Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Haberler

KODECO Ecotour güneş enerjili gezi aracı Kültürpark’ta tanıtıldı. » Etkin Patent Ege Üniversitesi (EÜ) Güneş Enerjisi Enstitüsü'nde doktora çalışması devam eden Kerem Odabaşı güneş enerjili gezi aracı hakkında bilgiler verdi.
KODECO Ecotour güneş enerjili gezi aracı Kültürpark’ta tanıtıldı.

KODECO Ecotour güneş enerjili gezi aracı Kültürpark'ta tanıtıldı.

Ana Kategori : Blog, Kategori : Tasarım Haberleri
KODECO Ecotour güneş enerjili gezi aracı Kültürpark'ta tanıtıldı. Ege Üniversitesi (EÜ) Güneş Enerjisi Enstitüsü'nde doktora çalışması devam eden Kerem Odabaşı güneş enerjili gezi aracı hakkında bilgiler verdi. Tasarım Haberleri
Etkin Patent +90 212 212 35 17

Ege Üniversitesi (EÜ) Güneş Enerjisi Enstitüsü'nde doktora çalışması devam eden Kerem Odabaşı güneş enerjili gezi aracı hakkında bilgiler verdi.

Odabaşı ilk prototip araç olan Ecotour'u 2012 yılında Ege Üniversitesi ve Seferihisar Belediyesi'nin yardımlarıyla tasarladıklarını TUBİTAK'tan sermaye desteği alınarak Ecotour aracını seri üretimi amacıyla KODECO Tasarım ve Mühendislik Şirketini kurduklarını anlattı. Odabaşı, "Özellikle şehrimize gelen turistlerin Alsancak limanından kemeraltı'na ulaşımını sağlamayı amaçladık. Bu aracımız da İzmir'in modern yüzünü tanıtan modern bir fayton görevini üstlenecek çevreye duyarlı bir araç olarak tasarladık.

Modernleşmiş şehirleri güneş enerjisiyle çalışan bir aracı uygun gördük. Güneş alan kısmı yüzde 40 arttırdık. Aracımızı daha hafif bir hale getirdik. Enerji verimliliği, yolcu konforu, estetik tasarımı ve düşük maliyetli olması bizi diğerlerinden ayıran özelliklerdir. Bizim en büyük iddiamız aracın sadece güneş enerjisiyle çalışabiliyor olmasıdır.

Ayrıca aracın pedallı bir destek gücü var. Aslında pedala ihtiyaç yok ancak biz dedik ki hem spor amacıyla kullanılsın hem de araca ağır bir motor koymak istemedik. Aracımız deniz kenarlarında, tatil köylerinde, üniversite ve kampüslerde, fabrika alanlarında kullanılabilir. İzmir de bir çok park ve trafiğe kapalı alanlar var. Özellikle İzmir Doğal Yaşam Parkı, çevreci sloganına da uyum sağlayabilecek bir yer olduğunu düşünüyoruz" dedi.


Kaynak: Hürriyet