Ar-Ge ve tasarıma yeni teşvikler geliyor Ar-Ge ve tasarıma yeni teşvikler geliyor. Yapılacak değişiklikle tasarım harcamaları da Ar-Ge teşvikleri kapsamına alınacak. 2023 yılı sonuna kadar şirketlerin tasarım harcamalarının tamamı gelir vergisi ile kurumlar vergisi matrahından düşülecek.
Ar-Ge ve tasarıma yeni teşvikler geliyor
Etkin Patent
Etkin Patent Logo
+90 212 212 35 18 Nakit, Kredi Kartı veya Havale 0536 580 37 57 Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul

Ar-Ge ve tasarıma yeni teşvikler geliyor

Ar-Ge ve tasarıma yeni teşvikler geliyor Ar-Ge ve tasarıma yeni teşvikler geliyor. Yapılacak değişiklikle tasarım harcamaları da Ar-Ge teşvikleri kapsamına alınacak. 2023 yılı sonuna kadar şirketlerin tasarım harcamalarının tamamı gelir vergisi ile kurumlar vergisi matrahından düşülecek. Tasarım Haberleri 11-07-2021
Ar-Ge ve tasarıma yeni teşvikler geliyor. Yapılacak değişiklikle tasarım harcamaları da Ar-Ge teşvikleri kapsamına alınacak. 2023 yılı sonuna kadar şirketlerin tasarım harcamalarının tamamı gelir vergisi ile kurumlar vergisi matrahından düşülecek.Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun'da değişiklik yapan yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı uyarınca, tasarım harcamaları da Ar-Ge teşvikleri kapsamına alınacak. Şirketlerin tasarım harcamalarının tamamı gelir vergisi ve kurumlar vergisi matrahından düşülecek. VERGİDEN DÜŞECEKBakanlar Kurulu tarafından belirlenen kriterlere sahip tasarım merkezlerinde ayrıca, o yıl yapılan tasarım harcamalarının bir önceki yıla göre artışının yüzde 50'sine kadarı da vergi matrahından indirilecek. Bu teşvik, 31 Aralık 2023 tarihine kadar uygulanacak. Halen Ar-Ge ve destek personelinin ücretlerinin doktoralı olanlar için yüzde 90'ı, diğerleri için yüzde 80'i gelir vergisinden muaf tutuluyor. Tasarıyla, vergiden muaf tutulacak ücret oranı doktoralı çalışanlar için yüzde 95'e çıkarılacak. Yüksek lisanslı çalışanlarda yüzde 90, diğerlerinde ise yüzde 80 oranı uygulanacak. Bu teşviklerden, tasarımcılar da yararlanacak.Matematik, fizik, kimya bölümlerini teşvik etmek amacıyla, temel bilimlerden mezun olup Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerinde bulunanların ücretlerinin yüzde 90'ına da vergi muafiyeti sağlanacak. Ayrıca, temel bilimler mezunlarının Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilmesi durumunda, 2 yıl süreyle ücretlerinin asgari ücrete kadar bölümü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanacak. YARIŞMALARDA DERECE ALANA EK PUANUlusal veya uluslararası bilimsel yarışmalarda ilk 3 kişi arasına giren öğrencilere, bu alanlarla ilgili lisans programlarına yerleştirilirken ek puan avantajı sağlanacak. KAZANCIN % 85'İ HOCAYADevlet üniversitelerinde görev yapan öğretim üyelerinin dışarıda yaptıkları çalışmalarından elde edilen gelirler döner sermayede ayrı bir hesapta toplanıyor. Bunun yarısı öğretim üyesine veriliyor. Yapılacak değişiklikle, öğretim üyelerinin üniversite-sanayi işbirliği kapsamında Ar- Ge, tasarım ve yenilik projelerinden elde ettikleri gelirlerin yüzde 85'i, kendilerine verilecek.Öğretim üyeleri, üniversite yönetim kurullarının kararlarıyla Ar- Ge veya tasarım merkezlerinde tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak görevlendirilebilecekler. Tam zamanlı görevlendirilenler bu süre içerisinde üniversitede ücretsiz izinli sayılacaklar.Kaynak: Habertürk
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8, 34387 Mecidiyeköy/İstanbul Türkiye +90 212 212 35 17 Etkin Patent

Etkin Patent Logo


/uploads/tasarim-harcamasina-arge-tesviki.jpg

Ar-Ge ve tasarıma yeni teşvikler geliyor. Yapılacak değişiklikle tasarım harcamaları da Ar-Ge teşvikleri kapsamına alınacak. 2023 yılı sonuna kadar şirketlerin tasarım harcamalarının tamamı gelir vergisi ile kurumlar vergisi matrahından düşülecek.


Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun'da değişiklik yapan yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı uyarınca, tasarım harcamaları da Ar-Ge teşvikleri kapsamına alınacak. Şirketlerin tasarım harcamalarının tamamı gelir vergisi ve kurumlar vergisi matrahından düşülecek.

 

VERGİDEN DÜŞECEK


Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen kriterlere sahip tasarım merkezlerinde ayrıca, o yıl yapılan tasarım harcamalarının bir önceki yıla göre artışının yüzde 50'sine kadarı da vergi matrahından indirilecek. Bu teşvik, 31 Aralık 2023 tarihine kadar uygulanacak. Halen Ar-Ge ve destek personelinin ücretlerinin doktoralı olanlar için yüzde 90'ı, diğerleri için yüzde 80'i gelir vergisinden muaf tutuluyor. Tasarıyla, vergiden muaf tutulacak ücret oranı doktoralı çalışanlar için yüzde 95'e çıkarılacak. Yüksek lisanslı çalışanlarda yüzde 90, diğerlerinde ise yüzde 80 oranı uygulanacak. Bu teşviklerden, tasarımcılar da yararlanacak.

Matematik, fizik, kimya bölümlerini teşvik etmek amacıyla, temel bilimlerden mezun olup Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerinde bulunanların ücretlerinin yüzde 90'ına da vergi muafiyeti sağlanacak. Ayrıca, temel bilimler mezunlarının Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilmesi durumunda, 2 yıl süreyle ücretlerinin asgari ücrete kadar bölümü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanacak.

 

YARIŞMALARDA DERECE ALANA EK PUAN


Ulusal veya uluslararası bilimsel yarışmalarda ilk 3 kişi arasına giren öğrencilere, bu alanlarla ilgili lisans programlarına yerleştirilirken ek puan avantajı sağlanacak.

 

KAZANCIN % 85'İ HOCAYA


Devlet üniversitelerinde görev yapan öğretim üyelerinin dışarıda yaptıkları çalışmalarından elde edilen gelirler döner sermayede ayrı bir hesapta toplanıyor. Bunun yarısı öğretim üyesine veriliyor. Yapılacak değişiklikle, öğretim üyelerinin üniversite-sanayi işbirliği kapsamında Ar- Ge, tasarım ve yenilik projelerinden elde ettikleri gelirlerin yüzde 85'i, kendilerine verilecek.

Öğretim üyeleri, üniversite yönetim kurullarının kararlarıyla Ar- Ge veya tasarım merkezlerinde tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak görevlendirilebilecekler. Tam zamanlı görevlendirilenler bu süre içerisinde üniversitede ücretsiz izinli sayılacaklar.


Kaynak: Habertürk


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAPIN


Ad Soyad

E-Posta


Telefon


Yorumunuz  Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu

  Kategoriler

  Müşterilerimiz Ne Diyor

  Bekan Sigorta olarak bizi ; “MARKA VE PATENT” ile bizleri tanıştıran, yaptığımız işte “FARKINDALIK” Yaratmamıza destek olan,
  Güncel değişiklikleri tarafımıza anında ileterek, canlı kalmamızı sağlayan, birlikte çalıştığımız her alanda, “VİZYONUMUZA” katkıda bulunan ETKİN PATENT AİLESİNE sonsuz teşekkürler.

  Mithat BEKANBekan Sigorta

  HIZLI ARAŞTIRMA VE BAŞVURU FORMU

  Bülent Aydın
  Bülent Aydın
  Marka Danışmanı
  Yayınlama Tarihi: 11-07-2021

  2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucusu olup, 15 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

  Takip Edin