Buluşun Sanayiye Uygulanabilirlik olması » Etkin Patent Buluş, tarım dahil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise, sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir. Bu durum buluşun bir sınaî kuruluşta Buluş, tarım dahil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir.
Buluşun Sanayiye Uygulanabilirlik olması

Buluşun Sanayiye Uygulanabilirlik olması

Patent Başvuru Kılavuzu Buluş, tarım dahil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise, sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir. Bu durum buluşun bir sınaî kuruluşta Buluş, tarım dahil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir.
,  Ana Kategori : Blog,  Kategori :  Patent Başvuru Kılavuzu  Tarih :  30.4.2018       Google Plus      
Buluşun Sanayiye Uygulanabilirlik olması
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 Mecidiyeköy/İstanbul +90 212 212 35 17 Buluşun Sanayiye Uygulanabilirlik olması » Etkin Patent

Etkin Patent Logo

Buluşun Sanayiye Uygulanabilirlik olması

Buluş, tarım dahil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise, sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir. Bu durum buluşun bir sınaî kuruluşta üretilmesi ya da bir sınaî kuruluşta teknik açıdan buluştan faydalanılabilmesinin mümkün olduğu durumlarda geçerlidir. İnsan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usulleri ile insan, hayvan vücudu ile ilgili teşhis usulleri sınai uygulamaya elverişli olarak kabul edilmez (551 KHK madde 6 Bölüm 1.e). Bu usullerin herhangi birinde kullanılan ürünler, özellikle maddeler ve bileşimler, sınai uygulamaya elverişli olabilir. Ayrıca temel fizik kanunlarına aykırı çalışan maddeler ve işlemler de sanayiye uygulanabilirlik niteliğinden yoksun olanlar kapsamındadır. (örn. devridaim makineleri) Belgelerde Değişiklik Tarifname takımı, patent verilmesi kararına göre, başvuru konusu buluşun kapsamı genişletilmeden, değiştirilebilir. Yalnızca, belirgin eksikliklerin düzeltilmesi, İnceleme Uzmanının tespit ettiği eksikliklerin giderilmesi ve istemlerdeki değişiklikler kabul edilir.

Patent Başvuru Kılavuzu

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
Bir başvuru yalnızca bir buluşla ya da genel tek bir buluş kavramı oluşturmak adına birleşmiş bir grup buluşla ilgili olmalıdır (551 KHK Madde 45 fıkra 1). Diğer taraftan, bir başvuruda çok
0 Yorum

    Yorum Yapın

    Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu