Marka İsmi Bulma - Yaratıcı ve Güzel Marka İsimleri -Etkin Patent Güzel, yaratıcı ve karizmatik marka ismi bulma prensipleri, marka isimleri oluşturmaya yarayacak önerileri ve ilginç isimlendirme örnekleri bulabilirsiniz.
Marka İsmi Bulma - Yaratıcı ve Güzel Marka İsimleri -Etkin Patent
Etkin Patent
Etkin Patent Logo
+90 212 212 35 18 Nakit, Kredi Kartı veya Havale 0536 580 37 57 Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul


Marka İsmi Bulma


Marka İsmi Bulma

Güzel, yaratıcı ve karizmatik marka ismi bulma prensipleri, marka isimleri oluşturmaya yarayacak önerileri ve ilginç isimlendirme örnekleri bulabilirsiniz.


Markalaşmanın ilk ve en önemli adımı elbette ki marka ismini bulmaktır. Her türlü harf, rakam, şekil, kelime veya bunların kombinasyonları marka işaretleri olarak kabul edilse dahi, en temel özellik mutlaka marka, firma, işyeri, dükkan, mağaza ve  şirket isimlerinin ayırt edici niteliklerinin yüksek olması, akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilmesine dikkat edilmelidir. Örneğin “Bülent” ismi, çok fazla kullanılması nedeniyle ayırt edici niteliği zayıf bir marka ismi iken, “Google” vb. kelimeler ise ayırt edici nitelikleri oldukça yüksek olduğu kabul edilmektedir.


Ad ve soyad kullanılarak onlarca firma isimleri, yine tanımlayıcı yani mal ve hizmetlerin niteliklerini bildirir sözcüklerden oluşturulmuş şirket isimleri (örneğin; “ Ucuzluk Pazarı” vb.) sıklıkla kullanılmaktadır. Yine ürün ismi ve şahıs isimlerinden oluşturulmuş mağaza isimleri (Örneğin, “Bülent Kırtasiye” vb) veya şahıs isimlerinin baş harflerinden (Örneğin; “Bülent Aydın” ibarelerinden türetilmiş “BA” veya “B&A” vb..)  oluşturulmuş binlerce marka isimleri bulunmaktadır.


Yukarıda örneklerini verdiğimiz isimler çok fazla mal ve hizmetlerde kullanılması nedeniyle ayırt edici nitelikleri düşük olduğu kabul edilir ve bu ibarelerle markalaşmak oldukça güç olabilir. Şayet bu ve benzeri sözcükleri marka, şirket, firma, mağaza ve işyeri ismi olarak kullanılıyor veya kullanmayı düşünüyorsanız bu kez bunları diğerlerinden ayırt edecek, özgün şekil, yani logo, sembol veya maskot kullanılmasını öneriyoruz. Örneğin “Timsah” hemen aklımıza “Lacoste” markasını akla getirmektedir.


Oysa herhangi bir anlamı olmasa bile, ayrıt edici nitelikleri yüksek ve kolay telaffuz edilen bir ibare seçildiğinde ise; daha düşük bir bütçeli reklam ve tanıtımlarla daha kolay marka bilinirliği sağlanabilir.


Tabi isim bulmanın zorluğunun yanı sıra bir de bu isimlerin başkaları adına tescilli olmaması veya kendi adımıza tescil edilmesi mümkün bir isim olmalıdır.


Ancak günümüzde yılda ortalama 120.000 marka tescil başvurusu ve stoktaki milyonlarca tescilli marka ve tescilsiz binlerce markasal kullanımlar nedeniyle, başta Türkçe terimler olmak üzere markalaşmaya uygun isim, bileşke kelimeler, harfler, rakamlar ve bunların kombinasyonundan oluşturulan marka isimleri bulmak oldukça zordur. Aklınıza hangi isim gelirse gelsin çok fazla mal ve hizmetlerde kullanılıyor olmasından da bu durum çok net anlaşılmaktadır.


O halde markalaşmaya uygun yeni yol ve yöntemlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Etkin Patent  Ar-Ge departmanı olarak gelecek öngörüsü üzerine konumlandırılmış, yenilikçi projeler geliştirilerek marka işaretleri geliştirilmektedir. Daha ayrıntılı bilgiler için uzmanlarımızdan yardım ve destek alabilirsiniz. Ayrıca belirlediğiniz isimlerin ön araştırmalarını marka sorgulama sayfamızdan yapabilirsiniz. MARKA İSİMLERİ

MARKA İSİMLERİ


Marka yaratmada en önemli unsur marka ismi oluşturmaktadır. Marka ismi oluştururken en önemli kriterler şunlardır

  Marka ismi,  Kısa, öz ve akılda kalıcı olmalıdır.
  Marka ismi,  ayırt edici özelliklere sahip olmalı
  Marka ismi,  bir çok dile anlamları iyi araştırılmalıdır
  Marka ismi, uzun kurucu isimleri veya bileşenlerinden oluşan ibarelerden kaçınılmalıdır.
  Marka ismi, iletişim süreci başlatan, göze ve kulağa hitap eden özellikleri olmalı

MARKA OLABİLECEK İSİMLER

 

Harf, Şekil, sayılar, sözcük, heceler ve/veya bunların kombinasyonlarından marka, firma isimleri ve şirket isimleri oluşturulabilir. Ancak burada en önemli husus, markanın mutlaka güçlü ayırt edici, akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilebilir olmalıdır. 

Özellikle günümüzde tüketicilerin oldukça yüksek sayıda reklamlara maruz kalması nedeniyle her isim veya şekil ve/veya bunların kombinasyonundan marka oluşturmak oldukça güçtür. Örneğin "google markası, bir an tanınmış marka olmasaydı bile,  oldukça güçlü ayırt edici özelliği olması nedeniyle, daha düşük bir reklam bütçesiyle çok daha yüksek düzeyde marka bilinirliği sağlar.

 

Ancak "Dünya", "Star", "yaşam" vb. kelimelerin çok fazla kullanılması nedeniyle doğal olarak ayırt edici nitelikleri oldukça zayıf olduğundan markalaşmak güçtür. Dahası reklam bütçesi yüksek olsa bile  verim yine düşük olacaktır.  Ayrıca, ciddi bütçelerle  zar zor sağlanan kısmen bilinirlikten üçüncü taraflar, marka tescil kriterlerini karşılayan küçük ilave eklerle (örneğin "Mavi Dünya" vb.) marka oluşturarak, marka bilinirliğinden yararlanabileceği gibi, bunları engellemek için  (İtiraz, dava vs) ilave maliyetleri üstlenmek zorunda kalabilirsiniz.


Tek Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL)

BAŞVURU ₺1.525  
BELGE ₺2.720= TOPLAM ₺4.245

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


MARKA İSİM ÖNERİLERİ


Marka isimleri seçiminde  en önemlisi seçilen kelimelerin anlamları her dilde iyi araştırılmalıdır. Örneğin Rebook markasının "ıncubus" marka ismi (mitolojide geceleri uyuyan kadınlarla cinsel ilişkiye giren bir ruh ismi)ibareli kadınlara yönelik çıkardığı marka anlamı nedeni ile hem piyasadan çekmiş hem de özür dilemiştir. Marka isimleri, global Pazar ve piyasalar düşünülerek oluşturulmalıdır.

Marka isimleri bir çok ürün ve hizmette kullanılabilecek şekilde düşünülmemelidir. Her ürün ve hizmet için, o ürün ve hizmet ile özdeşleşecek ibareler seçilmelidir.

 

Marka isimleri, hem ticari unvan hem de marka olarak kullanmanın sakıncalarını iyi düşünmek gerekir.Çünkü çıkarılabilecek yeni bir ürün veya imaj zedeleyecek herhangi bir ürünün imaj kaybı firmanızı zor durumda bırakabilir.

Marka isimleri jenerik isimlerden oluşmamalıdır.


Marka isimleri coğrafi isimler olmamalı


Marka ismi şahıs isimleri olmamalıdır.Çünkü aynı şahıs isimlerinin aynı veya farklı alanlarda faaliyetlerinin olması karıştırılmasına  sebep olacaktır.


İki Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL)

BAŞVURU ₺2.580
BELGE ₺2.720= TOPLAM ₺5.300

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


MARKA İSİM ÖNERİLERİ
MARKA İSİMLERİ ÖRNEKLERİ

MARKA İSİMLERİ ÖRNEKLERİ


Marka ismine yaptığınız yatırımlar, tanıtım ve reklamlar sayesinde marka bilinirliği sağlandığından yıllarca emek verdiğiniz markanızın zaman içinde başka ülkelere yapılacak ihracatlarda, marka  imaj ve marka konumlandırmaya uygun, o ülke deki anlamı, ve diğer marka isim kriterlere uygun olmaması halinde yeni bir marka isim bulmak zorunda kalırsınız.


Örneğin KOTON markası Türkiye' de tanınmış bir marka olmasına rağmen anlamı nedeni ile yurt dışında bir çok ülkede tescil kriterlerine uygun değildir.


En önemlisi seçilen marka ismi üretimi yapılacak veya yapılması planlanan ürün ve hizmetler kapsamında öncelikle Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde marka tescil başvurusu yapılarak koruma altına alınmalıdır.


Marka Yenileme Ücreti (KDV DAHİL)

RESMİ ÜCRET ₺2.460
HİZMET ÜCRETİ ₺545= TOPLAM ₺3.103

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


YARATICI MARKA İSİMLERİ


Yaratıcı marka isimleri yani özgün ve ayırt edici özellikleri yüksek ama  aynı zamanda mal ve hizmetlerinin en önemli özelliğini hedef tüketicinin kolay algılamasını sağlayan kelime, hece, şekil veya bunların kombinasyonundan  oluşturan tek veya bileşke markalardır.  


Örneğin "O2" (Oksijen)  markası buna iyi bir örnektir.

Markalarda kullanılan "O" harfi,  (OH çekmekten kaynaklı)  kolay hatırlanabilir ve kolay telaffuzu özelliği nedeniyle markalarda kullanmak istenen en önemli harflerden birisidir. Üstelik "oksijen" kelimesini daha kısa hale getirdiği gibi, teleffuz edildiğinde hem "O2" hem de hemen "oksijen" kelimesini çağrıştırdığından akılda kalıcılığı ve hatırlanabilirliği oldukça kolaylaştırmaktadır. Dahası "O " harfinden bile tek başına çok güzel logo oluşturulabilir.

Ayrıca, mutlaka ürünün niteliklerini bildirir kelime ve bileşke kelimelerden marka oluşturmak istiyoruz ama bunun bir şekilde hem güçlü bir ayırt edicilik sağlamak istiyorsak o zaman bunu güçlü ayrım gücü olan  bir şekil ile yani logo, maskot veya simgelerle oluşturabiliriz.

Örneğin Etkin Patent' in yaratıcı iş projelerinden birisi olan "e-emlak" projesinden kullandığımız  "E-Emlak Logo kaplumbağa (Evini sırtında taşır) buna örnek verebiliriz. Şöyle ki;

Etkin Patent adına "e-emlak" ana portal altına yer alan  "şişli emlak", "kadıköy emlak", "beykoz emlak" vb. 70 adet marka konumlandırılmıştır. Doğal olarak İl/İlçe ve "emlak" ibarelerinden  oluşturulmuş bu markalar ayrım gücü düşük markalardır. 

Dolayısıyla hem güçlü ayırt edicilik sağlamak hem de tüm markaların kaynağı yani sahibinin aynı kurum olduğu ve kolay akılda kalıcılık sağlanması  için kaplumbağa maskotu tasarlanmıştır. Google  görsellerinden görebileceğiniz gibi emlak şirketlerinin çoğu çatı ve türevlerinden logo oluşturması nedeniyle zaten kaplumbağa maskotu oldukça fark edilir bir şekilde ayrıt edicilik sağlamasının yanı sıra anlamı ile birlikte oldukça yaratıcı bir markalaşma projesine örnek verebiliriz. 


Marka Devir Ücreti Ücreti (KDV DAHİL)

RESMİ ÜCRET ₺1.640
HİZMET ÜCRETİ ₺1.180= TOPLAM ₺2.820

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


YARATICI MARKA İSİMLERİ

ONLİNE TESCİL


Etkin Patent yaratıcı çözümlerine, ayrıcalıklı hizmetlerine ve hiçbir yer olmayan İNDİRİMLİ hizmet ücretleri için 0536 580 37 57 telefonumuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz.


İNDİRİMLER/ KAMPANYALAR


Marka Tescil Tasarım Tescil

DİĞER HİZMETLER

Konu ilgili diğer hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz.


MARKA SORGULAMA NASIL YAPILIR

TÜRKPATENT ve Uluslararası marka sorgulama yapacağınız sayfaları,  kriterleri ve araştırma nasıl yapılacağını video eşliğinde inceleyebilirsiniz.

MARKA TESCİLİ NASIL YAPILIR

Marka tescili nedir?, tescil kriterleri, marka tescil belgesi dahil tescil süreci ve sonrası işlemler dahil marka tescili nasıl yapıldığı ayrıntılı anlatılmaktadır.

MARKA İŞLEM ÜCRETLERİ

İNDİRİMLİ Marka tescil ücreti, marka başvuru ücreti, marka tescil belgesi dahil toplam marka tescil fiyatlarını ve tüm marka işlem ücretlerini bulabilirsiniz.


MARKA YENİLEME NASIL YAPILIR

Marka yenileme, marka yenileme süresi, İNDİRİMLİ marka tescil yenileme ücreti ve marka yenilemenin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz.

YURTDIŞI MARKA TESCİLİ NASIL YAPILIR

Yurtdışı marka tescili, uluslararası marka tescil sorgulama, başvuru ücreti ve tek bir merkezden çoklu ülke tescillerin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz.

ŞİRKET İSİMLERİ FİRMA İSİMLERİ BULMA

Markalaşma ve Hukuki koruma şart ve koşullara uygun şirket isimleri nasıl oluşturulmasına ilişkin görüş ve önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Marka İsmi Bulma Güzel, yaratıcı ve karizmatik marka ismi bulma prensipleri, marka isimleri oluşturmaya yarayacak önerileri ve ilginç isimlendirme örnekleri bulabilirsiniz. İsim Tescil İşlemleri 04-05-2022
Marka İsmi Bulma Güzel, yaratıcı ve karizmatik marka ismi bulma prensipleri, marka isimleri oluşturmaya yarayacak önerileri ve ilginç isimlendirme örnekleri bulabilirsiniz. Markalaşmanın ilk ve en önemli adımı elbette ki marka ismini bulmaktır. Her türlü harf, rakam, şekil, kelime veya bunların kombinasyonları marka işaretleri olarak kabul edilse dahi, en temel özellik mutlaka marka, firma, işyeri, dükkan, mağaza ve  şirket isimlerinin ayırt edici niteliklerinin yüksek olması, akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilmesine dikkat edilmelidir. Örneğin “Bülent” ismi, çok fazla kullanılması nedeniyle ayırt edici niteliği zayıf bir marka ismi iken, “Google” vb. kelimeler ise ayırt edici nitelikleri oldukça yüksek olduğu kabul edilmektedir. Ad ve soyad kullanılarak onlarca firma isimleri, yine tanımlayıcı yani mal ve hizmetlerin niteliklerini bildirir sözcüklerden oluşturulmuş şirket isimleri (örneğin; “ Ucuzluk Pazarı” vb.) sıklıkla kullanılmaktadır. Yine ürün ismi ve şahıs isimlerinden oluşturulmuş mağaza isimleri (Örneğin, “Bülent Kırtasiye” vb) veya şahıs isimlerinin baş harflerinden (Örneğin; “Bülent Aydın” ibarelerinden türetilmiş “BA” veya “B&A” vb..)  oluşturulmuş binlerce marka isimleri bulunmaktadır. Yukarıda örneklerini verdiğimiz isimler çok fazla mal ve hizmetlerde kullanılması nedeniyle ayırt edici nitelikleri düşük olduğu kabul edilir ve bu ibarelerle markalaşmak oldukça güç olabilir. Şayet bu ve benzeri sözcükleri marka, şirket, firma, mağaza ve işyeri ismi olarak kullanılıyor veya kullanmayı düşünüyorsanız bu kez bunları diğerlerinden ayırt edecek, özgün şekil, yani logo, sembol veya maskot kullanılmasını öneriyoruz. Örneğin “Timsah” hemen aklımıza “Lacoste” markasını akla getirmektedir. Oysa herhangi bir anlamı olmasa bile, ayrıt edici nitelikleri yüksek ve kolay telaffuz edilen bir ibare seçildiğinde ise; daha düşük bir bütçeli reklam ve tanıtımlarla daha kolay marka bilinirliği sağlanabilir. Tabi isim bulmanın zorluğunun yanı sıra bir de bu isimlerin başkaları adına tescilli olmaması veya kendi adımıza tescil edilmesi mümkün bir isim olmalıdır.Ancak günümüzde yılda ortalama 120.000 marka tescil başvurusu ve stoktaki milyonlarca tescilli marka ve tescilsiz binlerce markasal kullanımlar nedeniyle, başta Türkçe terimler olmak üzere markalaşmaya uygun isim, bileşke kelimeler, harfler, rakamlar ve bunların kombinasyonundan oluşturulan marka isimleri bulmak oldukça zordur. Aklınıza hangi isim gelirse gelsin çok fazla mal ve hizmetlerde kullanılıyor olmasından da bu durum çok net anlaşılmaktadır.O halde markalaşmaya uygun yeni yol ve yöntemlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Etkin Patent  Ar-Ge departmanı olarak gelecek öngörüsü üzerine konumlandırılmış, yenilikçi projeler geliştirilerek marka işaretleri geliştirilmektedir. Daha ayrıntılı bilgiler için uzmanlarımızdan yardım ve destek alabilirsiniz. Ayrıca belirlediğiniz isimlerin ön araştırmalarını marka sorgulama sayfamızdan yapabilirsiniz.  Menu Marka İsimleri Marka İsim Önerileri Marka İsimleri Örnekleri Yaratıcı Marka İsimleri Online Tescil Diğer Hizmetler MARKA İSİMLERİ Marka yaratmada en önemli unsur marka ismi oluşturmaktadır. Marka ismi oluştururken en önemli kriterler şunlardır  Marka ismi,  Kısa, öz ve akılda kalıcı olmalıdır.  Marka ismi,  ayırt edici özelliklere sahip olmalı  Marka ismi,  bir çok dile anlamları iyi araştırılmalıdır  Marka ismi, uzun kurucu isimleri veya bileşenlerinden oluşan ibarelerden kaçınılmalıdır.  Marka ismi, iletişim süreci başlatan, göze ve kulağa hitap eden özellikleri olmalı MARKA OLABİLECEK İSİMLER   Harf, Şekil, sayılar, sözcük, heceler ve/veya bunların kombinasyonlarından marka, firma isimleri ve şirket isimleri oluşturulabilir. Ancak burada en önemli husus, markanın mutlaka güçlü ayırt edici, akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilebilir olmalıdır.  Özellikle günümüzde tüketicilerin oldukça yüksek sayıda reklamlara maruz kalması nedeniyle her isim veya şekil ve/veya bunların kombinasyonundan marka oluşturmak oldukça güçtür. Örneğin "google markası, bir an tanınmış marka olmasaydı bile,  oldukça güçlü ayırt edici özelliği olması nedeniyle, daha düşük bir reklam bütçesiyle çok daha yüksek düzeyde marka bilinirliği sağlar.   Ancak "Dünya", "Star", "yaşam" vb. kelimelerin çok fazla kullanılması nedeniyle doğal olarak ayırt edici nitelikleri oldukça zayıf olduğundan markalaşmak güçtür. Dahası reklam bütçesi yüksek olsa bile  verim yine düşük olacaktır.  Ayrıca, ciddi bütçelerle  zar zor sağlanan kısmen bilinirlikten üçüncü taraflar, marka tescil kriterlerini karşılayan küçük ilave eklerle (örneğin "Mavi Dünya" vb.) marka oluşturarak, marka bilinirliğinden yararlanabileceği gibi, bunları engellemek için  (İtiraz, dava vs) ilave maliyetleri üstlenmek zorunda kalabilirsiniz. Tek Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL) BAŞVURU ₺1.525  BELGE ₺2.720= TOPLAM ₺4.245 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 Marka Tescil ve İşlem Ücretleri Marka Nedir Marka Tescil Nerede ve Nasıl Yapılır Marka Tescil Ücretleri Marka Sorgulama ve Yurtdışı Tescil Kılavuzu Marka Sorgulama Nerede ve Nasıl Yapılır Marka Tescil Sınıfları Ne Demek Yurtdışı Marka Tescili Nerede ve Nasıl Yapılır Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti İki Sınıflı Marka Başvuru Ücreti