Hukuk Haber » Etkin Patent Marka, Patent, Tasarım ve faydalı model konulara ilişkin haber, görüş ve güncel gelişmeler yayınlanmaktadır.
Hukuk Haber » Etkin Patent
Etkin Patent
+90 212 212 35 18 bilgi@etkinpatent.com Nakit, Kredi Kartı veya Havale +905365803757 Gülbahar Mah, Şht. Ertuğrul Kabataş Cd. No:14/8 34387 Mecidiyeköy İstanbul

Hakkımızda

E-Mağaza

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Hukuk

Blog

Blog

Ab Komisyonu, İnternet Arama Motoru Piyasasının Lideri Googleın Rekabeti İhlal Edip Etmediğini İncelemeye Aldı.

Googleı rekabeti ihlal etmekle suçlayan 3 şirketin başvurusu üzerine harekete geçen AB Komisyonu, Googledan iddialarla ilgili bilgi istediğini, bu aşamada resmi soruşturma başlatmadığını bildirdi. Devamı »

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Belirlendi

Türkiye Barolar Birliği, yeni avukatlık asgari ücret tarifesini belirledi. Resmi Gazete de yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre, avukatlara bürolarında hukuki konularda danışmanın bedeli 110 YTL olarak belirlendi. Avukatlara danışmak, ge.. Devamı »

Profilo Kendini Batıran Çinli Towaya Dava Açtı

Profilo Telra, geliştirdiği yazar kasa yazılım ve donanım sisteminin Çinli Towa tarafından kopyalandığını iddia ederek mahkemeye başvurdu. Devamı »

İnternetten Dava Açma Dönemi Başladı

Ulusal Yargı Ağı Projesiyle, (UYAP) Avukatlar internet üzerinden dava açabilecek, harç ödeyebilecek. Devamı »

Heidi Klum Hırsız Mı?

Lüks mücevher markası Van Cleef and Arpels ünlü model ve sunucu Heidi Klum'u eski bir tasarımlarını kopyaladığı gerekçesiyle dava etti. Bakalım kim kazanacak? Heidi Klum'u biliyorsunuz, hani Digiturk'teki Show Plus kanalında yayımlanan Pr.. Devamı »

Danıştay,petkimin Satışında Üstün Kamu Yararı Yok

Petkim'in, petrokimya ürünlerine yönelik talebin arttığı bir ortamda satılmasında üstün kamu yararı bulunmadığı vurgulandı. Devamı »

Patronun Eşine Hakaret Kovulma Nedeni

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, patronunun eşine hakaret ettiği iddiasıyla iş akdi feshedilen işçinin açtığı davada patronu haklı buldu.Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, patronunun eşine hakaret ettiği iddiasıyla iş akdi feshedilen işçinin açtığı davada patronu .. Devamı »

Sabancı 8 Yılda Porschesine Kavuşabildi

Yalçın Sabancı'nın 1997'de aldığı Porsche, 47 km.'de arızalandı. Sabancı 3 yıl aracın yenilenmesi için uğraştı. Açtığı dava 5 yıl sürdü. Yargıtay son noktayı koydu ve araç değiştirildi.. Sabancı Ailesi'nin armatörü olarak bilinen Yalç.. Devamı »

Bu Yasalar Hayatımızı Değiştirecek

Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda ve Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de bugün yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun yürürlüğe girmesiyle, bir çok yeni düzenleme günlük hayatı etkileyecek.. Devamı »

Tüketicinin Zaferi

İstanbul 5. Tüketici Mahkemesi, ilk kullanımdan 1 ay sonra aracın şanzımanında arıza oluştuğu ve garanti kapsamında elektronik kontrol ünitesi 3 kez kez değişti Devamı »

50 Bin Tl Yi Hacker Kaptı Yargıtay Faiziyle İade Ettirdi

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde avukatlık yapan Cihan Çiçek, şifresini ele geçiren bilgisayar korsanlarının (hacker) iki yıl önce bir bankanın internet şubesinden 50 bin TL parasını çekmesi üzerine başlattığı hukuk mücadelesini kazandı... Devamı »

Türkiyeyi Şok Eden En Son Yasak...

Kullanıcılar Bize dokunmaz! dedikçe yasaklar artıyor. İşte Türkiyeyi şok eden en son yasak...Türkiyedeki internet yasakları içinden çıkılmaz bir hal almaya başlamış gibi görülüyor. Devamı »

Fransız Yargıtayı Keyfi Kimlik Kontrolünü Mahkum Etti

Fransa’da Yargıtay, polisin, keyfi kimlik kontrolü yüzünden devleti mahkum etti.GÖÇMEN ve insan hakları dernekleri tarafından yapılan başvuruyu karara bağlayan Yargıtay, polis tarafından 13 Afrikalı göçmene yönelik usule aykırı ve keyfi kimlik kontro.. Devamı »

Dolandırıcılar Kosgeb Girişimcilerin Fikirlerini Çalıyor

Dolandırıcılar, KOSGEB'in hibe ve kredilerinden yararlanmak isteyen girişimcilere bu desteği garanti ederek hem fikrini hem de parasını alıp ortadan kayboluyor. Devamı »

Tüketiciden Alınan Kayıp Kaçak Ve Okuma Bedeli Geri Ödenecek

kayıp kaçak bedelinin geri ödenmesini isteyen D.E., tüketici hakem heyetine başvurdu. Haklı bulunan tüketiciye dağıtım şirketi 649 lira kayıp kaçak ve sayaç okuma bedeli ödendi. Devamı »

Yargıtay Haksız Tahrik İndirimi Uygulayan Yerel Mahkemenin Kararını Bozdu

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, eşini kasten öldürme suçundan mahkum olan sanığa haksız tahrik indirimi uygulayan yerel mahkemenin kararını bozdu. Malatya'da yaşayan üç çocuk annesi Feride S'nin cesedi, 2010 yılında şehir mezarlığı yakınlarındaki h.. Devamı »

Boşanma Davasında Kadına Şiddete Yüksek Tazminat

Mahkeme başkanı, eşine şiddet uygulayan kocayı 125 bin lira tazminat ödemeye mahkûm etti.İstanbul'da bugün görülen bir boşanma davasında, hâkim kritik bir karar verdi. Davada her iki tarafın da karşılıklı boşanma talebi vardı Devamı »

Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Sempozyumu

Çalışmamızda Yargıtay ve Danıştay'ın büyük katkısı oldu. Önümüzdeki aylarda çalışmaları tamamlayıp parlamentoya yasa tasarısı olarak sunmuş olacağız. Devamı »

Dosya Masraflarının İadesine İlişkin Emsal Karar

Tüketici Mahkemesi dosya masrafı adı altında alınan paranın faizi ile iadesine karar verdi.Özel bir banka, müşterisine 600 bin TL konut kredisi verdi. Bu kredi için 19.500,00 TL dosya masrafı aldı. Müşteri bir süre sonra kendisinden haksız para alınd.. Devamı »

Valiliklerin İl Genelinde Keyfi Olarak Uygulanan Alkollü İçki Yasağına Danıştay Vize Vermedi

Danıştay 10. Dairesi, Afyonkarahisar Valiliği'nin açıktan alkol almanın ve alkol satışının yasaklanmasına ilişkin kararına karşı açılan davada yerel mahkemenin verdiği iptal kararını onadı. Danıştay kararına göre il genelinde açıkta alkol almanın ve .. Devamı »

Sgk Yüzlerce Kişiye Dava Açtı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türkiye'nin hemen her yerinde yaşanan bir sahteciliği ortaya çıkardı. SGK, gelen bilgiler üzerine Antalya'daki yüzlerce kişinin prim ödemelerini mercek altına aldı. Ortaya, 321 kişinin paravan şirketler üzerine k.. Devamı »

Dolandırıcılar Ücretsiz Dilekçeleri 700 Liraya Satıyor

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, Kredi kart merkezi, tüketici hukuku birliği gibi farklı isimler altında tüketicileri arayan dolandırıcılar, dosya masrafları ve kredi kartı aidatlarının geri alınması için tüketici hak.. Devamı »

Meslek Odalarına Kayıtlı Esnafa Aidat Müjdesi

TÜRKİYE genelinde son 5 yıl içinde iş yeri açıp kapayan fakat bağlı bulundukları meslek odalarından kayıtlarını sildirmediği için aidat borçlanması devam eden ve haklarında ilamlı icra takibi başlayan binlerce esnafa müjde geldi. Birçoğu Antalya, İzm.. Devamı »

Para Transferlerinde Bankanın Sorumluluğu

Sanal ortam dolandırıcılarına parasını kaptıran müşterilerin yüzünü güldürecek karar, İstanbulda yaşayan bir iş adamının bankasıyla yaşadığı anlaşmazlığın ardından alındı. Yenişafakın haberine göre Power Elektronik firmasının sahibi Vedat Emanet özel.. Devamı »

Sulukule Konut Projesi Tamamlanmak Üzereyken İptal Edildi

Belediye Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine Sulukule projesinin iptaline ilişkin açılan üç ayrı dava, aynı gerekçelerle kabul edildi ve işlemin iptaline karar verildi. İstanbul Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ile Roman Kültürün.. Devamı »

Danıştay, Sözleşmeli Personele Tayin Ve Becayişlerde Harcırah Ödenmesini Engelleyen Düzenlemenin Yürütmeliğini Durdurdu..

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Danıştayın, sözleşmeli personele tayin ve becayişlerde harcırah ödenmesini engelleyen düzenlemenin yürürlüğünü durdurduğunu bildirdi.Kaçar, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık-Senin açtığı davaya bakan Danıştay 5... Devamı »

Yargıtay,mevduat Sahibinin Hesabından Bilgisayar Korsanlığı İle Yapılan Aktarımlardan Banka Sorumlu

İstanbul'da, bankacılık işlemlerini hesabının bulunduğu bankanın internet sitesinden yapan kişinin 2 ayrı hesabı da bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı. Devamı »

Banka Kartı Çalınan Ve Hesabından 660 Ytl Çekilen Emekli, Tüketici Mahkemesinde Açtığı Davayı Kazandı.

2 Ocak 2008'de sabahın erken saatlerinde Ankara'da bir bankanın Köroğlu Şubesi'ne giden emekli Mustafa Akpınar (56), kartını ATM cihazına yerleştirdikten sonra “geçici bir süre hizmet veremiyoruz” uyarısıyla karşılaştı.Kartını geri alamay.. Devamı »

Mekanik Su Sayaçları Yerine Kartlı Sayaca Mahkeme Engeli

Ankara 11. İdare Mahkemesi, borcu nedeniyle sökülen mekanik su sayaçları yerine kartlı sayaç takılmasına ve karşılığında 300 YTL bedel alınmasına ilişkin ASKİ Yönetim Kurulunun 18 Mayıs 2005 tarih ve 219 sayılı kararının ilgili bendinin yürütmesini d.. Devamı »

Tapu Dairesinde Vatandaşlardan Alınan Paralar, Mahkeme Tarafından, Rüşvet Olarak Kabul Edilmedi

Keçiören Tapu Dairesi'nde vatandaşlardan alınan paralar nedeniyleaçılan davada Mahkeme bu ödemeleri rüşvet olarak kabul etmedi.Sanıklara görevi kötüye kullanmaktan verilen cezalar ertelendi.Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, tapu görev.. Devamı »

Eyüp İkinci Sulh Hukuk Mahkemesi Otogara Giriş Ücreti Haksız

Eyüp 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'na özel otomobiliyle giriş yapan bir vatandaştan alınan park ücretinin haksız olduğuna karar verdi. Davacı Fahrettin Coşar, avukatı aracılığıyla yapığı başvuruda, 8 Ocak 200.. Devamı »

Yargıtay 5inci Ceza Dairesi, Devlet Memurlarının Yapması Gereken Bir İşi Yapması Ya Da Yapmaması Gereken Bir İşi Yapmama..

Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, devlet memurlarının 'yapması gereken bir işi yapması' ya da yapmaması gereken bir işi yapmaması' için yarar sağlamasını rüşvet değil görevi kötüye kullanmak suçu olduğuna karar verdi. Yeni TCK'ya daya.. Devamı »

Telefonla Tacizde Emsal Karar

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, telefonla taciz ve tehdit iddialarına ilişkin emsal bir karara imza atarak, verilen beraat kararını bozdu. Yargıtay, kendisini telefonla birçok kez arayarak kaçıracağı ve tecavüz edeceği yolunda tehditlerde bulunan sanığın s.. Devamı »

İnternet Suçlarına 2 Yeni Suç Ekleniyor

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'da belirtilen katalog suçlara kişisel hakaret ve zombi olmak üz.. Devamı »

Çocuk Pornosu Saklayana 5 Yıl Hapis

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, çocuk ve hayvan pornosu görüntülerine bilgisayarında depolayan kişilerin 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaları gerektiğine karar verdi.Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı bozan Yargıtay 5. Ce.. Devamı »

Türkiyenin İlk E-davası

ADANA Barosu'na kayıtlı Avukat Muammer Yılancıoğlu, e-dava yöntemini kullanarak internet üzerinden dava açtı. Açılan bu davanın Türkiye'de internet üzerinden açılan ilk dava olduğu iddia edildi.ADANA Barosu'na kayıtlı Avukat Muammer Yılan.. Devamı »

Yargıtay Ondokuzuncu Hukuk Dairesi, Tüketicileri Sevindirecek Bir Karara İmza Attı.

Yargıtay Ondokuzuncu Hukuk Dairesi, tüketicileri sevindirecek bir karara imza attı. Daire, dayanıklı tüketim mallarının ayıplı çıkması halinde garanti süresi sonuna iade edilebileceğine karar verdi. Daire, verdiği emsal kararda, Ayıba karşı tekellüf .. Devamı »

Dolabı Söküp Alan Kiracı Hırsızlıktan Yargılanacak

Yargıtay, mutfak dolaplarını söken kiracının güveni kötüye kullanmaktan değil, hırsızlıktan yargılanmasına karar verdi.. Antalya 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı bozan Yargıtay 11. Ceza Dairesi, evin sanığa kiralanması sırasında özel .. Devamı »