Kişi adlarının marka tescili Türkiye'de bazı ad ve soyadlar yaygın olarak kullanılırken bazıları daha az kullanılmakta, ad ve soyadların ayırt edicilik gücü kullanım yaygınlığıyla ters orantılı olarak değişmektedir
Kişi adlarının marka tescili
Etkin Patent
+90 212 212 35 18 bilgi@etkinpatent.com Nakit, Kredi Kartı veya Havale +905365803757 Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul

Hakkımızda

E-Mağaza

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Hukuk

Blog

Kişi Adlarının Marka Tescili

Ana Kategori : Blog, Kategori : Marka Makale
Kişi adlarının marka tescili Türkiye'de bazı ad ve soyadlar yaygın olarak kullanılırken bazıları daha az kullanılmakta, ad ve soyadların ayırt edicilik gücü kullanım yaygınlığıyla ters orantılı olarak değişmektedir Marka Makale 02-01-2021
Türkiye'de bazı ad ve soyadlar yaygın olarak kullanılırken bazıları daha az kullanılmakta, ad ve soyadların ayırt edicilik gücü kullanım yaygınlığıyla ters orantılı olarak değişmektedir.  Genel kural olarak, ad ve soyad içeren markalarda bu kelimelerden sadece birisini içeren markalar 7/1(b) maddesi kapsamına girmez. Bununla birlikte:  1. Ortak ibare diğer ibareye oranla ayırt edicilik niteliği çok güçlü, tanınmış ya da çok iyi bilinen bir marka ise markalar 7/1(b) maddesi kapsamına girebilir.  2. Ortak ibare markada baskın ve asli unsur şeklinde konumlandırılmışsa markalar 7/1(b) maddesi kapsamına girebilir.  3. Marka örneklerinde kullanılan başka unsurlar markalar arasındaki benzerliği zayıflatıyorsa markalar 7/1(b) maddesi kapsamına girmeyebilir.  Örnekler:  (Ayırt edilemeyecek derecede benzer değil) ARÇELİK  ARÇELİK Ali Üstün (Ayırt edilemeyecek derecede benzer)
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8, 34387 Mecidiyeköy/İstanbul Türkiye +90 212 212 35 17 Etkin Patent

Türkiye'de bazı ad ve soyadlar yaygın olarak kullanılırken bazıları daha az kullanılmakta, ad ve soyadların ayırt edicilik gücü kullanım yaygınlığıyla ters orantılı olarak değişmektedir. 

Genel kural olarak, ad ve soyad içeren markalarda bu kelimelerden sadece birisini içeren markalar 7/1(b) maddesi kapsamına girmez. Bununla birlikte: 

1. Ortak ibare diğer ibareye oranla ayırt edicilik niteliği çok güçlü, tanınmış ya da çok iyi bilinen bir marka ise markalar 7/1(b) maddesi kapsamına girebilir. 

2. Ortak ibare markada baskın ve asli unsur şeklinde konumlandırılmışsa markalar 7/1(b) maddesi kapsamına girebilir. 

3. Marka örneklerinde kullanılan başka unsurlar markalar arasındaki benzerliği zayıflatıyorsa markalar 7/1(b) maddesi kapsamına girmeyebilir. 

Örnekler:  (Ayırt edilemeyecek derecede benzer değil) ARÇELİK  ARÇELİK Ali Üstün (Ayırt edilemeyecek derecede benzer)