MARKA İSİM ÖNERİLERİ Marka isimleri seçiminde  en önemlisi seçilen kelimelerin anlamları her dilde iyi araştırılmalıdır. Örneğin Rebook markasının "ıncubus" marka ismi (mitolojide geceleri uyuyan kadınlarla cinsel ilişkiye giren bir ruh ismi)ibareli kadınlara yönelik çıkardığı marka anlamı nedeni ile hem piyasadan çekmiş hem de özür dilemiştir. Marka isimleri, global Pazar ve piyasalar düşünülerek oluşturulmalıdır. Marka isimleri bir çok ürün ve hizmette kullanılabilecek şekilde düşünülmemelidir. Her ürün ve hizmet için, o ürün ve hizmet ile özdeşleşecek ibareler seçilmelidir.   Marka isimleri, hem ticari unvan hem de marka olarak kullanmanın sakıncalarını iyi düşünmek gerekir.Çünkü çıkarılabilecek yeni bir ürün veya imaj zedeleyecek herhangi bir ürünün imaj kaybı firmanızı zor durumda bırakabilir. Marka isimleri jenerik isimlerden oluşmamalıdır. Marka isimleri coğrafi isimler olmamalı Marka ismi şahıs isimleri olmamalıdır.Çünkü aynı şahıs isimlerinin aynı veya farklı alanlarda faaliyetlerinin olması karıştırılmasına  sebep olacaktır. İki Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL) BAŞVURU ₺2.580BELGE ₺2.720= TOPLAM ₺5.300 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 Marka, Firma ve Şirket İsimleri Kılavuzu Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma Marka Tescil Başvuru Nerede ve Nasıl Yapılır Yurtdışı ve Yurtiçi Marka Araştırma Kılavuzu Marka Konumlandırma Stratejileri Yurtdışı Marka Araştırma Üç Sınıflı Marka BaşvuruDört Sınıflı Marka Başvuru MARKA İSİMLERİ ÖRNEKLERİ Marka ismine yaptığınız yatırımlar, tanıtım ve reklamlar sayesinde marka bilinirliği sağlandığından yıllarca emek verdiğiniz markanızın zaman içinde başka ülkelere yapılacak ihracatlarda, marka  imaj ve marka konumlandırmaya uygun, o ülke deki anlamı, ve diğer marka isim kriterlere uygun olmaması halinde yeni bir marka isim bulmak zorunda kalırsınız. Örneğin KOTON markası Türkiye' de tanınmış bir marka olmasına rağmen anlamı nedeni ile yurt dışında bir çok ülkede tescil kriterlerine uygun değildir.En önemlisi seçilen marka ismi üretimi yapılacak veya yapılması planlanan ürün ve hizmetler kapsamında öncelikle Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde marka tescil başvurusu yapılarak koruma altına alınmalıdır. Marka Yenileme Ücreti (KDV DAHİL) RESMİ ÜCRET ₺2.460HİZMET ÜCRETİ ₺545= TOPLAM ₺3.103 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 Marka Takip ve İtirazlar Kılavuzları Marka İzleme ve Takip Nasıl Yapılır Marka Yayına İtiraz Nasıl Yapılır Marka Değerleme Yol ve Yöntemleri Marka İsmi Nasıl Yaratılır Marka Stratejileri Nedir Marka Tescil Yenileme ÜcretiMarka Devir Ücreti YARATICI MARKA İSİMLERİ Yaratıcı marka isimleri yani özgün ve ayırt edici özellikleri yüksek ama  aynı zamanda mal ve hizmetlerinin en önemli özelliğini hedef tüketicinin kolay algılamasını sağlayan kelime, hece, şekil veya bunların kombinasyonundan  oluşturan tek veya bileşke markalardır.  Örneğin "O2" (Oksijen)  markası buna iyi bir örnektir. Markalarda kullanılan "O" harfi,  (OH çekmekten kaynaklı)  kolay hatırlanabilir ve kolay telaffuzu özelliği nedeniyle markalarda kullanmak istenen en önemli harflerden birisidir. Üstelik "oksijen" kelimesini daha kısa hale getirdiği gibi, teleffuz edildiğinde hem "O2" hem de hemen "oksijen" kelimesini çağrıştırdığından akılda kalıcılığı ve hatırlanabilirliği oldukça kolaylaştırmaktadır. Dahası "O " harfinden bile tek başına çok güzel logo oluşturulabilir. Ayrıca, mutlaka ürünün niteliklerini bildirir kelime ve bileşke kelimelerden marka oluşturmak istiyoruz ama bunun bir şekilde hem güçlü bir ayırt edicilik sağlamak istiyorsak o zaman bunu güçlü ayrım gücü olan  bir şekil ile yani logo, maskot veya simgelerle oluşturabiliriz. Örneğin Etkin Patent' in yaratıcı iş projelerinden birisi olan "e-emlak" projesinden kullandığımız  " kaplumbağa (Evini sırtında taşır) buna örnek verebiliriz. Şöyle ki; Etkin Patent adına "e-emlak" ana portal altına yer alan  "şişli emlak", "kadıköy emlak", "beykoz emlak" vb. 70 adet marka konumlandırılmıştır. Doğal olarak İl/İlçe ve "emlak" ibarelerinden  oluşturulmuş bu markalar ayrım gücü düşük markalardır.  Dolayısıyla hem güçlü ayırt edicilik sağlamak hem de tüm markaların kaynağı yani sahibinin aynı kurum olduğu ve kolay akılda kalıcılık sağlanması  için kaplumbağa maskotu tasarlanmıştır. Google  görsellerinden görebileceğiniz gibi emlak şirketlerinin çoğu çatı ve türevlerinden logo oluşturması nedeniyle zaten kaplumbağa maskotu oldukça fark edilir bir şekilde ayrıt edicilik sağlamasının yanı sıra anlamı ile birlikte oldukça yaratıcı bir markalaşma projesine örnek verebiliriz.  Marka Devir Ücreti Ücreti (KDV DAHİL) RESMİ ÜCRET ₺1.640HİZMET ÜCRETİ ₺1.180= TOPLAM ₺2.820 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ) 0536 580 3757 Markalaşma İle İlgili Kılavuzlar Marka Sadakati Ne Demektir Markalaşma Süreci Stratejileri Nedir Nasıl Olur İsim Hakkı ve İtirazlar İsim Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır Türk Patent Kararlarına İtirazlar Nasıl Yapılır Marka İtiraza Karşı GörüşTÜRKPATENT Kararlarına İtiraz ONLİNE TESCİL Etkin Patent yaratıcı çözümlerine, ayrıcalıklı hizmetlerine ve hiçbir yer olmayan İNDİRİMLİ hizmet ücretleri için 0536 580 37 57 telefonumuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz. İNDİRİMLER/ KAMPANYALAR Marka Tescil Tasarım Tescil DİĞER HİZMETLER Konu ilgili diğer hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz. MARKA SORGULAMA NASIL YAPILIR TÜRKPATENT ve Uluslararası marka sorgulama yapacağınız sayfaları,  kriterleri ve araştırma nasıl yapılacağını video eşliğinde inceleyebilirsiniz. MARKA TESCİLİ NASIL YAPILIR Marka tescili nedir?, tescil kriterleri, marka tescil belgesi dahil tescil süreci ve sonrası işlemler dahil marka tescili nasıl yapıldığı ayrıntılı anlatılmaktadır. MARKA İŞLEM ÜCRETLERİ İNDİRİMLİ Marka tescil ücreti, marka başvuru ücreti, marka tescil belgesi dahil toplam marka tescil fiyatlarını ve tüm marka işlem ücretlerini bulabilirsiniz. MARKA YENİLEME NASIL YAPILIR Marka yenileme, marka yenileme süresi, İNDİRİMLİ marka tescil yenileme ücreti ve marka yenilemenin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz. YURTDIŞI MARKA TESCİLİ NASIL YAPILIR Yurtdışı marka tescili, uluslararası marka tescil sorgulama, başvuru ücreti ve tek bir merkezden çoklu ülke tescillerin nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz. ŞİRKET İSİMLERİ FİRMA İSİMLERİ BULMA Markalaşma ve Hukuki koruma şart ve koşullara uygun şirket isimleri nasıl oluşturulmasına ilişkin görüş ve önerilerimizi inceleyebilirsiniz.
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8, 34387 Mecidiyeköy/İstanbul Türkiye +90 212 212 35 17 Etkin Patent

Etkin Patent Logo