Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Haberler

İki Büyük Otomotiv Devi, Türkiyeyi Küresel Tasarım Merkezi Yapacak » Etkin Patent Ar-Ge için büyük teşvikler öngören yasanın Meclis'ten çıkmasıyla birlikte Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Ercan Tezer'den, İki büyük otomotiv devi, Türkiye'yi küresel tasarım merkezi yapacak sinyali geldi.
İki Büyük Otomotiv Devi, Türkiyeyi Küresel Tasarım Merkezi Yapacak

İki Büyük Otomotiv Devi, Türkiyeyi Küresel Tasarım Merkezi Yapacak

Ana Kategori : Blog, Kategori : Tasarım Haberleri
Ar-Ge için büyük teşvikler öngören yasanın Meclis'ten çıkmasıyla birlikte Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Ercan Tezer'den, İki büyük otomotiv devi, Türkiye'yi küresel tasarım merkezi yapacak sinyali geldi. Tasarım Haberleri
İki Büyük Otomotiv Devi, Türkiyeyi Küresel Tasarım Merkezi Yapacak +90 212 212 35 17

Ar-Ge için büyük teşvikler öngören yasanın Meclis'ten çıkmasıyla birlikte Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Genel Sekreteri Ercan Tezer'den, "İki büyük otomotiv devi, Türkiye'yi küresel tasarım merkezi yapacak" sinyali geldi.


Tezer, "Artık Dünyaya otomobil tasarımı da yayılacak" dedi. SON yıllarda hem üretimde hem ihracatta hızla büyüyen ve dünyada söz sahibi noktasına gelen Türk otomotiv sektörü, geçtiğimiz hafta Meclis'ten geçerek yasalaşan yeni Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) Kanunu sayesinde dünya otomotiv tasarımında da etkin rol oynamaya hazırlanıyor. Yasa yürürlüğe girmeden, otomotiv devleri Türkiye'yi tasarım merkezi yapmak için kolları sıvadı. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Genel Sekreteri Ercan Tezer, Ar-Ge teşviklerinin Türk otomotiv sektörünün önünü açacağını belirterek, Türkiye'de yatırımı bulunan en az iki dev markanın tasarım ofisi açmaya hazırlandığı bildirdi.


Tezer, "Tasarım merkezi olmamız halinde sadece Türkiye'de üretilen modeller değil küresel modeller de burada tasarlanıp, geliştirilecek" dedi. YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR: Montajla başlayan, bugün fikri mülkiyet hakları kendisine ait otomobiller üretir duruma gelen Türk otomotiv sektörü, tasarım ofislerinin devreye girmesiyle birlikte yeni bir döneme adım atacak. Ercan Tezer, şöyle konuştu: "Ar-Ge teşvik yasası Türk otomotiv sektörünün önünü açacak. Bazı otomotiv firmaları Türkiye'de açacakları tasarım merkezlerinde küresel pazarlara yönelik otomobillerin tasarımlarını gerçekleştirecek.


Bu Türk otomotiv sanayi için önemli bir dönemeç olacak. Bu tasarım ofisleri Türk gençliğine de önemli iş imkanı yaratırken, bu alanda Türklerin yaratıcılığını ortaya koyacağız." Yeni Ar-Ge kanunuyla birlikte sadece ana sanayide değil yan sanayinin de faydalanacağını belirten Tezer, " Eğer Türk yan sanayi ürettiği parçaları kendi tasarlar ve geliştirirse, ana firmaların başka bir yere gitme şansı yok" dedi.


HANGİ AVANTAJLARI SUNUYOR: Ar-Ge Teşvik Yasası'nda yer alan bazı teşvikler şöyle: Teşvikte en az 50 kişilik Ar-Ge personeli çalıştırma şartı aranacak. Kurumlar ve gelir vergisi kanunları uyarınca daha önce mükelleflere tanınan Ar-Ge harcamalarındaki yüzde 40'lık matrah indirimi yüzde 100'e çıktı. Ar-Ge ve yenilik projeleri ile rekabet öncesi işbirliği projelerine ilişkin yapılacak Ar-Ge harcamalarının tamamı; 500'den fazla Ar-Ge personeli çalıştıran işletmelerin her yıl, yaptıkları Ar-Ge harcamalarının yarısı vergi matrahından düşülecek. Ar-Ge personelinin ücretleri üzerinden hesaplanan gelir vergisinin yüzde 80'i, doktoralı olanlarda ise yüzde 90'ı alınmayacak. Ar-Ge personelinin ücretleri üzerinden hesaplanacak sigorta priminin işveren tarafından ödenmesi gereken miktarın yarısı, 5 yıl süreyle bütçeden karşılanacak.


Korkmaz: Amerika'nın yatırım radarına Türkiye'yi oturttuk TÜRKİYE Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, bu kez otomotivin anavatanı olarak kabul edilen Amerika'nın Detroit kentinde Türk otomotiv sektörünü anlattı. Amerikalı dev firmalara, yan sanayi şirketlerine Türkiye yatırım yapmaları için çağrıda bulunduklarını söyleyen Korkmaz, "Amerikanın bilmediği bir coğrafyayı radarlarının içine oturttuk" dedi. Korkmaz, Amerika'ya Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Genel Sekreteri Ercan Tezer ve Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Ufuk Güçlü'den oluşan bir heyetle gittiklerini belirterek, "Biz Türkiye'nin daha önce ulaşamadığı, gitmediği yerlere gidip yeni yatırımları çekmeye çalışıyoruz.


Bu noktada Ford Otosan'ın Amerika'ya Transit Connect ihracatıyla açtığı bu kapıdan biz de girip faydalanmak istedik. Amerikan otomotiv şirketleri Türk otomotivin son 5-6 yılda yaşadığı büyüme hızından çok etkilendi" diye konuştu. Önümüzdeki aylarda Amerika'dan 2-3 büyük şirketin yakından incelemek için Türkiye'ye geleceğini söyleyen Korkmaz, "Biz uzun soluklu bir iş yapıyoruz. Yüzlerce milyon dolarlık yatırımlardan bahsediyoruz" dedi. Hürriyet