Patent Haberleri » Etkin Patent Dünyada ve Türkiye'de yeni buluş, patent ve faydalı model haber ve yorumları inceleyebilirsiniz.
Patent Haberleri » Etkin Patent
Etkin Patent
+90 212 212 35 18 bilgi@etkinpatent.com Nakit, Kredi Kartı veya Havale +905365803757 Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul

Hakkımızda

E-Mağaza

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Hukuk

Blog

Blog

Zıraat Bankası Nın İnsansız Banka Şubesi Hizmete Girdi

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, VTM cihazlarını bünyesinde bulunduran ve “insansız bankacılık” olarak adlandırdıkları ilk şubelerini Bursada hizmet Devamı »

Türk Sinemasında 3 Boyutlu Film Heyecanı Yaşanıyor

Türk sinema sektörü yıl sonunda gişede 275 milyon doları hedeflerken Yeşilçam'da 3 boyutlu film heyecanı yaşanıyor. Yıl sonunda sinema salonlarının 45 milyon ad Devamı »

Bu Bedava Araç İnternette Fare Kullanmayı Tarihe Karıştıracak.

Bu bedava araç internette fare kullanmayı tarihe karıştıracak. Üstelik hem Firefox, hem Chrome için!Fare kesinlikle her bilgisayar kullanıcısının vazge Devamı »

İnovasyona Yüklenelim Siyaset Ve Ekonomide Daha Güçlü Olalım

TİM Başkanı Oğuz Satıcı, innovasyonun önemine dikkat çekerek, siyasette daha güçlü, etkin ve dediğini yaptıran bir ülke olmak için ekonomik olarak daha gü Devamı »

İnovasyonun Hızı

Silikon Vadisi'ndeki Danimarka İnnovasyon Merkezi'ne 14 Ağustos'ta Danimarkalı tasarım firması Goodmorning Technology'nin ödüllü tasarımcısı Fre Devamı »

Kıymalı Elma Dolmasında Saklanmış İnovasyon

Funda ÖzkanBugüne kadar 'inovasyon-yaratıcılık' konusunda bir dizi seminere, konferansa katılmış biri olarak iddia edebilirim ki, hiçbiri Ali Poyr Devamı »

Yeni Fikirler Yeni İşlere Dönüşecek

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öncülüğünde, üniversite öğrencilerini yenilikçi ürün ve teknoloji geliştirmeye teşvik amacıyla düzenlenen "Yeni Fikirler Ye Devamı »

Fabrikalara Ar-ge Teşviki Teknoparkları Tedirgin Etti

Fabrikaların içinde Ar-Ge teşviki yasasının teknoparklara yatırımın çekiciliğini yok ettireceğini düşünen teknopark yöneticileri, bu tehdide karşı önlem alınmas Devamı »

Riccardo Illy, Türk Sanayicilerine İnovasyonu (yenilik) Anlattı.

İstanbul Sanayi Odası'nın kongresine gelen ünlü kahve markası Illy'nin sahibi Riccardo Illy, Avrupayı kahveyle tanıştıran Türklerin bu üründe markala Devamı »

Küreselleşme Ve İnternet

Hürriyet gazetesi yazarlarından Mustafa Emre Civelek, son zamanların en çok tartışılan konusuna açıklık getirdi. İşte Civelik'in yorumu...Esas olarak Devamı »

Yaratıcı Olanın Başımızın Üstünde Yeri Var

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Kulübü, 'İnovasyon' konulu bir proje yarışması düzenliyor. 12-15 Mart tarihleri arasında İTÜ Maçka Yer Devamı »

Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile ODTÜ Teknokent'in, Elginkan Vakfı ana sponsorluğunda düzenlediği "Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması" girişimci gençlerin yenilikçi fikirlerini işe dönüştürme imkanı sunuyor. Devamı »

Bir Fikri Olup Da Sermayesi Olmayana Sermaye

Bir fikri olup da sermayesi olmayana sermayedar bulup, fikrin şirketleşmesini sağlayan melek yatırımcılık artık Türkiye'de.İlk olarak SMS Group'u hayata Devamı »

Rekabet İçin En Önemli Silah İnovasyon Oldu

Türk ayakkabı sektörünün önde gelen üreticilerinden Ziylan Grubu’nun ikinci kuşağı, küresel ayakkabı zincirlerinin ’istilasına’ karşı yeni str Devamı »

Microsoft,inovasyon Merkezi Kurma Kararı Aldı

Microsoft, Türkiye'de yazılım geliştirmek isteyenlerle yazılım ihtiyacı olanları buluşturmak ve ihraç edilebilecek standartta yazılım geliştirmek için inovas Devamı »

Amaç Yeni İnsanlar, Yeni Fikirler Ve Yeni Trendler Keşfetmek.

Her ayın üçüncü cuma günü, sabah saat 08.00'de, Kanyon Starbucks'ta; reklam, pazarlama, marketing sektörlerinden profesyoneller ve yeni internet projeleri ol Devamı »

İyi Bir Fikri Olanlara Sermaye Desteği

İyi bir fikri olup da sermayesi olmadığı için bunu uygulamaya sokamayanlar için artık Türkiye’de ’melek’ yatırımcılar devreye girdi.Türkiye Devamı »

Eşimin Bulduğu İlaç Sayesinde Akciğer Hipertansiyonuna Çözüm Ürettik.

Dünya Yılın Girişimcisi ödülünü İsviçreli ilaç firması Actelion'un kurucusu Dr. Jean Paul Clozel kazandı. Clozel, "Eşimin bulduğu ilaç sayesinde akciğer Devamı »

Yeni İnovasyon Merkezi Listemizde Türkiye Kesinlikle Yer Alır

Ödeme sistemleri şirketi Mastercard’ın Global Pazarlar Başkanı Walt Macnee, "Türkiye’deki güzel uygulamalardan iyi sonuçlar alınmaya devam edil Devamı »

Yeşil Devrim Yaşanıyor

Enerji ve su tüketimini minimuma indiren çamaşır, bulaşık makineleri, organik televizyonlar... Artık birçok firma otomotivden beyaz eşyaya, yapıdan aydınlatmaya Devamı »

Artık İş Dünyasında Başarılı Olabilmenin Sırrı İnovasyonda...

Artık iş dünyasında başarılı olabilmenin sırrı inovasyonda... Yeni girişimcilere iş dünyasında başarılı olabilmenin ipuçlarını veren aylık ekonomi dergisi PL Devamı »

Mustafa Olayı Başlı Başına Bir Algılama Yönetimi Olayı.

Şimdiye kadar çoktan öğrenmiş olmalısınız: Her şey her zaman göründüğü gibi değildir. Çünkü gerçek, bizim onu nasıl algıladığımıza göre değişebilir. En basit Devamı »

Göbekli, Bıyıklı Aşçıların Yerini, İnce Görünümlü, Yabancı Dilli, Dünyayı Takip Eden Aşçılar Alıyor.

ÜLKEMİZDE aşçılık artık geleceği parlak, itibarı yüksek, star yaratmaya müsait, geliri yüksek bir iş olarak görülüyor. Dolayısıyla son yıllarda gastrono Devamı »

Ünlü Trend Sosyologları Ve Fütüristler Bu Yıl Da Gelecek Yıla Dair Tahminlerini Açıkladılar

Trendwatching'in 2009 raporuna göre Çin marka ve modelleri kopyalamaya devam edecek. Fakat yavaş yavaş kaliteli kendine has ürünler de üretmeye başlayac Devamı »

Kriz Firmaları İnovasyona Yönelti

İzmir'de temizlik ürünleri üreten bir fabrika, ekonomik kriz nedeniyle maliyeti artan üretim hattını geliştirecek makineyi kendisi yaptı.Kemalpaşa ilçesinde Devamı »

Online Pazarlama Ve İletişimin Yeni Kuralları

İstanbul'dakiseminerinde günümüzde online tüketiciye ulaşmanın ve onunla iletişimsağlayabilmenin yollarını anlatacak olan David Meerman Scott,pazarlamacılar Devamı »

Hayata Artı Gençlik Programı, Gençlerin Çevre Odaklı Projelerine Destek Oluyor

14.08.2010"Herkes kapısının önünü temizlese, dünya daha yaşanılır olurdu," sözünü herkes duymuştur, en az bir kere de kullanmıştır. Siz bu sözün Devamı »

İnovasyon İnsanın Sınırlarını Aşmasına İzin Verir

Ege Üniversitesi 2010-2011 Eğitim ve Öğretim Yılı açılış etkinlikleri programı kapsamında düzenlenen, Ülkemizde inovasyon neden gecikiyor? adlı panelde konuşan Jan Nahum, İnovasyon insanın sınırlarını aşmasına izin verir dedi. Devamı »

İnteraktif Pazarlama Dünyasındaki Yenilikler

İstanbul Modern Sanat Müzesinde gerçekleşen zirveye, içeriğin dijital pazarlamada önemi ve yeni teknolojiler damgasını vurdu. Türkiye'nin lider firmalarının Devamı »

10 Milyon Kişiye Ulaşması Hedeflenen Global Girişimcilik Haftası

TOBB himayesinde Endeavor'ın ev sahipliğinde yapılan çalışmayla gençlere girişimciliği aşılayacaklarını söyleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Biz ‘ Devamı »

Yaşlanmayı Geciktiren Havlular, Yara İyileştiren Kumaşlar, Vücuttaki Statik Elektiği Alan Ürünler

UTİB'in Bursa'da düzenlediği ‘Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi' çok ilginç inovatif projelere sahne oldu. Yaşlanmayı geciktiren havlular, yara i Devamı »

Depremi Önceden Uyaracak Alet

Tayvanlı bir bilim adamı, heyecan yaratan bir buluşa imza attı. El büyüklüğündeki alet bilgisayara takıldığında 15 saniye öncesinde depremi haber verecek. Devamı »

Bellek Teknolojisini Değiştirecek Çalışma

ABD li bilim adamlarının doğada bulunan grafin adlı bir maddeyi kullanarak bellek teknolojisinde büyük bir aşama kaydetmek için çalışmalarını sürdürdüyor. Devamı »

Bilim Adamları Tüm Vücudu Kontrol Eden Beyni Kontrol Etmeyi Başardı

Bilim adamları insan beynin gizemlerini halen tam olarak çözebilmiş değiller. Fakat bu onları denemekten alı koymuyor. Devamı »

Nokia Dan Apple A Patent İhlali Davası

Nokia, kendi teknolojisinin bedelinin ödenmediğini belirterek Apple’ı “Nokia’nın buluşlarının üzerinden bedava geçinmekle” suçladı. Nokia firması yaptığı açıklamada Devamı »

Katlanıp Cebe Giren Görüntü

ODTÜlü araştırmacılar, katlanabilir özellikteki esnek görüntü cihazlarının yapımında gerekli binlerce rengi tek bir plastik malzemeyle elde eden teknoloji geliştirdi Devamı »

Otomobiller İçin Telepathy Uzaktan Yönetim Ve Kontrol Sistemi Geliştirildi

Fiat Otomobil ve Fiat Ticari Araçlar, araç üzerine yerleştirilen aracın elektronik sistemleriyle entegre olarak çalışan Avrupanın ve Türkiyenin ilk araç yönetim sistemi Fiat Telepathyi hayata geçiriyor Devamı »

Öldürmeyen Silah

ABDli bir şirket tarafından geliştirilen, öldürücü olmayan ve yaydığı sersemletici yeşil ışıkla düşmanı etkisiz hale getiren lazer silahlar, Türk güvenlik birimlerine tanıtıldı Devamı »

Türk Yapımı Güneş Arabası Formula G Yarışlarına Katılıyor

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümü yürüttüğü güneş arabası projesini tamamladı. Öğretim görevleri ve öğrencilerinin yaklaşık 6 ay Devamı »

Türk Yapımı Üç Boyutlu Cep Telefonu

Avrupada 7 ülkenin üzerinde çalıştığı, üç boyutlu görüntülerden fotoğraf ve video çekimleri yapabilen telefonun tüm testleri tamamlandığında, cep telefonundan karşılıklı olarak üç boyutlu iletişim kurulabilecek Devamı »

Tasarlanan Robot Makine Dalgıçları Büyük Bir Sıkıntıdan Kurtardı

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makina Mühendisliği bölümünde, balık çiftliklerinde önemli bir maliyet unsuru olan ölü balık toplanması işi için robot makine geliştirildiği bildirildi Devamı »

Felçlilerin Nefes Alıp Vererek Yazı Yazabilmesini Sağlayan Burun İçi Bir Cihaz

İsrailli uzmanlar, felçlilerin nefes alıp vererek yazı yazabilmesini sağlayan burun içi bir cihaz geliştirdi. Cihaz sayesinde felçliler, internette sörf yapabilecek, tekerlekli sandalye kullanabilecek Devamı »

Ekran Koruyucu Gibi Çalışan Bir Program Çok Ender Görülen Bir Yıldıza Ulaştı

Uzay araştırmalarında kişisel bilgisayarların kullanılmasına imkan veren küresel bir proje geçtiğimiz yıl başlatılmış ve binlerce insan gönüllü olarak bilgisayarlarına yazılım yüklemişti Devamı »

Parmak İzinin Yok Olması Halinde Bile Tespit Edebilen Nanoteknoloji Tabanlı Bir Yöntem Geliştirdi

Türk araştırmacılar, suçlulara ait parmak izini, çeşitli nedenlerle yok olması halinde bile tespit edebilen dünya genelinde ilk kez uygulanan nanoteknoloji tabanlı bir yöntem geliştirdi Devamı »

Bilim Adamları Kuru Su Üretti

İngiliz Telegraphın haberine göre, bilim dünyasında yeni kapılar açacak olan "kuru su" yapı olarak pudra şekere benziyor ve kimyasalların kullanılma yöntemini tamamıyla değiştiriyor Devamı »

İngiliz Bilim Adamları Buğdayın Genetik Şifresini Çözdüler

Liverpool Üniversitesi bilim adamlarından Neil Hall, buğdayın genetik dizisini çözdüklerini ve yakında bunu internetten açıklayacaklarını söyledi Devamı »

Apple Dokunmatik İmac İçin Patent Başvurusu Yaptı

ABDli teknoloji şirketi Apple, iMaclerde yeni bir dönem başlatmaya hazırlanıyor. Proje, iMacin yaptığı patent başvurusu üzerine ortaya çıktı Devamı »

Güneş Sistemi Dışında Satürne Benzeyen İki Yeni Gezegen Keşfedildi

Science express dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırma, iki dış gezegenin (exoplanet) Satürne benzediği ve muhtemelen Dünyanın ölçülerine yakın üçüncü bir dış gezegenin Devamı »

120 Megapiksel Dijital Kamera Algılayıcısı

Gelecek nesil cihazlarda kullanılması planlanan bu dijital kamera algılayıcısı tam 120 megapiksel ile dudak uçuklatıyor.Dünyada türünün ilk örneği olan bu algılayıcı 13.280x9184 piksel çözünürlük sunuyor Devamı »

Yağa Gerek Duymayan Fritöz

Hollandalı elektronik devi Philips, devrim niteliğinde, yağa gerek duymayan fritöz geliştirdi Mutfakta devrim olarak nitelendirilen AirFryer yağa gerek olmadan Devamı »

İnsanlı Ve İnsansız Olarak Kullanılabilen Hibrid Hava Aracı

Çok maksatlı bir hava aracı olan Lockheed Martinin Hibrid Hava aracı P-791, insanlı ve insansız olarak veya istihbarat toplamak ve ulaşım aracı olmak üzere tasa Devamı »

Güneş Enerjili Prototip Makam Ve Hasta Servis Aracı

Adıyaman Üniversitesinde tasarlanarak üretilen ve yöreden esinlenerek ‘Fırat' ve ‘Commagene' adları verilen güneş enerjili araçlar, testleri y Devamı »

Odtü Nün Susuz Yangın Söndürme Arac Buluşu

ODTÜ nün hocası Hakan Gürsu ve onun genç ekibinden oluşan Designnobis şirketi, dünyanın ilk susuz çalışan yangın söndürme aracını üretmeyi başardı Devamı »

Googleın En İyi Fikir Yarışması Sonuçlandı

Googleın en iyi fikir yarışmasında,Beş proje ödüle ve desteklenmeye değer görülerek, bu projeler için 10 milyon dolarlık yatırım yapılmasına karar verildi.Googl Devamı »

Yozgatlı Mücitin Geliştirdiği Yakıt Tasarruf Cihazı

Yozgatlı mucit Talat Mollaoğlunun geliştirdiği LPG, benzin ve dizelle çalışan tüm motorlarda kullanılabilen Eko-66 yakıt tasarruf cihazı, traktörlerde denendi. Devamı »

Dyo Dan Hybrid Teknolojiyle Üretilen Leke İtici Boya

DYO, ‘hybrid' teknolojiyle ürettiği yeni boyasını Paintistanbul 2010'da tanıttı. Güçlü leke itici özelliğiyle öne çıkan ürün, diğerlerine oranla dah Devamı »

Göz Dokunuşu

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Bölümünde ''Göz Dokunuşu'' adıyla yürütülen çalı Devamı »

Şifreler 25 Kat Daha Hızlı Çözülebilecek

Bir yazılım firması tarafından geliştirilen şifre bulma/hatırlama yazılımı (Password Recovery) sayesinde şifresi unutulduğu için kullanılamayan dokümanlar yenid Devamı »

Spam Yollayana 2 Yıl Hapis Cezası

ABD'de, internet üzerinden, milyonlarca reklam amacı taşıyan istenmeyen elektronik posta (spam) gönderdiği gerekçesiyle yargılanan bir kişi, 2 yıl 3 ay hapi Devamı »

Yapay Zeka

Yapımcılığını Teamvision firmasının üstlendiği, Pro Evolution Soccer (PES) 2008 piyasaya çıktı.Oyunda, futbolcuların hareketlerini ve paslaşmalarını izley Devamı »

Mac Os X İn Son Bombası!

Apple'ın yeni ürünü Mac Os X Leopard, içerisinde birbirinden yeni birçok özelliği barındırıyor.Yeni Leopard Server, Apple'ın kullanım Devamı »

Müzik Her Yerde!

Bu hafta, Sonos Dijital Müzik Sistemi ile Samsung'un yeni iki cep telefonu modelini de tanıtacağız.Sonos Dijital Müzik Sistemi Sonos Dijital Müzik Sis Devamı »

Nortonun 2008 Sürümleri

Norton Internet Security 2008 ve Norton Antivirüs 2008'in pazara sunulduğu duyuruldu.PC NetSymantec, kullanıcı bilgisi dahilinde gerçe Devamı »

Peynir Suyundan Alkol!

Devlet Planlama Teşkilatı'nın da desteklediği proje ile Türk bilim adamları, peynir atık suyundan alkol üretti.Cüneyt Ateş Hacettepe Üniversitesi Mühe Devamı »

Mönitörlerin Arkası Radyasyon Yayıyor!

Monitörlerin arka kısmındaki radyasyonun ön kısmından çok daha fazla olduğu, bu nedenle "sırt sırta" konulan bilgisayarlarda çalışanların yüksek radya Devamı »

Şıklık Ve Sadelik Bir Arada

Şık ve sade tasarımıyla hayranlık uyandıran HP Compaq 6820s, 17 inç TFT ekranı ve 2,95 kilogramdan başlayan ağırlığıyla rahat bir kullanım sağlıyor. Bu bilgisay Devamı »

420 Fotoğrafçının Kadrajından İstanbul

Olympus E3'ün İstanbul'daki dünya tanıtımında Avrupalı 420 ünlü fotoğrafçı ve gazeteci 30 kişilik gruplar halinde 14 gün İstanbul'u görüntüleyece Devamı »

Dünyanın En Hızlı Kamerası

Japon Casio şirketi, dünyanın en hızlı dijital fotoğraf makinesini tanıttı. 2008 yılında piyasaya çıkacak olan makine, saniyede 60 adet 6.0-mega piksel çözünürl Devamı »

Hafif Ve İnce

Protrek serisindeki diğer modellerden ortalama %10 daha dar ve %27 daha ince olan PRG-120; bileğe uyumlu ergonomik tasarımı inceleyebilirsiniz. Devamı »

Bmw-ıntel F1

BMW ve Intel'in ortaklaşa geliştirdiği bilgi ve iletişim (BİT) sistemleri, BMW Sauber F1 yarış otomobilinde Las Vegas'ta dünyanın en büyük teknoloji fua Devamı »

Blu-ray Medya

Verbatim'den Blu-ray Video kamera kullanıcılarına yönelik 8 cm boyutundaki Yüksek Çözünürlü Video Kayıt Blu-ray Medya diski. Saklama medya uzmanı olan Verba Devamı »

Ibm Yenilikleri Tanıttı

Son 10 yıldır ara katman yazılım alanına odaklanarak, çözüm ortakları ile çok ciddi bir büyüme gerçekleştiren IBM, yazılım dünyasındaki son y Devamı »

Google Benzinliklerde Bilgi Pompalayacak

İnternetin en büyük arama motoru, şimdi de yolunu kaybeden sürücülere yardım eli uzatıyor. Google, gelecek aydan itibaren ABD çapındaki binlerce benzinlikte, yo Devamı »

Türk Buluşuna Altın Ödül

34 ülkenin 800 den fazla buluş ve yeniliklerinin sergilendiği ve dünyanın en prestijli fuarlarından olan IENA 2007 fuarı 01 ? 04 Kasım 2007 tarihinde Alm Devamı »

Sahibini Takip Eden Bavul

Rus bilim adamları, bir ilke imza atarak sahibini takip eden dünyanın ilk akıllı bavulunu icat ettilerSon teknoloji kullanılarak üretile Devamı »

Yazı Tahtaları Tarih Oluyor

Yazı tahtalarını bilgisayar ekranına dönüştürecek sisteminin tanıtımı yapıldı Topkapı Eresin Otel'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Çözüm Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk, eğitimin bireylerin ve toplumların geleceğini etkile.. Devamı »

İnsanlarda Kopyalanacak

Bilim adamları ilk kopya koyun Dolly'den sonra insan kopyalama çalışmalarına başladıBilim adamları dünyada ilk kez yetişkin bir maym Devamı »

Dünyanın Doğuşu Görüntülendi

Japon uzay ajansının (JAXA) Ay'ın yörüngesinde bulunan aracı "Kaguya", ilk kez özel bir kamerayla "Dünya'nın doğuşunu" yüksek çözünü Devamı »

Nanoteknolojiyle Hayaller Gerçekleşecek Mi?

Asım Aksoy Yıltan Bitirim Artık hijyenik çatallar,ıslanmayan kıyafetler ve daha nice yenilikler artık hayallerde değil!Nanaoteknolojinin Nimetlerine Bir Kapı Yıllar önce bir odayı tek başına dolduran bilgisayarlar,önce masaüstlerimize,şimdilerde de c.. Devamı »

İlginç Türk Buluşları

Yangında sırt asansörü, suda batırmayan mayoEkonomideki hareketlenme patent başvurularında büyük artışa yol açtı. Patent alan Türk buluşları arasında suda batır Devamı »

Türk Vuruşu Tam İsabet

Aselsan, hareket halinde yapılan atışlar yanında hareketli hedeflere dönük isabet oranını maksimuma yükselten, yeni 'stabilize Makinalı Tüfek Sistemi' g Devamı »

Çığır Açacak İcatlar Yarıştı

AIDS ve Kuş gribi virüslerinin teşhisini en kısa zamanda yapan biosensör jüri özel ödülene layık görüldü.AIDS ve Kuş gribi hastalıkların Devamı »

Bu Kağıt Kendini Temizliyor

Silinebilir kağıt üzerindeki bilgiler 16-24 saat içinde kendiliğinden yok oluyor ve kağıt tekrar kullanılıyorXerox, "silinebilir ka Devamı »

Gazete Tarihe Karışacak

Elektronik ortamda dünyanın parakendeci kitap devlerinden Amazon.com'un kablosuz erişimle elektronik kitap okuyucusu (reader) "Kindle"ın satışına Devamı »

Odtünün Akıllı Camı Ucuzlatan Buluşu

Görüntü cihazlarının ekranlarının plastik malzemeyle ucuza üretilmesini olanaklı kılan yeni bir malzeme geliştirildi.Yeşil renk oluşturulamad Devamı »

İnsan Hayatını Etkileyen 25 Buluş

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insan hayatını en fazla etkileyen ve kullanımından vazgeçilmeyen 25 buluş açıklandı.İnsan hayatını en Devamı »

Oyalı Dünyaya Geldi

Türkiye'nin ilk klon projesi olarak bilim tarihine geçen 'Kopya Koyun Projesi'nin meyvesi 'Oyalı', dün İstanbul'da dünyaya geldi. Devamı »

Toyota Kırmızı Işıkta Kendiliğinden Duracak

Japonların bir numaralı otomobil üreticisi Toyota, otomobillerin kırmızı ışıkta kendiliğinden durmasını sağlayacak sistem geliştirdi.Şirketin, kı Devamı »

Hayat Kurtaran Buluş

Duvarların yıkılmasını önleyen duvar kağıdının İstanbul'da yaygınlaştırılması için çalışma başlatıldı.Alman Karlsruhe Üniversitesi'nin geliştirdiğ Devamı »

İşitme Ve Denge Organını Yapan Gen Bulundu!

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Dr. Mustafa Tekin başkanlığındaki ekip, insanda işitme ve denge organını yapan geni keşfetti.27 Kasım 2007 SalıAÜ Devamı »

Japonya Güvenlikçi Robot Üretti

Japonya'da bir güvenlik şirketi, arananlar listesinde yer alan zanlıları tanıyabilen ve yüz tanıma yazılımı sayesinde yetkilileri uyarabilen bir & Devamı »

Patent Kredilere Teminat Olacak

Birinci, Hülya Avşar ve Cüneyt Arkın'ın isimlerini tescil ettirmek için enstitüye geldiğini söyledi.Patent alınan baş Devamı »

Bu Da Çişimgeldi-cell

İngiltere'nin başkenti Londra'da yeni hizmete giren cep telefonu servisi, "sıkışanların" imdadına yetişecek.İngiltere'de ka Devamı »

İç Organlarımız 3 Boyutlu

Philips firması, insanın iç organlarını 3 boyutlu gösteren yeni bir bilgisayarlı tomografi cihazı geliştirdi.28 Kasım 2007 Çarşambaİlk olarak önceki gün Chicago Devamı »

Türk Doktor Tıbbi Buluşlar Ve Teknoloji Kongresi Nden Mansiyonla Döndü

İZMİR Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan Genel Cerrah Doç.Dr. Ali Doğan Bozdağ, hemoroid ameliyatlarında kullanılan çalışması videoano Devamı »

Kemer Ve Ceketlerde Kullanılabilecek Bu Bilgisayarlar Hayatınızı Değiştirecek

Kemer ve ceketlerde kullanılabilecek bu bilgisayarlar hayatınızı değiştirecek. Nasıl mı?AB 6. Çerçeve Programıkapsamında 48 ortağın yürüttüğü WearITWork (Giyile Devamı »

Diş Fırçası Güneş Enerjisi İle Çalışabiliyor

Kanadalı bilim insanları tarafından geliştirilen bir diş fırçası güneş enerjisi ile çalışabiliyor. Yeni ürün ışıktan aldığı enerji yardımı ile diş macunu kullan Devamı »

Toyota Şirketi Keman Çalabilen Robot Üretti

Japonya'nın bir numaralı otomobil üreticisi Toyota şirketi, keman çalabilen robot üretti.Robotları stratejik gelişmesinin bel kemiği yapmayı d Devamı »

Kamera Artık Böyle Birşey Nokia N82

Mobil iletişim ve multimedya cihazlarında dünya devi Nokia; kamera, navigasyon ve İnternet erişimi işlevlerini bir arada sunan en yeni multimedya bilgisayarı Devamı »

Bilim Adamlarından Akıllı Sutyen

Avusturalyalı bilim insanlarının geliştirdiği, kumaş içine yerleştirilmiş sensörlerle üretilen bir sutyenin, egzersiz yapan kadınlara büyük rahatlık ve kolay Devamı »

Eşcinsel Davranışa Yol Açan Gen

ABD'de yapılan bir araştırmada, meyve sineklerinde eşcinsel davranışa yol açan bir gen bulundu.Amerikan basınında yer alan habere göre, Chicago kentin Devamı »

Yüksek Çözünürlüklü Süper Mercek

Bilkent Üniversitesi doktora öğrencisi Koray Aydın, literatürdeki örnekleri arasında en iyisi olarak gösterilen “yüksek çözünürlüklü süper mercek” g Devamı »

Nasanın Akıl Erdiremediği Sır

Nasa uyduları gökyüzünün 80 kilometre üzerinde halat şeklinde uzanan ışık bulutları keşfetti. Işık bulutları dünyanın atmosferi ile güneş arasında bağlantı sağl Devamı »

Bluteoothu Bileğinizde Taşımak İster Misiniz?

Bluteooth cihazınızı bileğinizde taşımak ister misiniz? Titreşimli bileklik çağrı geldiğinde titreyerek size haber veriyor.Cep telefonları ile görüşme yapmamazı Devamı »

Tübitak Yakıt Pilinde Teknoloji Devleriyle Yarışıyor

TÜBİTAK'ın Gebze Yerleşkesi'ndeki Marmara Araştırma Merkezi hidrojen ve yakıt pilleri üzerindeki araştırmalarını tamamlayarak, öncelikle askeri gemilerd Devamı »

Vücut Saatini Düzenleyen Düğme

Araştırmacılar, insanların vücut saatini düzenleyen genetik mekanizmayı kontrol eden kimyasal düğmeyi bulduklarını bildirdi.California Üniversitesinin "Nat Devamı »

Japonyada Bir Firma Akıllı Eldiven Geliştirdi

Japonya'da bir firma, kullanıcının tuttuğu cisimleri tanıyan ve yapabileceği hatalar konusunda uyarabilen bir "akıllı eldiven" geliştirdi. Devamı »

Temiz Enerji Evi

DENİZLİ'de Pamukkale Üniversitesi'nin altı bilim adamı alternatif enerji kaynaklarının yaratılması, enerji tasarrufunun sağlanması konusunda örnek çalış Devamı »

Dünyada Bir İlk!

Türk bilim adamları dünyada ilk defa uygulanan bir yöntemle kağıt fabrikalardan çıkan atık suyu elektrokimyasal olarak arıttı.Yeni yöntemle biyolojik olarak mik Devamı »

İlk Makinistsiz Tren

Enerji, ulaşım ve savunma konularında iddialı projeler geliştiren Türk mühendis, Türkiye’yi, tren alımı için yurt dışına yüksek miktarda döviz ödemekten k Devamı »

Türk Bilim Adamlarından Süper Tomografi

İstanbul Teknik Üniversitesine (İTÜ) bağlı bir grup bilim adamının üzerinde çalıştıkları tomografi yöntemiyle yerin altındaki mayın, maden, petrol rezervi ya da Devamı »

Kanserin Yayılmasını Önleyecek Buluş

Uzmanlar, "Tes" proteininin, kanser hücrelerinin yayılmasına yardımcı olan "Mena" adlı proteini durdurabildiğini keşfettiİngiliz bilim adaml Devamı »

Milyar Dolarlık Sektörlerin Arkasında Milyon Dolarlık Buluşlar Yatıyor

Türkiye’de özellikle büyüklerimizin kullandığı ’icat çıkartma şimdi’ sözünün tersine icat ettiği ürünü pazarlamayı başarabilen birçok kişi bug Devamı »

Düşünceleri Okuyabilen Cihaz

ABD'li bilimadamları, düşünceleri okuyabilen bir cihaz geliştirdiklerini açıkladı.ABD'de bulunan Carnegie Mellon Üniversitesi'nde görevli uzma Devamı »

10 Yıl İçinde Klavye Ve Fare Kullanılmayacak

Bilişim dünyasının öncüsü Bill Gates, ABD'nin Las Vegas kentinde başlayan Elektronik Fuarı'nın (CES-Consumer Electronic Show-Tüketici Elektroniği Fuarı) Devamı »

Mucize Fikirler

Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilen ve i-Lab uygulamasının kullanıldığı, teknoloji konulu beyin fırtınası workshopında 150 kişi arasından seçilen 12 genç, Devamı »

Bilim Adamları Süper Havuç Üretti

Amerikalı uzmanlar, ekstra kalsiyum sağlayan genetiği değiştirilmiş havuç ürettiler.ABD'nin Texas eyaletindeki Baylor Tıp Fakültesi'nden bir Devamı »

Maymun Beynini Kullanarak Robot Yaptılar!

Japon ve Amerikalı araştırmacılar, bir maymun beyninin yürüme sırasında bacaklara gönderdiği sinyallerle iki bacağını harekete geçirebilen insansı bir robot gel Devamı »

Kazara Keşfedilen 10 Buluş

Patates cipsleri: New York'ta keşfedildiAşçı George Crum, bir müşterisi patates kızartmalarının çok kalın olmasından şikayetçi olunca, çok ince doğradığı pa Devamı »

Akıl Almaz İcatlar

Teknoloji, sadece sokakların değil evlerin de çocuklar için tehlikeli olduğunu düşünen aileler için, birbirinden ilginç buluşlarla, akıllara durgunluk veren Devamı »

Kullanıcının Parmak İzini Tanıyan Bir Sistem Geliştirildi.

Siemens ve teknoloji kuruluşu AXSionics, kullanıcının parmak izini tanıyan bir sistem geliştirdi.Geliştirilen sistem sayesinde çevrimiçi hırsızlık olaylar Devamı »

Japonlardan Dev Buluş

Teknolojik buluşları ile ün yapan Japonlar bu kez de savunma sanayiinde devrim niteliği yapacak bir buluşa imza attı. Japonların uzun çalışmalar sonucu ürettiği Devamı »

85 Milyon Bilinmeyenli Denklemi Çözdüler

Bilkent Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, 85 milyon bilinmeyen içeren dünyanın en büyük bilişimsel elektromanyetik problemini çözerek bir dünya re Devamı »

Nuri Sözkesen, Hibrit Isı Maddesi (hım) Adlı Yeni Nesil Akıllı Madde Geliştirildiğini Açıkladı.

UFO'ya merakıyla tanınan Funika Holding Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nuri Sözkesen, 'Hibrit Isı Maddesi (HIM)' adlı yeni nesil akıllı madde geliştir Devamı »

Ağlatmayan Soğan Üretildi

YENİ Zelandalı ve Japon bilim insanları, "ağlatmayan soğan" üretti. Japon araştırmacıların 2002'de soğanın içinde var olan ve gözyaşına neden o Devamı »

Dünyayı Kurtaracak Altı Proje!

İngiliz Observer gazetesinde, 7 Ekim’de yayımlanan bir yazıda, küresel ısınmaya karşı geliştirilen projeler ve başarı şansları anlatılıyor. İşte öne çıkan altı Devamı »

Yeni Geliştirilen Bir Teknoloji Sayesinde Otomobiller Birbiriyle Konuşacak!

Yeni geliştirilen bir teknoloji sayesinde otomobiller seyahat sırasında topladıkları yol bilgilerini hem sürücüyle hem de trafik yönetim merkezleri ile paylaşac Devamı »

Tübitak Tamamen Özgün Ve Milli Bir Yazılımla Kripto Özellikli Cep Telefonu Geliştirdi

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE), tamamen özgün ve milli bir yazılımla kripto özellikli cep telefonu geliştirdi.Yeni teknoloj Devamı »

Samanyolunda Dünyaya Benzeyen Gezegenlere Sık Rastlandığı Ortaya Çıktı

Arizona Üniversitesinden astronom Michael Meyer, Amerikan Uzay ve Havacılık Kurumunun (NASA)Spitzer uzay teleskobuyla, Güneş'e benzer yıldızların yüzde 2 Devamı »

Mıknatısları Kullanarak Yakıtsız Motor İcat Etti

Emekli teknisyen Ahmet Kolbaşı, mıknatısları kullanarak "yakıtsız motor" icat etti. Mucit, patentini aldığı motorun, "Çağın Buluşu" Devamı »

Araç Güvenlik Savunma Ve Takip Sistemi

Bir Türk firmasının geliştirdiği teknoloji, gasp, tehdit, trafik kazası ya da kaçırma gibi tehlike anlarında, her türlü mesafeden araçların yakıtını keserek Devamı »

Sanal Dünya İle Düşünceleri Yardımıyla İletişime Geçebilecek.

2008 yılının son aylarında, beyinden aldığı elektriksel aktiviteyi sinyale çeviren ve kablosuz olarak bilgisayara gönderen bir headset piyasaya sunulacak. Emoti Devamı »

Özel Güç Giysileri Geliyor

Nano teller sayesinde, artık Crysis oyunundan da tanıdığımız özel güç giysilerini görmemiz mümkün olacak gibi görünüyor.ABD 'li bilim adamları fiber o Devamı »

Kendini Onarabilen Ve Yeniden Yapışabilen Bir Materyal Geliştirildi

Fransız bilim adamları, ikiye kesilse bile kendini onarabilen ve yeniden yapışabilen bir materyal geliştirdiler.Nature dergisinde yayınlanan bilimsel makaleye g Devamı »

Aıds Hastalığının Vücüda Yayılmasını Engelleyen Aşı Bulundu

Tayvanlı ve Amerikalı araştırmacılar, HIV'e karşı antikor üreten aşıyı buldular. Tayvan Acedemia Sinica (AS) ve Amerikan Scripps Araştırma Enstitüsü' Devamı »

Türk Girişimci Yenersoyun Akıllı Raf Teknolojisini Merkel Tanıttı

Türk girişimci Olgun Yenersoy'un şirketi Advanco'nun geliştirdiği yeni Akıllı Raf teknolojisi Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından CeBIT Fuarı' Devamı »

Yeni Geliştirilen Robot Bebeğin Hedefi İnsanlar Gibi Konuşmak.

Devon'daki bir üniversitede uzun çalışmalar sonucunda geliştirilen robot bebeğin hedefi insanlar gibi konuşmak.Devon'daki bir üniversite'de robot be Devamı »

Ibm Bilimadamları,bilgi Akışını Kablolarla Değil, Işık İle Göndermenin Yolunu Buldu.

IBM, 1 saniye içerisinde terabaytlarca bilgiyi transfer edebilecek yeni bir sistem geliştirdi.IBM bilimadamları, yongalar içerisindeki bilgi akışını kablolarla Devamı »

Ibm, 1500 Bilgisayarın İşini Tek Başına Yapabilen Anabilgisayar Geliştirdi.

IBM Türk Sistem ve Teknoloji Müdürü Oral Tuntaş, yeni bilgisayarın, özellikle KOBİ’lerin ve diğer büyük işletmelerin iş yükünü hafifleteceğini ve ciddi ta Devamı »

Japon Bilimadamları,her Şeyi Bulan Gözlük Geliştirdi

'Smart Goggle' adı verilen gözlük, üzerine yerleştirilen kamera ile kaybolan anahtar cep telefonu gibi saatlerce arayıp bir türlü nereye koyduğumuzu bil Devamı »

10 Yeni Fikir Dünyayı Değiştirecek

Eğer bunlar hayata geçirilirse, acımasızca kirlettiğimiz dünya bize yeniden kucak açabilir1-Ülkeler dünyanın sorunlarını çözmek için işbirliği yapacak. Devamı »

Depremde, Bina Titreşim Emici Cihaz Buluşu

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahsin Engin, deprem titreşimlerinin yapılardaki yıkıcı etkil Devamı »

Hücrenin İçindeki Büyüleyici Hayat

Harvard Üniversitesi’nin bilimsel işler yapan bir animasyon şirketiyle ortaklaşa gerçekleştirdiği proje, izleyenleri hayretler içinde bıraktı. Öğrenciler Devamı »

Robotlar Hayvanların Yerini Alıyor!

Amerikalı bilim adamları, zehirli kimyasalları canlı hayvanları kullanmadan, laboratuarlarda yetiştirilen hücrelerde test etmek için ilk adımları attılarİ Devamı »

Bıçak Geçirmeyen T-shirt

Nihon Uni firması, piyasaya süreceği bıçak geçirmeyen t-shirt ile yükselen suç oranına meydan okuyor.Japon firması Nihon Uni, kalın bir lif kullanıl Devamı »

Türk Bilimadamlarından Önemli Buluş!

Türkiye'de insan ölümlerine yol açan kuş gribi virüsünün genleri Türk bilimadamları tarafından deşifre edilerek incelendi ve virüsün insana geçmesine neden Devamı »

Farelerde Siroz Tedavi Edildi

Japon araştırmacılar, farelerde sirozu tedavi etmeyi başardı.Sapporo Tıp Fakültesi uzmanları, tedavide kolajen (bağ dokusu liflerinin ana yapısını oluştur Devamı »

Minimum Elektrik İle Maksimum Isı Sağlayan Hibrit Isı Maddesi (hım) Buldum Nobele Adayız

(Soldan sağa) Prof. Muhammet Eltez, Günter Benik, Prof. Gül Asiye Ayçık ve Nuri Sözkesen.İki yıl sonra ilk seferini yapacak Devamı »

Çok Bacaklı Robot Teknolojisi

Böceklerin hareket kabiliyetleri ve doğayla uyumlu fiziksel yapıları "çok bacaklı robot" teknolojisine esin kaynağı oldu.ODTÜ’lü ve Bilken Devamı »

Kanserde En Küçük Tümörleri Tespit Eden Yeni Teknoloji

Hindistan asıllı Amerikalı bilim adamı Sanjiv Gambhir önderliğindeki araştırma grubu, tıp dünyasında çığır açacak yeni bir görüntüleme tekniği geliştirdi. Devamı »

Hamburger Makinesi İcat Edildi

ABD'de her yıl üniversitelerin mühendislik bölümleri arasında düzenlenen geleneksel, "Rube Goldberg Makine Yarışması"nı, bu yıl Indiana eyaletinin Devamı »

Buzlanmayı Gerçek Zamanlı Bildiren Boya Geliştirildi

Buzlanma nedeniyle meydana gelen kazalar, renk değiştiren teknolojik boya ile tarihe karışacak.Fransız şirketi Eurovia, kış şartlarında yollarda oluşan buzlanma Devamı »

10 Bin Kat Daha Hızlı İnternet

Avrupalı bilim adamları, günümüzde kullanılan bağlantıdan 10 bin kat daha hızlı yeni bir sistem geliştirdi. İşte detaylar... Telegraph gazetesinin habe Devamı »

Kök Hücreden Yapay Kemik Ve Kıkırdak Ürettiler

ODTÜ'lü biyomateryal araştırmacıları, zarar görmüş kemik ve kıkırdak dokuların kök hücre ile tedavi edilmesine imkan tanıyan Avrupa Birliği (AB) destekli pr Devamı »

Bilimadamları Radyasyona Karşı İlaç Geliştirdi

Amerikalı bilimadamları vücudu radyasyonun zararlı etkilerine karşı koruyabilecek bir ilaç bulduklarını açıkladı.BBC'nin haberine göre, söz konusu ilacın, Devamı »

100 Yıllık Tedavi Yönteminde Yeni İcat

Elektrik Yüksek Mühendisi Ertürk Tanrısever (68) Türk Patent Enstitüsü'nün patent ödülünü Başbakan Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı. O günlerde enstitünün mark Devamı »

Her Yeni Araştırma, Evrende Çarpıcı Matematiksel Düzenler Ortaya Koyuyor,

Her yeni araştırma, evrende çarpıcı matematiksel düzenler ortaya koyuyor, her şey bıçak sırtında dengeleniyor. Evrenin temel sayıları biraz daha büyük ya da küç Devamı »

Dizayn Edilmiş Bebekler Geliyor

Klonlama alanında koyun Dolly'de kullanılan teknikten daha kolayınının geliştirilmesinin, dizayn edilmiş bebeklerin hayat bulması "tehlikesi"ni or Devamı »

Kendi Kendini Temizleyen Kumaş Geliştirildi

Avustralyalı ve Hong Konglu bir grup araştırmacı kendi kendini temizleyen kumaş geliştirdi. Bunun için biraz güneşe çıkmak yeterli olacak. Bilim ve Teknik Dergi Devamı »

Bu Su Iıtıcısı,cep Telefonları İle İletişim Kurabiliyor

Avustralaya'lı bilim adamları, yaşlanan nüfus için yeni ve faydalı teknolojiler peşinde.Avustralya'da yapılan araştırmalar, 2025 yılında ülke nüfusunun Devamı »

Kendi Kendisini Karıştıran Bardak Buluşu

İki Fransız mucit tarafından dizayn edilen "Kendi kendini karıştıran çay bardağı" çay kaşıklarını tarihe gömecek gibi görünüyor. Tasarımın sahiplerind Devamı »

Bilim Adamlarından Müthiş Buluş

Bilim adamları şu sıralar insanlar için yeni bir ufuk açacak proje üzerinde çalışıyor. Üzerinde çalışılan proje gerçekleştiğinde, kaybedilmiş organların yerine Devamı »

Evrenin Kütlesini Oluşturan,görünmez Karanlık Maddenin Keşfi

Evrenin kütlesini oluşturan görünmez karanlık maddenin varlığınının İtalyan bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından keşfedildiği iddia edildi. Los Angeles Devamı »

Dünyanın İlk Gerçek Biyonik Gözü

İngiliz bilim adamları, görme engellilerin görebilmesini sağlayan dünyanın ilk gerçek biyonik gözünü tanıttı.İngiltere'de ilk kez yapılan ‘mucize̵ Devamı »

Bu Hava Yastığı Yayaları Koruyor

İsveç'li bir şirket, geliştirdiği hava yastığı ile yayaları korumayı amaçlıyor.Autoliv isimli İsveç şirketi, sürücüler kadar yayaların da korunması gerektiğ Devamı »

İsveçli Bilim İnsanları,sigarayı Bıraktıran Aşının Denenmesine Başlandı

İsveçli bilim insanları, dünyanın en ölümcül alışkanlığı sigarayı bıraktırmaya yardım etmesi için tasarlanan yeni bir aşının denemesine başladılar.Aşıyı gelişti Devamı »

Su Soğutmalı T-shirt

Yaz sıcağına çözüm: Su soğutmalı PC'lerden sonra, şimdi de sıra su soğutmalı t-shirt'lere geldi.Yaz güneşinin altında direksiyon sallıyorsunuz ve otomob Devamı »

Parmak Uçlarında Sensörleri Bulunan Ve Henüz Test Aşamasında Olan Eldivenler İlgi Çekiyor.

Amerika, askerlerini giyilebilir bilgisayar sistemleriyle donatmaya başladı. Cambridge'de geliştirilen, üzerinde sensör bulunan eldivenler, askerlerin dijit Devamı »

Sanal Kırmızı Işık,sürücülerin Kırmızı Işkta Geçmesini Engelleyecek

Trafik ışıklarının özellikle büyükşehirlerde trafik akışını düzenlemedeki rolü büyük. Fakat zaman zaman bu ışıkların sürücüler tarafından algılanması zor olabil Devamı »

Artık, Su Altında Konuşmak Hayal Değil!

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) bir grup bilim adamının üzerinde çalıştığı sistem sayesinde, denizaltılar güvenle birbiriyle ve deniz üstünd Devamı »

Eti Maden İşletmeleri İlk Kez Bir Buluşa İmza Atarak, Bordan Yeni Bir Kimyasal Üretti

1935 yılında kurulan Eti Maden İşletmeleri ilk kez bir buluşa imza atarak, Bor’dan yeni bir kimyasal üretti. Ürün, AB Patent Birliği’ne tescil ettir Devamı »

Güvenliğe Önem Verenler İçin Dokunmatik Kapı Kilidi Geliyor.

Eğer evinize ya da iş yerinize hırsız girmesinden korkuyorsanız, yeni kilit sistemiyle hırsızların işini oldukça zorlaştırabilirsiniz. Samsung tarafından gelişt Devamı »

Giyilebilir Kamera Teknolojisi

Microsoft'un yeni kamerası her anınızı kaydetmenize olanak tanıyor. Peki ama kamera nereye takılıyor?Hayatımızı görüntüye almak artık iyice moda olmuş durum Devamı »

Otomobil Yakıtı Olarak Kullanılan Etanolü Evde Üreten İlk Makine

ABD’de bir firma, otomobil yakıtı olarak kullanılan etanolü evde üreten ilk makinesini tanıttı.Biyoyakıt teknolojisi alanında faaliyet gösteren E-Fuel şir Devamı »

Tıp Dünyasında Mucize Buluş

Araştırmacılar kemik yaşını gösteren yeni bir biyolojik belirteç geliştirdiler. Bu yeni belirteç kişilerin bedensel işlevlerinin durumunu ve ömürlerini tahmin e Devamı »

Toprağa İhtiyaç Duymayan Sadece Suda Yetişen Domates Buluşu

Dizayn Grup, Antalya'da kurduğu sera Ar-Ge merkezinde, toprağa ihtiyaç duymayan, sadece suda yetişen domates üretti.Miracle markasıyla piyasaya sunulacak. Devamı »

Mef-ebav Proje Yarışması Sonuçlandı.

Uluslararası bilim dünyasında Türkiye patentli proje ve buluşların sayısını artırmak amacıyla yola çıkan MEF-EBAV Proje Yarışması sonuçlandı. Yarışma, 17 yıldır Devamı »

Günümüzün Ajanları Yerlerini Küçük Robot Böceklere Bırakacak.

Savaşlarda kullanılmak üzere geliştirilen ve görevi düşman hakkında bilgi toplamak olan robotlar geliyor.Yakın bir gelecekte elektronik böcekleri, savaşlarda ön Devamı »

Japonlardan,depremin Ne Zaman Olacağını Söyleyen Saat

Japonlar sınır tanımıyor: Şimdi de depremin ne zaman olacağını söyleyen bir saat yaptılar.Bir elektronik ve bir saat grubunun işbirliğiyle geliştirilen duvar sa Devamı »

Hırsızı Kandıran Tv

İlginç bir fikrin sonucu: Yalancı TV'nin görevi, dizileri ya da maçları evinize taşımak değil.Evden çıkarken ışıkları açık bırakanlardan mısınız? Bu şekilde Devamı »

Dokunmatik Duvar Bill Gates Tarafından Tanıtıldı.

Bill Gates, Redmond'daki Microsoft CEO Summit etkinliğinde Touch Wall'ı tanıttı: Devasa ekran duvarda asılı bir şekilde duruyor ve tamamen dokunmatik ol Devamı »

Türk Dahiden Tüm Dünyanın Hayatını Kolaylaştıracak Müthiş Buluş!

Bilkent Üniversitesi doktoraöğrencisi Bayram Bütün, organik kimya ve nanoteknoloji kullanarak yeninesil görüntüleme sistemlerinde kullanılabilecek geleceğin tek Devamı »

Kanser Hücresinin Yayılması Engelleneyen Proje,türk İkizlere Ödül Getirdi

Babaları Alberta Üniversitesi'nde profesör olan ikizlerden Mustafa aynı okulda mühendislik, Hazal ise fizik bölümünde burslu okuyacak.17 yaşındaki Haz Devamı »

Organik Kimya Ve Nanoteknoloji Kullanarak Yeni Nesil Görüntüleme Teknolojisi!

Bilkent Üniversitesi doktora öğrencisi Bayram Bütün, organik kimya ve nanoteknoloji kullanarak yeni nesil görüntüleme sistemlerinde kullanılabilecek geleceğin t Devamı »

Yazılım Devi Microsoft, Proaktif Analize Dayalı Anti Virüs Patenti Başvurusunda Bulundu.

Microsoft, proaktif zararlı yazılım koruması için patent başvurusunda bulundu. Proaktif teknolojiyi kullanan anti virüs programları virüsleri tanımlama dosyalar Devamı »

Dev Teleskopla Londradan Bak,new Yorku Gör!

Atlas Okyanusu'nun iki ucunda yer alan Londra ve New York kentlerinde yaşayanlar, aradaki binlerce kilometre uzaklığa rağmen artık birbirlerini dev Devamı »

Müslüman Bilim Adamlarının Müzede Sergilenen Buluşları

Gülhane Parkı'nda açılan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nde İslam âlimlerinin astronomi, kimya, tıp ve geometri dallarında verdikleri e Devamı »

Gelecekle İlgili Bilimsel Öngörülerde Bulunup, Teknolojik Buluşlar Geliştiriyor,

İddaa, deniz taksi ve OGS’nin mimarı Alphan Manas, gelecekle ilgili öngörü yeteneği sayesinde yıllar önce icat ettiği bir buluşu ihtiyaç doğduğunda toplum Devamı »

Kanser Hücrelerini Dondurarak Tedavi Eden Buluş

Dr. Peter Littrip ilerlemiş, hatta yayılmış başka tedavi şansı bulunmayan kanser tümörlerini iğneyle içlerine girerek eksi 20 derecede dondurup küçültüyor. Dr. Devamı »

Isıtmadan Soğutmaya Geçti Tasarruflu Vantilatör Üretti

Infrafed teknolojisiyle adını duyuran UFO, yeni geliştirdiği iyonizer (iyonlaştırıcı) teknolojisi ile soğutma pazarına girdi. Bu yaz yeni geliştirdiği teknoloji Devamı »

Tıpta Biyonik Gözbuluşu

3 yıl içinde uygulamaya geçecek “biyonik göz” sistemiyle görme engelliler tekrar gün ışığına kavuşacakRetinanın iç tabakasındaki bozukluktan kaynakl Devamı »

Sadece Bir Bardak Su İle Yıkayabilen Çamaşır Makinesi Geliştirdi.

İngiltere'deki Leeds Üniversitesi araştırmacıları, sadece bir bardak su ile yıkayabilen çamaşır makinesi geliştirdi. Plastik çipler sayesinde kiri emen ve Devamı »

Nokianın Aldığı Yeni Bir N85 Patenti Kamera Yerleşiminde Son Noktayı İşaret Ediyor.

Nokia'nın yeni nesil telefonlarında dev boyutlu kamera mercekleri kullanmak için yanıp tutuştuğunu görüyoruz. Nedense firma ar-ge departmanının büyük bir bö Devamı »

Yeni Dürbünler Beyin Dalgalarını Kullanarak Düşmanları Tespit Etmeyi Kolaylaştıracak.

Dürbünle bir bölgeyi gözetlemek ve saldırıları tespit etmek genelde çok zordur, zira gözlerimizin tehdidi tespit etme ve tepki verme süresi sınırlıdır. Bu yüzde Devamı »

Üç Lise Öğrencisinin Otoyol Aydınlatılmasında Tasarruf Amacıyla Geliştirdiği Proje

Bedirhan Üşenmez, Çağatay Şen ve Remzi Kaboğlu, rüzgâr türbinleriyle mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmeyi başardı. Devamı »

Bilimadamları,dünyanın En Hızlı Bilgisayarını Üretti

Yaklaşık 100 milyon dolara mal olan bilgisayar IBM şirketiyle Los Alamos Ulusal Laboratuarı tarafından geliştirildi. Bilgisayar, nükleer silah çalışmaları için Devamı »

Balık Gibi Hareket Eden Robot

Washington Üniversitesi'ndeki bilim adamları, balık gibi hareket eden robot geliştirdi.Wagington Üniversitesi'ndeki bilim adamları, sualtı Devamı »

Petrol Üreten Bakteri

California’da Silikon Vadisi’nde bir şirket, petrol üreten bakteri üretti. Buğday sapları, mısır koçanları, saman ile beslenen karıncanın 1 milyarda Devamı »

Öğrencilerden Ambulansı Tanıyan Trafik Işıkları

Çanakkale Anadolu Teknik, Anadolu Meslek, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, kırmızı ışık yanarken ambulansların kavşaklardan geçişini kolaylaştıraca Devamı »

Natonun Kripto Cihazları Tübitaktan

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünde (UEKAE) geliştirilen kripto özellikli 8 cihaz ve 2 algoritma, NATO Askeri Komitesi tarafından her Devamı »