Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır

Hızlı Marka, Patent ve Tasarım Başvuru ve Araştırma Formu*
Online Marka Tescil Başvuru İşlemleri için TIKLAYINIZ* Marka Sınıflarını İnceleyiniz.

,  Ana Kategori : Tasarım,  Kategori :  Tasarım Tescili  Tarih : 
13.4.2017 Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır http://www.etkinpatent.com/tasarim-tescil-basvuru-nerede-nasil-yapilir
Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır. » Etkin Patent Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır.

Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır.

 

TASARIM TESCİLİ NEDİR   NEREDE YAPILIR NASIL BAŞVURU YAPILIR ?

Endüstriyel tasarım tescili tek başına tasarımlarınızı korur mu, yenilik şartı ve süreç ayrıntıları aşağıdadır.


Endüstriyel tasarım tescil başvuruları Türkiye' de sadece Türk Patent  ve Marka Kurumuna' na başvuru yapılır. Tüm Tasarım tescil süreci Türk Patent nezdinde yürütülür. Tasarım tescil başvuru ilgili mevzuatlara uygun olması ve gerekli süreci tamamlamasından sonra da Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tasarım tescil belgesi verilir. Tasarım tescil belgesi ve tüm hakları her beş yılda yenilemek koşuluyla 25 yıl süre ile korunur.

 

Endüstriyel tasarım tescil başvurusunu en önemli kriterleri yenilik özelliklerine sahip olması ve bir yıldan fazla süre içinde kamuya sunulmamış olması ve mevcut tasarımlarla önceki tasarımlar arasında belirgin farklılıkları olması gerekmektedir.


Mevcut tescilli veya alenileşmiş kimi tasarımlar üzerinde küçük değişiklikler yapılarak tasarıma yenilik özelliği kazandırıldığı gibi yanlış bir kanaat maalesef oldukça yaygındır. Oysaki tasarımların karşılaştırılması yapılırken sıradan halk kitlesinin değil de işin uzmanı tarafından önceki tasarımla sonraki tasarım arasında belirgin farklılıkların olduğu kanaati olmalıdır. Dolayısıyla Endüstriyel tasarım tescil başvurusu yapmadan önce mutlaka uzmanlarımızdan araştırma, inceleme ve değerlendirme istenmesi oldukça yararlı olacaktır.


Endüstriyel tasarım tescil başvuru yapıldıktan sonraki iki ay için şekil eksikliklerin olmaması halinde altı süre ile tasarımlar bülteninde yayınlanır. Süresi içinde herhangi bir itirazın olmaması ve/veya itirazların sonuçlanmasından sonra başvuru kesinleşir ve endüstriyel tasarım tescil belgesi verilerek süreç tamamlanır.

 

Görüldüğü gibi tasarım tescil süreci dışsal denetime tabi bir tescil sürecine tabidir. Yani marka ve patent başvuruları gibi herhangi bir veritabanında (şimdilik) araştırma olanağı olmadığından tescil süreci dışsal denetime tabi tutulmuştur. Kısaca tasarıma üçüncü taraflarca itiraz olmadığından tasarımlarınız tescil edilir.
Ancak tasarım tescilin kesinleşmiş olmasından sonraki hukuki süreçler farklı işlemektedir.

 

Bilindiği gibi tasarım tescil bülten yayınlarının takip edilmesi ve itirazlar pek olmamaktadır. Dolayısıyla çokca yenilik şartlarına sahip olmayan tasarımlar da herhangi bir itiraz olmaması nedeniyle tescillendiği de görülmektedir. Dahası başta Çin olmak üzere yurtdışından edinilen tasarım ve desenlerin aynısı ve/veya küçük değişiklikler yapılarak tasarım tescil başvurusu yapıldığı ve tescillendiği sıklıkla gözlemlenmektedir.


Özgün size ait olmayan tasarımlar tescil edilse bile sonradan olası hukuki süreçlerde sizi zor durumda bırakabilir. Onca emek ve maliyeti karşılayarak edindiğiniz tasarım tesciline konu tasarımların yenilik şartlarına sahip olmaması halinde olası hukuki süreçlerde karşı yanca da bunun ispatlanması durumunda, ilgili yasal süreç aleyhine gelişecek ve telafisi güç maddi ve manevi zararlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Dolayısıyla tasarım tescil sorgulama işlemleri, tescil kriterlerini, size sağladığı haklar, koruma kapsamı, hukuki altyapının hazırlanması ve etkin bir şekilde yasal takip yapılması için Etkin Patent' in konusunda oldukça deneyimli danışman ve vekillerinden yardım ve destek almanızı öneriyoruz.

Diğer Tasarım Tescil İşlemleri

Tasarım Tescil Ücreti
Tasarım tescil ücreti, tasarım tescil başvuru ücretleri, tescil belgesi toplam fiyatları, Türk Patent resmi harçları, hizmet ücretini buradan bulabilirsiniz.
Tasarım Tescil
Tasarım tescil nerede ve nasıl yapılır, Endüstriyel tasarım tescili başvuru ve belge ücreti, toplam fiyatları, istenen belgeleri buradan inceleyebilirsiniz.
Tasarım Tescil Sorgulama
Tasarım tescil sorgulama online olarak buradan yapabilir, tasarım araştırma ve inceleme kriterlerini ve ücretsiz yardım ve destekleri inceleyebilirsiniz.
Yurtdışı Tasarım Tescil
Yurtdışı tasarım tescil fiyatları, tek bir merkezden birden çok ülke nezdinde çoklu tasarım tescil başvurusuna ilişkin ayrıntılı bilgileri inceleyebilirsiniz.
Tasarım İtiraz
Tasarım tescil başvurularına itiraz fiyatlarını, Türk Patent harçlarını, hizmet ücretlerini süresini, takip ve izleme işlemlerini buradan inceleyebilirsiniz
Tasarım Tescil Başvuru Nerede Nasıl Yapılır
Tasarım tescil başvuru nerede nasıl yapılır, istenen belgeler, Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarım araştırma ve inceleme kriterlerini inceleyebilirsiniz.
Anında Online Marka, Patent, COM.TR, Tescil BURADAN
TIKLAYINIZ !

Tasarım Hakkı
Tasarım hakkı nedir, tasarımcı ve tasarım hak sahibinin hakları, işverenlerin tasarım ilişkin hakları ve diğer ayrıntıları buradan inceleyebilirsiniz.
Tasarım Rüçhan Hakkı
Tasarım rüçhan hakkı nedir, Uluslararası sözleşmelerin tanıdığı rüçhan hakkı ve sürelerini, fiyatları, sergilerden doğan rüçhan haklarını inceleyebilirsiniz.
Tasarım Devir
Tasarım devir ücreti, sözleşme örneğini, online devir işlemlerini, belgeler, süreleri, nerede ve nasıl yapılacağını ve toplam fiyatları inceleyebilirsiniz.
Tasarım Lisans
Tasarım lisans ücretini, lisans verme ve ilan şartlarını, lisans çeşitleri ve sağladığı hakları ve sicile kayıt işlem toplam fiyatları inceleyebilirsiniz.
Tasarım Tescil Kriterleri
Tasarım tescil kriterlerini, yeni ve özgün tasarım nedir, tasarımların benzerliği, tasarımlar arasında belirgin farkların ne demek olduğunu inceleyebilirsiniz.
Tasarım Tescil Başvuru Süreci
Tasarım tescil başvuru süreci, tasarım bülten yayın sürelerini, itiraz ve süreleri, başvuru ve tescil belgesinin teslim süreçlerini buradan inceleyebilirsiniz.