Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Haberler

Yurtdışı markaların Türkiye tescil yarışı » Etkin Patent TPE Verilerine göre 117 bin marka başvurusuyla yurtdışı markaların Türkiye’ deki marka tescilleri her gücen gün artıyor.
Yurtdışı markaların Türkiye tescil yarışı

Yurtdışı markaların Türkiye tescil yarışı

Ana Kategori : Blog, Kategori : Marka Haberleri
Yurtdışı markaların Türkiye tescil yarışı TPE Verilerine göre 117 bin marka başvurusuyla yurtdışı markaların Türkiye’ deki marka tescilleri her gücen gün artıyor. Marka Haberleri
Etkin Patent +90 212 212 35 17

Sınai mülkiyet alanında son dönemde önemli atılımlar gerçekleştiren Türkiye'de, markalarını koruma altına almak isteyen yerli ve yabancı çok sayıda kişi ve şirket Türk Patent ve Marka Kurumu'nun kapısını çalmaya başladı.

Türk Patent verilerine göre, Türkiye'de geçen yıl 117 bin marka başvurusu yapıldı. Yapılan başvurular sonucunda tescillenen marka sayısı 2011'in Ocak- Ekim döneminde 5 bin 29 oldu.

Söz konusu rakam bu yılın aynı döneminde yüzde 75 oranında artışla 8 bin 808'e çıktı. Enstitü, yılın 10 ayında toplam 50 bin 203 markanın tescilini yaptı. Bunların 41 bin 395'ini Türkiye'den, 8 bin 808'ini ise yurtdışından yapılan başvurular sonucunda tescillenen markalar oluşturdu. Türk Patent'ye başvuran ülkeler dağılımında ilk sırada Almanya yer aldı. Almanya'yı ABD, İsviçre, Fransa ve İtalya takip etti. Ocak-Ekim döneminde 41 bin 395 marka tescilinin illere göre dağılımında ise İstanbul'un ağırlığı dikkat çekti.

Kaynak: Sabah