Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Haberler

Marka Tescili Nasıl Yapılır » Etkin Patent Marka Tescili Nasıl Yapılır; Marka ismi tescil başvurusu nasıl yapılır, logo ve isim tescili nasıl alınır, tüm ayrıntılar Etkin Patent’ te bulabilirsiniz.Marka tescili için öncelikle marka isim ve logonun konunun uzmanı tarafından ayrıntılı sorgulama, çok yönlü araştırma sonucunda elde edilen verilerin işin uzmanı tarafından ayrıntılı incelenmesi gerekir.
Marka Tescili Nasıl Yapılır

Marka Tescili Nasıl Yapılır

Ana Kategori : Blog, Kategori : Marka Makale
Marka Tescili Nasıl Yapılır; Marka ismi tescil başvurusu nasıl yapılır, logo ve isim tescili nasıl alınır, tüm ayrıntılar Etkin Patent’ te bulabilirsiniz.Marka tescili için öncelikle marka isim ve logonun konunun uzmanı tarafından ayrıntılı sorgulama, çok yönlü araştırma sonucunda elde edilen verilerin işin uzmanı tarafından ayrıntılı incelenmesi gerekir. Marka Makale
Marka Tescili Nasıl Yapılır +90 212 212 35 17

Marka Tescili Nasıl Yapılır; Marka ismi tescil başvurusu nasıl yapılır, logo ve isim tescili nasıl alınır, tüm ayrıntılar Etkin Patent' te bulabilirsiniz.Marka tescili için öncelikle marka isim ve logonun konunun uzmanı tarafından ayrıntılı sorgulama, çok yönlü araştırma sonucunda elde edilen verilerin işin uzmanı tarafından ayrıntılı incelenmesi gerekir.

Etkin Patent, marka tescili veya başvurusunun nasıl yapılacağının en önemli süreci olan ön inceleme aşamasında, marka tesciline konu marka isim veya logonun ilgili yasal mevzuatlara uygunluğunu incelediği gibi, gerek tescil sürecinde gerekse de tescil sonrası üçüncü taraflarca bir şekilde marka benzerliği ve/veya iltibas tehlikesinin varlığı gerekçe gösterilerek olası itiraz ve dava süreçlerinde başvuru lehine sonuçlar doğuracak şekilde her başvuru için ayrı ayrı güçlü ve etkin hukuki koruma sağlayacak uygulama, strateji ve çözümler geliştirmektedir. Kısaca marka tescili nasıl yapılır, nasıl alınır, tescil süreci ve sonrası olası itiraz ve davaların muhtemel sonuçları ve lehe sonuç alınabilecek hukuki argumanlara sahip olup olmadığının ayrıntılı incelenmesi ve değerlendirmesi gerekmektedir.

Marka tescil sorgulama nasıl yapılır, TPE veritabanındaki önceden tescilli markalar arasında aynı/benzer markalar arasında araştırma nasıl yapılır, başvuru sürecinde olumlu sonuç nasıl alınır, olası itirazlara karşı görüş nasıl yapılır, tescil sonrası üçüncü taraflarca aynı/benzer başvurulara yapılacak itirazlar sonuç nasıl alınır vb. tüm sorulara başvuru öncesi uygun çözümler Etkin Patent Marka Patent Vekillerince hazırlanmaktadır.

Hemen belirtmek gerekir ki elbette marka tescil başvurusu için marka vekil ve/veya vekil patent firma zorunluluğu yok ama sonradan telafisi güç zararlarla karşılaşmamak için konusunda uzman ve deneyimli danışman ve uzmanlarla çalışmanın önemli kazanımları olacağının göz ardı edilmemesi gerekir.

Marka tescili yapılacak isim ve logonun sorgulama, araştırma ve incelenmesinden sonra marka tescil başvurusu yapılır. Marka veya logo başvurusu online yapılmakta ve gün içinde resmi TPE başvuru alındı belgesi başvuru sahibine gönderilmektedir.

Marka tesciline konu marka isim ve logonun tescil kriterlerine sahip olması halinde Türk Patent Enstitüsü (TPE) başvuruyu markalar bülteninde yayınlanmasına karar verir. Marka bülten yayının üç ay süremekte ve bu süre içinde üçüncü tarafların itirazna tabi tutulmaktadır. Bu süre içinde herhangi bir itirazın olmaması halinde de başvuru sahibine, marka tescilinin kesinleştiği ancak iki ay içinde marka tescil belge düzenleme ücretinin ödenmesini, aksi takdirde başvurunun hükümsüz kalacağını bildirmektedir.

İlgili ücret ve işlemler tamamlandıktan sonra da takriben 10 gün içinde marka tescili alınmaktadır.

Bu arada hemen hatırlatmak gerekir ki; marka isim veya logo tescil başvurularının marka sahibinin bizzat kendisi yapması halinde başvuru ve marka tescil belge düzenleme ücretleri online işlem ücretlerinden oldukça pahalıdır. Yani online işlem yapmak ücretler bakımından da başvuru sahibine avantaj sağlamaktadır.

Örneğin 2016 yılında her bir sınıf için fiziki başvurularda 285 TL talep edilirken online işlemler için ise 190 TL talep edilmektedir. Yine marka tescil belge düzenleme ücreti fiziki başvurularda yani sahibin tek başına yaptığı başvurularda TPE 795 TL isterken Marka Patent vekil firmalar aracılığıyla istenen ücret ise 640 TL' dir.

Bu arada kimi Marka vekil veya Patent firmalarının işlemleri online yapmasına rağmen ve online ücret tarifisnden ödeme yapmalarına rağman başvuru sahiplerinden resmi ücret adı altında TPE' nin fiziki başvurular için istenen ücretleri istedikleri sıklıkla duyulmaktadır. Başvuru sahiplerinin bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir.