İskender Döneri'nin türevi olan tescilli markaların ismini kullanmayın Uyarı » Etkin Patent Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, esnafa “İskender Döneri’nin türevi olan tescilli markaların ismini kullanmayın” uyarısında bulundu.
İskender Döneri'nin türevi olan tescilli markaların ismini kullanmayın Uyarı

İskender Döneri'nin türevi olan tescilli markaların ismini kullanmayın Uyarı

Marka Haberleri Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, esnafa “İskender Döneri’nin türevi olan tescilli markaların ismini kullanmayın” uyarısında bulundu.
,  Ana Kategori : Blog,  Kategori :  Marka Haberleri  Tarih :  22.4.2017       Google Plus      
İskender Döneri'nin türevi olan tescilli markaların ismini kullanmayın Uyarı
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 Mecidiyeköy/İstanbul +90 212 212 35 17 İskender Döneri'nin türevi olan tescilli markaların ismini kullanmayın Uyarı » Etkin Patent

Etkin Patent Logo

/uploads/iskender-doneri-nin-turevi-olan-tescilli-markalarin-ismini-kullanmayin-uyarisi.jpg

 

BURSA'nın meşhur yemeği İskender'in tescillendiğine dikkat çeken Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, esnafa “İskender Döneri'nin türevi olan tescilli markaların ismini kullanmayın” uyarısında bulundu.


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası; Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu, Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu'na İskender Döneri ile ilgili uyarı yazısı gönderdi.


Yazıda Türkiye çapında İskender Döneri'nin türevleri olan isimlerle satış yapıldığına dikkat çekilerek, bunun marka ihlaline neden olduğu belirtildi. Uyarı yazısında şu ifadeler dikkat çekti:
“İskender Döneri'nin türevleri olan ‘İskender', ‘İskender Kebabı', ‘Hakiki İskender Kebabı', ‘Bursa İskender Kebabı', ‘İskender Kebapçısı', ‘Kebapçı İskender', ‘Bursa Kebapçı İskender' isimli markaların 1996 tarihinde Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiş olduğu ve marka sahiplerinin izinleri alınmadan Türkiye genelinde haksız olarak kullanılmasının marka ihlaline sebep olacağı belirtilmiştir.


HAKLAR MARKA SAHİBİNDE


Marka tescillerinden doğan hakların kapsamı, TPE'nin Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de düzenlenmiş olup, marka tescillerinden doğan haklar münhasıran marka sahibine ait olmaktadır. Bu kapsamda esnaf ve sanatkarların imal ettikleri ürünlerde ‘İskender Döneri'nin türevleri olan söz konusu tescilli markaların ismini kullanmamaları gerekmektedir. Esnafın idari yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için bilgilendirilmeleri gerekir.”


Kaynak: Hürriyet

Marka Haberleri

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
Garanti Bankası, kredi kartı markası Bonus’un reklâmları ile ünlenen bol kıvırcık saçlı figürü “bonus kafa” ile ilgili, saç bakım ürünleri satan bir şirket ile davalık oldu
0 Yorum

    Yorum Yapın

    Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu