Etkin Patent » Marka, Patent ve Tasarım Tescil Makaleleri Etkin Patent; Marka, Patent, Tasarım sorgulama, araştırma, kriterler, davalar, içtihat konuları ve haberlerimizi inceleyebilirsiniz.
Etkin Patent » Marka, Patent ve Tasarım Tescil Makaleleri
Etkin Patent
+90 212 212 35 18 bilgi@etkinpatent.com Nakit, Kredi Kartı veya Havale +905365803757 Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul

Hakkımızda

E-Mağaza

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Hukuk

Blog

Blog

Aile Şirketlerinin Geleceği Anayasa İle Garantide

Aile şirketleri temelin sarsılmaması için anayasalar kolları sıvadı. Anayasalar geleceğin garantisidir diyen Boydak, Öztiryakiler, Mopaş, Sesli son dönemde geleceğini anayasa ile garanti altına alan aile şirketlerinin başında geliyor. Devamı »

Marka Kraldır

Kenneth Cole, "Artık sadece markaya bakılıyor. ABD bayrakları bile Çin’de üretiliyor. Rahatsız edici ama gerçek. Marka kraldır" dedi. Devamı »

Antep Baklavası Tescil Edildi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Türkiye ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasında ''milli tatlı'' tartışmasına neden olan baklavanın tescilini aldı. Devamı »

Ünlü Spor Adamlarının İsimleri Tehlikede

Spor dünyasının ünlü isimleri Aziz Yıldırım, Adnan Polat ve futbolcu Hakan Şükür'ün isimlerinin marka tescilini isteyen İstanbullu bir kişinin Türk Patent Enstitüsü'ne başvurusunun kabul edildiği bildirildi Devamı »

Peynirde Marka Savaşını İtalyanlar Kazandı

Parmezan peynirinin İtalyan ürünü olduğuile ilgili İtalyanlar ile Alman parmezan üreticileri arasında bir süredir devam eden tartışma, İtalyanlar lehinde sonuçlandı Devamı »

Dedelerinin Zeytinyağını Marka Yaptı

O doğduğunda annesi de babası da zeytinyağı üreticisiydi. İkisinin de ailesinden kalma zeytin ağaçları vardı, kendi babalarının ölümünden sonra güçlerini birleştirmişlerdi Devamı »

Tescilli Adana Kebabı Dünyaya Açıldı

ATO tarafından 2004 yılında coğrafi işaret alınarak tescillenen ''Adana Kebabı'' satışı için Avustralya ve KKTC'deki işletmecilere belge ve mahreç işareti verildiği Devamı »

Kızıyla Gidecek Kafe Bulamadı Kendi Kafe Markasını Yarattı

Arzu Akpeçe, çocuklu ailelerin rahatça oturabileceği bir kafeterya bulamayınca, Zuzu Aile ve Çocuk Kafeleri fikrini ortaya çıkardı. Devamı »

Fikir Korunmuyor Diye İki Yabancı Kaçtı

Tahir Uysal, Türkiye'de fikri sınai mülkiyet hakları, marka koruma, sahtecilik ve taklit ürünler konusunda çok da parlak olmayan bir resim olduğunu Devamı »

Vakkonun Tescil İsyanı

Luella markasının ürünlerini satan ancak bu firmanın isminin Türkiye'de başka bir firma tarafından tescil edilmesi nedeniyle ürünleri mağazalarından toplanan Vakko, duruma isyan etti Devamı »

Atatürk Türkiyenin Markası Kimse Ticari Amaçlı Kullanamaz

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, "Atatürk’ün Türkiye’nin markası" olduğunu belirterek, "Atatürk adının ticari amaçlı kullanılmasına izin vermeyeceklerini" söyledi. Devamı »

Taklidin Önüne Geçmeyi Esas Alan Marka Koruma Kanunu Resmi Gazetede Yayımlandı

Taklidin önüne geçmeyi esas alan Marka Koruma Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı. Ancak 5 Ocak 2009'da çıkan kanun, bu tarihten önceki ceza davalarına af getiriyor Devamı »

Elazığ Öküzgözü Üzümünün Coğarfi İşaret Tescili Sonuçlandı

TPE, Elazığ İli Merkez İlçesi, Arıcak, Alacakaya, Ağın, Baskil,Karakoçan, Keban, Kovancılar, Palu, Sivrice ve Maden ilçelerinde yetişen öküzgözü üzümünü "menşe adı" olarak tescilledi Devamı »

Diyarbakır Karpuzu Coğarfi İşaret Kapsamında Tescillendi

Türk Patent Enstitüsü Diyarbakır Valiliğinin Diyarbakır karpuzunun "coğrafi işaret" olarak tesciledilmesi talebine ilişkin ilanı, Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Devamı »

900 Bin Firmanın Marka Tescili Yok

2008'in ilk 11 ayında marka ve patent başvuru oranları sadece yüzde 0,7 artış kaydetti. Özellikle ekim ve kasımdabüyük düşüş gözlendi. Bu yıl ise başvuruların yüzde 20 azalması bekleniyor Devamı »

Çetinkayada Çakma Bisse Skandalı

Çetinkaya Mağazaları krizde satışları artırmak için promosyonbaşlattı. Bisse markalı gömlekleri 19.90 liradan satışa sundu. AncakBisse en ucuz gömleğini 90 liradan satıyordu Devamı »

Akhisar Köfteci Ramiz İn Öyküsü

Bircan Taşkınlar (55), babaları Ramiz Taşkınların 1928 yılında limon sandığından sandalyeleri olan küçücük bir dükkanda işe başladığını, kendilerinin de babalarının yanında köfteciliği öğrendiğini belirtti. Devamı »

Işın Kılıcı Taklit Davası

George Lucas çok değişik bir dava açmaya hazırlanıyor, hem de bir lazer firmasına kendi ışın kılıçlarına benzeyen lazerler yaptığı için Devamı »

Birçok Şirket Caillou Lisansı Almak İstiyor

Şirketler, ayakkabıdan perdeye, tişörtten klimaya, bardaktan kitaba kadar birçok ürünü Caillou lisansı altında üretmek istiyor. Devamı »

Google, Sonunda Çinden Lisansı Kopardı

Açıklama yapan Google, Beijingin Çinde faaliyetlerine devam edebilmesi için gerekli olan lisansını yenilediğini bildirdi. Devamı »

Bvlgari Art Türk Markası Oldu

Yılmaz Bektaş Tom Ford, Michel Adam ve Silvano Bvlgari ile bir araya geldi. Dünyanın en kıymetli mücevherlerini Türk imzasıyla üretecek Bvlgari Art’ı kurdu Devamı »

Yargıtay Dan Taklit Ürün Satana Özgürlük

ANTALYA’da taklit markalı ürün satan M.K.’ye yerel mahkeme tarafından verilen 19 ay hapis cezası Devamı »

En Değerli 100 Marka

Coca Cola, bu yıl da en iyi global marka olarak seçilirken, en değerli 10 marka arasında bilişim ve teknoloji şirketlerinin hakimiyeti göze çarpıyor. Devamı »

Kürtçe İsimler Marka Tescili Yapılabilecek

Türk Patent Enstitüsü (TPE), Kürtçe marka başvurularını da kabul etmeye başladı. Bu kapsamda, bazı kırmızı çizgiler belirlendi. Devamı »

Tescilli Kürtçe Marka İsimleri

TÜRK Patent Enstitüsü (TPE), Kürtçe markalar için yapılan bazı başvuruları tescilledi. TPE marka başvurularında “Kürt açılımı” yaparak Devamı »

Symantec İn Yeni Logosu Güvenlik Anlayışını Sembolize Ediyor.

Symantec, yeni şirket logosunu resmi olarak kullanmaya başladı. Yeni logo, kurumun daha da etkin hale gelen güvenlik anlayışını temsil ettiği Devamı »

Gazipaşa Çekirdeksiz Nara Marka Tescili

Gazipaşa, yarın başlayacak Çekirdeksiz Nar Şenliğinin beşincisine hazırlanırken, bölgeye özgü çekirdeksiz narın patent çalışmalarını da tamamladı ve “çekirdeksiz nar” tescili yapıldı Devamı »

Bursa Da Taklit Mallar Müzesi Kuruluyor

Bursa Valiliğinin öncülüğünde Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, esnaf odaları ve sivil toplum kuruluşları tarafından Buluş Fuarı ile Taklit Mallar Müzesi kuruluyor Devamı »

Logolarını Sadeleştiren Markaların Sayısı Artıyor

Markalar bir yandan değişen dünyaya ayak uydururken diğer yandan da yüzlerini yenileyerek logolarını sadleştiriyorlar. Devamı »

Höşmerim Tatlısı İçin Patent Başvurusu Yapıldı

Çanakkale, İzmir ve Kütahya bölgelerinde höşmerime benzer tatlının yapılması, Balıkesir’deki imalatçıları harekete geçirdi. Devamı »

Reklamcılardan Çağrı, Hızla Markalaşmalıyız

Türkiye’deki reklam cirolarının yüzde 95’ine İstanbul’daki 50 firma sahip. Hızla profesyonel pazarlama iletişimi ekiplerimizle el ele verip markalaşmalıyız Devamı »

Son Coğrafi Tescilleri Arasına Çubuk Turşusu Da Girdi.

TÜRK Patent Enstitüsü, valiliklere ve belediyelere “markalaşma” çağrısı yaptı. Zaman zaman hangi il veya ülkeye ait olduğu tartışma konusu olan coğrafi Devamı »

Bayramiç Beyazı Adlı Tüysüz Şeftali Tescilleniyor

Türkiyede sadece Çanakkalenin Bayramiç ilçesi ve çevresinde yetiştirilen, yöreye özgü tüysüz beyaz şeftalinin “Bayramiç Beyazı” adı altında tescil edilmesi Devamı »

Tüsiad, Yeni Kurumsal Logosunu Belirledi

Dünden itibaren TÜSİAD’ın internet sitesinde kullanılmaya başlayan yeni logo, “İstanbul 2010” logosunu da hazırlayan grafik tasarımcısı Yetkin Başarır imzasını taşıyor. Devamı »

Türk Traktör, Ankara Şampiyonlar Sıralamasında Birinci Oldu

TÜRK Traktör, 10 yıllık süre içinde Türk Patent Enstitüsü’ne yaptığı toplam 41 patent başvurusuyla Ankara şampiyonlar sıralamasında birinci oldu Devamı »

İspir Fasulyesi Tescil Edildi

ERZURUM’un İspir ilçesinde yetiştirilen kuru fasulyenin marka olması yolunda önemli adım atıldı. Türk Patent Enstitüsü’nde coğrafi işareti tescillendi. Devamı »

Adanalı Kebapçılar, Angus Eti Kullanılmasından Yakınıyorlar

Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Aslan, ithal edilen “angus” etinin, tüm uyarılarına rağmen kebapta da kullanılmasının kaygısını yaşadıklarını bildirdi. Devamı »

Hilal Cebecinin Panpişi Marka Oluyor.

Habertürk ün haberine göre Twitterdaki fotoğraflarından sonra Panpiş ifadesi çok konuşulan Hilal Cebeci, Patent alıp panpiş markasıyla iç çamaşırı çıkartacağım dedi Devamı »

Dr.mehmet Öz Dr.oz.com.tr Alan Adı İptal Davasını Kazandı

Dr. Mehmet Öz, ‘www.dr.oz.com.tr’ adıyla alınıp kötü niyetli olarak kullandığını öne sürdüğü internet adresinin hükümsüzlüğüne ve iptaline karar verilmesi talebi mahkeme tarafından onaylandı Devamı »

Google Akıllı Lensler

Google' den açıklanan son proje akıllı lens. Akıllı lensler için patent alan Google'ın yeni giyilebilir cihazındaki en büyük yenilik ise mikro kamer Devamı »

Yurtdışı Markaların Türkiye Tescil Yarışı

TPE Verilerine göre 117 bin marka başvurusuyla yurtdışı markaların Türkiye’ deki marka tescilleri her gücen gün artıyor. Devamı »

Tescilli Eczacı Markası Davalık Oldu

Eczacıbaşı, 45 sınıfın tümü için tescillediği ECZACI markası davalık oldu Devamı »

Tokat Kebabı Coğrafi İşaret Tescili Yayinlandı

Tokat Kebabı ibareli coğrafi işaret başvurusunun ilan bilgisinde Şişe Dizme bölümündeki “Bu işlem toplam üç defa tekrar edilir. Sonuç olarak 1 Tokat Kebabı şişine 1 kuyruk yağı, 3 patlıcan, 3 et ve 4 parça patates dizilir.” ifadesi çıkartılarak “Bu i.. Devamı »

Monica Bellucci Marka Tescili Mahkeme Kararıyla İptal Edildi

Monica Bellucci, kendi adını 'kulağa hoş geliyor' diye marka olarak tescil ettiren Arafat Yazıcı'ya açtığı davayı 7 yıl sonra kazandı. Devamı »

Kıbleyi Ve Namaz Vakitlerini Gösterecek Otomobil Yolda

Yol bilgisayarı kıbleyi ve namaz vakitlerini gösterecek aracı Türkiye Malezya ve İran ortak üretecek. Devamı »

Batman Ve Valencia Yarasa Logosu Nedeniyle Davalık Oldu

Dünyaca ünlü çizgi roman karakteri Batman'in haklarını elinde bulunduran DC Comics, Valencia Kulübü’nün hazırladığı yeni ‘yarasa’ logosu üzerine dava açmaya hazırlanıyor. Devamı »

İskender Döneri Türevi Markaların Kullanımı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, esnafa “İskender Döneri' nin türevi olan tescilli markaların ismini kullanmayın” uyarısında bulundu. Devamı »

Bonus Kafa Marka Davası Sonuçlandı

Garanti Bankası, Bonus'un reklâmları ile ünlenen bol kıvırcık saçlı figürü “bonus kafa” ile ilgili, saç bakım ürünleri satan şirket ile olan dava sonuçlandı. Devamı »

Ulusal Fikri Haklar Strateji Belgesi Ve Eylem Planı

TPE koordinatörlüğünde hazırlanan ve 2015-2018 dönemini kapsayan "Ulusal Fikri Haklar Strateji Belgesi ve Eylem Planı" ile fikri haklar sistemi oluşturulacak Devamı »

Tatlıses Logosunu Kulanan Firmaya Ateş Püskürdü

Ünlü sanatçı, Tatlıses logosunu kullanan firmaya ateş püskürdü.Tatlıses ismi 45 yıldır bana aittir ve benden izin almadan kimse kullanamaz ailem dahi olsa.!. Devamı »

Beştepe Marka Tescil Başvurusu Yaptı

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin ‘Beştepe’nin marka tescili için yaptığı başvuru üzerine Türk Patent Enstitüsü (TPE), ismi koruma altına aldı. Devamı »

Aydın Kestanesi Ab Tescil Başvurusu

Aydın'ın sembol ürünü incirin ardından kestane için de AB 'ye tescil başvurusu gerçekleştirildi. Devamı »

Yerli Otomobil İçin Cadillac Bls Platformu Satın Alındı

Bakan Işık, “Evet adı geçen markanın platformunu satın aldık. Aksi takdirde sıfırdan bir platform kurmak 1 milyar dolara mal olurdu” dedi. Devamı »

En Pahalı Surface Book Tükendi

Microsoft'un yeni oyuncağı, yüksek fiyatına rağmen kısa sürede tükendi. Devamı »

Tokat Başçiftlik Beyazı Patatesi Tescili

Tokat'ta, "Başçiftlik Beyazı" olarak adlandırılan patates cinsinin tescili amacıyla yürütülen çalışmalarda son aşamaya gelindi. Devamı »

Kestane Balına Coğrafi İşaret Tescili

Bandırma Arıcılar Derneği Başkanı Reşaddin Sancar, Kestane Balı ile ilgili marka tescili alınması konusunda çalışma başlattıklarını söyledi.İlçe Devamı »

Saab Grubu , Markamızı Artık Telaffuz Etmeyin!

Saab’ markasının sahibi olan İsveçli havacılık ve savunma devi Saab Grubu’ndan Türkiye’nin yerli otomobil projesine ilişkin cevap geldi. Devamı »

Giresun Kalite Tombul Fındığı Coğrafi İşaret Olarak Tescil Edildi

Giresun Kalite Tombul Fındığı Giresun bölgesinde, belki bir miktar da Beşikdüzü, Vakfıkebir, Perşembe bölgesinde yetişen fındığın adıdır. Ürün artık coğrafi işarete sahiptir Devamı »

İzmir Lokma Tatlısı Tescili

İzmir Ticaret Odasınca yapılan başvuru kapsamında, İzmir Lokması'na ilişkin coğrafi işaretlerin korunmasına yönelik tescil talebi ilanı yayımlandı. Devamı »

Ordu Kivisi İçin Coğrafi Tescil Başvurusu Yapıldı

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Türk Patent Enstitüsüne, Ordu kivisine coğrafi tescil almak için başvuruda bulunduklarını belirti. Devamı »

İvanka Trump Markası

İş hayatındaki kadınları hedef alan da bir marka yaratan İvanka Trump, , şık, uygun derecede seksi ve elde uygun fiyatlı olan kreasyonunu gözler önüne serdi Devamı »

Facebook Fikri Meğer Çalıntıymış!

Facebookun kurucusu Mark Zuckerbergun başı, ünlü websitesi fikrini arkadaşlarından çaldığı iddiası ile dertte. Devamı »

Anthony Davis Birleşik Kaş Modelinin Telif Hakkını Aldı

Ünlü Basketbol Oyuncusu Anthony Davis Birleşik Kaş Modelinin Telif Hakkını Aldı. Devamı »