İsim Tescil Sorgulama İsim tescil sorgulama, Türk Patent, Marka, firma ve şirket isim hakkı sorgulama ve araştırmaları online buradan yapabilir, ücretsiz yardım alabilirsiniz.
İsim Tescil Sorgulama
Etkin Patent
+90 212 212 35 18 bilgi@etkinpatent.com Nakit, Kredi Kartı veya Havale +905365803757 Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul

Hakkımızda

E-Mağaza

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Hukuk

Blog

İsim Tescil Sorgulama

Ana Kategori : Marka, Kategori : Marka Sorgula
İsim Tescil Sorgulama İsim tescil sorgulama, Türk Patent, Marka, firma ve şirket isim hakkı sorgulama ve araştırmaları online buradan yapabilir, ücretsiz yardım alabilirsiniz. Marka Sorgula 22-07-2021
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8, 34387 Mecidiyeköy/İstanbul Türkiye +90 212 212 35 17 Etkin Patent


İsim tescil sorgulama, Türk Patent, Marka, firma ve şirket isim hakkı sorgulama ve araştırmaları online buradan yapabilir, ücretsiz yardım alabilirsiniz. Ticaret Unvanı, Web Alan adı, telif hakkı dahil isimlerin nerede nasıl sorgulama yapılmalı, Türk Patent tescil kriterleri ve diğer  ayrıntıları bulabilirsiniz.

İsim tescil sorgulamaisim tescil araştırmalarının ön eleme için aşağıdaki linklerden kendiniz de yapabilirsiniz.Ancak inceleme ve değerlendirmenin bir uzman tarafından yapılması sonraki riskleri şimdiden bertaraf edeceğinden, tescil süreci ve sonrası olası riskler ve bunların çözümleri için danışmanlarımızdan ÜCRETSİZ yardım ve destek alabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Bu güne kadar yüzlerce müşteri  binlerce marka Patent (Referanslarımızı inceleyebilirsiniz)  için  tescil başvurusu öncesi hazırladığımız, tescil süreci ve sonrası olası riskler, itirazlar, davalar ve bunların muhtemel sonuçları hakkındaki tüm raporlarımızda  % 100 isabet sağladık, olası tüm risk ve sorunlar için yaratıcı çözümler geliştirerek tüm riskleri giderdik, yüzlerce markayı yeniden revize ederek tescil ve hukuki kriterler kazandırdık, % 90 oranında itirazler, karşı görüşler ve marka davalarında başarı sağladık,dolayısıyla çok düşük maliyetlerle ve sorunsuz marka tescilleri sonuçlandığı gibi müvekkillerimizde büyük bir güvenle markalarına yatırım yaptılar.

Etkin Patent' in sloganı "söz senettir" ...Dün , bugün ve yarında hep sözümüz senet olacaktır.


Sizde özellikle RED, itiraz ve dava risklerinden korunmak için başvuru öncesi hukuki mütalaa niteliğindeki marka araştırma sorgulamalar için uzmanlarımızdan yardım ve destek alabilirsiniz.

Ayrıca oldukça cazip marka tescil ücretlerini ve  kampanyalarımızı incelemenizi öneriyoruz.

İSİM SORGULAMA


Yeni marka ismi bulma veya kurulacak şirketin ismini/unvanını bulmak güç olduğu gibi, bulduğunuz bu isimlerin marka tescil kriterlerine uygun olup olmadığı ve Ticaret Odalarına kayıt  şart ve koşullarını karşılayıp karşılamadığını araştırma ve sorgulama  oldukça meşakkatli ve uzmanlık istemektedir.
 
Bulduğunuz marka isim/isimlerini veya şirket isimleri/unvanlarını en azından aynısını nasıl araştırma ve sorgulama yapabileceğinizi, bir uzmana onlarca ismi sorgulamaktansa, gerçekten ürün ve hizmetlerinizi güçlü bir şekilde tanımlayan,  pazarlama ve satış aksiyonlarına üstünlük ve avantaj sağlayacak marka/şirket/firma isimlerinin seçimi için hem markalaşma kriterlerine uygun hem de marka tescil kriterlerine uygun bulduğunuz isimlerin araştırma ve sorgulamalara ilişkin  ayrıntıları aşağıda sizlerle ayrı ayrı başlıklar altında paylaşacağımız gibi yukarıdaki linkleri tıklayarak marka isimlerinizi veya firma/şirket isimlerinizi sorgulayabilirsiniz.

Konu Başlıkları
Marka Sorgulama
Linkler
TIKLAYINIZ
Konu Başlıkları
Patent Sorgulama
Linkler
TIKLAYINIZ
Konu Başlıkları
Tasarım Tescil Sorgulama
Linkler
TIKLAYINIZ
Konu Başlıkları
Marka Tescil Araştırma
Linkler
 TIKLAYINIZ
Konu Başlıkları
Yurtdışı Patent Sorgulama
Linkler
TIKLAYINIZ

DİKKAT: Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) 2019 verilerine göre yıl içinde yapılan 130.000  civarı marka başvurusunun takriben %20 civarında re'sen ve/veya itiraz üzerine ret edildiği, dahası her yıl tescilli binlerce marka hakkında açılan hükümsüzlük davaları da öz önünde bulundurulduğunda, yıllarca yatırım yapacağınız markanın marka tescil sürecinde veya tescil sonrası olası sorunlar nedeniyle uğranılacak maddi ve manevi kayıpların oldukça yüksek olacağından marka tescil öncesi marka tescil sorgulama işlemlerinin ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkmaktadır.


Tercih ettiğiniz marka ismini veya firma/şirket ismini Ticaret Odalarına kayıt ve marka tescil başvuru öncesi Yukarıdaki Ücretsiz Marka Araştırma formunu veya İLETİŞİM adreslerimizi kullanarak marka danışmanlarımızdan yardım ve destek alabilirsiniz.


Tek Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL)

BAŞVURU ₺575  
BELGE ₺986= TOPLAM ₺1.561

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


İSİM TESCİL SORGULAMA NASIL YAPILIR


Firma/şirket isimlerin sorgulama ve araştırma işlemlerine başlamadan önce aşağıda ayrıntı yazılı marka sorgulama kriterlerini, marka tescil kriterlerini ayrıntılı inceleyen Marka Tescil başlıklı yazımızı mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Firma/Şirket İsmi Yani Unvanların Sorgulanması ve Araştırmalar Nasıl YapılmalıÖncelikle belirlediğiniz firma/şirket ismini bağlı bulunduğunuz yerin Ticaret Odasının varsa web sayfasında online araştırma ve sorgulama yapılmalı, yoksa bizzat Ticaret Odasına gidilerek tercih edilen firma/şirket isminin unvan kayıt ve tescil koşullarına sahip olup olmadığını ve/veya önceden tescilli benzer unvanların kayıtlı olup olmadığı kontrol edilmelidir.


Elbette ki elde ettiğiniz benzer unvanların hukuki zeminlerde benzer olup olmayacağı ve ileride iltibas ve karışıklık riski doğurup doğurmayacağının bir marka uzmanınca inceleme ve değerlendirme yapılması gerekir. Çünkü Ticaret Odaları marka hukuku bakımından benzer olan ve olası çekişmelerde unvanın asli ve esaslı unsuru benzer olan kelimelere işin niteliklerini bildirir farklı ekler kayıt edilmesine olanak sağlar ancak bu tanımlayıcı ekler unvanları marka hukuku bakımından ayırt edici kılmadığından sonradan hukuki zeminlerde olası bir çekişmede aynı ve/veya benzer unvanlar olduğu sonucuna ulaşılarak terkin edilme riski taşımaktadır.


Dolayısıyla bu risklerin gerçekleşmesi halinde Ticari unvanın terkin edilmesi piyasada güvensizlik, kuşku ve endişelere sebep olabileceğinden şirketin imajının zedelenmesine ve telafisi güç maddi ve manevi zararlara sebebiyet verebilir.

Firma/şirket isminin Aynısının marka olarak kullanılmasıGenellikle yeni kurulan şirketlerin unvanı yani firma/şirket isimleri olarak tercih ettikleri kelimelerin kök kelimesini aynı zamanda ürettikleri mal veya hizmetlerde marka olarak da kullanmaktadırlar. Dahası çoğunlukla tescil edilen şirket unvanındaki kök kelime (örneğin Şirket İsmi Tic.Ltd.Şti' ndeki “Şirket ismi” marka olarak da kullanılmaktadır.) marka tescili yapılmadan sadece ilgili unvanın Ticaret Siciline tescil edilmesini yeterli olduğu sanılarak marka olarak kullanılmakta ve ilgili ibare üzerinde marka tescil haklarının olduğu sanılmaktadır.


Oysa elbette ticari unvan tescill edildikten sonra hükümsüzlüğüne karar verilinceye kadar, unvanın bütünü kullanmak şart ve koşuluyla kullanılabilir ve olası davalarda da tescilli bir hak kullanıldığından tazminat ve ceza oluşmaz. (Sadece Unvandaki kök kelimenin öne çıkarılarak kullanılması tescilli bir marakaya tecavüz niteliğindedir.) Ancak Unvanın terkini büyük prestij kayıpları yaratacağı gibi, bankalar, bayiler, müşteriler vs. yapılan tüm sözleşmeler, oda, dernek vs. kayıtlar dahil değişiklik yapmak zorunda kalınması ciddi zararlara da sebep olabileceğini unutmamak gerekir.


Ayrıca şirket unvanı olarak kullanılan isimlerin marka olarak da kullanılması kimi durumlarda şirkete zarar verebileceğinden unvan ve markanın aynı olmamasının daha yararlı olacağı kanaatindeyiz. Bu konuya ait ayrıntılı inceleme ve değerlendirmelerimizi marka makale sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Marka isim/isimleri  asli ve esaslı unsurunun tespit edilmesiMarka ismi sorgulama yapılacak marka isminin/isimlerinin aslı ve esaslı unsurunun hangisi olduğu, marka isim ve şekillerin (logoların) marka başvuru örneğinde nasıl kullanıldığı, tek başına veya ilave kullanılan eklerle oluşturduğu anlam bütünlüğünün olup olmadığı tespit edilmelidir. Örneğin “marka ismi+giyim” ibareli marka isminde , markanın asli ve esaslı unsuru “marka ismi”, tali unsuru ise “giyim” ibaresidir. Dolayısıyla inceleme tabi tutulacak ibare  “marka ismi”ibaresidir.

Marka İsmi/İsimlerinin AyrırediciliğiSorgulama ve araştırma yapılacak marka ismi/adı mutlaka ayırt edici olmalıdır. Örneğin “marka tescil”, “marka patent, tasarım”  ifadeleri sektörümüz bakımından ayırt edici ifadeler olmadığından marka tescil başvurusu reddedilir. Tabi burada önemli diğer husus ise ilgili marka isminin tescil edilecek mal ve hizmet sınıfları bakımından ayırt edici olmasının yanı sıra tanımlayıcı olup olmadığı da önemlidir. Örneğin “en ucuz marka isim tescili” veya “ücretsiz marka isim tescil sorgulama” slogan markasının bütünü itibariyle anlamı olmasına rağmen ayırt edici olmadığı gibi tanımlayıcı yani mal ve hizmetin niteliklerini bildirir ibare olması nedeniyle marka tescil başvurusu re'sen reddedilir.

Marka İsmi ile Birlikte Başvuru Yapılan Logo Özgün ve Ayırt Edici Olmalıdır.Marka tescil başvurusundaki marka örneğinde tek başına ve/veya marka ismi ile birlikte bütünü itibariyle özgün ve ayırt edici olmalıdır. Logolar dışsal denetime tabi tescil sürecine tabidir. Yani marka isimleri Türk Patent ve Marka Kurumu (Türk Patent) veritabanında kolayca araştırma ve sorgulama yapılırken şekiller yani logolar marka bülten yayınında itirazların olmaması halinde çoğunlukla tescil edilir.


Özellikle internet üzerinden ücretsiz logoların küçük değişiklikler yapılarak aynı veya benzerleri birbirinden farklı kişi ve kurumlara satılması nedeniyle marka hukuku bakımından aynı veya benzer olduğu kabul edilen olan binlerce logo şu anda tescillidir.


Ancak tarafların birbirlerini dava etmeleri halinde telafisi güç maddi ve manevi kayıpların olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Yine tasarımcı ve grafiklerin yararlandığı ve çoğunlukla herkesin kullandığı açık kaynaklardan edinilen şekil ve/veya şekillerden oluşturduğu veya esinlendiği bir başka logoyu yeniden düzenleyerek özgün hale getirildiği düşünülen bir çok logonun da bilginiz dahilinde olmasa dahi benzerinin bir başkası tarafından kullanılıyor olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Marka Tescil Başvurusu Yapılacak Marka İsminin Ayrıt Edici Gücünün Yüksek veya Düşük Olması oldukça önemlidir.Araştırma ve sorgulama yapılacak marka isminin ayırt edici gücünün düşük/yüksek olması  marka tescili kriterleri bakımından oldukça önemlidir. Ayırt edici gücü düşük bir “marka ismi” ne ilave “san”, land, life,”vip ”line” gibi yine ayırt edici gücü düşük ibareler eklendiğinde marka tescil kriteri kazandırılırken, aynı ibarelerin ayırt edici gücü yüksek bir ibareye eklenerek yapılan marka tescil başvurusu için yayın kararı verilmiş olsa bile marka sahiplerince itiraz olması halinde, markanın ayırt edici gücünün yüksek olması nedeniyle aslı ve esaslı unsur olduğu kabul edilerek başvuru reddedilebilir. Dolaysıyla başvuru öncesi marka tescil sorgulama ve inceleme işlemlerinin marka uzmanlarınca değerlendirmesi oldukça yararlı olacaktır.

Marka Tescil Başvururu Yapılacak Marka İsminin Bir Başkası Tarafından Yurtdışında Kullanılıyor Olmasının Yaratacağı SorunlarBilindiği gibi yurtdışında kullanılan ancak ülkemizde tescili olmayan  marka isimleri için sıklıkla başvuru ve tescil edilmektedir. Yurtdışındaki markaların tanınmışlığı, kullanıldığı coğrafi alan, reklam ve tanıtımları, ülkemizde bir şekilde  ilgili markalı ürünlerin satılıp satılmadığı vb.gibi oldukça geniş bir perspektiften inceleme ve değerlendirme yapıldıktan sonra başvuru yapılmalıdır.


Tacir yaptığı için gereklerini bilmek zorunda olduğundan sonradan hakkında açılabilecek davalardan ciddi maddi ve manevi kayıplar yaşanabilir. Paris sözleşmesinin sağladığı haklar nedeniyle yabancı menşeli bir marka yıllar sonra bile olsa dava açabileceğini, üstelik kötü niyetin olması halinde dava zaman aşımının olmayacağı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Dolayısıyla bu özelliklerdeki markanın aynı veya benzeri tescil edilmek istenmesi halinde bunu marka danışanlarıyla paylaşmanızı ve olası riskleri yazılı raporlamasını istemeniz oldukça yararlı olacaktır.

Marka Başvurusu Yapılacak Marka İsminin Türkiye' de Başkaları Tarafından Tescilsiz KullanılmasıTürkiye'de binlerce marka halı hazırda tescilsiz kullanılmaktadır. Tescilsiz kullanılan bu marka başvurularına sahiplerince eskiye dayalı kullanım hakkına dayanılarak itiraz edilebileceği gibi dava konusu da yapılabilir. Her markanın kendisine has şartları olmakla birlikte, marka tescil başvuru öncesi ilgili marka ismini ilgili mal ve hizmetlerde kullandığını ispatlaması koşuluyla marka bülten yayınına itiraz edilmesi halinde marka tescil başvurusu reddedilebilir.
İki Sınıflı Marka Tescil Başvuru ve Belge Ücreti (KDV DAHİL)

BAŞVURU ₺973
BELGE ₺986= TOPLAM ₺1.959

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757


ALAN ADI (DOMAIN) SORGULAMA VE ARAŞTIRMA


Online tescil sayfamızda bulunan “alan adı” bölümünden tescili düşünülen isimlere uygun alan adlarının (domain) olup olmadığını inceleyebilirsiniz. COM  ve NET vb. uzantılı alan adlarının olmaması halinde COM TR alan adlarının tescil süreçleri farklı olduğundan Etkin Patent Danışmanlarından yardım ve destek alabilirsiniz.

İsim tescili yapılacak alan adının, ulusal ölçekli marka konumlandırılması yapılmış ve temel pazarlama hedefi Türkiye olacaksa mutlaka COM TR veya en azından COM uzantılı olmalıdır. Etkin Patent olarak NET alan adı uzantısı dahil info, web.tr, name veya NAME TR vb. alan adlarını önermemektedir.

Dahası ve en önemlisi marka isminin aynısının barındıran alan adı tahsis ve tescil edilmelidir. Çoğunlukla başlangıçta ürün ve hizmetin niteliklerini barındıran alan adları cazip görünse bile, zamanla ilave edilen ekin aslında ürün ve hizmetin markalaşmasına katkı sunmadığı gibi zayıflamasına sebebiyet verdiği anlaşılmakta ancak uzun senelerce kullanımı nedeniyle istemeyerek de olsa kullanımına devam edildiği gibi asıl marka isminin bir başkası adına faklı mal ve hizmetlerde tescil edildiğinden yeniden tahsis ve tescili de mümkün olmamaktadır.

Etkin Patent olarak, örneğin “etkin patent” ibareli markamız olduğunu varsayarsak,  tahsis ve tescil edilecek en uygun domain “etkinpatent.com ve/veya etkinpatent com tr “ alan adı olmalıdır.

Yine Etkin Patent olarak örneğin etkinpatent.com vb gibi asıl faaliyet alnıyla ilişkilendirmek zorunda olan isimler için ürün veya hizmetin niteliklerini bildirir ilave ekler kullanılmasını önermektedir.

Etkin Patent özellikle COM TR  başta olmak üzere alan adı tahsis ve tescillerinde ayrıcalıklı ve yenilikçi çözümler üretmektedir. Sizlerde isim tescili yapılacak alan adları konusunda her zaman marka danışmanlarından yardım ve destek alabilirsiniz.


Marka Yenileme Ücreti (KDV DAHİL)

RESMİ ÜCRET ₺940
HİZMET ÜCRETİ ₺177= TOPLAM ₺1.117

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYAT LİSTESİ)

0536 580 3757ONLİNE TESCİL


Etkin Patent yaratıcı çözümlerine, ayrıcalıklı hizmetlerine ve hiçbir yer olmayan İNDİRİMLİ hizmet ücretleri için 0536 580 37 57 telefonumuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz.


İNDİRİMLER/ KAMPANYALAR


Marka Tescil Tasarım Tescil

ONLİNE TESCİL


Etkin Patent yaratıcı çözümlerine, ayrıcalıklı hizmetlerine ve hiçbir yer olmayan İNDİRİMLİ hizmet ücretleri için 0536 580 37 57 telefonumuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz.


İNDİRİMLER/ KAMPANYALAR


Marka Tescil Tasarım Tescil

Diğer Hizmetler

Konu ilgili diğer hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

MARKA SORGULAMA

Marka tescil sorgulama nedir ve nasıl sorgulama yapılması gerektiği, dikkat edilecek  hususlar ayrıntılı açıklanmaktadır.

MARKA ARAŞTIRMA

Yurtiçi ve Yurtdışı marka araştırma veritabanları, araştırma ve inceleme yapılırken dikkat edilecek önemli hususları ve uzman görüşlerini bulabilirsiniz.  

YURTDIŞI MARKA SORGULAMA

Uluslararası marka tescil sitemi olan WIPO ve AB Topluluk marka sistemi olan OHİM nezdinde kayıtlı markalar arasında araştırma yapabilirsiniz.

İSİM TESCİL SORGULAMA

Marka, şirket ve firma isimlerinin tescil sorgulama ve araştırmalarının nerede ve nasıl yapılacağını ve konu hakkında uzman görüşlerini bulabilirsiniz.

ÜCRETSİZ MARKA ARAŞTIRMA

Firma isim ve unvanlarının nasıl olması gerektiği ve tescil öncesi nerede ve ne şekilde sorgulama ve araştırma yapılacağı ayrıntılı anlatılmaktadır.

ŞİRKET İSMİ SORGULAMA

Şirketlerinin Ticaret Unvanı seçim kriterleri, Ticaret Odaları kayıt ve tescil koşulları ve nasıl araştırma yapılması gerektiği ayrıntılı anlatılmaktadır.

PATENT SORGULAMA NEDİR VE NASIL YAPILMALIDIR

Buluşların tescili öncesi patent sorgulama nedir ve nasıl yapılması gerektiği ayrıntılı anlatılmaktadır.

PATENT ARAŞTIRMA

Ulusal ve Uluslararası önceden tescilli patent ve faydalı model kayıtlı veritabanları üzerinde araştırma ve incelemeye ait detaylı bilgi verilmektedir.

TASARIM TESCİL SORGULAMA

Önceden Yurtiçi ve Yurtdışı tasarım tescil veritabanları üzerinde araştırma ve incelemelerin nasıl yapılacağı dair uzman görüşlerini bulabilirsiniz.