Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Haberler

Hatay künefesinin Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirilerek koruma altına alındığı bildirildi. » Etkin Patent Hikmet Çinçin, yaptığı yazılı açıklamada, kentin milli ve manevi değerlerine sahip çıkmak için çalıştıklarını kaydetti.
Hatay künefesinin Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirilerek koruma altına alındığı bildirildi.

Hatay künefesinin Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirilerek koruma altına alındığı bildirildi.

Ana Kategori : Blog, Kategori : Marka Haberleri
Hikmet Çinçin, yaptığı yazılı açıklamada, kentin milli ve manevi değerlerine sahip çıkmak için çalıştıklarını kaydetti. Marka Haberleri
Hatay künefesinin Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirilerek koruma altına alındığı bildirildi. +90 212 212 35 17

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, yaptığı yazılı açıklamada, kentin milli ve manevi değerlerine sahip çıkmak için çalıştıklarını kaydetti. Dünya çapında tanınan Hatay künefesinin gelecek kuşaklara daha iyi aktarılması için 14 Nisan 2006 yılında Türk Patent Enstitüsüne başvuru yaptıklarını ifade eden Çinçin, açıklamasında şunlara yer verdi: ''Türkiye'de ve dünyanın bir çok yerinde bilinen, beğeniyle tüketilen ve aranan künefe diğer kültür ürünleri gibi maalesef taklide maruz kalıyordu. Hatay dışında bir çok kentte künefe satışı yapılıyor. Ancak bu künefe hiç bir şekilde Hatay'da yapılana benzemiyor. Yöresel tatlımızı koruma altına almak, taklit edilmesinin önüne geçmek için yaptığımız girişim olumlu sonuçlandı. Künefenin Hatay'a özgü bir tatlı olduğuyla ilgili Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldık. Künefe, Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirilerek koruma altına alındı.'' Kültür şehri olan Hatay'ın her türlü değerinin korunması için çalıştıklarını vurgulayan Çinçin, künefenin tescilini yaptırarak Hatay damak tadının yanlış tanıtımının önüne geçtiklerini açıkladı. Tescil sayesinde künefenin yurt içi ve dışında aynı kalite ve lezzetle satışa sunulacağını kaydeden Çinçin, dileyen işletmelere tescilli Hatay künefesi satabilmeleri için belge verebileceklerini, ayrıca işletmelerin de sürekli denetleneceğini belirtti. Çinçin, kente özgü başka tatlar için de tescil belgesi alacaklarını, çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. -HATAY KÜNEFESİNİN ÖZELLİKLERİ - Tescil edilen Hatay künefesinin özellikleri ve servis kriterleri de belirlendi. Künefenin en önemli malzemesi olan peynir Hatay yöresinde yapılır. Tam yağlı ve hiçbir katkı maddesi içermeyen inek sütü, 40-65 dereceye kadar ısıtılır. Ilık hale gelinceye kadar bekletilir. Ilık hale gelen süte peynir mayası koyularak kalıplarda dinlenmeye bırakılır. Peynir, suyunun iyice süzülmesi için bezlere sarılıp bekletilir. Künefe yapımında peynirin, iyice sünmesi için, günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir.