İncelemesiz Patent Verilmesi Talebi Nispeten ucuz ve hızlı bir şekilde patent koruması elde etmek için başvuru sahibi 551 KHK madde 60 gereğince incelemesiz sistem talebinde bulunabilir.
İncelemesiz Patent Verilmesi Talebi
Etkin Patent
Etkin Patent Logo
+90 212 212 35 18 Nakit, Kredi Kartı veya Havale 0536 580 37 57 Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul

İncelemesiz Patent Verilmesi Talebi

İncelemesiz Patent Verilmesi Talebi Nispeten ucuz ve hızlı bir şekilde patent koruması elde etmek için başvuru sahibi 551 KHK madde 60 gereğince incelemesiz sistem talebinde bulunabilir. Patent Başvuru Kılavuzu 11-07-2021
Nispeten ucuz ve hızlı bir şekilde patent koruması elde etmek için başvuru sahibi 551 KHK madde 60 gereğince incelemesiz sistem talebinde bulunabilir.  Başvuru sahibi Araştırma Raporunun tebliğinden itibaren 3 ay içinde (Madde 57 fıkra 6), patent verilmesi için hangi sistemi tercih ettiğini belirtmelidir. İncelemeli patent verilmesi sistemi için bir tercih belirtilmediği durumlarda, incelemesiz patent verilmesi sisteminin seçildiği varsayılır. Bu seçenek, Araştırma Raporu ile birlikte Resmi Patent Bülteni'nde yayınlanır. Yayından sonra üçüncü kişiler altı aylık bir süre içinde, araştırma raporunun içeriği ile ilgili görüşlerini ilgili belgeleri de eklemek suretiyle Enstitüye bildirir.  Söz konusu görüşler ve belgeler altı aylık sürenin sona ermesiyle başvuru sahibine bildirilir. Başvuru sahibi üç ay içinde karşı görüşünü TPE'ye iletebilir. İstemleri başvuru kapsamını aşmadan değiştirme hakkına da sahiptir. Bu sürenin sona ermesiyle, TPE tekniğin bilinen durumu ile ilgili araştırma raporunu ya da üçüncü kişilerin görüşlerini dikkate almadan incelemesiz patent kararını verecektir. Belirlenen ücretlerin ödenmesiyle, TPE yedi yıllık bir dönem için patent verir ve patentin tescilini Bültende ilan eder. Bültendeki ilanın içeriği madde 61 fıkra 1 a) ila i) bentleri arasında verilmiştir.  TPE, tarifname, istemler, resimler ve araştırma raporunun tam metnini ve Bültenin sayısını içeren bir fasikül yayınlar. İncelemesiz patent verilmesinden sonra incelemeli sistem tercihi talebinde bulunulması mümkündür. İncelemeli sistem tercihi için talepte bulunulması ve taleple birlikte inceleme ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Bu şekilde bir talep başvuru tarihinden itibaren en geç yedi yıl içinde patent sahibi ya da üçüncü kişiler tarafından yapılabilir. İnceleme ücreti, inceleme talebinde bulunan kişi tarafından ödenir.
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8, 34387 Mecidiyeköy/İstanbul Türkiye +90 212 212 35 17 Etkin Patent

Etkin Patent Logo


İncelemesiz Patent Verilmesi Talebi

Nispeten ucuz ve hızlı bir şekilde patent koruması elde etmek için başvuru sahibi 551 KHK madde 60 gereğince incelemesiz sistem talebinde bulunabilir. 

Başvuru sahibi Araştırma Raporunun tebliğinden itibaren 3 ay içinde (Madde 57 fıkra 6), patent verilmesi için hangi sistemi tercih ettiğini belirtmelidir. İncelemeli patent verilmesi sistemi için bir tercih belirtilmediği durumlarda, incelemesiz patent verilmesi sisteminin seçildiği varsayılır. Bu seçenek, Araştırma Raporu ile birlikte Resmi Patent Bülteni'nde yayınlanır. Yayından sonra üçüncü kişiler altı aylık bir süre içinde, araştırma raporunun içeriği ile ilgili görüşlerini ilgili belgeleri de eklemek suretiyle Enstitüye bildirir.

 Söz konusu görüşler ve belgeler altı aylık sürenin sona ermesiyle başvuru sahibine bildirilir. Başvuru sahibi üç ay içinde karşı görüşünü TPE'ye iletebilir. İstemleri başvuru kapsamını aşmadan değiştirme hakkına da sahiptir. Bu sürenin sona ermesiyle, TPE tekniğin bilinen durumu ile ilgili araştırma raporunu ya da üçüncü kişilerin görüşlerini dikkate almadan incelemesiz patent kararını verecektir. Belirlenen ücretlerin ödenmesiyle, TPE yedi yıllık bir dönem için patent verir ve patentin tescilini Bültende ilan eder. Bültendeki ilanın içeriği madde 61 fıkra 1 a) ila i) bentleri arasında verilmiştir.

 TPE, tarifname, istemler, resimler ve araştırma raporunun tam metnini ve Bültenin sayısını içeren bir fasikül yayınlar. İncelemesiz patent verilmesinden sonra incelemeli sistem tercihi talebinde bulunulması mümkündür. İncelemeli sistem tercihi için talepte bulunulması ve taleple birlikte inceleme ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Bu şekilde bir talep başvuru tarihinden itibaren en geç yedi yıl içinde patent sahibi ya da üçüncü kişiler tarafından yapılabilir. İnceleme ücreti, inceleme talebinde bulunan kişi tarafından ödenir.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAPIN


Ad Soyad

E-Posta


Telefon


Yorumunuz  Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu

  Kategoriler

  Müşterilerimiz Ne Diyor

  TET Hukuk & Danışmanlık olarak Etkin Patent firmasıyla uzun süredir birlikte çalışmaktayız.

  Etkin Patent, talep ve fikirlere yaklaşım tarzı, farklı bakış açısı ve olumlu müşteri ilişkileriyle müşteri memnuniyetini daima ön planda tutmaktadır.

  Bu misyonla hareket eden Etkin Patent’in bugüne kadar gösterdiği başarılarının, ilerleyen zamanlarda da artarak devam edeceğine inancımız tam olup, Etkin Patent ailesine teşekkürlerimizi sunarız.

  Av. Cankat Tolga POLATTET Hukuk & Danışmanlık

  HIZLI ARAŞTIRMA VE BAŞVURU FORMU

  Bülent Aydın
  Bülent Aydın
  Marka Danışmanı
  Yayınlama Tarihi: 11-07-2021

  2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucusu olup, 15 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

  Takip Edin