Faydalı Model Başvuru » Formu, Belgesi ve Örneği » Etkin Patent Faydalı model başvuru formu, sorgulama, örnekleri, belgesi, ücreti, patent faydalı model başvurusu tescili nereden ve nasıl alınacağını burada bulabilirsiniz.
Faydalı Model Başvuru » Formu, Belgesi ve Örneği

Faydalı Model Başvuru

Faydalı Model Başvuru Faydalı model başvuru formu, sorgulama, örnekleri, belgesi, ücreti, patent faydalı model başvurusu tescili nereden ve nasıl alınacağını burada bulabilirsiniz.
,  Ana Kategori :  Faydalı Model  Tarih :  27.2.2019       Google Plus      
Faydalı Model,  Kategori : 

 Faydalı Model Başvurusu

 

Faydalı model başvuru formu, sorgulama, örnekleri, belgesi, ücreti, patent faydalı model başvurusu tescili nereden ve nasıl alınacağını burada bulabilirsiniz. Faydalı Model Başvurusu, Faydalı Model Nedir, Faydalı Model Belgesi, Faydalı model tesciline ilişkin ayrıntılı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

FAYDALI MODEL BAŞVURULARI

 

Faydalı Model Belgesi Verilebilmesi İçin Gerekli Nitelikler


a Yenilik : Faydalı model belgesi başvurusuna konu olan buluş başvuru tarihinden önce, Türkiye içinde veya dünyada herkesin ulaşabileceği şekilde yazılı olarak veya bir başka yolla açıklanmış veya yöresel veya ülke çapında kullanılmış ise, yeni değildir.

Faydalı model belgesi başvurusu tarihinden önce, Türkiye'de yapılmış olan patent veya faydalı model belgesi başvuruları, faydalı model belgesi başvurusu tarihinden sonra yayınlanmış olsalar dahi, başvuru konusu buluşun yeniliğini ortadan kaldırır.

 

b Sanayiye uygulanabilir olma : Buluş, tarım dahil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise, sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir.Faydalı Model Belgesi İle Konulamayacak Buluşlar ve Konular


Usuller ve bu usuller sonucunda elde edilen ürünler ile kimyasal maddeler hakkında da faydalı model belgesi verilmez. Faydalı Model başvurularının istemlerinin usulleri tarif etmesi durumunda, başvurunun istemlerle ilgili kısımlarının çıkartılarak yeniden düzenlenmesi, ya da başvurunun usulü kapsayacak şekilde devamı isteniliyorsa, patent başvurusuna dönüştürülmesinin talep edilmesi beklenir.

Dönüşüm talebi için, “TPEP-19 Patent Faydalı Model Dönüşüm Talep Formu”nun ve “TPEP-01 Patent başvuru formu” doldurulması ve ilgili ücretin ödenmesinden sonra dekont aslıyla birlikte Enstitümüze gönderilmesi gerekmektedir.
Aşağıdaki istemler usul içeren istem tipine örnek olarak verilmiştir. Bu istemler buluşun yapılmasını tarif eden usulleri anlattığı için Faydalı Model Belgesi koruması alamazlar.

Örnek
İstem-1 Çeşitli ebatlardaki ahşap parçaların kenarlarının ve yüzeylerinin kaplanmasına ilişkin buluş olup özelliği; jelkotun döküm yolu ile yüzeyi ve kenarı kaplanacak olan malzemeye uygulanmış olmasıdır.

İstem-2 İstem l'de bahsedilen buluş olup özelliği; jelkota istenilen rengin katılarak, kaplanan yüzeyde istenilen rengin elde edilebiliyor olmasıdır.


Faydalı Model Başvurusu


Faydalı model belgesi başvurusu yapılabilmesi için gerekli olan belgeler, başvuru dilekçesi dışında patent başvurusunda gerekli olan belgelerle aynıdır.Faydalı Model Başvurusunun Patent Başvurusuna Değiştirilmesi;


Faydalı model belgesi verilmesi hakkında Enstitüse alınacak karardan (belge karar yazısı) önce, faydalı model belgesi başvurusu sahibi, başvurusunun patent başvurusuna değiştirilerek işlem görmesini Enstitüden talep edebilir.

Aynı Buluşa Patent ve Faydalı Model Belgesi Verilememesi;


Aynı buluş konusu için, birbirinden bağımsız olarak, patent ve faydalı model belgesi verilmez.

 

Faydalı Model Başvuru

Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu