Elazığ öküzgözü üzümünün Coğarfi işaret tescili sonuçlandı » Etkin Patent TPE, Elazığ İli Merkez İlçesi, Arıcak, Alacakaya, Ağın, Baskil,Karakoçan, Keban, Kovancılar, Palu, Sivrice ve Maden ilçelerinde yetişen öküzgözü üzümünü "menşe adı" olarak tescilledi
Elazığ öküzgözü üzümünün Coğarfi işaret tescili sonuçlandı

Elazığ öküzgözü üzümünün Coğarfi işaret tescili sonuçlandı

Elazığ öküzgözü üzümünün Coğarfi işaret tescili sonuçlandı TPE, Elazığ İli Merkez İlçesi, Arıcak, Alacakaya, Ağın, Baskil,Karakoçan, Keban, Kovancılar, Palu, Sivrice ve Maden ilçelerinde yetişen öküzgözü üzümünü "menşe adı" olarak tescilledi
,  Ana Kategori :  Marka Haberleri  Tarih :  29.3.2017       Google Plus      
Marka Haberleri,  Kategori : 

TPE, Elazığ İli Merkez İlçesi, Arıcak, Alacakaya, Ağın, Baskil,Karakoçan, Keban, Kovancılar, Palu, Sivrice ve Maden ilçelerindeyetişen öküzgözü üzümünü "menşe adı" olarak tescilledi.


Bölge ekonomisi açısından vazgeçilmez olan Elazığ öküzgözü üzümünüdiğer bölgelerde yetişen üzümlerden ayıran en önemli özelliği, çeşideözgü tadı, orta kalın kabuklu ve bol şıralı oluşu.


Yöreye has toprak yapısı ve dağların arasından, dar ve uzun vadileroluşturarak akan, daha sonra Fırat nehriyle birleşen dere ve çaylarınyarattığı mikro klima etkisiyle bölgesel iklim yumuşaması sonucu buüzümün yetişmesi için ideal koşullar oluşuyor.


Adını büyüklüğünden alan öküzgözü üzümü, etli, sulu ve iri tanelibir meyve. Sofralık olarak da bölge halkı tarafından değerlendirilen buürün, kurutulmuş olarak da piyasada satılıyor.


Şarap yapımına son derece uygun olduğu ifade edilen öküzgözü üzümü,ekolojik istekleri bakımından yöreye adapte olmuş, bu özellikleriitibariyle başka bölgelerde yetiştiriciliği yapılamayan (başkabölgelerde yetiştirilmek istenmesine rağmen ürünü aynı tat, aroma vekalitede çıkmayan) bir ürün durumunda bulunuyor.


DENETİM


Öküzgözü üzümünün üretiminin teknik ve coğrafi özelliklereuygunluğunun denetimi, Elazığ Tarım İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde,Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi, Elazığ Tarım İlMüdürlüğünden uzman 3 ziraat mühendisi, Elazığ Merkez İlçe ÜzümÜreticileri Birliğinden bir yetkili ve bir ürün yetiştiricisi olmaküzere en az 3 kişiden oluşacak komisyon tarafından yapılacak. Komisyonyılda en az 3 kez denetim yapacak.


Coğrafi işaretin üreticiler, üretici kuruluşlar, pazarlamacı veihracatçı firmalar tarafından kullanılması için Elazığ Merkez İlçe ÜzümÜreticileri Birliği veya Elazığ Tarım İl Müdürlüğüne başvurulacak.


Coğrafi işaretin amacına uygun olarak kullanılacağına dair yapılacakprotokol sonucu işaret, ilgili ürün ambalajı üzerinde kullanılabilecek.


Elazığ öküzgözü üzümünün tesciline ilişkin duyuru, Resmi Gazete'deyayımlanacak. Duyurunun yayımını takiben 6 aylık itiraz süresi içindetescile karşı TPE nezdinde itirazda bulunulabilecek.


COĞRAFİ İŞARET


Coğrafi işaret, "bir malın coğrafi kökenini gösteren veya kullanılanbir unsur, madde, motif, malzeme ya da usul nedeniyle bir alana,yöreye, yahut ülkeye yollamada bulunarak o mala istek ve güvenduyulmasını sağlayan ad veya işaret" olarak tanımlanıyor.


Coğrafi işaretler "menşe adı" (Kangal Çoban Köpeği) ve "mahreçişareti" (Hereke Halısı) olmak üzere 2 ayrı şekilde değerlendiriliyor.

Elazığ öküzgözü üzümünün Coğarfi işaret tescili sonuçlandı

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
Türk Patent Enstitüsü Diyarbakır Valiliğinin Diyarbakır karpuzunun "coğrafi işaret" olarak tesciledilmesi talebine ilişkin ilanı, Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere
0 Yorum

    Yorum Yapın

    Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu