Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Haberler

Haksız yere işten çıkarıldığını öne süren ilaç mümessili 40 yaşındaki Metin Erkul, mobbing (psikolojik taciz) davası açtı. » Etkin Patent ilaç mümessili olarak görev yaptığı firamdan 2006'da haksız gerekçelerleçıkarıldığını ve psikolojik taciz gördüğünü öne süren Metin Erkul, bukonunun Türk Borçlar Kanunu tasarısıyla mevzuata girmesine kapıaçıldığını görünce, Konya 3'üncü İş Mahkemesi'ne dava açtı
Haksız yere işten çıkarıldığını öne süren ilaç mümessili 40 yaşındaki Metin Erkul, mobbing (psikolojik taciz) davası açtı.

Haksız yere işten çıkarıldığını öne süren ilaç mümessili 40 yaşındaki Metin Erkul, mobbing (psikolojik taciz) davası açtı.

Ana Kategori : Blog, Kategori : Hukuk Haber
ilaç mümessili olarak görev yaptığı firamdan 2006'da haksız gerekçelerleçıkarıldığını ve psikolojik taciz gördüğünü öne süren Metin Erkul, bukonunun Türk Borçlar Kanunu tasarısıyla mevzuata girmesine kapıaçıldığını görünce, Konya 3'üncü İş Mahkemesi'ne dava açtı Hukuk Haber
Haksız yere işten çıkarıldığını öne süren ilaç mümessili 40 yaşındaki Metin Erkul, mobbing (psikolojik taciz) davası açtı. +90 212 212 35 17

ilaç mümessili olarak görev yaptığı firamdan 2006'da haksız gerekçelerleçıkarıldığını ve psikolojik taciz gördüğünü öne süren Metin Erkul, bukonunun Türk Borçlar Kanunu tasarısıyla mevzuata girmesine kapıaçıldığını görünce, Konya 3'üncü İş Mahkemesi'ne dava açtı. Davayıkabul eden mahkeme ilk duruşma tarihi olarak 26 Şubat'ı belirledi.Metin Erkul, yaşadıklarını şöyle anlattı: "En son ayrıldığım şirkette1996-2006 yılları arasında çalıştım. 3 yıldır bir iş bulamadım. Eşim deçalışmıyor. 3 yıldır işyerimden aldığım tazminat, sattığım arabam veçektiğim tüketici kredisi ile geçiniyorum.


Tüm param bitti. Bu firmayaçok ciddi kariyer beklentileri ile girmiştim ve bu vaatlerle işealınmıştım. Firmada işe girdiğim andan itibaren sürekli, farklıalanlarda farklı şekillerde insanların psikolojik ve fiziksel olarakbaşarısızlıklarını yüzlerine vurmak suretiyle kendilerine olangüvenlerini ve mesleğe olan ilgi ve alakalarını kaybettirmeye yönelikdavranışlar vardı. Haksız ve işimin gereği olmayan nedenden dolayısürekli eleştirilmem neticesinde 2006 Mart ayından başlayansavunmalarımın alınmasıyla, aynı yıl haziran ayında işiminsonlandırılması süreciyle tamamlandı.


İşten çıkarılmama el bilgisayarıile şirkete bağlanma sıklığımın düşük olması ve bunun şirketprosedürlerine uyumadığı gerekçe olarak gösterildi. İşimde yeterli vebaşarılı olduğumu düşünmemden dolayı, işe iade davası açtım. Davayıyerel mahkemede kazandım. Kararı, Yargıtay da onadı. Yargıtay'ınonadığı işe iade davamda bilirkişi raporlarında çıkarılma gerekçeminişin ana esaslarına uymadığı ve geçersiz bir neden olduğu belirlendi."Mobbing nedirLATİNCEbir kavram olan 'mobbing', psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz,rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamına geliyor. Özelliklehiyerarşik yapılanmış grup ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, gücüelinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine psikolojikyollardan, uzun süreli sistematik baskı uygulamasına 'mobbing'deniliyor.