Giresun Kalite Tombul Fındığı Coğrafi İşaret olarak tescil edildi Giresun Kalite Tombul Fındığı Giresun bölgesinde, belki bir miktar da Beşikdüzü, Vakfıkebir, Perşembe bölgesinde yetişen fındığın adıdır. Ürün artık coğrafi işarete sahiptir
Giresun Kalite Tombul Fındığı Coğrafi İşaret olarak tescil edildi
Etkin Patent
+90 212 212 35 18 bilgi@etkinpatent.com Nakit, Kredi Kartı veya Havale +905365803757 Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul

Hakkımızda

E-Mağaza

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Hukuk

Blog

Giresun Kalite Tombul Fındığı Coğrafi İşaret Olarak Tescil Edildi

Ana Kategori : Blog, Kategori : Marka Haberleri
Giresun Kalite Tombul Fındığı Coğrafi İşaret olarak tescil edildi Giresun Kalite Tombul Fındığı Giresun bölgesinde, belki bir miktar da Beşikdüzü, Vakfıkebir, Perşembe bölgesinde yetişen fındığın adıdır. Ürün artık coğrafi işarete sahiptir Marka Haberleri
Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Giresun Kalite Tombul Fındığı'nın Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından tescil edildiğini belirterek, "Tüketici hassasiyet gösterdiği sürece başka bir fındığın Giresun kalite adı altında satılabilmesi mümkün olmayacak" dedi.Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Giresun Kalite Tombul Fındığı'nın dünyada eşi benzeri bulunmayan bir aromaya sahip olduğunu söyledi.Bu fındık çeşidinin Giresun'a özgü olduğunu dile getiren Bayraktar, "Bu, Giresun bölgesinde, belki bir miktar da Beşikdüzü, Vakfıkebir, Perşembe bölgesinde yetişen fındığın adıdır. Ürün artık coğrafi işarete sahiptir ve FİSKOBİRLİK adına tescillenmiştir." diye konuştu. Bazı fındıkların, Giresun Kalite Tombul Fındığı adı altında piyasaya sürüldüğünü anlatan Bayraktar, şunları kaydetti:"Bundan sonra tüketici tükettiği ürünün hakikaten Giresun kalite mi Giresun bölgesine mi ait olduğunu araştırmak isterse bu ürünün menşeine kadar inecek. Giresun kalite diye satılan fındık hakikaten Giresun kaliteyse bunu Giresun'un A mahallesinde, B köyünde hangi şahsın bahçesinden çıktığına da ulaşılmış olacak. Ürünün pazarlanması konusunda da çok önemli bir hadise bu."Lütfi Bayraktar, Giresun Kalite Tombul Fındığı'nın sektör açısından özel konuma sahip olduğunu belirterek, "Bu anlamda fiyat açısından bir farkı var Giresun kalitenin. Dolayısıyla 2000-2001 yıllarında coğrafi işaret anlamında belge alınmış, bunu tescillemek bize düşmüş. Yaklaşık 15 yıllık süreç. Bundan böyle tüketici hassasiyet gösterdiği sürece başka bir fındığın Giresun kalite adı altında satılabilmesi mümkün olmayacak. Dolayısıyla bu da Giresun kalite fındığa, mutlaka değer anlamında katkı sunacaktır." ifadelerini kullandı.Bayraktar, vatandaşların, Giresun Kalite Tombul Fındığı adı altında başka bir çeşit satıldığını fark etmesi durumda mutlaka öncelikle FİSKOBİRLİK'e, daha sonra o bölgedeki ilgililere başvurmasını istedi.Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan ise Giresun yöresine has tombul fındığın dünya genelinde bir marka oluşturduğunu belirtti. bu fındığın tescil edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Karan, "Dünyada ve ülkemizde bakıldığında market ve kuruyemişlerde çerezlik olarak satılan fındık Giresun kalite tombul fındıktır. Giresun kalite fındığın tescil edilmesi değerine değer katmıştır. Bu da üreticimiz adına gurur vericidir. Tescillenmesine vesile olan FİSKOBİRLİK'e üreticilerimiz adına teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.
Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8, 34387 Mecidiyeköy/İstanbul Türkiye +90 212 212 35 17 Etkin Patent

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Giresun Kalite Tombul Fındığı'nın Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından tescil edildiğini belirterek, "Tüketici hassasiyet gösterdiği sürece başka bir fındığın Giresun kalite adı altında satılabilmesi mümkün olmayacak" dedi.


Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Giresun Kalite Tombul Fındığı'nın dünyada eşi benzeri bulunmayan bir aromaya sahip olduğunu söyledi.


Bu fındık çeşidinin Giresun'a özgü olduğunu dile getiren Bayraktar, "Bu, Giresun bölgesinde, belki bir miktar da Beşikdüzü, Vakfıkebir, Perşembe bölgesinde yetişen fındığın adıdır. Ürün artık coğrafi işarete sahiptir ve FİSKOBİRLİK adına tescillenmiştir." diye konuştu. Bazı fındıkların, Giresun Kalite Tombul Fındığı adı altında piyasaya sürüldüğünü anlatan Bayraktar, şunları kaydetti:


"Bundan sonra tüketici tükettiği ürünün hakikaten Giresun kalite mi Giresun bölgesine mi ait olduğunu araştırmak isterse bu ürünün menşeine kadar inecek. Giresun kalite diye satılan fındık hakikaten Giresun kaliteyse bunu Giresun'un A mahallesinde, B köyünde hangi şahsın bahçesinden çıktığına da ulaşılmış olacak. Ürünün pazarlanması konusunda da çok önemli bir hadise bu."


Lütfi Bayraktar, Giresun Kalite Tombul Fındığı'nın sektör açısından özel konuma sahip olduğunu belirterek, "Bu anlamda fiyat açısından bir farkı var Giresun kalitenin. Dolayısıyla 2000-2001 yıllarında coğrafi işaret anlamında belge alınmış, bunu tescillemek bize düşmüş. Yaklaşık 15 yıllık süreç. Bundan böyle tüketici hassasiyet gösterdiği sürece başka bir fındığın Giresun kalite adı altında satılabilmesi mümkün olmayacak. Dolayısıyla bu da Giresun kalite fındığa, mutlaka değer anlamında katkı sunacaktır." ifadelerini kullandı.


Bayraktar, vatandaşların, Giresun Kalite Tombul Fındığı adı altında başka bir çeşit satıldığını fark etmesi durumda mutlaka öncelikle FİSKOBİRLİK'e, daha sonra o bölgedeki ilgililere başvurmasını istedi.


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan ise Giresun yöresine has tombul fındığın dünya genelinde bir marka oluşturduğunu belirtti. bu fındığın tescil edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Karan, "Dünyada ve ülkemizde bakıldığında market ve kuruyemişlerde çerezlik olarak satılan fındık Giresun kalite tombul fındıktır. Giresun kalite fındığın tescil edilmesi değerine değer katmıştır. Bu da üreticimiz adına gurur vericidir. Tescillenmesine vesile olan FİSKOBİRLİK'e üreticilerimiz adına teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.