uluslararası Tescil No" ve "Evrak No" kutucuğuna ilgili numaraları yazarak, önceden  marka sicilindeki kayıtlı bilgilere erişebilirsiniz. Tek Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL) BAŞVURU ₺575  BELGE ₺986= TOPLAM ₺1.561 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Marka Nedir Marka Tescil Marka Tescil Ücreti Marka Tescil Başvuru Diğer İlgili Konular Marka Sorgulama Marka Tescil Sınıfları Yurtdışı Marka Tescili Marka Yenileme Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti İki Sınıflı Marka Başvuru Ücreti İSİM HAKKI SORGULAMA Marka adı oldukça düşük maliyetlerle tescille koruma altına alındığında bir başkasının kullanımı engellendiği gibi, satış ve pazarlama aksiyonlarında da önemli kazançlar sağlamaktadır. İsim hakkı sorgulama yapacağınız marka adı, şirket ismi (Unvan) ile aynı olabilir ancak; sonradan bir şekilde markanın itibarının zedelenmesi halinde telafisi mümkün iken, şirket isminin yeniden değişmesi telafisi güç zararlara sebebiyet verebileceği gibi firmaları çok zor durumda bırakılabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Onun için marka ile şirket isminin aynı olmamasını öneriyoruz. Dolayısıyla isim hakkı sorgulama işlemi yapılmadan önce öncelikle buna karar verilmesi gerekmektedir. Bu arada ticaret unvanında kullanılan isimler yasal bir hak oluşturmaktadır. Ancak unvandaki asli unsur olan isim bir başka marka ile iltibas oluşturmamalı ve olduğu gibi kullanılmalıdır. Yani bütünüyle kullanılan ticaret unvanı yasal bir hakkın kullanımı olarak kabul edilir, ancak unvandaki kök ismin tek başına ve marka niteliğinde kullanılması ve bu ismin başkası adına  tescilli olması halinde tecavüz niteliğinde kullanım olarak kabul edilecektir.   İki Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL) BAŞVURU ₺973BELGE ₺986= TOPLAM ₺1.959 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Marka Devri Marka İsmi Bulma Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma İsim Tescili Diğer İlgili Konular İsim Tescil Sorgulama Yurtdışı Marka Araştırma Marka Logo Tescil Marka İtiraz Üç Sınıflı Marka BaşvuruDört Sınıflı Marka Başvuru MARKA İSMİ SORGULAMA Yukarıdaki linklerden, Türk Patent ve Marka Kurumu (Türk Patent)  veritabanı üzerinden marka ismi sorgulama ve araştırma yaparak en azından tescili düşünülen marka ismi ile önceden tescilli markalarının aynısının var olup olmadığını inceleyerek ön eleme yapabilirsiniz. Ancak; marka isimleri, firma İsimleri ve  şirket isimlerinin başvuru sürecinde sıklıkla benzerlik ve iltibas tehlikesi nedeniyle re'sen ve/veya itiraz üzerine ret edildiğinden, inceleme ve değerlendirmenin de bir marka patent uzmanı tarafından yapılması oldukça yararlı olacaktır.  Dolayısıyla, marka başvurusu yapmadan önce iletişim adreslerimizden veya yukarıdaki hızlı erişim formunu kullanarak, marka tescil sürecinde olası riskleri ve muhtemel sonuçlarını Etkin  Patent marka uzman vekillerimizden yazılı olarak isteyebilirsiniz.     Marka isimleri, Firma isimleri ve şirket isimleri için yapılan araştırma ve inceleme işlemlerinde aynı veya benzer markaların yanı sıra asıl sorunların yaşandığı karışıklık ve iltibas yönünden inceleme ve değerlendirmeler de ayrıntılı yapılmalıdır.  Marka Yenileme Ücreti (KDV DAHİL) RESMİ ÜCRET ₺940HİZMET ÜCRETİ ₺177= TOPLAM ₺1.117 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Marka İzleme Marka Tescil Belgesi Marka Danışmanlığı Marka Yaratma Diğer İlgili Konular Marka Değeri Nedir Nasıl Hesaplanır Marka Değerleme Metodları Marka Stratejileri Nedir Marka Konumlandırma Stratejileri Marka Tescil Yenileme ÜcretiMarka Devir Ücreti MARKA PATENT SORGULAMA NEDİR? Hemen belirtmek gerekir ki marka patent sorgulama ve/veya isim patent sorgulama kavramları genellikle ürün ve hizmetlerde kullanılan isim, logo ve işaretlerin tescil yoluyla korunması anlamında kullanılmaktadır. Mal ve hizmetlerde kullanılan işaretler (isim,logo,vs) marka tescili ile koruma altına alınmaktadır. Patent ise bir buluşun belgesidir. Dolayısıyla Şayet bir buluşunuz ve/veya bir iş fikrinden yola çıkarak yenilik unsurlarına sahip yeni bir proje geliştirmek istiyor ve bunun için hem araştırma ve sorgulama işlemi yapabileceğiniz alan arıyorsanız; Ulusal ve Uluslararası patent araştırma yapabileceğiniz linkleri ve ön koruma yöntemlerini de anlatıldığı Patent Nasıl Alınır başlıklı yazılarımızı incelemenizi öneriyoruz. Ayrıca yukarıdaki linklerden de anında online  marka patent sorgulama işlemi yapabilirsiniz.   Marka Devir Ücreti Ücreti (KDV DAHİL) RESMİ ÜCRET ₺665HİZMET ÜCRETİ ₺295= TOPLAM ₺960 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Rüçhan Hakkı Marka Vekilliği Nevi Değişikliği Unvan Değişikliği Diğer İlgili Konular Marka Lisans Veraset ve İntikal Adres Değişikliği Şirket Kurmak Marka İtiraza Karşı GörüşTÜRKPATENT Kararlarına İtiraz TÜRK PATENT MARKA SORGULAMA NE DEMEK? Türk Patent marka sorgulama kriterlerinin en önemlisi, üçüncü taraflarca yapılan itirazlarda markalar arasında karıştırma ve iltibas tehlikesinin olup olmadığının incelenmesi safhasıdır. Karıştırma, çağrıştırma dahil  iltibas tehlikesinin incelenmesi, marka isimlerinin marka bülten yayınında üçüncü taraflarca yapılan itiraz sonucu veya dava konusu yapılması halinde incelenmekte ve karara bağlanmaktadır. Yani Türk Patent ve Marka Kurumu (Eski kısaltması olan TPE yerine artık Türk Patent olarak kullanılmaktadır.) marka uzmanının, marka başvurunu incelerken sadece  Sınai Mülkiyet Kanunu Hükümleri çerçevesinde aynı veya ayniyet derecesinde benzer ise marka tescil başvurusunu RE'SEN RET edebilmekte, markalar arasında karıştırma, iltibas ve çağrıştırma tehlikesini ise üçüncü taraflarca yapılan itirazlar üzerine yine Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerince inceleme ve değerlendirme yapmakta ve karara bağlamaktadır. Onun içindir ki her yıl bir şekilde takip edilmemesi nedeniyle itiraz edilmediğinden tescillenen binlerce benzer marka,  karışıklık ve iltibas yarattığı gerekçesiyle birbirlerini dava etmektedirler. Ayrıca Yukarıdaki linklerden Türk Patent Marka Araştırma online anında yapabilir, gerektiğinden marka uzmanlarımızdan ücretsiz yardım ve destek alabileceğiniz gibi hukuki mütalaa niteliğinde araştırma ve sorgulama işlemi raporunu yazılı olarak isteyebilirsiniz.   Dolayısıyla, Şirket ismi, Marka adı ve firma isminizin  hem tescil sürecinde olası üçüncü tarafların itirazlar hem de tescil sonrası olası dava risklerinden korumak için, karıştırma ve iltibas incelemelerinin konusunda uzman Etkin Patent marka vekillerince değerlendirilmesi  sorunsuz bir şekilde markanızın tescilini sağlayacağı gibi, sizi gelecekte telafisi güç zararlardan da koruyacaktır.   Tekli Tasarım Tescil Ücreti (KDV DAHİL) RESMİ ÜCRET ₺245HİZMET ÜCRETİ ₺354= TOPLAM ₺599 HEMEN ARAYINIZ (TASARIM TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Patent Ücretleri Patent Nedir Patent Sorgulama Patent Nasıl Alınır Diğer İlgili Konular Patent Alma Patent Hakkı Patent Başvuru Yurtdışı Patent Başvuru Marka Yayına İtirazCom Tr Tescil Ücreti MARKA SORGULAMA İÇİN UYGULADIĞIMIZ TESTLER  Marka Sorgulama İşlemi Yapılan İsimlerin Markalaşmaya Uygunluğu;  Marka tescili düşünülen Şirket İsimleri, firma isimleri ve marka isminin kullanılacak mal ve hizmetler için uygun bir isim olup olmadığını neden ve muhtemel sonuçlarıyla birlikte raporlamaktadır.    Marka Benzerliği ve İltibas İncelenmesi ;  Marka tescil başvurusu yapılacak firma ismi, şirket ismi ve marka adının önceden tescilli markalarla  sadece aynı veya ayniyet derecesinde benzerlik araştırmasını değil, sıklıkla asıl sorunlara sebebiyet veren markalar arasında karışıklık ve iltibas yaratacak niteliklerde olup olmadığı ve hatta önceki tescilli markalarla çağrıştırma tehlikesinin olup olmadığı da ayrıntılı araştırılmaktadır.    Marka İsimlerinde Öncelik ve Üstünlük Hakkı ; Tescili istenen marka adı, firma ismi ve şirket isimlerinin başkaları adına önceden herhangi bir tescil olmasa dahi, tescilsiz ancak marka niteliğinde kullanılması nedeniyle öncelikli ve eskiye dayalı kullanım hakkına dayanak yapılarak hem  markalar bülten yayınına hem de sonradan olası hükümsüzlük/iptal davalarına konu olup olmayacağı ve böyle bir durumda risklerin ne olduğu ve ne yapılması gerektiği hususunda ayrıntılı inceleme ve değerlendirme yapmaktadır.    Ret Riski Olan Marka İsimlerine Tescil Kriterlerinin Kazandırılması; Tescil edilmek istenen marka isminin aynı ve/veya benzerinin olması halinde hem markalaşmaya uygun hem de tescil kriterlerine uygun olacak şekilde yeniden revize etmektedir.    Markada Kullanılan İsim ve Logo Kombinasyonun Uygunluğu ; Başvuru yapılacak markada kullanılan logo ve kelimelerin kullanım şekilleri nedeniyle hem markalaşmada hem de tescil sürecinde önceden tescilli marka sahiplerince yapılacak itirazlarda RED riskinin olup olmadığını ve çözümleri de sunmaktadır.    Markanın Asli ve Baskın Unsurunun Belirlenmesi ; Tercih edilen firma ismi, şirket ismi veya marka isminin asli ve esaslı unsurunun ne olduğu, asli marka unsuruna ilave edilen eklerin gerek markalaşmaya gerekse de tescil süreci ve sonrasında herhangi bir risk oluşturup oluşturmadığı da yazılı olarak bildirilmektedir.    Marka İsminin Farklı Dillerde Anlam Araştırması ; Başvuruya konu marka adı, firma ismi ve şirket isminin farklı dillerde de olsa markanın itibarını zedeleyecek argo vb. anlamlarının olup olmadığı da marka uzmanı tarafından incelenmektedir.    Marka Araştırma Raporu ; Etkin Patent marka uzmanları, marka tescili yapılacak marka ismi, firma isimleri, şirket isimleri ve logonun önceden başkaları adına başvuru ve tescilli markalarla aynı ve/veya benzer olup olmadığını karşılaştırma yaparak roporlamaktadır.  5 adet Tasarım Tescil Ücreti (KDV DAHİL) RESMİ ÜCRET ₺785HİZMET ÜCRETİ ₺471 = TOPLAM ₺1.256 HEMEN ARAYINIZ (TASARIM TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Patent Haklarının İhlali Buluş Nedir Faydalı Model Başvuru Faydalı Model Ücretleri Diğer İlgili Konular Faydalı Model Sorgulama Patent Başvuru Kılavuzu Patent Araştırma Patent Değerleme Metodları Marka Takip ve İzlemeTekli Tasarım Tescil Sıkça Sorulan Sorular (SSS) TPE Marka Sorgulama Nedir? TPE Marka Sorgulama Nedir?" Marka Sorgulama incelemenizi öneriyoruz. TPE Marka sorgulama nedir? anlamı eski kısaltma ismi TPE olan şimdiki kısaltma ismi TÜRKPATENT olan Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinden önceden başvuru ve tescilli markalar arasında marka sorgulama ve araştırma yapılması anlamındadır. Ayrıntıları yukarıdaki marka sorgulama başlığı altındaki yazılarımızı ve arama yapacağınız linkleri inceleyebilirsiniz.. Marka Sorgulama TPE Marka Ne Demektir? TPE Marka ne demektir? anlamı eski kısaltma ismi TPE olan şimdiki kısaltma ismi TÜRKPATENT olan Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde kayıtlı markalar veya marka başvuru anlamında kullanılmaktadır. TPE Sorgulama Nedir? TPE sorgulama nedir? anlamı eski kısaltma ismi TPE olan şimdiki kısaltma ismi TÜRKPATENT olan Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinden kayıtlı tescilli markalar arasında sorgulama ve araştırma yapılmasını ifade etmektedir. Ayrıntıları yukarıdaki marka sorgulama başlığı altındaki yazılarımızı ve arama yapacağınız linkleri inceleyebilirsiniz. TPE Marka Arama Ne Demek? TPE sorgulama nedir? anlamı eski kısaltma ismi TPE olan şimdiki kısaltma ismi TÜRKPATENT olan Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde önceden kayıtlı başvuru ve tescilli markalar arasında arama anlamında kullanılmaktadır. Ayrıntıları yukarıdaki marka sorgulama başlığı altındaki yazılarımızı ve arama yapacağınız linkleri inceleyebilirsiniz. Türk Patent Sorgulama Nedir? Türk Patent sorgulama nedir? sorsunun cevabı şu şekildedir. Türk Patent ve Marka Kurumu’ na önceden kayıt ve tescilli marka, patent ve tasarım tescillerin araştırması anlamında kullanılmaktadır." Marka Patent Sorgulama Nedir? Marka patent sorgulama nedir; sorusuna cevap olarak, “marka patent” ibareleri genellikla marka olarak kullanılan isimlerin tescil yoluyla koruması anlamında kullanılmaktadır. Dolayısıyla marka patent sorgulama demek önceden TÜRKPATENT’ e kayıtlı markalar arasında sorgulama ve araştırma anlamında kullanılmaktadır. Marka Tescil Belgesi Sorgulama Nedir? Marka tescil belgesi sorgulama, önceden Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) nezdinde tescilli kesinleşmiş ve marka tescil belgesi verilmiş markalar arasında araştırma anlamında kullanılmaktadır." Patent Marka Sorgulama Ne Demek? Patent Marka Sorgulama demek, “patent marka” kavramının, marka işareti olarak kullanılacak isim, harf, şekil, logo veya bunların kombinasyonlarından oluşmuş işaretlerin tescil yoluyla korunması anlamında kullanılmaktadır. Dolayısıyla patent marka sorgulama demek önceden tescilli ve başvurusu yapılmış markalar arasında marka sorgulama anlamında kullanılmaktadır." Marka İsim Hakkı Sorgulama Ne Demek? Marka İsim Hakkı Sorgulama demek, “isim hakkı” kavramının genellikle marka niteliğinde kullanılacak marka isimleri veya alan adı (domainler) tescil yoluyla korunması anlamında kullanılmaktadır. Dolayısıyla isim hakkı sorgulama da önceden kayıt ve tescilli markalar arasında sorgulama ve araştırma anlamında kullanılmaktadır. Marka sorgulama yapacağınız linkleri yukarıda bulabilirsiniz. Online Marka Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır? Online marka tescil sorgulama demek, internet üzerinde önceden başvuru veya tescilli markalara arasında araştırma yapılabilecek sayfaların aranması anlamında kullanılmaktadır. Online marka tescil sorgulama yapmak için yukarıdaki marka sorgulama başlığı altındaki “marka sorgulama” linkinden yapabilirsiniz. Firma Patent Sorgulama Ne Demek? Firma Patent Sorgulama demek, önceden sanayi ve ticaret odalarına kayıtlı işletmelerin aranması veya bu işletmelerde marka niteliğinde kullanılan Unvan ve marka ibarelerinin araştırılması anlamında kullanılmaktadır. Sanayi ve Ticaret Oda kayıtlarını bağlı bulunduğunuz ildeki Sanayi ve Ticaret Odalarının varsa web sayfaları üzerinden, marka tescilleri ise yukarıdaki “marka sorgulama” linkten inceleyebilirsiniz. Marka Tescil Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır? Marka Tescil Dosya Sorgulama için önceden başvurusu yapılmış veya tescil edilmiş markanın başvuru veya tescil numarası ile yine yukarıdaki “marka sorgulama” linkine tıkladıktan sonra açılacak olan forma “dosya takibi” menüsünden ulaşabilirsiniz. ONLİNE TESCİL Etkin Patent yaratıcı çözümlerine, ayrıcalıklı hizmetlerine ve hiçbir yer olmayan İNDİRİMLİ hizmet ücretleri için 0536 580 37 57 telefonumuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz. İNDİRİMLER/ KAMPANYALAR Marka Tescil Tasarım Tescil DİĞER HİZMETLER Konu ilgili diğer hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz. MARKA SORGULAMA TÜRKPATENT ve Uluslararası marka sorgulama yapacağınız sayfaları,  kriterleri ve araştırma nasıl yapılacağını video eşliğinde inceleyebilirsiniz. MARKA TESCİL Marka tescili nedir?, tescil kriterleri, marka tescil belgesi dahil tescil süreci ve sonrası işlemler dahil marka tescili nasıl yapıldığı ayrıntılı anlatılmaktadır. MARKA TESCİL ÜCRETİ İNDİRİMLİ Marka tescil ücreti, marka başvuru ücreti, marka tescil belgesi dahil toplam marka tescil fiyatlarını ve tüm marka işlem ücretlerini bulabilirsiniz. MARKA YENİLEME Marka yenileme, marka yenileme süresi, İNDİRİMLİ marka tescil yenileme ücreti ve marka yenilemenin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz. YURTDIŞI MARKA TESCİLİ Yurtdışı marka tescili, uluslararası marka tescil sorgulama, başvuru ücreti ve tek bir merkezden çoklu ülke tescillerin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz. MARKA DEVRİ Marka devir için istene sözleşme ve diğer belgeleri, İNDİRİMLİ devir hizmet ücretlerimizi ve diğer ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz. MARKA İSMİ BULMA Markalaşmanın ilk ve en önemli adımlarından birisi olan yaratıcı marka ismi, dükkan ve mağaza isimlerinin  nasıl bulunacağı ve temel kriterlerini burada bulabilirsiniz. ŞİRKET İSİMLERİ FİRMA İSİMLERİ BULMA Markalaşma ve Hukuki koruma şart ve koşullara uygun şirket isimleri nasıl oluşturulmasına ilişkin görüş ve önerilerimizi inceleyebilirsiniz. PATENT SORGULAMA Türkiye ve Uluslararası patent sorgulama yapabileceğiniz web sayfaları, kriterleri ve nasıl araştırma ve sorgulama yapılması gerektiği ayrıntılı anlatılmaktadır.
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8, 34387 Mecidiyeköy/İstanbul Türkiye +90 212 212 35 17 Etkin Patent

Etkin Patent Logo

HIZLI ARAŞTIRMA VE BAŞVURU FORMU

Bülent Aydın
Bülent Aydın
Marka Danışmanı
Yayınlama Tarihi: 26-07-2021

2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucusu olup, 15 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Takip Edin