Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Haberler

ISO 9001 belgeli fırında Kamera denetiminde ekmek üretimi » Etkin Patent Üğdül Ekmek Fabrikası sahibi Mustafa Üğdül, 1995 yılından bu yana ekmek ürettiklerini ve bölgenin tek ISO 9001 belgesi ve HACCP belgesine sahip fırını olduklarını söyledi. Amaçlarının kaliteli, hijyenik ekonomik unlu mamullerin üretim ve tüketiminde toplumsal sorumluluk bilinci ile sürekli kendilerini geliştirdiklerini anlatan Üğdül, bunun için yurtiçi ve yurtdışında kendi sektörlerinde açılan birçok fuarı ziyaret ettiğini belirtti.
ISO 9001 belgeli fırında Kamera denetiminde ekmek üretimi

ISO 9001 belgeli fırında Kamera denetiminde ekmek üretimi

Ana Kategori : Blog, Kategori : ISO Belgelendirme Haberleri
Üğdül Ekmek Fabrikası sahibi Mustafa Üğdül, 1995 yılından bu yana ekmek ürettiklerini ve bölgenin tek ISO 9001 belgesi ve HACCP belgesine sahip fırını olduklarını söyledi. Amaçlarının kaliteli, hijyenik ekonomik unlu mamullerin üretim ve tüketiminde toplumsal sorumluluk bilinci ile sürekli kendilerini geliştirdiklerini anlatan Üğdül, bunun için yurtiçi ve yurtdışında kendi sektörlerinde açılan birçok fuarı ziyaret ettiğini belirtti. ISO Belgelendirme Haberleri
ISO 9001 belgeli fırında Kamera denetiminde ekmek üretimi +90 212 212 35 17

Üğdül Ekmek Fabrikası sahibi Mustafa Üğdül, 1995 yılından bu yana ekmek ürettiklerini ve bölgenin tek ISO 9001 belgesi ve HACCP belgesine sahip fırını olduklarını söyledi. Amaçlarının kaliteli, hijyenik ekonomik unlu mamullerin üretim ve tüketiminde toplumsal sorumluluk bilinci ile sürekli kendilerini geliştirdiklerini anlatan Üğdül, bunun için yurtiçi ve yurtdışında kendi sektörlerinde açılan birçok fuarı ziyaret ettiğini belirtti.

Kurdukları kameralarla üretimin her aşamasını takip ettiklerini belirten Üğdül, şunları kaydetti: "Sağlık çok önemli. Tüketen insanların hakkı üzerimde olmasın. Özel sektör olarak bölgenin tek sertifikalı fırınıyız. En iyi unu, suyu ve katkı maddelerini kullanıyoruz. 150 bin YTL masraf yaparak fırını 2 yılda bu hale getirdik. Amacımız daha da geliştirmek. Fırının içinde bazı yerlerde antibakteriyel fayans kullanıyoruz. Merak eden vatandaşlar ve fırıncılar da gelerek fırını geziyorlar. Günde 10 bin ekmek üretiyoruz. Ancak asıl hedefimiz entegre bir ekmek üretim tesisi kurmak."