Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Haberler

CERN deneyi için merak ettiğiniz tüm sorular 2.BÖLÜM » Etkin Patent 4.BÖLÜMİşte yüzyılın deneyiyle ilgili Prof. Dr. Cengiz Yalçın'a sorduğunuz sorular ve cevapları.SORUMerhabalar tv ve online de takip ediyorm konuy
CERN deneyi için merak ettiğiniz tüm sorular 2.BÖLÜM

CERN deneyi için merak ettiğiniz tüm sorular 2.BÖLÜM

Ana Kategori : Blog, Kategori : Patent Haberleri
CERN deneyi için merak ettiğiniz tüm sorular 2.BÖLÜM 4.BÖLÜMİşte yüzyılın deneyiyle ilgili Prof. Dr. Cengiz Yalçın'a sorduğunuz sorular ve cevapları.SORUMerhabalar tv ve online de takip ediyorm konuy Patent Haberleri
Etkin Patent +90 212 212 35 17

4.BÖLÜM İşte yüzyılın deneyiyle ilgili Prof. Dr. Cengiz Yalçın'a sorduğunuz sorular ve cevapları.

SORU

Merhabalar tv ve online de takip ediyorm konuyu. deney sırasında yeryüzünde patlama olacak mı?deprem,sel gibi doğal afetleri tetikler mi? kara delik açılacakmış bu kadar riskli bir deney için ne gibi önlemler alındı? bilmem kaç bin metreküp betondan ve bilmem kaç ton ağırlıklı demirlerden ibaret değildir umarım. Saygılarımla

CEVAP

Hiçbir tehlike yoktur. Böylesine karmaşık bir deneyde önlemler beton ve demirden değil kendisine özgü teknolojiler ile alınır.

SORU

Selamlar,deney olummlu sonuçlanıp aranan parçacık bulunursa bilimkurgu filimlerinde gördüğümüz Işınlanma(Teleportasyon)ve Yerçekim ivmesini yenip dünyalılarında ufo tarzı ulaşım araçları olacakmı...?

CEVAP

Işınlama bilim kurgu öykülerine kullanılan bir fantezidir. Deneyin ışınlama gibi bir beklentisi yoktur.

SORU Sayın Hocam, Parçacık hızlandırma sistemi, ileride konvansiyonel olmayan bir silahın temeli olabilir mi? Ya da uzay yolculuğunun temelleri oluşabilir mi? Mantığımca eğer bir proton hızlandırılabiliniyorsa, şartlar sağlandığında bir madde de hızlandırılabilir. Bu şekilde bir itme kuvveti ile uzay boşluğuna gönderilen madde 2 saniye içinde yüzbinlerce kilometre yol gidebilir mi? En azından şimdilik Güneş sistemimizin içinde ışık hızına yakın hızla yolculuk edilebilme ihtimali var mı? Saygılarımla

CEVAP

Uydulara yerleştirilmesi düşünülen lazer demetleri ile kıtalar arsası füzeleri vurma, geçmişte yıldız savaşları projesinde tasarlanmıştır. Ancak LHC gibi bir sitemi uydulara yerleştirmek mümkün değildir. Bir kg'ın katrilyon çarpı trilyonda bir kadar küçük bir kütleye sahip protonu ışık hızına yakın hızlara çıkartmak için yapılanlara bakınca,tasarladığınız olayın gerçekleştirilmesi pek olası görülmüyor.

SORU

Asi nötron pacacigi eger büyük patlamayi tetiklerse tek kutuplu sistemde yer cekimi etkilenirmi yani dünyanin yer cekimiyle ilgili bir sorunu olurmu'.birde bu patlamadan dünya nekadar zarar görür elbetteki bir yan etkisi olacak sanirsam .Tesekkür ediyorum.

CEVAP

Protonların çarpışması için bir protonun farklı hareket etmesi gerekiyor sanırım, bunun ne zaman olacağı da bilinmiyormuş; Bunun için ne kadar süre deney devam edecek. Yanıt: Proton çapı bir metrenin katrilyonda biridir. Ters yönde hareket eden iki proton demetini çarpıştırmak için her iki demeti tasarlanan yörüngede tutmak gerekir. Protonların çok büyük bir miktarı çarpışmayı az hissederken çok küçük oranda proton alın alına çarpışacaktır. Daha ayrıntılı bilgi almak için www.hurriyet.com.tr/teknolojide ekranlaşan 3G veya GGG nedir başlıklı makaleyi okuyunuz.

SORU

Bu beni çok korkutuyor dünyanın parçalanmasına neden olmaz mı depremleri tetiklemez mi?

CEVAP Hiç korkmayınız hiçbir şey olmayacak.

SORU

Merhaba acaba big bang yani büyük patlama tesadüf olduğu dünyanın kendinden varolduğu yani bu deneyin ateizme hizmet açısından yapılıp yapılmadığını merak ediyorum yani amaç allahın olmadığını ispatlamakmıdır.Bu deney gerçekleşirse dünyanın tesadüf eseri oluştuğu ispatlanır evrim teorisinde bilim adamlarının duvara çarptığı işi bu alana kaydırarak yeni kaçış noktalarımı sizce bu.

CEVAP

Deneyin ateism veya deism ile hiçbir bağlantısı yoktur. Evrenin Büyük Patlama ile meydana geldiğini kanıtlayan pek çok gözlem, ölçüm mevcuttur. Tanrı insanların vicdanında, duygularında, sezilerinde, aklarında yer alır, hızlandırıcılarda değil. Deney evrenin tesadüfler sonucu yaratıldığı ve yaratılmadığı gibi metafizik içeren bir soruya yanıt aramak için yapılmamaktadır.

SORU

Biz sıradan insanların böylesine karmasşık bir deneyin değerlendirmesini yapmamız mümkün değil, benim öğrenmek istediğim; bu çok uzun soluklu deneyin sonucunda hedeflenene ulaşıldığını varsayalım,sonuçta bilim insanlarının meraklarını gidermenin ötesinde, bu insanlık için nasıl bir adım olacaktır, yani bunun sonucunda elde edilen bilgiler hangi alanda ya da neyin geliştirilmesinde kullanılabilecektir? Bu konuda herhangibir açıklama göremediğim için sizin görüşünüzü rica edeceğim. Saygılarımla.

CEVAP www.hurriyet.com.tr teknoloji sayfasında bilimsel buluşlar başlıklı makalede sorunuzun yanıtı yer almaktadır.

SORU

Protonlar nasıl bu kadar hızlandırılabiliyor ve uzaydan daha soğuk ortam nasıl oluşturulabiliyor?

CEVAP

Bu çok akıllı bir soru. Protonlar pozitif elektrik yüklü olduklarından elektrik alanında hızlandırılıyorlar. Elektromıknatısların süper iletken kabloları sıvı helyum banyolarda bulunduğundan 12000 amperlik bir akımı dahi iletebilmektedirler.

SORU

Sayin Yalcin, Bu deneyde olusabilecek ihtimallerde en kötü karsilasilabilecek felaket senaryosu nedir?Bilimadamlari mutlaka bütün olasiliklara göre bir takip protokolu olusturmuslardir.Kaos teorisine göre öngörülemeyen olasiliklar her zaman mevcut degil midir?

CEVAP

Kaos teorisinin öngörülerine benzer bir durum bu deneyde söz konusu değildir. Felaket senaryoları doğru değildir.

SORU

İyi Günler Sayın Hocam; Bu deneyde oluşabilecek (big bang teoreminde Planck döneminde oluşan) yüksek nükleer gücü ve anti-maddeyi nasıl kontrol etmeyi planlıyorlar?

CEVAP Bu çarpışmada yüksek nükleer güç oluşmaz. Nükleer enerji uranyum çekirdeğinin parçalanması ile ortaya çıkar. Uranyum çekirdeğinin oluşmadığı kozmolojik süreçte nükleer enerji oluşamaz. Deney anti madde oluşturmak için yapılmamaktadır. Anti maddenin oluşmayacağı bir çarpışmada anti maddenin kontrolü söz konusu değildir. Planck enerjinin kesikli olduğunu keşfetmiştir,Planck adı ile anılan bir evrim süreci yoktur.

SORU

MERHABA BEN ANKARADAN TANER SORUM: BU DENEYE BU KADAR PARA HARCANMASININ ASIL NEDENİ NEDİR SAVAS SANAYİSİYLE BİR İLGİSİ OLABİLİRMİ? TESEKKURLER.

CEVAP Deneyin arakasında komplo teorileri oluşturmanın bir anlamı yoktur.Deneyin savaş sanayisiyle bir ilgisi yoktur,amaç savaşta kullanılacak bir teknoloji üretmek değildir. SORU Higgs parcacigi teorik olarak oldugu varsayilan bir parcacik. Boyle bir parcacik var olsa bile sahip olunan teknoloji deney sirasinda onu gozlemleyebilecek hassasiyette mi? Bu parcacigin olusma anini kacirma sansi varmi? Bu deneyin sonuclari dunyadaki bilim adamlarina acik olacak deniyor. Turkiye'de bu deneyde elde edilen veriyi degerlendirmeye calisacak arastirma gruplari var mi?

CEVAP

Bu soru çok anlamlı akılıca sorulmuş. Evet, HİGGS var olduğu speküle edilmiş ancak varlığı deneysel olarak kanıtlanmamış bir parçacıktır.www.hurriyet.com.tr/ teknoloji sayfasında ekranlanan 3G ve GGG ne demektir başlıklı makaleyi okuyunuz sorunuzun yanıtı orada verilmiştir.

SORU MERABA SAYIN YALÇIN,DENEY BAŞARILI OLURSA VE EVRENİN İLK HALLERİNE ŞAHİT OLURSAK, ÖNÜMÜZE AÇILACAK TEKNOLOJİK GELİŞMELERDEN EN ÖNEMLİLERİ SİZCE NEDİR? TEŞEKKÜR EDERİM.

CEVAP

Her kesin merak ettiği konu budur. Bilimsel buluşlar ve arkasından gelen teknolojik uygulamalar günlük yaşantımızda bize kolaylıklar sağlamaktadır.www.hurriyet.com.tr teknoloji sayfasında ekranlanan makalelerde bu sorunun ,Bilimsel Buluşlar başlığı ile ekranlanan makalede verilmiştir.Sorunuz ayrıntılı yanıtı orada verilmiştir.

SORU Bu deney 20 yıllık bir deneymiş eğer tam anlamıyla başarıya ulaşırsa samanyolu sistemi oluşacakmı bu deneyde yani yeni dünyalar ay güneş gibi.... şimdiden teşekkürler.

CEVAP

Samanyolu galaksisi zaten mevcut, dolayısıyla yeniden oluşması söz konusu olamaz.Deneyin amacı yeni galaksiler,güneş sistemleri veya dünyalar oluşturmak değil,iki proton demetini yüksek enerjilerde çarpıştırmak ve çarpışma sonrası oluşumları analiz etmektir.

SORU

Merhaba. Big bang deneyinin dünyadaki hiç bir felakete yol açmayacağını ve olan felaketlerinde bu deneyle ilgisinin olmadığını söylüyor fizikçilerimiz ve dünyadaki diğer ünlü fizikçiler. Acaba bu ne denli doğrudur? yani bu deneyin başlatılmasından sonra dünyada ard arda meydana gelen büyük depremlerin bu deneyle hiç bir alakası yok mudur? hiç mi bir yan etkisi yok bu deneyin? cevabınız için teşekkürler.

CEVAP

Dünya üzerinde hem doğal hem de sosyal felaketler birbirini izliyor. Böylesine masum bir fizik deneyinin felakete neden olabileceğini düşünmek çok yersizdir. Depremler için önce senelerdir tüm ikazlara rağmen önlem almayan yöneticilerin sorgulanması yerinde olur. Deneyin deprem ile bir ilgisi yoktur.

SORU

Deneyde oluşturulacak olan manyetik alanın, Dünyanın donüş hızı ve doğrultusuna bir etkisi olması mümkün müdür? Dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen depremlerin deneyle aynı günde olmasının RASLANTI olarak açıklanması BİLİMSEL olarak mümkün müdür? Deneyin öngörülmeyen sonuçlar doğurması olasılığından korkulması gerekmezmi? Deneyin yerini hangi faktörler belirledi? Almanya-İsviçre sınırı olmasının bir nedeni varmıdır?

CEVAP Deneyde oluşacak manyetik alanın yerkürenin dönme hızını ve yönünü etkilemesi söz konusu olamaz. Deneyin öngörülmeyen sonuçları değil, şimdiye değin karşılaşmadığımız parçacıklar üretmesi mümkündür.

SORU

Şu ana kadar deneyden alınan neticeler nelerdir? Deneyin safha safha gerçekleştirildiği tarafımızdan bilinmektdir.Bu bağlamda, dönüm noktası olabilecek sonuçlar için medyayı hangi tarihlerde yakından takip etmeliyiz?

CEVAP 10 Eylülde yapılan deneme ile protonların yörüngede kalıp kalmadıkları kontrol edilmiştir. Proton demetleri birçok kere çarpıştırılıp deneyler tekrar edilecek ve sonuçlar açıklanacaktır.

SORU

Protonlarin isik hizina yakin degilde isik hizinda veya daha hizli gidip duvari asmasi mümkün mü?

CEVAP Proton gibi maddesel bir parçacığın ışık hızını aşması mümkün değildir.

SORU

Anti Madde ne demek? Mesela pozitif yüklü elektrona antimadde diyorsanız, Bir madde parçağığı pozitif de nenegatif de olabilir. Maddenin antiliği ile ne alakısı var? Anti madde, maddenin zıddı demek, böyle bir şey olur mu? Zıddı ise var değildir. Yani ben maddenin antisine inanamıyorum. Bu konuda ne diyorsunuz?

CEVAP

Maddeyi oluşturan tüm temel parçacıkların antileri vardır. Örneğin pozitron, elektronun antisidir. PET dediğimiz görüntüleme sitemlerinde pozitron, yani anti madde, yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir temel parçacığın antisi, tüm fiziksel özelikleri kendisi ile aynı elektrik yükü ters olan parçacıktır. Pozitronun tüm özellikleri yani kütlesi ve diğerleri. elektron ile aynı sade elektrik yükü pozitiftir. Anti-proton ile proton arasındaki tek fark, anti-protonun elektrik yükünün negatif olmasıdır.

SORU

Hocam, proton demetlerinin 8 Tera Elektron Volta varan enerji ile yükleneceklerini okuyoruz, 8 TeV günlük yaşamda ne kadar bir enerjidir?

CEVAP

Bir enerji birimidir. Bir elektronun bir voltluk potansiyel altında kazandığı kinetik enerji 1ev(elektronvolt) birim olarak alınır. Bunun bir milyon katına milyon elektronvolt(MeV), milyar katına gigaelektronvolt(GeV), trilyon katına teraelektronvoly (TeV) denir. Atomik boyutlarda kullanılan SORU Hocam, proton demetlerinin 8 Tera Elektron Volta varan enerji ile yükleneceklerini okuyoruz, 8 TeV günlük yaşamda ne kadar bir enerjidir?

CEVAP

1eV=1,6.10-19joule1teraelektronvolt TeV=1,6.10-1Joule=0,16joule8TeV=8 X0,16joule=1,28jole Yaklaşık olarak 1kilowatsaatin10 milyonda biri kadardır. İşte yüzyılın deneyiyle ilgili Prof. Dr. Cengiz Yalçın'a sorduğunuz sorular ve cevapları..

SORU

Hocam atom bombası keşfinde yanılmıyorsam atomlar çarpıştırılmıştı.. bu deneyde daha büyük bir enerjinin açığa çıkacağı aşikardır... peki atom bombasından kat kat büyük bir enerjinin ortaya çıkması ve değil dünyayı güneş sistemini bile yok edebilecek bir patlamanın meydana gelmesi mümkün değilmidir... olmayacağının bunun garantisi şimdiki teknoloji ve fizikle verilebilirmi ?

CEVAP

Atom bombasında enerji çarpışma sonucu değil Uranyum-235 'in bölünmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bir uranyum-235'in parçalanması ile açığa çıkan enerji yaklaşık 200MeV civarındadır, yani 3,2 joule'ün 100 milyarda biridir. Enerjilerin bu kadar küçük olması sizi şaşırtmasın, bir kg uranyumdan elde edilen enerji çok büyük bir değerdir.

SORU

Büyük patlama oldumu olcak mı?

CEVAP

Deneyde patlama değil çarpışma olacaktır.

SORU

Sayın proff şimdi kardelikler tehlikesiz diyorsunuz yok olacak dıyorsunuz bn bir haber okudum ne kdrı dogru ne kdrı yanlıs bılmıoyorum yanlısta hatırlıyor olabılırım evrenın ilk olustuktan sonra bır katıl made olusmus bır antı madde ve her seyı yoq etmıs ve bu deneyden sonrada boyle bir anti madde olusurmu vede eger bı kardeslık olusursa dunyayı yutması kac sn alır.

CEVAP

Çarpışma en yüksek enerjilerde gerçekleştiğinde saniyede bir tane mini karadelik oluşacak , ömürleri çok kısa olduğu için bir tehlike oluşturmayacak.Kozmik karadelikler mini karadeliklerden farklı olaydır.Deney neden anti-maddenin, maddeden çok daha az oluştuğuna da bir açıklık getirecektir.