Marka Sayfamıza Hoş Geldiniz!
Etkin Patent Telefon
marka yaratmanın üstadı,İstanbula g..

Yurtdışı Marka Tescil

Bize Katılın

Marka yaratmanın üstadı,İstanbula geldi.

Kanadalı Isadore Sharp (76) otelcilik sektöründe bir ikon. Ona marka yaratmanın üstadı, lüks otellerin yaşayan markası diyorlar. 60 yıl önce bir inşaatçı olarak girdiği sektörde rakibi dev otelleri geride bırakarak Four Seasons’ı bir statü sembolü haline getirdi. Şu anda 32 ülkede 76 oteli var. Bugünlerdeki gözbebeği, Boğaz kıyısında açılan Four Seasons Bosphorus’u ziyaret etmek, etrafı kolaçan etmek için İstanbul’a geldi. Onunla Four Seasons’ı nasıl yarattığını, lüks otellerdeki trendleri konuştuk.

Göçmen bir aileden geldiğinizi okumuştum. Aslen nerelisiniz?


- Ailem Polonya göçmeni. Babam 1913’te Polonya’dan ayrılıp önce İsrail’e gelmiş. İsrail’deki ilk kibbutzu kuran kişidir kendisi. Annemle 16 yaşındayken evlenmiş ve Kanada’ya gelmişler. Evimiz klasik, geleneklerine bağlı bir Yahudi eviydi. Çocukluğum çok neşeli geçti. Çünkü annemle babam bizi geçindirmek için çok çalışmak zorundaydı. O yüzden üç kız kardeşim ve ben özgür büyüdük. Annem ve babam 70 yıla yakın evli kaldı ve bize aile içindeki mutluluk ve huzurun ne olduğunu gösterdi.

Dünyanın en önemli lüks otellerinden birinin kurucususunuz ama aslında mimarlık okudunuz değil mi?

- Babam İsrail’de inşaat işindeydi, Kanada’ya gelince de bir inşaat şirketi kurdu. Ben de yazları hep şantiyede çalışırdım. Bildiğiniz tuğla taşıma, duvar örme, beton karma işlerini yapardım ve işin bu fiziksel yanına bayılırdım. Daha yeniyetmeyken kariyerimin inşaat sektöründe olması gerektiğine karar vermiştim. O yüzden mimarlık okumaya karar verdim. Mimarlık yeteneğim olduğundan değil.

Hayatınızı bir otelci olma yönünde değiştiren olay neydi?

- Bir arkadaşım otel yapmak istiyordu. İnşaatçı olarak ona bir otel inşa ettikten sonra otel binasının nasıl olması gerektiğini öğrendim ve arkadaşımın aksine şehrin uzak bir yerinde değil, göbeğinde küçük bir otel yapmaya karar verdim. Bunun iyi bir fikir olduğuna insanları ikna etmem 5 yıl sürdü. İlk başlarda benim için bir fabrika yapmaktan farksızdı. Ama otel işi gittikçe daha çok hoşuma gitmeye başladı. Sonra başka birçok otel daha inşa ettim. Ama kendimi bir otelci olarak görmememin sebebi Londra’da açtığım Four Seasons Oteli’ydi. Rakiplerimiz Ritz, Barclay gibi kalitesi kanıtlanmış devlerdi. Fakat o kadar iyi hizmet verdik ki açıldığımız yıl, 1970’te Avrupa’nın en iyi oteli seçildik. O zaman anladım ki, bu işte başarılı olabilirim.

Four Seasons ismi nereden geliyor?

- İlk açtığım otelin ismi Four Seasons değildi, Thunderbird koymuştuk ismini. 1950’lerin sonu için mantıklı bir isimdi çünkü Thunderbird marka otomobil çok popülerdi. Fakat haklarını başka biri aldığı için otele bu ismi veremedik. O sırada kayınbiraderim Münih’te kaldığı küçük ve güzel bir otelden bahsetti. İsmi Vier Jahrzeit’mış (dört mevsim). İngilizcesi Four Seasons oluyordu. Çok beğendik, fazla düşünmeden otele bu ismi verdik.

LÜKS ESKİDİĞİNDE DE KALİTELİDİR

Lüks tanımınız nedir? Sizin için lüks ne anlama geliyor?

- İster saat olsun, ister takım elbise, ister otel. Ürününüz lüksse piyasadaki benzerlerinden farklı ve özel olmak zorundadır. Örneğin Chanel mağazasına kıyafet almak için girdiniz. Kıyafetin kendisi kadar onun size nasıl satıldığı da lüksün bir parçasıdır. Yeni olan güzel görünür, yeni bir gömlek de yeni bir otel de. Lüks olanla olmayanın fark şudur: Lüks eskidiğinde de kalitelidir. Zaman testini geçmiştir.

Yeterince parası olan herkes Four Seasons gibi bir otel yapabilir mi?

- Paranız varsa çok şık bir otel yapabilirsiniz. En iyi malzemeleri alır, en iyi tasarımcılarla çalışabilirsiniz. Ama yetmez. Bu denklemin yarısını bile oluşturmaz. Çünkü müşteriyi ikinci kez otele çeken şey bina ya da mobilya değildir. Londra’daki diğer lüks otelleri binamın güzelliğiyle geride bırakmadım. Çünkü bina sizi oyuna dahil edebilir ama kazanmanızı sağlamaz. İşin özü hizmet kalitesidir. O da istikrarlı olmalı. Arada bir hoşluk yaparak müşteriyi kazanamazsınız. Bunun için de takım oyunu gerekir.

Siz istediğiniz kadar titizlenin, sonuçta hizmet kontrol edemediğiniz kişiler tarafından müşteriye sunulmuyor mu?

- Kesinlikle. O nedenle otellerimizde tüm çalışanların inisiyatifi vardır. Bulaşıkçımız tabaklardan birinin kenarı çatlamışsa "Müşteriye bunu sunamayız" diye onu atar. Bütün çalışanlarımızın ezbere bildiği etik ilkeler manifestomuz var. 1980’de oluşturmuştum. Bütün çalışanlar yaptığı işi ve oteli sahiplenir. Bu ekibi oluşturmak için çok ince eleyip sık dokuyoruz. Şu anda dünyanın her yerindeki otellerimde 40 bin kişi çalışıyor. Elbette müşteriyi memnun etmeniz için önce çalışanlarınızı memnun etmelisiniz. Four Seasons’da çalışmak isteyen herkes 5 ayrı mülakattan geçer. Sebebi insanları zorlamak değil. Bu 5 mülakat boyunca Four Seasons’ın ne olduğunu onlara anlatmak aslında.

Çalışanlarınız sizi müthiş bir işadamı olarak mı görüyor yoksa baba figürü olarak mı?

- Eminim ticari zekamı ve işadamı olarak başardıklarımı takdir ediyorlardır ama daha çok bir baba figürüyüm onlar için. Bana her şeylerini anlatabilirler, bana sığınabilirler.

50 yıldır bu işin içindesiniz. Lüks otel müşterisinin profili ne kadar değişti?

- Bu 50 yılda müşteri profilindeki en büyük değişiklik lüks otellere gelenlerin yaş ortalamasının çok düşmesi. Artık çok genç müşterimiz var. Ben onlara "heves edenler" diyorum. Örneğin orta seviyede bir mahallede oturuyorsunuz. Daha zenginler nerede oturuyor diye merak edip orayı gezersiniz.

Gençler de örnek aldıkları kişiler, yaşamak istedikleri hayatlar nasıldır test etmek için lüks otellere geliyor. Böyle bir otele geldiklerinde de buna ulaşmak için daha büyük bir şevkle çalışmaya başlıyorlar. Çünkü bir yerinden lüks bir ürünü denediğinizde bunun geri dönüşü yoktur, o tada alışırsınız. O yüzden artık müşterilerimiz sadece üst düzey yöneticilerden oluşmuyor.

SPA ZATEN ŞART

Artık lüks bir otele gittiğinizde spa’nız var mı demiyorsunuz. Spa’nız nerede diye soruyorsunuz. Rahatlama merkezleri lüks oteller için şart. Bir de restoranların iyileştirilmesi trendi var. Diğer bir trend ise müşterinin zamanını en pratik ve hoş bir şekilde geçirmesini sağlamak. Çünkü zaman paranın satın alamayacağı, şu anda dünyadaki en değerli kavram.

GECEYARISI EKSPRESİ İMAJININ SİLİNMESİNDE KATKIMIZ OLDU

İstanbul’a yıllar önce geldik. Geceyarısı Ekspresi filminin yankıları sürüyordu. İstanbul’u pozitif bir şekilde tekrar seyahat haritasına sokmayı amaçladık. Gerçekten de işe yaradı. Çünkü şöyle bir inanış vardır seyahatçilerin kafasında: Eğer orada Four Seasons varsa kötü bir yer olamaz. Sultanahmet’teki Four Seasons hem İstanbul’a hem de bize çok yaradı. Çalışan ekip muhteşemdi ve bizi yukarı taşıdı. New York’taki Four Seasons nasıl bir prestij sağladıysa Sultanahmet’teki Four Seasons da o kadar prestij sağladı diyebilirim. O nedenle Boğaz’daki bu yeni Four Seasons’ı açmak konusunda hiç tereddüt etmedim. Bir kere bu manzara bir otel için çok ama çok sıradışı. Boğazın kralı olan diğer komşularımız elbette şimdi biraz kıskanıyordur. Aslında sevinmeleri gerek çünkü Four Seasons gittiği her yerde fiyatları yükseltir. Birçok otel bu nedenle "Ah Four Seasons seni seviyorum, iyi ki geldin" der. Biz hiçbir zaman pastanın bütününü yiyen parazit bir kurum olmadık. Pastanın büyümesini sağladık.

YÜZDE 99 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİYLE 1 MİLYON KİŞİYİ KAYBEDEBİLİRİZ

Müşterinin bir Four Seasons’dan yüzde 99 memnun ayrılması yeterli değil. Bunu çalışanlarıma ilk söylediğimde suratlarında "Kafan dumanlı mı?" ifadesi uyandı. Ama yaptığım basit hesabı anlattığımda bana hak verdiler. O sıralar 20 otelim vardı. O gün hizmet verdiğimiz müşteri sayısını çıkarttım. İstatistik olarak bakarsak, müşteri, memnun olmadığı yüzde birlik kısmı gidip 10 yakınına anlatacaktır. Bir kokteylde "Ah Four Seasons’ta başıma ne geldi inanamazsınız" şeklinde başlayan bir konuşmanın bizim sonumuz olacağına inanıyordum. Bu yolla bir yılda 1 milyondan fazla müşteri kaybedeceğimizi hesapladım. Böyle tutunamayız dedim ekibime, hak verdiler.

GENÇ KALMAMIN EN BÜYÜK SEBEBİ, 50 YILDIR BİRLİKTE OLDUĞUM KADIN

Genç kalmanın en önemli sebebi karım. 50 yıldır birlikteyiz ama o hálá 18 yaşında genç bir kızın enerjisine ve merakına sahip. Bu beni o kadar zinde tutuyor ki... Evlendiğimizde çok gençtik, birbirimizi tanımıyorduk. Sonradan anlaşıldı ki gece ve gündüz kadar farklıyız. O çok parlak ve çalışkan bir öğrenciydi. Sanatla çok ilgiliydi. Ben böyle şeylerle ilgilenmezdim. Birbirimizin eksiklerini tamamladık ve birlikte büyüdük. Birbirimize her geçen gün daha çok aşık olduk. Tutkumuz kaybolmasın diye her zaman kendimi zinde ve sağlıklı tutmak için uğraştım. Spor yaptım. Eğer vücudunuzu iyi korursanız, 70 yaşında da hálá iyi bir seks hayatınız olabilir. Tutkunuzu kaybetmezsiniz.

Hürriyet

Kategori:Marka Haberleri

İlginizi Çekebilir

MOL Esenler Espri AVM de yeni

MOL Mağazaları yeni mağazasını İstanbul Esenler Espri AVM’de “ikinci ürünü al yüzde 95 indirim kazan” sloganıyla yaptı. Açılış öncesi ..Devamını Oku

İstanbulu moda marka merkezi y

İstanbul Moda Günleri ve 14’üncü İstanbul Moda Fuarı, yabancı alıcıların büyük ilgisi çekiyor. Hedef, Türkiye’nin bu sektörde artık &Cced..Devamını Oku

Fujitsu İPAD isim hakkı benim

silinmemesi gereklidir! F.M.--> Daha önce iPhone konusunda Cisco ile sorun yaşayan Apple, şimdi de iPad ismi için Fujitsu ile başı derde girebilir. 2002de iPAD adında bir ür&u..Devamını Oku

Mango anadoluda mağazalar arıy

10 yıl önce girdiği Mangoda mağaza müdür yardımcılığından Ülke Müdürlüğüne yükselen Açıköğretim İşletme mezunu, 33 yaşındaki Arif Zurna..Devamını Oku

Toyota 50 bin araç sorunlu

silinmemesi gereklidir! F.M.--> Toyota Türkiye CEOsu Ali Haydar Bozkurt, Avrupadan şasi numaralarının henüz gelmediğini, ancak yaptıkları hesaplamaya göre yaklaşık 50 bin aracın..Devamını Oku

Ekonomik otelde kâr arttı mark

Krizde ekonomik fiyatlı 3-4 yıldızlı otellerin kârları artınca yabancı gruplar direksiyonu Türkiyeye çevirdi. Alman MotelOne başta olmak üzere markalar görüşme..Devamını Oku

Hyundai, Luis Vuitton logosuna

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai Motor, hazırladığı reklam filmde kullanılan basketbol topunun üzerindeki Luis Vuitton logosuna benzeyen işaretler sebebiyle Fransız şirke..Devamını Oku

2009 Türk Patent Ödülleri, Baş

Türk Patent Enstitüsü’nün (TPE) “2009 Türk Patent Ödülleri”, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle sahiplerini b..Devamını Oku

En Değerli Markalar Sıralaması

Arama motoru Google, 114.260 milyar dolarlık marka değeriyle “BRANDZ TOP 100” araştırmasında 4’üncü kez liderliği kimseye kaptırmadı. Araştırma yaşanan kriz dö..Devamını Oku

Milano Tasarım Haftasına bir T

Geçtiğimiz ay gerçekleşen ve dünyanın en seçkin tasarım sanatçılarını ağırlayan Milano Tasarım Haftası’na bir Türk markası damgasını vurdu. Financia..Devamını Oku

LCW:Ticari kaygımız yok ama if

 Lc Waikiki'nin ortakları arasında Leyla Zana'nın bulunduğunu iddia eden e-postalar ve fısıltı gazetesi binlerce kişiye ulaşınca satışlar yüzde 10-15 geriledi. Markanın ..Devamını Oku

Yemeyenin lokumunu yerler

Kahve, baklava derken Rumlar şimdi de lokumu AB'ye tescil ettirdi. Kıbrıs Rum kesiminden bir imalatçı, 'Geroskipou Lokumu' adıyla lokuma sahip çıkmaya çal..Devamını Oku

Modanın kışkırtıcı tasarımcısı

Charlize Theron gibi pek çok Hollywood yıldızının Oscar kıyafetleri için kapısını çaldığı Tom Ford'un 2008'de İstanbul'da açmayı planladığı mağaza i&cce..Devamını Oku

İş yaşamında başarının yolu ar

İş dünyası, IQ ve EQ'nun (duygusal zeka) ardından PQ (profesyonel zeka) ile tanıştı. Profesyonel zeka, iş yaşamında başarıyı getiren zihinsel yetilerin toplamı olarak adlandırılıyor. ..Devamını Oku

Aile şirketlerinin geleceği an

Aile şirketleri temelin sarsılmaması için anayasalar kolları sıvadı. "Anayasalar geleceğin garantisidir" diyen Boydak, Öztiryakiler, Mopaş, Sesli son dönemde geleceğ..Devamını Oku

İngiliz first laydilerin giysi

Başbakan Brown'un eşi Türk malı Armondi marka mantoyla parlamento açılışındaydı   Dünyanın gelişmiş devletlerini yönetenlerin eşleri en az kendileri ..Devamını Oku

Erkekler için üretiyor ama kad

Gül-Bay Tekstil'le, 'Days in Colours' adında bir ev tekstil koleksiyonu hazırlayan erkek giyim markaları Damat, Tween ve ADV'nin sahibi Orka Group'un Yönetim..Devamını Oku

Adıyaman balda marka şehir old

TEMA vakfının Adıyaman Arıcılar Birliği ile ortaklaşa gerçekleştirdiği proje sonrası 'Adıyaman' marka bal üretime başlandı. TEMA Vakfı GAP Projeler Koordinatörü..Devamını Oku

Diesel, ilham perisini Türkiye

Diesel'in reklam tasarımcısı Wilbert Das, yeni sezon kampanyasında ilham almak için İstanbul'a geldi.. Kısa sürede Diesel'i gençlerin en çok..Devamını Oku

Deniz subaylığından ayrıldı Mi

  Numan Çarıkçılar - Ayhan Çarıkçılar   Deniz subaylığından ayrılarak 2001'de Midpoint'i kuran Ayhan Çarık&cc..Devamını Oku

3 bin saat sattık, yarısını Tü

Raymond Weil CEO'su Bernheim, Türkiye'deki satışlarının yüzde 40'ının tatilci turistlere yapıldığına dikkat çekti.. Günümüz dünya..Devamını Oku

Sağlıkta reform yabancıları öz

Sağlık reformunun ardından hasta sayısı katlanan özel hastaneler yabancı fonların yakın markajına girdi. Universal, Medicana gibi yatırımcılar yabancıların kapılarını aşındırdıkların..Devamını Oku

Telif mühendisi

 Nilüfer Saltık'ın (41) işi edisyon. Bir müzik eserinin sahiplerine yani besteciye, aranjöre, söz yazarına ve yorumcuya maddi manevi haklarını teslim ediyor. Tabii..Devamını Oku

Üç nesildir kadınları giydiriy

Bazı moda markaları vardır, tüm dünyada pek çok kadın tarafından giyilmese bile bilinir... İşte bu ünlü klasik markalardan biri, İstanbul'daki ilk mağazasın..Devamını Oku

Morphy Richards, Türkiyeyi bir

İngiliz küçük ev aletleri üreticisi Morphy Richards Türkiye pazarında 5 yılda en fazla satan ilk beş marka arasına girme hedefiyle geldi. Türkiye ortağı Gi..Devamını Oku

Türkiyedeki lüks tutkusu Calvi

Calvin Klein Jeans ve Spor Giyim Avrupa ve Asya Başkanı Gaetano Sallorenzo, Türkiye'de lüks pazarın gittikçe büyüdüğünü, bu yıl lüks ür&..Devamını Oku

Türkler marka göstermeyi seviy

  Perakende Günleri'nde konuşan Calvin Klein Jeans CEO'su Gaetano Sallorenzo, Türklerin marka göstermeyi sevdiğini belirtti Sallorenzo, "5 yılda T..Devamını Oku

Hızlı yavaşı yer

'Hızlı yavaşı yer' yaklaşımının öncüsü Jason Jennings, dünyanın en hızlı ve performansı en güçlü şirketlerinin dört ortak sırrını, "İşe p..Devamını Oku

Pele:Takımla çalışan kazanır

Futbolun siyah ilahı Pele, "İş dünyasında da, futbolda da ’en iyi benim’ diyen kan kaybeder. 1280 gol attım ama bunu tabii ki tek başıma yapamazdım. Takımla çalışa..Devamını Oku

Ordunun oksijeni marka olur, a

Ordu'daki 'Marka Güçtür' toplantısında Vali, katılımcıları "Oksijen kentine hoş geldiniz' diye karşıladı. Bakan Günay, "Ordu'nun oksijeni ma..Devamını Oku

Güçlerini klasik ürünlerinden

 Kristal, değerli bir ürün. Bu alanda çalışan markalar da çok eskiye dayanan markalar. Güçlerini klasik ürünlerinden alıyorlar. Ama bir yanda..Devamını Oku

Türk ekonomisine güveniyorum

 Türkiye pazarına giren ilk uluslararası kahve zinciri markası Gloria Jean’s CEO’u Ian Martin, Türkiye’nin 48 mağaza sayısıyla güçlü oldukları..Devamını Oku

Öncelikle Türkiyeyi markalaştı

Türkiye'nin tanıtımında turizmi kullanalım dediysek, bu kadar da değil!..   Tanıtım ilanlarınız zaman kaybı YAPRAK ARAS ŞAHİNBAŞ -Sabah ..Devamını Oku

Sarar, AIDS günü için özel nev

Eskişehir'de kurulu Sarar Tekstil ve Konfeksiyon A.Ş.'nin ev tekstili markası Sarev, '1 Aralık Dünya AIDS Günü'ne özel nevresim takımları üretti. Sarev..Devamını Oku

Lara Fabian: Türk markalarına

Ünlü müzisyen Lara Fabian, Marka 2007 Konferansı'nda dünyada ilk kez İstanbul'da, özel bir ekiple müzik eşliğinde sunum yapacak, Türk markalarına yol..Devamını Oku

Kriz Zarayı da vurdu

ABD kaynaklı mortgage krizi, İspanyol giyim devi Zara'nın satışlarını da olumsuz etkiledi. Zara, Massimo Dutti ve Pull and Bear gibi markaların sahibi dünyanın en büyü..Devamını Oku

Marka kraldır

Bir ürünün artık nerede üretildiğinin öneminin kalmadığını belirten Kenneth Cole Procuctions CEO’su Kenneth Cole, "Artık sadece markaya bakılıyor. ABD bayra..Devamını Oku

Rumlar Türk Lokumunu Aldı Habe

Yazılı ve görsel basında ‘Rumlar Türk Lokumunu aldı’ şeklindeki haberlere yönelik olarak Türk Patent Enstitüsü aşağıdaki açıklamayı yapmayı ger..Devamını Oku

Moda herkesin hakkı

Marka konferansı için İstanbul’a gelen Amerikalı modacı Kenneth Cole ‘Eskiden geliri az olanlar ison moda olanı hak etmediklerini düşünüyordu. Oysa bugün..Devamını Oku

Lokumda geç kalan üreticiler h

Türk kültürüne ait lokumun tescilinde gecikerek tüm dünyada sahteleriyle uğraşmak zorunda kalan üreticiler, helva için erken önlem alaca..Devamını Oku

Yıldızlar Yanlız Olur

Biri 1000 dolarla gittiği Kanada'da müzik şirketi kurdu, diğeri işportacılıkla başladığı ayakkabı işinde dünya devi haline geldi. Geçtiğimiz hafta ülkemize gelen..Devamını Oku

Harvey Nicholsla parladı

Harvey Nichols’ı Türkiye’ye getirerek büyük sükse yapan Unitim Holding, 2007 yılını 181 mağaza ile kapatıyor. 2007’de 80 yeni mağaza açarak yılın e..Devamını Oku

Antep baklavası tescil edildi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Türkiye ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasında ''milli tatlı'' tartışmasına neden olan baklavanın tescilini aldı. GSO'nun 28 Mart 200..Devamını Oku

Ölçü bilmeyen; yabancının Türk

    Mozaik Tekstil'in patronu Nedim Akkohen, Türkiye'de iç giyim tüketiminin yetersiz olduğunu, Yunanistan ile İsrail'in rakamlarını bil..Devamını Oku

Divaresenin eski genel müdürü

Boyner Holding’in Türkiye’de temsil ettiği Divarese’nin eski genel Müdürü Sinan Emül, daha hızlı hareket etmek için Boyner’den ayrılıp D..Devamını Oku

Tekelden kız kaçırma

Tekel, 2007'de bütün markalarının patentini alırken, 'Hanımeli'ninkini almadı. ÖİB de ihale şartnamesine bütün markaları koyarken Hanımeli'ni koymadı. ..Devamını Oku

Türkiye, Avrupa ikincisi oldu

Versace saat satışında geçen yıla göre yüzde 71 artış oldu. Markanın Türkiye Temsilcisi Sabri Acarsoy, "İngiltere'den sonra ikinci sıraya yükseldik" de..Devamını Oku

Şimdiki aklım olsa işimi Paris

Narbey Akkaya (67), 1965 yılından beri kendi kurduğu markası Bronz-İş için avize ve bronz eşya yapıyor. Bütün ürünleri kendi çiziyor, hepsini ince bir el iş&c..Devamını Oku

Türkiye GAP için mükemmel bir

16 milyar dolar cirolu dünyanın en büyük hazır giyim grubu Gap Inc, franchise modeline sıcak bakmadığı için uzak kaldığı Türkiye pazarına GAP ve Banana Republic mark..Devamını Oku

İtalyan jartiyere Türk rakip

TÜRK firmaları geliştirdikleri fiyonklu, sarmaşıklı, yapraklı, dantelli, ekose ve fileli modellerle, desenli kadın çorabı pazarının lideri İtalya’nın tahtına göz dikti. ..Devamını Oku

Mevsimsiz kumaş dönemi

Küresel ısınmanın en çok etkilediği sektörler içinde hazırgiyimin de bulunduğunu belirten Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz,..Devamını Oku

Pierre Cardini, Royal Halı sat

Dünyaca ünlü marka Pierre Cardin ile lisans anlaşması yapan Royal Halı, tüm dünyada Pierre Cardin halılarının ve kilimlerinin üretimi ile satış hakkını aldı. ..Devamını Oku

Zara dava açtı, Zarakola marka

Halkla ilişkiler duayeni Necla Zarakol, Zarakol unvanını tescil ettirmek isteyince, moda devi Zara "Ünümü kullanarak haksız rekabet yapıyor" diyerek dava aç..Devamını Oku

Dünyada Hızı Temsil Eden Marka

Nielsen Araştırma Şirketi, 6-7 Aralık 2007 tarihlerinde Management Centre Türkiye tarafından düzenlenen 8. Pazarlama Zirvesi sırasında zirve konuşmacılarının katkıları ile bir anket ..Devamını Oku

Undergraund giyim arka sokakla

Yeraltı giyimi arka sokaklardan alışveriş merkezlerine taşınıyor. Crazy'nin Cevahir'deki mağazasına Arabistanlı bir grup talip olurken, karikatürist Aptülika'nın fig&..Devamını Oku

Türkiyeye özgü binlerce üründe

Türkiye'ye özgü binlerce üründen coğrafi işaret olanlarından sadece 95'inin “Coğrafi İşaret Tescili” bulunuyor. Tescilli olan 95 ür&uum..Devamını Oku

Emsan tencerenin ZARAsı olacak

Tencere üreticisi Emsan'ın CEO'su Mahmut Tümenbatur, "Kısa aralıklarla yenileyeceğimiz koleksiyonumuzla tencerenin 'ZARA'sı olacağız" dedi Yeniden y..Devamını Oku

Colins, yeni hedefini Uzakdoğu

Türkiye, Rusya ve Doğu Avrupa ağırlıklı olmak üzere 40 ülkede 200 mağazayla faaliyet gösteren Colin's, yeni hedefini Uzakdoğu olarak belirledi. Malezya'nın bü..Devamını Oku

Ünlü spor adamlarının isimleri

Spor dünyasının ünlü isimleri Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Polat ve Galatasaraylı futbolcu..Devamını Oku

Türk Patent Enstitüsünden,Hüly

Türk Patent Enstitüsünün (TPE), ''2007 Yılı Patent Ödülleri'', 14 Şubatta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmasının beklendiği t&..Devamını Oku

Başbakan Tayyip Erdoğan Türk P

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE) 2007 Yılı Ödül Töreni'ne katılarak bir konuşma yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ..Devamını Oku

Marka,Patent,Tasarım ödülleri

Türk Patent Enstitüsünün (TPE) ''2007 Türk Patent Ödülleri'', TPE Konferans salonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı t&oum..Devamını Oku

Birleşmiş Markalar Derneği (BM

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Collezione'un sahibi Ekrem Akyiğit seçildi. BMD'nin İstanbul'daki Dış Ticaret Kompleksinde yapılan se&..Devamını Oku

Sahte ve Kaçak Ticari Malların

Marka Koruma Grubu (MKG), Hacettepe Üniversitesi Maliye Bölümü'nden Doç. Dr. Cahit Güran ve Yrd. Doç. Dr. Umur Tosun başkanlığında bir ekip tarafında..Devamını Oku

Yunanların Karagöze Karagoizis

Hayrettin İvgin, Yunanların Karagöz'e 'Karagoizis', Hacivat'a 'Hacivatis' adını verdiğini ve bu gölge oyununun patentini almaya çalıştıklarını aç..Devamını Oku

Peynirde marka savaşını İtaly

Parmezan peynirinin İtalyan ürünü olduğu Avrupa Adalet Divanı tarafından da tescil edildi. İtalyanlar ile Alman parmezan üreticileri arasında bir süredir devam ed..Devamını Oku

Microsoft, Vista logoları yüzü

Amerika'daki bazı kullanıcılarının, PC'lerinin Vista ile uyumlu olduğunu gösteren "Vista Capable" etiketi ile ilgili bir şikayeti var: Microsoft'un bu logo ile ..Devamını Oku

Dedelerinin zeytinyağını marka

O doğduğunda annesi de babası da zeytinyağı üreticisiydi. İkisinin de ailesinden kalma zeytin ağaçları vardı, kendi babalarının ölümünden sonra güçlerini..Devamını Oku

Global Marka Fakiri Türkiye

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) yaptığı "Global Marka Fakiri Türkiye" çalışmasına göre, dünyanın en değerli 250 markası arasında bir Türk şirketi d..Devamını Oku

Akla ilk gelen marka Arçelik,

Arçelik, Nielsen’in ‘Markalar Araştırması’na göre ‘ilk akla gelen, ilk hatırlanan ve tüketicinin kendisine en yakın hissettiği’ marka oldu. Bilin..Devamını Oku

Apple ve New York Belediyesi e

Apple ile New York Belediyesi "elma" yüzünden mahkemelik oldu. Apple, belediyenin çevre kampanyasında Apple'ın logosunun kullanıldığını iddia etti.. &nb..Devamını Oku

İstanbul’u marka kent yapmak T

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Eyüp Özgüç, önümüzdeki 3 yılda İstanbul’u bir "marka kent" haline get..Devamını Oku

Dünyanın en güçlü 100 markası

ABD merkezli araştırma şirketi MillwardBrown Optimor’ın geleneksel olarak hazırladığı ‘BrandZ Top 100 En Güçlü Markalar’ sıralamasında yeni ekonomi devi..Devamını Oku

Güneydoğuyu Markalkaştırmak

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD), tüm Türkiye’yi kapsayan kalkınma projesi başlattı. Projenin ilk ayağı olarak Güneydoğu belirlendi. TİKAD Başkanı Nilüf..Devamını Oku

Tescilli Adana kebabı dünyaya

Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından 2004 yılında coğrafi işaret alınarak tescillenen ''Adana Kebabı'' satışı için Avustralya ve KKTC'deki işletmecilere belge v..Devamını Oku

Kızıyla gidecek kafe bulamadı

İngilizce öğretmeni Arzu Akpeçe, kızı Esen dünyaya geldikten sonra mesleğini bıraktı. Esen’in yürümeye başlamasıyla kızıyla birlikte gezmeye çıkan ..Devamını Oku

Ürün taklitleri nedeni ile Eur

Euro 2008’in lisanslı taraftar ürünü satışlarında Türkiye 16 Avrupa ülkesi arasında 14’üncü sırada kaldı. Ürünlerin satış hakkını elind..Devamını Oku

Fikir korunmuyor diye iki yaba

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Tahir Uysal, Türkiye'de fikri sınai mülkiyet hakları, marka koruma, sahtecilik ve taklit ürünler konusunda &c..Devamını Oku

Vakkonun tescil isyanı

Türkiye'nin önde gelen giyim markalarından Vakko, büyük bir tescil sorunu ile uğraşıyor.   İngiliz Luella markasının ürünlerini satan ancak bu firm..Devamını Oku

Sahte marka satılmasına izin v

Dünyanın internetteki en büyük açık artırma sitesi eBay’e; Louis Vuitton, Givenchy, Fendi, Emilio Pucci ve Marc Jacobs markalarının sahtelerinin satılmasına izin ve..Devamını Oku

Rakip marka satmama teklifi ya

Marketler metrekareleri izin verdiği için pek çok markayı yan yana satabiliyor. Ancak bazen bir marka, rakibini satmaması koşuluyla satış noktasına avantaj sağlıyor. İşt..Devamını Oku

Marka yaratmanın üstadı,İstanb

Kanadalı Isadore Sharp (76) otelcilik sektöründe bir ikon. Ona marka yaratmanın üstadı, lüks otellerin yaşayan markası diyorlar. 60 yıl önce bir inşaatçı olarak..Devamını Oku

Ünlü markalar,trend danışmanlı

Dünyaca ünlü markalar, öncü projelere imza atmak için uzun vadeli trendleri takip eden uzmanlardan, trend danışmanlığı hizmeti almadan çalışmıyor. T..Devamını Oku

Tasarım: Moda dünyasında başar

Tasarım: Moda dünyasında başarılı olmak, bir marka yaratmak için gerekli en önemli şeylerden biri. Peki diğeri nedir? Moda, marka yönetimi. Eğer yarattığınız marka iyi y&..Devamını Oku

Hatay künefesinin Türk Patent

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, yaptığı yazılı açıklamada, kentin milli ve manevi değerlerine sahip çıkmak için çalıştık..Devamını Oku

İpekyol, Machka, Desa Avrupanı

Türkiye'nin ünlü hazır giyim markalarından İpekyol ve Machka ile ünlü deri mağazalarından biri olan DESA, Londra'da yeni hizmete giren, İngiltere ve Avrup..Devamını Oku

Atatürk Türkiyenin markası kim

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, "Atatürk’ün Türkiye’nin markası" olduğunu belirterek, "Atatürk adının ticari amaçlı kullan..Devamını Oku

Çiğ köfte marka tescili için T

Türkiye genelinde çiğ köftede halen 18 tescilli marka bulunuyor ama marka tescili için Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yapılan başvurular da her ge&cced..Devamını Oku

Batma noktasına getirdi Küller

Dünyadaki en büyük hatalar listesinin ilk sırasındaki isim Gerald Ratner. 80'li yılların ortalarında geleneksel mücevher mağazacılığı yapan aile şirketi Ratner Group..Devamını Oku

Kocaelispor Kulübünün logosuna

Alınan bilgiye göre, İstanbul'dan bir işadamının, Kocaelispor Kulübü'nden alacağını tahsil edememesi üzerine icra işlemi başlattığı öğrenildi. Kocaeli 3. ..Devamını Oku

Çine ait özgün markalar birer

Son yıllarda inanılmaz bir hızla büyüyor Çin. IMF’ye göre bugün ABD ve Japonya’dan sonra üçüncü büyük ekonomiye sahip. &C..Devamını Oku

9 bin marka taklit davası düşe

Bugünden itibaren ortaya çıkan ve Türkiye’deki yerli-yabancı markaları taklitlere karşı korumasız bırakan yasa boşluğunun 13 yıllık ihmaller zincirinden doğduğu belirlen..Devamını Oku

Hükümet 9 bin taklit davasını

Anayasa Mahkemesi’nin "Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlenemez, yasa gerekli" diyerek iptal ettiği hükümler, dün hükümet tasarısı olar..Devamını Oku

Markaların korunması hakkındak

Taklit malı satan ve üretenlere, eşya veya ambalajın üzerindeki marka koruması olduğunu belirten işareti yetkisi olmadan kaldıranlara verilen para cezaları artırılıyor. Markalar..Devamını Oku

Taklidin önüne geçmeyi esas al

Taklidin önüne geçmeyi esas alan Marka Koruma Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı. Ancak 5 Ocak 2009'da çıkan kanun, bu tarihten önceki ceza davalarına ..Devamını Oku

Tescilli Markalar Derneği Başk

Dört dönemdir Tescilli Markalar Derneği Başkanlığı'nı yürüten Selçuk Güzenge bu hafta sonu itibariyle görevini bırakıyor. Güzenge'nin boş..Devamını Oku

2009da marka değerini 1.2 mily

Performanslarıyla göz dolduran Türk bankalarının marka değeri yükseliyor. 2009'da marka değerini 1.2 milyar dolara çıkaran İş Bankası dünyanın en büy&u..Devamını Oku

Elazığ öküzgözü üzümünün Coğar

TPE, Elazığ İli Merkez İlçesi, Arıcak, Alacakaya, Ağın, Baskil,Karakoçan, Keban, Kovancılar, Palu, Sivrice ve Maden ilçelerindeyetişen öküzgözü &u..Devamını Oku

Diyarbakır karpuzu coğarfi işa

Türk Patent Enstitüsü (TPE) DiyarbakırValiliğinin Diyarbakır karpuzunun "coğrafi işaret" olarak tesciledilmesi talebine ilişkin ilanı, Resmi Gazete’de yayımlanma..Devamını Oku

900 bin firmanın marka tescili

2008'in ilk 11 ayında marka ve patent başvuru oranları sadece yüzde 0,7 artış kaydetti. Özellikle ekim ve kasımdabüyük düşüş gözlendi. Bu yıl ise başvuru..Devamını Oku

Amasyanın Göynücek ilçesinde y

Türkiye’de bamya üretiminde önemli bir yeresahip olan Amasya’nın Göynücek ilçesinde yetiştirilen ve "çiçekbamyası" "Coğ..Devamını Oku

Bob Marley in marka hakkını ai

1981'de beyin kanserinden ölen Jamaikalı reggae şarkıcısı Bob Marley, ticari bir marka halini aldı. Yaşasaydı bu yıl 65yaşına girecek olan Marley'nin ailesi, merkezi ABD'nin Ş..Devamını Oku

Tescil edilen markaların korun

Tasarıyagöre, bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal yada hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla; kişi adları dahil,özellikle s&ou..Devamını Oku

Çetinkayada çakma Bisse skanda

Çetinkaya Mağazaları krizde satışları artırmak için promosyonbaşlattı. Bisse markalı gömlekleri 19.90 liradan satışa sundu. AncakBisse en ucuz gömleğini 90 liradan satı..Devamını Oku

Nielsenin Markalar araştırması

Nielsen'ın  Markalar araştırmasına göre en çok hatırlanan marka sorgulamasında Arçelik tahtakuruldu. Marka olmuş sporcu klasmanında ise Hakan Şükür i..Devamını Oku

Türkiyenin En Değerli Markası

Capital Dergisi tarafından 4 yıldır gerçekleştirilen“Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasına bu yıl ilk kez katılanTürk Telekom 1 milyon 593 milyon d..Devamını Oku

Akhisar Köfteci Ramiz in öyküs

Bircan Taşkınlar (55), babaları Ramiz Taşkınların 1928 yılında limon sandığından sandalyeleri olan küçücük bir dükkanda işe başladığını, kendilerinin de babalarının ..Devamını Oku

Türkiye nin en değerli markası

Türk Telekom, İngiliz marka değerleme şirketi Brand Financenın gerçekleştirdiği Türkiyenin En Değerli Markaları araştırmasında ilk sırada yer aldı. Türk Telekomdan y..Devamını Oku

Işın kılıcı taklit davası

George Lucas çok değişik bir dava açmaya hazırlanıyor, hem de bir lazer firmasına kendi ışın kılıçlarına benzeyen lazerler yaptığı için... Wicked Laserin yeni lazer..Devamını Oku

Birçok şirket Caillou lisansı

10.07.2010 Şirketler, ayakkabıdan perdeye, tişörtten klimaya, bardaktan kitaba kadar birçok ürünü Caillou lisansı altında üretmek istiyor. 23 Nisan Ulusa..Devamını Oku

Google, sonunda Çinden lisansı

10.07.2010 Açıklama yapan Google, Beijingin Çinde faaliyetlerine devam edebilmesi için gerekli olan lisansını yenilediğini bildirdi. Dünyanın en büyük i..Devamını Oku

Bvlgari Art Türk markası oldu

08.08.2010 Yılmaz Bektaş Tom Ford, Michel Adam ve Silvano Bvlgari ile bir araya geldi. Dünyanın en kıymetli mücevherlerini Türk imzasıyla üretecek Bvlgari Art’ı kur..Devamını Oku

Başbakan RTE marka tescil başv

12.08.2010 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, RTE markasını 16,35,38 ve 41 sınıflarda  tescil ettirmek için Türk Patent Enstitüsüne başvurdu. RTE ibareli marka ba..Devamını Oku

Yargıtay dan taklit ürün satan

ANTALYA’da taklit markalı ürün satan M.K.’ye yerel mahkeme tarafından verilen 19 ay hapis cezası, zamanında düzenleme yapılmadığı için Türk Ceza Kanunu&r..Devamını Oku

En değerli 100 marka

Coca Cola, bu yıl da en iyi global marka olarak seçilirken, en değerli 10 marka arasında bilişim ve teknoloji şirketlerinin hakimiyeti göze çarpıyor. IBM, Microsoft, Google,..Devamını Oku

Sarar tescil ettirdiği susar m

Bu yıl Cemalettin Sarar’ın Onursal Başkan olmasıyla Sarar Giyim’de CEO görevini üstlenen yeğeni Emre Sarar, 2011 yazı veya 2012 başında su piyasasına iddialı bir şekilde ..Devamını Oku

Birleşmiş markalar derneği 100

Türkiye’nin markaları Türkiye’nin çocuklarını giydiriyor” adlı kampanya ile 100 bin çocuk isimlerine özel olarak hazırlanan kıyafetlerin sahibi o..Devamını Oku

Yılın ilk yarısında 42 bin 715

Türkiyede yılın ilk yarısında yerli ve yabancı olmak üzere toplam 42 bin 715 adet marka tescil başvurusu yapıldı. Bunların yüzde 86.9unu da yerli başvurular oluşturdu. Bu yılın ..Devamını Oku

Kürtçe isimler marka tescili y

Türk Patent Enstitüsü (TPE), Kürtçe marka başvurularını da kabul etmeye başladı. Bu kapsamda, bazı kırmızı çizgiler belirlendi. Buna göre, PKK ve PKK&rsq..Devamını Oku

Markalar özgüven satınal-masıd

DANİMARKALI Martin Lindstrom şu anda sadece 40 yaşında ama 12 yaşında kendi reklam ajansını kurmuş bir dahi. IQ’sunu hiç ölçtürmemiş. Kendisini ‘dahi’..Devamını Oku

Tescilli kürtçe marka isimleri

TÜRK Patent Enstitüsü (TPE), Kürtçe markalar için yapılan bazı başvuruları tescilledi. TPE marka başvurularında “Kürt açılımı” yaparak..Devamını Oku

Symantec in yeni logosu güvenl

Symantec, yeni şirket logosunu resmi olarak kullanmaya başladı. Yeni logo, kurumun daha da etkin hale gelen güvenlik anlayışını temsil ettiği gibi, kullanıcıların, kişisel ve profesyonel ..Devamını Oku

Gazipaşa çekirdeksiz nara mark

Gazipaşa, yarın başlayacak Çekirdeksiz Nar Şenliğinin beşincisine hazırlanırken, bölgeye özgü çekirdeksiz narın patent çalışmalarını da tamamladı ve “..Devamını Oku

Bursa da Taklit Mallar Müzesi

Tüketiciyi taklit ürünlere karşı korumak isteyen Bursa Valiliğinin öncülüğünde Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdü..Devamını Oku

Facebook porno taklitini dava

500 milyon üyesiyle tüm dünyayı etkisi altına alan Facebook bu sıralar porno rakibi yüzünden oldukça zor anlar yaşıyor.  Faceporn adlı bu site, ünl&uu..Devamını Oku

İnegöl kötesini aslına uygun ü

İnegöl köftesinin korunması, aslına uygun üretilmesinin sağlanması ve pazar payının artırılması hedefiyle yola çıkan İTSOnun Başkanı Metin Anıl, Organize Sanayi Bölg..Devamını Oku

Daha çağdaş bir imaj peşinde k

Markalar bir yandan değişen dünyaya ayak uydururken diğer yandan da yüzlerini yenileyerek tazeleniyor. İçecek sektörünün iki dev oyuncusu 2011’e sade..Devamını Oku

Akmerkez Gayrimenkul ve Yatırı

Akmerkez’in ortaklarından Akmerkez Gayrimenkul ve Yatırım Ortaklığı ile Ak&Nmerkez’in ortaklarından Özyurtlar arasında ‘Ak’ kavgası çıktı. Akmerkez..Devamını Oku

Höşmerim tatlısı için patent B

Çanakkale, İzmir ve Kütahya bölgelerinde höşmerime benzer tatlının yapılması, Balıkesir’deki imalatçıları harekete geçirdi. Patent konusunda hızl..Devamını Oku

Microsoft şirketi, son yılları

Yazılım devi Microsoft şirketi, son yılların yükselişi durdurulamayan Apple firmasına "App Store" kelimeleri yüzünden dava açıyor. 2008 yılında iTunes App ..Devamını Oku

Reklamcılardan çağrı: Hızla ma

İRD Başkanı Türkay: Türkiye’deki reklam cirolarının yüzde 95’ine İstanbul’daki 50 firma sahip. Hızla profesyonel pazarlama iletişimi ekiplerimizle el ele verip..Devamını Oku

Tüm Tüketicilere Tavsiye Ediyo

Tüm Tüketicileri Koruma Derneği, “Yılın Markaları” dalında 2010 yılında hiç şikayet almayan Yiğit Akü’ye “Tüm Tüketicilere Tavsiye Ediyo..Devamını Oku

Son coğrafi tescilleri arasına

TÜRK Patent Enstitüsü, valiliklere ve belediyelere “markalaşma” çağrısı yaptı. Zaman zaman hangi il veya ülkeye ait olduğu tartışma konusu olan coğrafi i..Devamını Oku

Bayramiç beyazı adlı tüysüz şe

Türkiyede sadece Çanakkalenin Bayramiç ilçesi ve çevresinde yetiştirilen, yöreye özgü tüysüz beyaz şeftalinin “Bayramiç B..Devamını Oku

TÜSİAD, yeni kurumsal logosunu

Dünden itibaren TÜSİAD’ın internet sitesinde kullanılmaya başlayan yeni logo, “İstanbul 2010” logosunu da hazırlayan grafik tasarımcısı Yetkin Başarır imzasını taşı..Devamını Oku

Microsoft ve Apple arasındaki

Appleın "App Store"u markalaştırmak istemesi başta Microsoft olmak üzere birkaç firmadan daha tepkiyle karşılanmıştı. Hatta Microsoft Ocak ayında bu durum için mah..Devamını Oku

Türkiye hızlı büyüyor ama mark

Bünyesinde Millward Brown, TNS gibi araştırma şirketlerini barındıran Kantar Group’un Mısır asıllı CEO’su Eric Salama, “Türkiye hızlı büyüyor ama marka im..Devamını Oku

Kilden kozmetik yaptı cildi be

Sivaslı Ünal Karaca, bir fuara katılmak için İsrail’e gitti. Dönüşte Sivas’taki annesine ne hediye alacağını düşünürken havalimanındaki mağazal..Devamını Oku

Başbakanın Davostaki One Minut

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtanın oğlu Abdullah Unakıtanın şirketi A.B. Gıda Sanayi’nin başlattığı “One Minute” markası yaratma furyasına Patent Enstitüsü’n..Devamını Oku

İrlandalı rock grubu U2 nun ün

‘NUDE’ (Çıplak) markasının isim hakkı için ünlü moda tasarımcısı Stella McCartney ile mahkemelik olan Hewson, kaybeden taraf oldu. Bono’nun eşiyl..Devamını Oku

For Younun ortağı Aziz Zapsu,

Türkiyenin ilk kozmetik ve bakım ürünleri zinciri For Younun tam gaz büyüme evresinde yaptığı ani fren, kimsenin gözünden kaçmadı. Kimi bu freni eczan..Devamını Oku

Patentin 100. yıl vizyonu

TÜRK Patent Enstitüsünün (TPE), Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100’üncü yılından itibaren yılda 50 bin patent başvurusu yapılmasını sağlayacak y&ou..Devamını Oku

Türkiyeye diğer ülkelerden yap

Marka, patent, tasarım araştırma ve başvuru sitesi patentofisim.com tarafından yapılan araştırmaya göre 2009 yılı Ocak ve Kasım ayları arasında Türkiye’ye yapılan Avrupa P..Devamını Oku

Galataportun ismini 3 girişimc

ÖZELLEŞTİRME İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Başkanvekili Ahmet Aksu, ihalesi 2006’da iptal edilen ve 2010’da yeniden ihaleye çıkılması için çalışmaları s&u..Devamını Oku

Ekrem Akyiğit, oğullarına 15 m

TÜRKİYE’de ucuz, genç giyimin öncülerinden Collezione’nin sahibi Ekrem Akyiğit, daha 20’lerinin başındaki oğulları Ömer ve Emre, ellerinde büy..Devamını Oku

Türk Traktör, Ankara şampiyonl

TÜRK Traktör, 10 yıllık süre içinde Türk Patent Enstitüsü’ne yaptığı toplam 41 patent başvurusuyla Ankara şampiyonlar sıralamasında birinci oldu. T&u..Devamını Oku

Çinlilerin dünyaca ünlü Türk m

Ortadoğu olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihracat yapan Türk markalarını tehdit eden Çin üretimi malların engellenmesi, yurtdışında tercih edilir ha..Devamını Oku

Markalaşma atağında ilk önce N

Eyüp Sabri Tuncer Kozmetik Sanayi AŞ Yönetim kurulu Başkanvekili Engin Tuncer, 2010 yılında yüzde 15’lik büyüme elde ederek pazardaki paylarını yüzde 20&rsq..Devamını Oku

Başkentin tarihine tanıklık ed

BAŞKENT’in, tarihe tanıklık eden ancak kapanan hafıza mekanlarına Goralı Sandviç de eklendi. Sakarya Caddesi’nde 1945 yılında Başkentlilerle fastfood kültürün..Devamını Oku

İspir fasulyesi tescil edildi

ERZURUM’un İspir ilçesinde yetiştirilen kuru fasulyenin marka olması yolunda önemli adım atıldı. Türk Patent Enstitüsü’nde coğrafi işareti tescillendi. İ..Devamını Oku

Ogün Samastın soyadını uzaktan

Bilişim şirketi sahibi Orhan Samast, soyadını, gazete, kitap, dergi yayımlama hizmetleri ile film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetlerinde kullanmak için Türk Patent En..Devamını Oku

Adanalı kebapçılar, angus eti

Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Aslan, ithal edilen “angus” etinin, tüm uyarılarına rağmen kebapta da kullanılmasının kaygısını yaşadıklarını bildi..Devamını Oku

Kodak patent ödemesinde bulunm

Dünyanın önde gelen kamera üreticilerinden Kodak, patent ihlalini gerekçe göstererek Ocak ayında ABDde Apple ve RIMi mahkemeye vermişti. Kararın verileceği bugü..Devamını Oku

Apple, fişe taktığımız şarj ci

Appleinsidera göre Apple, Macler ve iOS cihazları için harici bir pil geliştiriyor. Apple tarafından kayda geçirilen ve Appleinsiderın yayınladığı patentte, Appleın şar..Devamını Oku

Apple, Samsungu iPhone ve iPad

Apple, Güney Koreli teknoloji şirketi Samsungun Galaxy serisi akıllı telefonlarında ve tablet bilgisayarlarında, iPad ve iPhoneu kopyaladığını iddia ediyor. ABD Bölge Mahkemesinde ..Devamını Oku

Nokia, Apple ile girdiği bütün

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia, Apple ile girdiği bütün patent davalarında uzlaşmaya karar verdiğini açıkladı. Bu hareketin cep telefonu üreticisinin ikin..Devamını Oku

Ayakkabı sektörüne İş ve İşçi

Sektörün en yoğun çalıştığı yaz sezonunda 3 bin ayakkabı işçisi ihtiyacı olduğunu anlatan Ayakkabıcılar Derneği (AYAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Selçu..Devamını Oku

Hilal Cebecinin Panpişi marka

Habertürk ün haberine göre Twitterdaki fotoğraflarından sonra Panpiş ifadesi çok konuşulan Hilal Cebeci, Patent alıp panpiş markasıyla iç çamaşırı çı..Devamını Oku

Cep devi HTC kendisine dava aç

Son zamanlarda patentlerinin ihlal edildiği nedeniyle hemen hemen herkese dava açan Appleın suçlamaları özellikle Samsung veHTC üzerinde yoğunlaşıyor. AFPye göre A..Devamını Oku

Dünyanın En Değerli Markaları

En değerli 10 marka Markalar açısından geçtiğimiz bir yıl, dijital stratejilerin doğru tanımlanmasının, sosyal ağların güçlendirilmesinin ve müşterilerle daha sa..Devamını Oku

Karamürsel Sepeti coğrafi işar

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2011 yılı ilk yarısına ilişkin sınai mülkiyet verilerini bir basın toplantısıyla açıkladı. Ergün, püskevit, Atma Recep..Devamını Oku

Beypazarı Kurusu ve Ankara Keç

Adana kebabı, Antep baklavası, Isparta gülü, Kayseri pastırması gibi çok sayıda ürün tescilli coğrafi işaretler arasında yer alırken, Ankara Keçisi, Ankara Ta..Devamını Oku

Microsoft dan slogan tescili

Ürününüzün satışlarının iyi olmasında, ortaya çıkardığınız sloganın önemi büyük olabilir. Bu amacı taşıyan Microsoft, Windows Phone 7.5'in a&..Devamını Oku

Türkiyedeki taklit ve korsan ü

Universal Music Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Milletlerarası Ticaret Odası’na (ICC) bağlı, Sahtecilik ve Korsanlığın Durdurulması İçin İş Dünyası Eylemi (BASCAP) İcra Komitesi..Devamını Oku

Markaların XXX domain kabusu

ICM REGISTRY tarafından yürütülen Sunrise A ve Sunrise B ön kayıt periyotlarının ardından 6 Aralık 2011 itibariyle genel kayda açılacak XXX domainler, “ilk..Devamını Oku

Fiba Grubu Amerikan genç giyim

AMERİKA’nın önde gelen genç giyim markalarından Aeropostale, Fiba Grubu Türkiye’ye geliyor. Gelecek 5 yıl içerisinde büyük kentlerdeki önemli..Devamını Oku

Yaşar Günaydın şimdi araç buzd

SON yıllarda Türkiye’de hızla yayılan doğa sporları, bu alanda kullanılan malzeme, araç-gereç sektörünü de büyütüyor. Adıyamanlı 7 &ccedi..Devamını Oku

ABD Patent ve Marka Ofisi Virg

ABD Patent ve Marka Ofisi, Virginia'daki müzesinde Steve Jobs'a özel yeni bir sergi başlattı. Ofisin Madison Building merkezinin avlusunda yer alan ücretsiz müz..Devamını Oku

Egeli ihracatçılar hedef pazar

Egeli ihracatçılar hedef pazarlar için atağa kalktı. Irak’ın Erbil kenti, geçen hafta zeytinyağı ve su ürünleri tanıtım gruplarını ağırladı. Agrofood Fuarı..Devamını Oku

Apple Amazon a kendine ait App

Apple ve Amazon arasındaki kavga bitmek bilmiyor. Apple, Amazon'u kendine ait olduğunu öne sürdüğü App Store'u kötüye kullandığını belirtirken, Amazon'..Devamını Oku

Cezbeli 700 noktada satışa çık

Daha önce Selamlique (Selamlık) markasıyla çıkardıkları Türk kahvesini lüks noktalarda tüketiciyle buluşturan Caroline Koç ve ortağı Banu Yentür, şimdi k..Devamını Oku

Marka Konferansı nın konukları

Kim Winser, perakende moda dünyasının efsane yöneticilerinden biri olarak anılıyor. Adı, markaları dönüştürme sürecini en iyi yöneten CEO’lar arasında ..Devamını Oku

Atatürk markasını tescil ettir

Türkiye'de yasalarla korunan "Atatürk" ismi AB ülkelerinde artık marka olarak kullanılabilecek. Taraf gazetesinden Fırat Alkaç'ın haberine göre, İn..Devamını Oku

50 bin dolara ortak olduğu Tre

İPEKYOL, Machka ve Twist markalarını çatısı altında bulunduran Ayaydın Miroglio Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, sanal alışverişin çok daha ö..Devamını Oku

Finike Portakalı artık etiketl

Finike Meyve Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Ömer Faruk Çobanoğlu, tescil belgeli Finike portakalının artık etiketlenerek satıldığını belirterek, bölgeye ait olmayan..Devamını Oku

Marka Patent Ücretleri Yeniden

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni tarife uyarınca, patent başvurularından 10,04 TL, patent belgesi düzenlenmesi işlemi karşılığında da 147,75 TL ü..Devamını Oku

Sümer Holding hem ulusal bazda

Son günlerde Çin Halk Cumhuriyetinde kopyasının yapılması için kendi adını taşıyan dev sanayi bölgesi kurulduğu haberleriyle gündeme gelen dünyaca ünl&uu..Devamını Oku

Yerli otomobilin adı Devrim ma

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl katıldığı TÜSİAD Genel Kurulunda "Bütün babalar burada, artık şu yerli otomobil işini halledin" sözleriyle..Devamını Oku

Ford az kalsın Anadol markasın

Ford Otosan 10 yılda bir yenilenmesi gereken Türkiye’nin ilk seri üretim yerli markası Anadol’un tescilini yenilemeyi unutunca, boşta kalan marka az kalsın başka bir &uum..Devamını Oku

iPad isim hakkının Çinli bir f

Pekin'de ilgili makamların, Şıncın merkezli Proview Teknolojileri firmasının, Apple'ın iPad markası konusunda tescil haklarını ihlal ettiği şikayetini geçen yıl aldığı kaydedild..Devamını Oku

Marka başvurusunda Türkiye lid

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, yaptığı açıklamada, kurum olarak geçmiş yıllarda yaptıkları çalışmaların meyvelerini vermeye başla..Devamını Oku

Deniz Gezmiş Parka isimli mark

'Deniz Gezmiş' markasıyla ünlü yeşil parkayı üretmek isteyen bir girişimci, 16 Eylül 2011 tarihinde "Deniz Gezmiş Parka Mont" isimli marka başvurusunda bu..Devamını Oku

Türk Kahvesi coğrafi işaret ba

TPE’nin coğrafi işaretlerin korunmasına ilişkin tescil talep ilanı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Kurukahveci Mehmet Efendi Mahdumla..Devamını Oku

Yahoo patent haklarını ihlal e

İki internet devi birbirine girdi. Yahoo, kendisine ait bazı patentlerini çiğnediği gerekçesiyle 800 milyonu aşkın üyeye sahip olan Facebook'u mahkemeye verdi. Yahoo'..Devamını Oku

Apple ve Samsung arasındaki pa

Herkesi şaşırtan "iPad'in ekranın Samsung yapacak" haberinin hemen ardından artık alıştığımız haberlerden biri geldi. Hollanda'da devam eden ve "önemli" olarak..Devamını Oku

Apple bir patent davasından da

Apple ile Motorola arasında uzun zamandır süren patent savaşlarında bir dönüm noktası daha yaşandı. A.B.D Yedinci Daire Temyiz Mahkemesi yargıcı Judge Richard Posner, Apple'..Devamını Oku

TOKİ markasını tescil ettiriyo

TOKİ'nin, markasının Türkiye'de ve uluslararası alanda kötü niyetli veya başka çıkarlar amaçlı kullanımını engellemek ve idarenin tanınırlığını artırmak am..Devamını Oku

Müzik grubu MFÖ marka tescil b

Türkiye’nin en önemli ve köklü müzik grubu MFÖ, resmi marka olma yolunda ilk adımı attı. MFÖ’nün üyeleri Mahmut Mazhar Alanson, Raif &O..Devamını Oku

AOL 800 patentini Microsofta s

New York merkezli AOL, 800 patent hakkını Microsoft’a sattıktan sonra reklam, araştırma, içerik üretimi, sosyal iletişim ağı, eşleştirme, multimedya ve güvenlik dahil st..Devamını Oku

Geleneksel İzmir Lokması marka

İzmir'de, hayırsever vatandaşlarca her gün kentin birçok noktasında döktürülerek, gelip geçen vatandaşlara dağıtılan “İzmir lokması”, girişimc..Devamını Oku

Sezarın Tokatta söylediği sözü

Zile Belediyesi, Roma İmparatoru Julius Sezar'ın, Tokat'ın Zile ilçesinde söylediği “Veni, vidi, vici (geldim, gördüm, yendim)” sözü i&ccedi..Devamını Oku

DiyarBekr ve Kara Amid Rakısı

ANKA’nın edildiği bilgiye göre, Ankara’da bir girişimci, Türk Patent Enstitüsü’ne, TEKEL’in özelleştirilmeden önceki tek rakı üretici..Devamını Oku

Türk Kahvesine coğrafi tescil

İzmir’in önemli üreticilerinden İlyas Gönen, yüzyılların kültürü kahvenin tescil işlemlerinin bir kamu kuruluşu tarafından yapılması gerektiğini belirt..Devamını Oku

Yeni iPhone'a gümbür gümbür bi

Hoparlörlerinden memnun olmayan iPad ve iPhone kullanıcıları, Apple'ın geliştirdiği yeni hoparlör sistemi sayesinde tatmin olacağa benziyor.   ABD Patent ve Mar..Devamını Oku

Tescilli Sivas köftesine ”satı

        Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (STSO) yapılan yazılı açıklamada,  ”Odamız tarafından tescillenen Sivas köftesini satan işletmel..Devamını Oku

Formada Avea ile Telekom yer d

  FUTBOL endüstrisinde hızla büyüyen forma sponsorluğunda Fenerbahçe bu yıl marka değişikliğine gidiyor. Fenerbahçe’nin forma göğüs reklam..Devamını Oku

Dünyanın En Değerli Ülke Marka

Geçen yıla göre marka değerini 114 milyar dolar artıran Türkiye; Polonya, Avusturya, Belçika, Yunanistan gibi Avrupa Birliği (AB) üyesi bir çok ül..Devamını Oku

Badminton Federasyonu Markası

Türkiye Badminton Federasyonu (TBF) markası , federasyon adına tescillendi. Başkanı Murat Özmekik yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 1 yıldır markalaşma çalış..Devamını Oku

Aranan 'İki Çapulcu' Bulundu

Siyaset ve ekonomide son günlerde yaşanan hareketlilik, marka başvurularını artırdı. Çapulcu ve Gezi Parkı için marka başvuruları yapıldı. Havalimanı ve 3. köp..Devamını Oku

ABD ile yeni krizimiz: Idaho P

Konyalı bir tarım şirketi ile ABD’nin Idaho Eyaleti arasında yaşanan marka tescil krizi ekonomi gündemine bomba gibi düştü. Marka Vekilliği alanında ülkemizi..Devamını Oku

Kapalıçarşı'nın İsim Hakkını S

Kapalıçarşı ismini ev tekstili ve halıcılık gibi sektörlerde tescilleyen Okan Uzunhan, sahip olduğu markasını satışa çıkardı.   Kapalıçarşı m..Devamını Oku

'Zara' Davası

Zara markasının şarkıcı Zara’ya açtığı ‘marka hükümsüzlüğü’ davası, Yargıtay’ca onandı. Şarkıcı, sanat faaliyetleri dışında adını b..Devamını Oku

Yurtdışından Yapılan Marka Baş

Türk Patent Enstitüsünün (TPE) verilerinden derlediği bilgilere göre, sınai mülkiyet alanında son dönemde önemli atılım gerçekleştiren &u..Devamını Oku

Taklit Ürünlere Ceza

Bakan Ergün, Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen "3. Uluslararası Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Konferansı'nın (..Devamını Oku

Tanınmış Bisse markasının takl

HÜKÜMET, cumhuriyetin 100’üncü yılı için büyük hedefler koydu. En iddialı olanı, 2023’e kadar Türkiye’den 10 dünya markası &cce..Devamını Oku

Apple' a iWatch tescil şoku

Uyanık 5 tane firma iWatch ismini adına tescil ettirmek için Türk Patent Enstitüsü’nün kapısını çalmış. Başvurulardan ikisi reddedilirken ikisi kabul ed..Devamını Oku

Electro World şubeleri tabelal

GEÇEN eylülde İngiliz teknoloji mağazası zinciri Electro World’ü satın alan Bimeks’e ‘franchise’ şubeler şok yaşattı. Electro World Türkiye b..Devamını Oku

İstanbul Marka Başvurularında

Türk Patent Enstitüsünce (TPE) geçen yıl 68 bin 391 marka tescili yapılırken, bu markaların yarısından fazlası İstanbul'dan çıktı. Söz konusu dönemde..Devamını Oku

Dombra marka başvurusu yapıldı

Muhalefetin eleştirilerine neden olan Dombra şarkısı için girişimciler de boş durmadı. Şarkının gündeme gelmesiyle birlikte 24 Şubat’ta Türk Patent Enstitüsü&r..Devamını Oku

Dr.Mehmet ÖZ dr.oz.com.tr Alan

DÜNYACA ünlü Kalp Damar Cerrahı Dr. Mehmet Öz, Sağlık Market-Sağlık Ürünleri İthalat Pazarlama adlı şirket tarafından ‘www.dr.oz.com.tr’ adıyla a..Devamını Oku

selfie’yi marka yapmak için üç

Bir girişimci 8 Ocak’ta, ‘selfie’yi radyo-televizyon yayın, haber ajansı ve haberleşme hizmetleri alanında marka olarak kullanmak için başvuruda bulundu. Girişimc..Devamını Oku

Hereke halı desneleriyle aynı

Çin’de kopyası üretilmeye başlanan ve tarihi 170 yıl öncesine uzanan Hereke halısı için Sümer Holding A.Ş. ile İstanbul’da kurulu Sentez Turizm Ti..Devamını Oku

Google Akıllı Lensler

Google' den açıklanan son proje akıllı lens. Akıllı lensler için patent alan Google’ın yeni giyilebilir cihazındaki en büyük yenilik ise mikro kamera old..Devamını Oku