Faydalı Model Başvuru » Sorgulama, Formu, Belgesi,Örneği » Etkin Patent Faydalı model başvuru formu, sorgulama, örnekleri, belgesi, ücreti, patent faydalı model başvurusu tescili nereden ve nasıl alınacağını burada bulabilirsiniz.

Faydalı Model Başvuru

Hızlı Marka, Patent ve Tasarım Başvuru ve Araştırma Formu*
Online Marka Tescil Başvuru İşlemleri için TIKLAYINIZ* Marka Sınıflarını İnceleyiniz.

,  Ana Kategori : Patentler,  Kategori :  Faydalı Model  Tarih : 
5.4.2017 Faydalı Model Başvuru
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 Mecidiyeköy/İstanbul +90 212 212 35 17 Faydalı Model Başvuru » Sorgulama, Formu, Belgesi,Örneği » Etkin Patent Faydalı model başvuru formu, sorgulama, örnekleri, belgesi, ücreti, patent faydalı model başvurusu tescili nereden ve nasıl alınacağını burada bulabilirsiniz.

Etkin Patent Logo

 Faydalı Model Başvurusu

 

Faydalı Model Başvurusu, Faydalı Model Nedir, Faydalı Model Belgesi, Faydalı model tesciline ilişkin ayrıntılı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

FAYDALI MODEL BAŞVURULARI

 

Faydalı Model Belgesi Verilebilmesi İçin Gerekli Nitelikler

a Yenilik : Faydalı model belgesi başvurusuna konu olan buluş başvuru tarihinden önce, Türkiye içinde veya dünyada herkesin ulaşabileceği şekilde yazılı olarak veya bir başka yolla açıklanmış veya yöresel veya ülke çapında kullanılmış ise, yeni değildir.

Faydalı model belgesi başvurusu tarihinden önce, Türkiye'de yapılmış olan patent veya faydalı model belgesi başvuruları, faydalı model belgesi başvurusu tarihinden sonra yayınlanmış olsalar dahi, başvuru konusu buluşun yeniliğini ortadan kaldırır.

 

b Sanayiye uygulanabilir olma : Buluş, tarım dahil sanayiinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise, sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir.Faydalı Model Belgesi İle Konulamayacak Buluşlar ve Konular

Usuller ve bu usuller sonucunda elde edilen ürünler ile kimyasal maddeler hakkında da faydalı model belgesi verilmez. Faydalı Model başvurularının istemlerinin usulleri tarif etmesi durumunda, başvurunun istemlerle ilgili kısımlarının çıkartılarak yeniden düzenlenmesi, ya da başvurunun usulü kapsayacak şekilde devamı isteniliyorsa, patent başvurusuna dönüştürülmesinin talep edilmesi beklenir.

Dönüşüm talebi için, “TPEP-19 Patent Faydalı Model Dönüşüm Talep Formu”nun ve “TPEP-01 Patent başvuru formu” doldurulması ve ilgili ücretin ödenmesinden sonra dekont aslıyla birlikte Enstitümüze gönderilmesi gerekmektedir.
Aşağıdaki istemler usul içeren istem tipine örnek olarak verilmiştir. Bu istemler buluşun yapılmasını tarif eden usulleri anlattığı için Faydalı Model Belgesi koruması alamazlar.

Örnek
İstem-1 Çeşitli ebatlardaki ahşap parçaların kenarlarının ve yüzeylerinin kaplanmasına ilişkin buluş olup özelliği; jelkotun döküm yolu ile yüzeyi ve kenarı kaplanacak olan malzemeye uygulanmış olmasıdır.

İstem-2 İstem l'de bahsedilen buluş olup özelliği; jelkota istenilen rengin katılarak, kaplanan yüzeyde istenilen rengin elde edilebiliyor olmasıdır.


Faydalı Model Başvurusu

Faydalı model belgesi başvurusu yapılabilmesi için gerekli olan belgeler, başvuru dilekçesi dışında patent başvurusunda gerekli olan belgelerle aynıdır.Faydalı Model Başvurusunun Patent Başvurusuna Değiştirilmesi;

Faydalı model belgesi verilmesi hakkında Enstitüce alınacak karardan (belge karar yazısı) önce, faydalı model belgesi başvurusu sahibi, başvurusunun patent başvurusuna değiştirilerek işlem görmesini Enstitüden talep edebilir.

Aynı Buluşa Patent ve Faydalı Model Belgesi Verilememesi;

Aynı buluş konusu için, birbirinden bağımsız olarak, patent ve faydalı model belgesi verilmez.

 

Faydalı Model

Diğer Patent ve Faydalı Model İşlemleri

Patent Ücretleri
Patent ücretleri, Patent alma ücreti, marka patent fiyatları, patent firmalarının danışmanlık ve takip ücretlerini ayrıntılı olarak buradan inceleyebilirsiniz.
Patent Nedir
Patent nedir kısaca anlamı, Patent ne demek, ne işe yarar, patent belgesi nedir, patentli ürün ne demek olduğunu aşağıdaki yazılarımızdan inceleyebilirsiniz.
Patent Sorgulama
Patent sorgulama nasıl yapılır, Uluslararası, Yurtdışı patent başvuru araştırma, sorgulamaları anında online BUARADAN yapabilir, ücretsiz yardım alabilirsiniz.
Patent Nasıl Alınır
Patent nedir, nerede ve nasıl alınır kısaca patent tescili, süreci, ücreti, başvuru şart ve koşullarını, istenen belgeleri ayrıntılı buradan inceleyebilirsiniz.
Patent Alma
Patent alma süreci, ücreti, şartları, aşamaları, koşulları, araştırma ve inceleme raporları, tarifname, istemler, teknik resimleri buradan inceleyebilirsiniz.
Patent Hakkı
Patent hakkı nedir, nereden ve nasıl alınır, patent hakkı ön koruma yol ve yöntemleri, tescil, koruma ve hukuki yaptırımlara ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.
Anında Online Marka, Patent, COM.TR, Tescil BURADAN
TIKLAYINIZ !

Patent Başvuru
Patent başvurusu nasıl yapılır, başvuru ücreti, formu, dilekçesi, kılavuzu, örneği, şart ve koşulları ve istenen bilgi ve belgeleri buradan inceleyebilirsiniz.
Yurtdışı Patent Başvuru
Yurtdışı patent başvuru, uluslararası patent başvurusu nasıl ve nerede yapılır, ücreti, sorgulama, ve toplam tescil maliyetlerini buradan inceleyebilirsiniz.
Patent Haklarının İhlali
Patent haklarının ihlali nedir, Patent ihlali cezaları nelerdir, maddi ve manevi ceza ve yaptırımlara ilişkin ayrıntılı bilgileri burada bulabilirsiniz.
Patent Araştırma
Patent araştırma, nasıl ve nerede yapılır, Türk Patent araştırmaları BURADAN, diğer ülkeler için araştırma yapabileceğiniz web sitelerini burada bulabilirsiniz.
Patent Firmaları
İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Gaziantep, Konya, Kayseri, Kocaeli, Adana, Manisa, Mersin, Muğla, Maraş, Elazığ, Malatya Patent firmaları, ofisi, şirketi burada!
Know How Ticari Sırların Korunması
Know-How ticari sırların korunması nedir, ne demek, ticari sır ile patent arasındaki fark ve ilişkileri, hakları ve yaptırımları burada bulabilirsiniz.