Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Haberler

Logolarını sadeleştiren markaların sayısı artıyor » Etkin Patent Markalar bir yandan değişen dünyaya ayak uydururken diğer yandan da yüzlerini yenileyerek logolarını sadleştiriyorlar.
Logolarını sadeleştiren markaların sayısı artıyor

Logolarını sadeleştiren markaların sayısı artıyor

Ana Kategori : Blog, Kategori : Marka Haberleri
Logolarını sadeleştiren markaların sayısı artıyor Markalar bir yandan değişen dünyaya ayak uydururken diğer yandan da yüzlerini yenileyerek logolarını sadleştiriyorlar. Marka Haberleri
Etkin Patent +90 212 212 35 17


Markalar bir yandan değişen dünyaya ayak uydururken diğer yandan da yüzlerini yenileyerek tazeleniyor. İçecek sektörünün iki dev oyuncusu 2011'e sadeleştirdikleri logolarıyla başlayarak imaj tazeleme yarışına girdi.


Alkolsüz meşrubat üreticisi Pepsi, ABD'de geçen yıl "Her şeyi yenile" sloganıyla gerçekleştirdiği logo değişimini, 2011'de Türkiye'de de kullanmaya başlıyor. 40. yılını kutlayan ünlü kahve zinciri Starbucks da dün, yeni logosuyla görücüye çıktı.


Pepsi'nin, yeni logosunda yazı karakteri incelirken, mavi ve kırmızı renkleri ayıran beyaz çizgi ‘gülümseme'yi andıracak biçimde çizildi. Starbucks ise logonun çerçevesini oluşturan halka şeklindeki yazılı bandını sildi. Markanın ikonu denizkızını ise korudu.

Starbucks CEO'su Howard Schultz, "Denizkızı başından beri orada. Logomuzu Starbucks mirasına sahip çıkarak gelecekteki büyümeye hazır hale getirdik" dedi. Starbucks'ın yeni logosu 51 ülkede marttan itibaren kullanılacak. Yeni logo markanın ana iş alanlarındaki gelişiminin yansıması olarak görülüyor. Starbucks'ın logosunu kahve dışı hızlı tüketim ürünlerini kapsaması için de değiştirdiği söyleniyor.


PEPSİ ARTIK GÜLÜMSÜYOR


Pepsi daha önce Danone ve LG'nin yaptığı gibi logosuyla ‘gülümsemeye' başladı. 2009'da "Refresh Everthing!" (Her Şeyi Yenile!) sloganıyla önce Kuzey Amerika ardından diğer ülkelerde logosunu yenileyen Pepsi, değişime Türkiye'de de başladı. Operasyonun nisana kadar tamamlanması hedefleniyor.


Arnell Group'un tasarladığı gülümseyen logo "değişen dünyada daha umutla geleceğe bakmak" fikrinden yola çıkılarak yaratıldı. 111 yaşındaki marka 10 kez logo değiştirdi.

PepsiCo İçecek Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Deniz Aktürk Erdem, "Pepsi, logo tasarımları ve sloganlarında sürekli olarak yenilik peşinde gidiyor. 2011, gülümseyen logonun Türkiye ile buluştuğu yıl olacak" dedi.


TÜRKLER DE YENİLİYOR


Yıllara meydan okuyan bazı Türk markaları da değişen dünya ile birlikte logolarını değiştiriyor. Lassa, Arçelik, Eczacıbaşı, Yapı Kredi gibi markalar logo operasyonu yapan firmalar arasında. Albaraka, Piyale, Tüpraş, Vestel ve Şeker Piliç de son dönemde logosunu değiştirdi. Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) da logosunu yenilemek için yarışma açtı. Bazı global markalar da değişimden geri kalmıyor. Yakın geçmişte Hilton, Mazda, Fiat, Ford, Canon ve Xerox logosunu değiştirdi.

Bazı şirketler ise daha tutucu. IBM, General Electric ve Coca-Cola logolarını değiştirmeyen global markalar.


STARBUCKS YAZIYI ATTI


Markaların müdavimleri yenilenen logolara her zaman kolay alışamıyor. Logosunu değiştiren Starbucks'ın internet sitesinde ve Facebook'ta, yeni logoyu eleştiren yorumlar da yer aldı. Facebook'ta 20 milyona yakın hayrana sahip olan Starbucks'ın müşterilerinden bazıları yeni logoyu eskisi kadar benimseyemediklerini belirten yorumlar yaptı. Starbucks'ın logo operas-yonunda şirketin sadece kahve ürünleriyle anılması yerine daha geniş bir ürün yelpazesine gönderme yapmak için logodaki kahve ibaresi kaldırıldı. Logo operasyonuna giden firmalar her zaman istedikleri sonucu alamıyor. Buna en yakın örnekler arasında ABD'li giyim markası GAP'in ekim başında değiştirdiği logosu gösteriliyor. Şirket, koyu mavi zemin içine yazılmış GAP yazılı logosunu değiştirmiş, tepkiler gelince eski logosuna dönüş yapmıştı. BESTE ÖNKOL/MİLLİYET