Buluşun İncelenmesi İncelemenin konusu İncelemenin konusu, başvurunun 551 KHK 42 – 52 nci maddelerinin öngördüğü koşulları yerine getirip getirmediğidir ve başvuru konusu buluşun 551 KHK 5-10 uncu maddeleri gereğince patentlenebilir nitelikte olup olmadığıdır.
Buluşun İncelenmesi
Etkin Patent
Etkin Patent Logo
+90 212 212 35 18 Nakit, Kredi Kartı veya Havale 0536 580 37 57 Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul

Buluşun İncelenmesi

Buluşun İncelenmesi İncelemenin konusu İncelemenin konusu, başvurunun 551 KHK 42 – 52 nci maddelerinin öngördüğü koşulları yerine getirip getirmediğidir ve başvuru konusu buluşun 551 KHK 5-10 uncu maddeleri gereğince patentlenebilir nitelikte olup olmadığıdır. Patent Başvuru Kılavuzu 11-07-2021
İncelemenin konusu İncelemenin konusu, başvurunun 551 KHK 42 – 52 nci maddelerinin öngördüğü koşulları yerine getirip getirmediğidir ve başvuru konusu buluşun 551 KHK 5-10 uncu maddeleri gereğince patentlenebilir nitelikte olup olmadığıdır. Buluşun Açıklanması (551 KHK madde 46) KHK 46 ncı maddesi gereğince, başvuru, buluşun ilgili oluğu teknik alanda uzman olan kişi tarafından uygulanabilmesini sağlayacak nitelikte yeterince açık ve tam yazılır.  Buluş (teknik öğreti), münhasıran topluma teknik bilgi sağlayan özet dışında, başvuru belgelerinin herhangi bir kısmında tarif edilebilir (KHK madde 48). Teknik alanda uzman kişi teknikteki bilgisini kullanarak, buluşu oluşturan öğretiyi uygulamada gerçekleştirebiliyorsa, buluş açık ve tam bir şekilde tarif edilmiştir. Teknik alanda uzman kişinin kendi yöntemiyle çalışabilmesine olanak sağlayacak şekilde, yalnızca belirleyici çerçevenin belirtilmesi yeterlidir. Sonuç olarak, buluşu tüm ayrıntılarıyla açıklamak gerekli değildir. Ancak genellemeler, sadece problemi ve ulaşılması istenen sonucu belirtecek derecede geniş olmamalıdır. Bunun amacı, tescil edilen sınai Mülkiyet Haklarının aynı sonuca ulaşmak için kullanılan diğer tüm yol ve araçları da kapsaması, teknik ilerlemede engel teşkil edebileceğinden, bunun önüne geçmektir.  Ayrıca öyle bir durumda Sınai Mülkiyet Haklarının kapsamı ve yasal kesinliği açık olmaz. Tarifnamedeki bir unsurun tanımlanan diğer çözümlerle kıyaslandığında, üstünlük kazandırıcı, faydalı ya da tercih edilebilir olup olmamasının, buluşun yeterince açıklanmasıyla ilgisi yoktur. Bir özelliğe ya da teknik öğretiye özel olarak vurgu yapmak ya da altını çizmek, örneğin, buluş konusunun bir yapılanmasını ya da bir örneğini vermek veya avantajlı, kullanışlı veya tercih edilebilir olarak belirtmek, bu özelliğin ya da teknik öğretinin buluşun bir parçası olduğunun anlaşılmasını kolaylaştırır.  Ancak, bu tür vurguların yapılmaması, bu gibi tanımlamaları kapsam dışında bırakmaz. İlk belgelerin tüm içerikleri patent verilebilirliği değerlendiren teknik alandaki uzmanın bakış açısından değerlendirilmelidir. Uzmana iletilen bilgilerin nesnel ve doğrudan bir yaklaşımla incelenmesi gerekir. Ayrıca, teknik alanda uzman kişi dokümanları yalnızca yazıldığı şekliyle ele almamalı, tekniğin bilinen durumundaki dezavantajları göz önünde bulunduracak şekilde buluşun amacını ve önerilen sonuçları esas olarak dikkate almalıdır.
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8, 34387 Mecidiyeköy/İstanbul Türkiye +90 212 212 35 17 Etkin Patent

Etkin Patent Logo


Buluşun İncelenmesi

İncelemenin konusu İncelemenin konusu, başvurunun 551 KHK 42 – 52 nci maddelerinin öngördüğü koşulları yerine getirip getirmediğidir ve başvuru konusu buluşun 551 KHK 5-10 uncu maddeleri gereğince patentlenebilir nitelikte olup olmadığıdır. Buluşun Açıklanması (551 KHK madde 46) KHK 46 ncı maddesi gereğince, başvuru, buluşun ilgili oluğu teknik alanda uzman olan kişi tarafından uygulanabilmesini sağlayacak nitelikte yeterince açık ve tam yazılır. 

Buluş (teknik öğreti), münhasıran topluma teknik bilgi sağlayan özet dışında, başvuru belgelerinin herhangi bir kısmında tarif edilebilir (KHK madde 48). Teknik alanda uzman kişi teknikteki bilgisini kullanarak, buluşu oluşturan öğretiyi uygulamada gerçekleştirebiliyorsa, buluş açık ve tam bir şekilde tarif edilmiştir. Teknik alanda uzman kişinin kendi yöntemiyle çalışabilmesine olanak sağlayacak şekilde, yalnızca belirleyici çerçevenin belirtilmesi yeterlidir. Sonuç olarak, buluşu tüm ayrıntılarıyla açıklamak gerekli değildir. Ancak genellemeler, sadece problemi ve ulaşılması istenen sonucu belirtecek derecede geniş olmamalıdır. Bunun amacı, tescil edilen sınai Mülkiyet Haklarının aynı sonuca ulaşmak için kullanılan diğer tüm yol ve araçları da kapsaması, teknik ilerlemede engel teşkil edebileceğinden, bunun önüne geçmektir. 

Ayrıca öyle bir durumda Sınai Mülkiyet Haklarının kapsamı ve yasal kesinliği açık olmaz. Tarifnamedeki bir unsurun tanımlanan diğer çözümlerle kıyaslandığında, üstünlük kazandırıcı, faydalı ya da tercih edilebilir olup olmamasının, buluşun yeterince açıklanmasıyla ilgisi yoktur. Bir özelliğe ya da teknik öğretiye özel olarak vurgu yapmak ya da altını çizmek, örneğin, buluş konusunun bir yapılanmasını ya da bir örneğini vermek veya avantajlı, kullanışlı veya tercih edilebilir olarak belirtmek, bu özelliğin ya da teknik öğretinin buluşun bir parçası olduğunun anlaşılmasını kolaylaştırır. 

Ancak, bu tür vurguların yapılmaması, bu gibi tanımlamaları kapsam dışında bırakmaz. İlk belgelerin tüm içerikleri patent verilebilirliği değerlendiren teknik alandaki uzmanın bakış açısından değerlendirilmelidir. Uzmana iletilen bilgilerin nesnel ve doğrudan bir yaklaşımla incelenmesi gerekir. Ayrıca, teknik alanda uzman kişi dokümanları yalnızca yazıldığı şekliyle ele almamalı, tekniğin bilinen durumundaki dezavantajları göz önünde bulunduracak şekilde buluşun amacını ve önerilen sonuçları esas olarak dikkate almalıdır.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAPIN


Ad Soyad

E-Posta


Telefon


Yorumunuz  Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu

  Kategoriler

  Müşterilerimiz Ne Diyor

  BEKAN SİGORTA MARKA VE PATENT ile bizleri tanıştıran, yaptığımız işte FARKINDALIK Yaratmamıza destek olan, Güncel değişiklikleri tarafımıza anında ileterek, canlı kalmamızı sağlayan, birlikte çalıştığımız her alanda, VİZYONUMUZA katkıda bulunan ETKİN PATENT AİLESİNE sonsuz teşekkürler.

  Murat BudakBudak Dayanıklı Tüketim Mamülleri Tekstil Tic. Ve San. Ltd. Şti.

  HIZLI ARAŞTIRMA VE BAŞVURU FORMU

  Bülent Aydın
  Bülent Aydın
  Marka Danışmanı
  Yayınlama Tarihi: 11-07-2021

  2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucusu olup, 15 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

  Takip Edin