Marka İsmi Bulma » Firma, Şirket İsimleri bulma oluşturma » Etkin Patent Marka ismi bulma, isim, önerileri, sloganlar, logo, yabancı, ilginç, karizmatik marka isimleri nasıl oluşturulduğuna dair önemli bilgileri inceleyebilirsiniz.
Marka İsmi Bulma » Firma, Şirket İsimleri bulma oluşturma

Marka İsmi Bulma

Marka İsimleri Marka ismi bulma, isim, önerileri, sloganlar, logo, yabancı, ilginç, karizmatik marka isimleri nasıl oluşturulduğuna dair önemli bilgileri inceleyebilirsiniz.
,  Ana Kategori : Marka,  Kategori :  Marka İsimleri  Tarih :  5.4.2017       Google Plus      
Marka İsmi Bulma
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 Mecidiyeköy/İstanbul +90 212 212 35 17 Marka İsmi Bulma » Firma, Şirket İsimleri bulma oluşturma » Etkin Patent

Etkin Patent Logo

Marka, Şirket, Firma İism Bulma

 

Markalaşmanın ilk ve en önemli adımlarından birisi olan marka isim/ isimlerinin nasıl bulunacağı, nasıl oluşturulacağı temel kriterlerini özet halinde aşağıda bulabilirsiniz.

Marka yaratmada en önemli unsur marka ismi oluşturmaktadır.Marka ismi oluştururken en önemli kriterler şunlardır

  Marka ismi,  Kısa,öz ve akılda kalıcı olmalıdır.
  Marka ismi,  ayırt edici özelliklere sahip olmalı
  Marka ismi,  bir çok dile anlamları iyi araştırılmalıdır
  Marka ismi, uzun kurucu isimleri veya bileşenlerinden oluşan ibarelerden kaçınılmalıdır.
  Marka ismi, iletişim süreci başlatan, göze ve kulağa hitap eden özellikleri olmalı

 

Marka ismi, için seçilen kelimelerin anlamları her dile iyi araştırılalı..Örneğin Rebook markası "ıncubus " (mitolojide geceleri uyuyan kadınlarla cinsel ilişkiye giren bir ruh ismi)ibareli kadınlara yönelik çıkardığı marka anlamı nedeni ile hem piyasadan çekmiş hem de özür dilemiştir. Marka ismi, global Pazar ve piyasalar düşünülerek oluşturulmalıdır.

Marka ismi, bir çok ürün ve hizmette kullanılabilecek şekilde düşünülmemelidir.Her ürün ve hizmet için, o ürün ve hizmet ile özdeşleşecek ibareler seçilmelidir.

 

Marka ismi, hem ticari unvan hem de marka olarak kullanmanın sakıncalarını iyi düşünmek gerekir.Çünkü çıkarılabilecek yeni bir ürün veya imaj zedeleyecek herhangi bir ürünün imaj kaybı firmanızı zor durumda bırakabilir.

Marka ismi jenerik isimlerden oluşmamalıdır.


Marka ismi coğrafi isimler olmamalı


Marka ismi şahıs isimleri olmamalıdır.Çünkü aynı şahıs isimlerinin aynı veya farklı alanlarda faaliyetlerinin olması karıştırılmasına  sebep olacaktır.


Marka araştırma yapılmalıdır.Marka ismi seçilirken en önemlisi marka tescil kriterlerine ve hukuki kriterler uygun olup olmadığının  araştırılması gerektiğinden "marka tescil sorgulama " sayfamızdan bizden destek alabilirsiniz.

Marka ismine yaptığınız yatırımlar, tanıtım ve reklamlar sayesinde marka bilinirliği sağlandığından yıllarca emek verdiğiniz markanızın zaman içinde başka ülkelere yapılacak ihracatlarda, marka  imaj ve marka konumlandırmaya uygun, o ülke deki anlamı, ve diğer marka isim kriterlere uygun olmaması halinde yeni bir marka ismi oluşturmak zorunda kalırsınız.Örneğin KOTON markası Türkiye' de tanınmış bir marka olmasına rağmen anlamı nedeni ile yurtdışında bir çok ülkede tescil kriterlerine uygun değildir.

En önemlisi seçilen marka ismi üretimi yapılacak veya yapılması planlanan ürün ve hizmetler kapsamında marka tescil başvurusu yapılarak koruma altına alınmalıdır.

Marka İsimleri

Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu