İsim Tescili » Marka, Firma, Şirket İsim Hakkı Tescil » Etkin Patent İsim tescili, Marka isim hakkı nasıl alınır, telif hakkı, Şirket, Türkçe isim tescil ettirmek nasıl ve nerede olduğunu buradan inceleyebilirsiniz.
İsim Tescili » Marka, Firma, Şirket İsim Hakkı Tescil

İsim Tescili

İsim Tescili İsim tescili, Marka isim hakkı nasıl alınır, telif hakkı, Şirket, Türkçe isim tescil ettirmek nasıl ve nerede olduğunu buradan inceleyebilirsiniz.
,  Ana Kategori :  Marka İsimleri  Tarih :  27.2.2019       Google Plus      
Marka İsimleri,  Kategori : 

İsim Tescili Alma Ve Hakları

 İsim tescili, Marka isim hakkı nasıl alınır, telif hakkı, Şirket, firma, Türkçe isim tescil ettirmek nasıl ve nerede olduğunu buradan inceleyebilirsiniz. Marka Patent isimlerinin tescili, İsim hakkı nasıl alınır ve com tr alan adının tescili konularında ayrıntılı bilgi ve çözümleri aşağıda bulabilirsiniz.

İsim tescil kavramı marka tescil kavramı yerine sıklıkla kullanmaktadır. Yani  marka tescil yerine marka olarak seçilen ismin tescil ve korunması düşünülmektedir. Öncelikle marka tescil kriterlerini, marka tescil başvuru yapmadan önceden dikkat edilecek hususları ayrıntılı incelediğimiz marka tescili başlıklı yazımızı mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Yine marka olarak seçilen ismin tescil başvurusu öncesi bir başkası adına aynı veya benzerinin önceden tescilli olup olmadığını marka sorgulama sayfamızda bulabilirsiniz.

Marka olarak seçilen şahıs isimleri dahil her türlü isim, soyad ve/veya her ikisi birden marka tescil başvurusu yapılarak koruma altına alınabilir. Ancak burada dikkat edilecek en önemli husus bir başkasının tescilli olmasa bile örneğin sanatçıların özellikle ad ve soyadlarını taşıyan bir marka başvuru sonucunda , bir başkasının tanınmış hale getirdiği bir isimden haksız şekilde yararlanmak ve kötü niyet gerekçeleriyle itiraz ve dava konusu yapılabilir.

Yine bilindiği gibi aynı ad ve soyadı taşıyan yüzlerce insan bulunmaktadır. Kişi ad ve soyadının kullanımı elbette engellemez ancak isim soyisim taşıyan markanın koruma sağlandığı mal ve hizmet gruplarında aynı ismi taşıyan kişilerde marka niteliğinde kullanamaz.

Örneğin isim ve soy isminizi "kıyafetler" emtiası kapsamıda tescil yapılsın. Aynı isme sahip diğer kişi sadece kendi adı ve soyadı da aynı olduğu için "kiyafet" üretim ve satışını yapamaz.

Sonradan olası risklerin yaratacağı maddi ve manevi kayıplarından korunmak için isim tescil öncesi mutlaka marka danışmanlarımızdan yardım ve destek almanızı öneriyoruz.Alan Adları


Web alan ismi  (domain) com tr alan ismi dışındakilerin bir çoğu ilk gelen ilk alır prensibi ile alınan isimlerdir.Ancak alan ismi bir başkası adına söz konusu faaliyet alanları içinde tescilli ise kullanamaz, kullanması halinde de , marka haklarına tecavüz niteliği taşıdığından maddi, manevi tazminatlar ve ceza davaları ile karşı karşıya kalacaktır.Onun için satın alınan ve kullanılan alan ismindeki ana marka unsuru ibare mutlaka marka tescili ile koruma altına alınmalıdır. Yıllarca yatırım yapacağınız alan isminizin bir başkası adına marka tescili  olması hukuki sorunların olmasının yanı sıra prestij kaybına da sebep olacaktır.

com tr alan isimleri ise, Ticaret Sicil kaydı veya marka tescil belgesi ile ilk gelen alır kuralı uygulanmaktadır.Ancak burada , aynı faaliyet alanları içinde ticaert yapan iki firmadan birisi sicil kaydı ile com tr alan ismini aldığını, diğer firma veya şahısında aynı faaliyet alanları içinde marka tescili aldığını düşünürsek, eninde sonunda marka tescili olan firma veya şahıs,T icaret sicil kaydı belgesi ile com tr alan ismini alan ve kullanan firmanın bu alan ismini kullanmasına izin vermez veremez.Dolayısıyla burada her zaman hukuki çekişmeler ve karşılıklı prestij kayıpları olacağından marka tescil kriterlerine ve marka tescili yapılmayan markaları kullanmamak gerekir.

Ayrıca com tralan ismini marka tescili almak isteyen şahıs ve firmalara, danışmanlık ve tescil işlemlerini yapmaktayız.Buradaki amaç başvuru aşamasında ön yazı ile alınan com tr alan isminin marka tescil başvurunuzun rededilmesi halinde NIC TR  tarafından iptal edilecektir.Marka tescil sürecinin en az bir yıl olduğunu düşünürsek, gerçekten marka tescil ve hukuki kriterlere uygun olmayan isimler için com tr alan ismini almayı ve kullanmayı önermiyoruz.

ETKİN PATENT olarak bu konuda farklı bir çalışma yaptığımızdan ayrıntılı bilgi ve destek için İLETİŞİM adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

İsim Tescili

Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu